6gb rama koristi samo 3.98

poruka: 29
|
čitano: 8.642
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Pozdrav,

 

evo imam neki problemcic sad da li je sa plocicama, da li je do windowsa ne znam. Imam jednu plocicu od 4gb 1600 i jednu od 2gb 1600 kako god, meni pise da mi koristi samo 3.98, windows je 10 64 bitni. U cemu je problem?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2018 19:36 (CroatianRacer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Je li radilo prije stavljanja desetke? Da li bios ocitava svih 6 gb? 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98

1. probaj promijenit slotove (1-2 na 3-4 ili 1-3).
2. Da ti nije memorija rezervirana za integriranu grafiku?

13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
Kolacic kaže...

Je li radilo prije stavljanja desetke? Da li bios ocitava svih 6 gb? 

 ovako imao sam staru plocu asrokovu koja je krepala i na njoj windows 10 8gb rama 4x1 2x2, međutim kupio sam od gigabajta novu plocu gdje mi daje bsod sa 8 gb pa sam spustio to na 6, međutim on prikazuje 3.98 kao usable 

jozef kaže...

1. probaj promijenit slotove (1-2 na 3-4 ili 1-3).
2. Da ti nije memorija rezervirana za integriranu grafiku?

 isprobao sam sve moguce kombinacije, međutim ništa. Ploča nema integriranu graficku.

16 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Možda ti je RAM neispravan, jesi testirao modul po modul?

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
191x7 kaže...

Možda ti je RAM neispravan, jesi testirao modul po modul?

 nisam probao nikakve testove, jedino sto sam probao svako plocicu zasebno i upalit računalo, tako sam otkrio da mi je jedna od 2gb neispravna, ali evo sutra cu probat baš testirat ove dve pločice, pa ćemo vidjet.

16 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Jednu po jednu pločicu, PassMark Memtest86.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98

search upiši "mem" i odaberi "windows memory diagnostic"

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2018 22:07 (AF139).
10 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
191x7 kaže...

Jednu po jednu pločicu, PassMark Memtest86.

 budem sutra da, javim kako je prošlo

AF139 kaže...

search upiši "mem" i odaberi "windows memory diagnostic"

 

 

 to mi se nije htjelo pokrenut nakon restarta, bacilo je neki error.

D3lBoy kaže...

 proba vec, nema nista od toga i dalje 3,98

 

EDIT:

a izgleda tu ima i puno vecih problema, evo isao sam na windows event log i pronašao svašta nešto, za HDD znam da je "pokvaren" jednostavno garancija je istekla, star je godinu i nesto sitno, ovo je vec drugi koji je krepao (ali za sada kompjuter normalno radi, jedno je dosadan sa tim check disk), a sa ovim drugim errorima nisam upoznat i ne znam što tocno znace. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2018 23:05 (CroatianRacer).
15 godina
odjavljen
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
CroatianRacer kaže...

 

EDIT:

a izgleda tu ima i puno vecih problema, evo isao sam na windows event log i pronašao svašta nešto, za HDD znam da je "pokvaren" jednostavno garancija je istekla, star je godinu i nesto sitno, ovo je vec drugi koji je krepao (ali za sada kompjuter normalno radi, jedno je dosadan sa tim check disk), a sa ovim drugim errorima nisam upoznat i ne znam što tocno znace. 

 Na stranu to sto ne znam koji to disk ima garanciju manju od 2 godine, ali jesi li ti siguran da je tebi napajanje u redu ?

Koliko sam shvatio iz procitanog do sada otisla ti je maticna, otisla memorija, dva diska...

Ili si imao prije napajanje koje je to sve lijepo 'sredilo' ?

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.1.2018 23:22 (Mrgud Veliki).
16 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Disk ti nema garanciju godinu nego najmanje dvije ako ne i više.

 

Čini se meni da ti je cijeli sustav smrdan; neispravan disk, memorija, možda i matična/procesor, a možda i napajanje što kolega spominje.

 

Šta si radio s time?!

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Forum je pun tema, ideja i rješenja za ovaj problem: https://www.bug.hr/forum/search/topic/?txt=RAM+usable&ss=t&sa=&t=&f=&sort=act

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
Mrgud Veliki kaže...
CroatianRacer kaže...

 

EDIT:

a izgleda tu ima i puno vecih problema, evo isao sam na windows event log i pronašao svašta nešto, za HDD znam da je "pokvaren" jednostavno garancija je istekla, star je godinu i nesto sitno, ovo je vec drugi koji je krepao (ali za sada kompjuter normalno radi, jedno je dosadan sa tim check disk), a sa ovim drugim errorima nisam upoznat i ne znam što tocno znace. 

 Na stranu to sto ne znam koji to disk ima garanciju manju od 2 godine, ali jesi li ti siguran da je tebi napajanje u redu ?

Koliko sam shvatio iz procitanog do sada otisla ti je maticna, otisla memorija, dva diska...

Ili si imao prije napajanje koje je to sve lijepo 'sredilo' ?

 dobro recimo da i ima na dvije, nemam garanciju jer je niti ne mogu nac, pa ovo napajanje imam vec jedno 8 godina isto kao i procesor i graficku, ploca je nova prosle godine kupljena, rami su iz 2015 4GB i plocica od 2GB je stara ko i napajanje. Pa prvi disk je bio od samsunga on je otisao totalno, ovo je WD koji je navodno opet otišao, iako mi kompjuter normalno radi ne vidim nikakvih problema, ali baca greške.  Pa sad napajanje je od xfx-a 450w, da li je napajanje sredilo maticnu i hard, to nebih znao niti znam kako provjeriti da li je moje napajanje neispravno.

191x7 kaže...

Disk ti nema garanciju godinu nego najmanje dvije ako ne i više.

 

Čini se meni da ti je cijeli sustav smrdan; neispravan disk, memorija, možda i matična/procesor, a možda i napajanje što kolega spominje.

 

Šta si radio s time?!

 pa ništa nisam s time radio, složio sam komp još u srednjoj školi (trenutni: proc, napajanje,grafika,ram) kupio sam novu ploču prošle godine, složio, podigao sustav i sve je funkcioniralo neko vrijeme, i od jednom samo problemi, trokiranje sustava greška baca na HDD tocnije samo particija D, izbrisao sam ju napravio novu, neko vrijeme sve 5 i sad opet baca na istoj particji gresku, bad block. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
CroatianRacer kaže...

 dobro recimo da i ima na dvije, nemam garanciju jer je niti ne mogu nac, pa ovo napajanje imam vec jedno 8 godina isto kao i procesor i graficku, ploca je nova prosle godine kupljena, rami su iz 2015 4GB i plocica od 2GB je stara ko i napajanje. Pa prvi disk je bio od samsunga on je otisao totalno, ovo je WD koji je navodno opet otišao, iako mi kompjuter normalno radi ne vidim nikakvih problema, ali baca greške.  Pa sad napajanje je od xfx-a 450w, da li je napajanje sredilo maticnu i hard, to nebih znao niti znam kako provjeriti da li je moje napajanje neispravno.

Ako vec nemas kako, pa pogledaj si voltaze pod load-om. Imas aplikacija za to.

Sto se diska tice kontaktiraj tamo gdje si kupio ili ovlasteni servis, a mozes i direktno proizvodjaca. Uredjaj ima svoj serijski broj. Pa nije rjesenje sjediti i nista ne pokusavati.

13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98

ma vjerovao ili ne ja sam se pomirio sa tim da je hard krepao ponovo, i totalno me to ne interesira, mene više interesira sada ispravnost napajanja, i ostalih dijelova, i sve testove koje sam odradio su pokazali da je sve ispravno osim HDD-A. Testirao sam napajanje softverski i voltaža mi se cini ok(vidi na slici). Mene trenutno jako zanima da li je do ploce ili do napajanja, jer imam u planu uskoro napraviti upgrade, novi procesor novi rami nova grafika, ssd + hd i naravno zašto i dalje uz sve sto sam probao imam 3.98 usable ram-a, strah me jer cu  sve stavit na ovu plocu, pa da ne kupim novi ram i da mi opet bude isto kao i sada. ploca je gigabyte 970a-ds3p nova i pod garancijom.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
CroatianRacer kaže...

ma vjerovao ili ne ja sam se pomirio sa tim da je hard krepao ponovo, i totalno me to ne interesira, mene više interesira sada ispravnost napajanja, i ostalih dijelova, i sve testove koje sam odradio su pokazali da je sve ispravno osim HDD-A. Testirao sam napajanje softverski i voltaža mi se cini ok(vidi na slici). Mene trenutno jako zanima da li je do ploce ili do napajanja, jer imam u planu uskoro napraviti upgrade, novi procesor novi rami nova grafika, ssd + hd i naravno zašto i dalje uz sve sto sam probao imam 3.98 usable ram-a, strah me jer cu  sve stavit na ovu plocu, pa da ne kupim novi ram i da mi opet bude isto kao i sada. ploca je gigabyte 970a-ds3p nova i pod garancijom.

 

Ovo na slici je vjerojatno voltaza u 'idle'-u, a ne u 'load'-u. I nema bas svih podataka...

Sto se kraja tice, mozda jednostavno RAM i MBO nisu kompatibilni. Jesi probao staviti zadnji dostupan BIOS za tu plocu ?

Na kraju jedno obicno pitanje. Kako vidim nije ti u planu promjena maticne ploce. Koji uopce mislis napraviti upgrade na nju ?

Cisto pitam, jer je ploca am3+.

16 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Možda ti probleme i pravi neispravan disk ili sata kabel, smrda Windowse pa krivo pokazuju.

 

Što ti točno kaže Hard Disk Sentinel za taj disk?

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
Mrgud Veliki kaže...
CroatianRacer kaže...

ma vjerovao ili ne ja sam se pomirio sa tim da je hard krepao ponovo, i totalno me to ne interesira, mene više interesira sada ispravnost napajanja, i ostalih dijelova, i sve testove koje sam odradio su pokazali da je sve ispravno osim HDD-A. Testirao sam napajanje softverski i voltaža mi se cini ok(vidi na slici). Mene trenutno jako zanima da li je do ploce ili do napajanja, jer imam u planu uskoro napraviti upgrade, novi procesor novi rami nova grafika, ssd + hd i naravno zašto i dalje uz sve sto sam probao imam 3.98 usable ram-a, strah me jer cu  sve stavit na ovu plocu, pa da ne kupim novi ram i da mi opet bude isto kao i sada. ploca je gigabyte 970a-ds3p nova i pod garancijom.

 

Ovo na slici je vjerojatno voltaza u 'idle'-u, a ne u 'load'-u. I nema bas svih podataka...

Sto se kraja tice, mozda jednostavno RAM i MBO nisu kompatibilni. Jesi probao staviti zadnji dostupan BIOS za tu plocu ?

Na kraju jedno obicno pitanje. Kako vidim nije ti u planu promjena maticne ploce. Koji uopce mislis napraviti upgrade na nju ?

Cisto pitam, jer je ploca am3+.

 pa pokrenuo sam test napajanja i vidi se promjena u voltazi ovo bi trebalo bit pod nekakvim loadom (ako sam dobro to napravio). Ma ništa posebno kao što se može vidjeti na profilu, imam stari phenom II staru gtx560 , i starije ram plocice. Uzeo bih si 4gbx2 ram, fx 8350 , i vidjet cu neku graficku, ne treba mi za gaming, ne igram ništa, pa neku srednju klasu to cu jos vidjet sto cu uzet, nesto jeftinije a da me sluzi dobro kao gtx560.

191x7 kaže...

Možda ti probleme i pravi neispravan disk ili sata kabel, smrda Windowse pa krivo pokazuju.

 

Što ti točno kaže Hard Disk Sentinel za taj disk?

 evo pogledaj sliku...

16 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Disk ti ima hrpu bad sektora i šire se, ništa čudno što te cijeli komp zafrkava. Računaj da ćeš uskoro ostati bez svega na disku, pitanje je minute/sata/dana.

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

a stvarno jadno, nit je korišten previše, kompjuter se u zadnje dvije godine palio rijetko, zato me iznenadilo da je krepao. Prvi disk je bio koristen cesto, po 3-4 dana se kompjuter nije gasio, a za ovaj mi je cudno, em je WD em krepao tako brzo. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
CroatianRacer kaže...

a stvarno jadno, nit je korišten previše, kompjuter se u zadnje dvije godine palio rijetko, zato me iznenadilo da je krepao. Prvi disk je bio koristen cesto, po 3-4 dana se kompjuter nije gasio, a za ovaj mi je cudno, em je WD em krepao tako brzo. 

 

Nema ti tu pravila.

Može radit 20 godina dan noć bez da dobije bad sektore, a može radit mjesečno po par sati i krepat u roku par mjeseci.

Probaj sa drugim sata kabelom spojit taj disk i vidi onda šta kaže program.

Ja sam par diskova tako bio otpisao i kad sam promijenio kabel ili spojio na drugu matičnu bad sektori nestali a diskovi i dan danas rade.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.1.2018 16:40 (honor8).
15 godina
odjavljen
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
CroatianRacer kaže...

a stvarno jadno, nit je korišten previše, kompjuter se u zadnje dvije godine palio rijetko, zato me iznenadilo da je krepao. Prvi disk je bio koristen cesto, po 3-4 dana se kompjuter nije gasio, a za ovaj mi je cudno, em je WD em krepao tako brzo. 

 Koliko vidim nije registrirana verzija pa ga neces moci provuci kroz surface test...

Mada opet, health je stvarno nisko tako da ne bi bilo koristi od toga.

Mogao je ruknuti odmah nakon sto si ga i stavio u racunalo. Steta sto ga nisi odmah provjerio...

Potrazi garanciju ili kontaktiraj gdje si ga kupio. To je WD. Dvije godine garancija...

13 godina
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98
honor8 kaže...
CroatianRacer kaže...

a stvarno jadno, nit je korišten previše, kompjuter se u zadnje dvije godine palio rijetko, zato me iznenadilo da je krepao. Prvi disk je bio koristen cesto, po 3-4 dana se kompjuter nije gasio, a za ovaj mi je cudno, em je WD em krepao tako brzo. 

 

Nema ti tu pravila.

Može radit 20 godina dan noć bez da dobije bad sektore, a može radit mjesečno po par sati i krepat u roku par mjeseci.

Probaj sa drugim sata kabelom spojit taj disk i vidi onda šta kaže program.

Ja sam par diskova tako bio otpisao i kad sam promijenio kabel ili spojio na drugu matičnu bad sektori nestali a diskovi i dan danas rade.

 

 probat cu jos to sa sata kabelom, pa cemo vidjeti

Mrgud Veliki kaže...
CroatianRacer kaže...

a stvarno jadno, nit je korišten previše, kompjuter se u zadnje dvije godine palio rijetko, zato me iznenadilo da je krepao. Prvi disk je bio koristen cesto, po 3-4 dana se kompjuter nije gasio, a za ovaj mi je cudno, em je WD em krepao tako brzo. 

 Koliko vidim nije registrirana verzija pa ga neces moci provuci kroz surface test...

Mada opet, health je stvarno nisko tako da ne bi bilo koristi od toga.

Mogao je ruknuti odmah nakon sto si ga i stavio u racunalo. Steta sto ga nisi odmah provjerio...

Potrazi garanciju ili kontaktiraj gdje si ga kupio. To je WD. Dvije godine garancija...

 a prekopat cu ormar jos jednom, mozda pronadem, znam da nisam bacio. U linksu je kupljen, a i mora imat garanciju, nije proslo dvije godine sigurno!

16 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Neće ti SATA kabel ništa pomoći, da je nevaljali kabel ispisivalo bi ti CRC greške u SMART statusu i Sentinel bi pisao o problemima u komunikaciji s diskom (uz nekakvu suludu brojku). Ovo su baš bad sektori.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Evo ja sam napravio svoje uzeo sam novi SSD i novi CPU, svjezi su windowsi na žalost rami su i dalje 3.97 usable, ali našao sam na stranici od gigabytea da ocito niti jedna moja plocica rama nije supported, pa cu sljedeci mjesec kupiti 2x4gb plocice s te liste, pa se nadam da ce problem biti rijesen, isto tako moram napomenut jednu stvarno cudnu stvar, svaki put kad resetiram komp on se prvo ugasi na par sekundi pa upali ponovo, ista stvar kad izlazim iz biosa, on se prvo ugasi pa ponovo pokrene, mozda napajanje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

Najbolje da digneš Linux Ubuntu u live modu pa vidi koliko će Linux prijaviti RAM-a. Prouči korisnički priručnik matične ploče pa vidi što piše u koje točno utore treba staviti RAM i u kojim kombinacijama.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.1.2018 22:10 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
6gb rama koristi samo 3.98

uh dobro si me sjetio, jos jucer sam skinuo bios update a zaboravio ga ažurirati. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 6gb rama koristi samo 3.98

Provjeriti u biosu ovo:

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.2.2018 20:09 (Mac_os).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice