Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem

poruka: 7
|
čitano: 4.860
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem

Pozdrav,

 

imam problem sa instalacijom Win10 na navedeni laptop (došao je sa Linux Linpusom). U boot meniju (F12) mi uopće ne nudi instalaciju sa USB-a, samo pokretanje Linuxa sa diska. Isključio sam u BIOS-u Secure boot te pokušavam promijeniti Boot mode sa UEFI na Legacy, međutim uopće mi ne daje opciju Legacy (kad kliknem na UEFI, to je jedina moguća opcija za odabir). U čemo je kvaka, postoji li način za dobivanje Legacy-ja uopće ili ne u tom BIOS-u? 

 

Ili, ako netko zna neki drugačiji pristup instalaciji Win neka predloži, svaka pomoć dobrodošla, hvala velika svima.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem
fan_tastic kaže...

Pozdrav,

 

imam problem sa instalacijom Win10 na navedeni laptop (došao je sa Linux Linpusom). U boot meniju (F12) mi uopće ne nudi instalaciju sa USB-a, samo pokretanje Linuxa sa diska. Isključio sam u BIOS-u Secure boot te pokušavam promijeniti Boot mode sa UEFI na Legacy, međutim uopće mi ne daje opciju Legacy (kad kliknem na UEFI, to je jedina moguća opcija za odabir). U čemo je kvaka, postoji li način za dobivanje Legacy-ja uopće ili ne u tom BIOS-u? 

 

Ili, ako netko zna neki drugačiji pristup instalaciji Win neka predloži, svaka pomoć dobrodošla, hvala velika svima.

 da ne griješim dušu, nešto sam slično imao s lapom drugog proizvođača. pomoglo je jedino pokretanje live linux distre s cd-a i formatiranje diska (prepisivanje nulama - vraćanje u tvorničko st(r)ranje, bez inicijalizacije čak). nakon toga se w10 instalirao normalno i nije bilo zastoja. eto. možda pomogne. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 godina
offline
Re: Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem

Ako ti računalo ne vidi USB pri bootu, najvjerovatnije nisi napravio dobar bootabilni USB.

 

Skini Media Creation Tool i s njim napravi bootabilni USB. Kad ga napraviš, uštekaj USB u USB 2.0 port, restartaj računalo i u uđi u Boot Menu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2018 12:53 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem

-podesi BIOS (kako? ... ovisno o mogućnostima koje se nude i željama/potrebama + kompatibilnost/ciljani OS ili više njih..). npr isključi fast&sec boot, uefi-gpt ili legacy-mbr..

-pribavi ispravan install-boot medij (cd-dvd-usb, za sve potrebno imaš na MS siteu DL, alati, upute kao za linux distre ubuntu itd.) + nije isto ako s jednog OSa radiš boot za drugi, ako nemaš funkcionalno računalo/OS tad ne možeš sam to napraviti. MCTools, dvd2usb ili rufus..

-bootaš izborom quickbootmenija (kako god ga nazovemo.. neka F-tipka f8-9-10-11-12.. ili esc). Ako ne znaš koja, goole + model i pitanje.

-ovisno kako je medij kreiran (gpt-mbr ili oba moda) i postavkama BIOSa, iz tog menija odabereš boot u odgovarajućem modu, bez tog je na ćoravo.. (ovisi kako će automatika bootati i to nema vez es bootorderom u BIOSu).

-dalje je nextanje.. + preporučljivo custom+odbacivanje svega što nije potrebno.

-poželjno je imati install medij (trajno).. win sad izlazi polugodišnje (sad će novi osim mogućih odgoda).. i umjesto kroz update napraviti tad novi install i reinstalirati-upgradeati.. kao što je poželjno imati neku linux distru npr ubuntu/mint live.. jer tad možeš sve kad zatrebaš napraviti, bootati, upaliti, spasiti.. itd.

-ovisi o proizvođaču (i MSovim igrama) koji ponekad ispusti neke opcije.. pogotovo ako je od win službeno supportan samo win10 ili kad je kupljen bez win.. ponekad treba novi ''fixan'' bios, ponekad se moraš prilagoditi onome što se nudi (ne što se želi). Može se ali nema jendog recepta kao što je s vožnjom po cesti.. ovisi o cilju/želji ali i mogućem-ponuđenom/ograničenjima. Zato voze iskusni vozači, isto je s instalacijom OSa. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem

Hvala svima, evo kolega Marko je pogodio. Mada sam bio uvjeren da je napravljeni USB dobar (jer je prije već odradio jedno stolno računalo), nakon što sam ga ponovno složio preko Media Creation Toola Boot meni ga je prepoznao i izbacio na listi iz prve. I naravno, nema potrebe onda za promjenom Boot-a iz UEFI u Legacy. 

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem

To je zato što Media Creation Tool radi bootabilni USB da je kompatibilan sa oba sustava (BIOS-MBR/UEFI-GPT) tako da se ne moraš brinuti s te strane.

15 godina
offline
Re: Acer Aspire 7 A715-72G-72B3 UEFI problem
Marko :D kaže...

To je zato što Media Creation Tool radi bootabilni USB da je kompatibilan sa oba sustava (BIOS-MBR/UEFI-GPT) tako da se ne moraš brinuti s te strane.

 -da ... 50% :)

-radi oba tj ne radi to mctool nego je to dio ISO imagea/medija, kojeg tad običan 'copy' snimi.. ne može mct snimiti-kopirati nešto što ne postoji. Zato treba imati 'pravi' (ispravan, novi, skinut s MSovih str..) ISO, a to je u postupku automatizirano.. pa juzer ugl nema što pogrešno napraviti. Zato je mct 'bolji' do rufusa.. :) dok je rufus alat (kojeg tad treba znati koristiti) .. ili se ide na ćoravo pa ponekad radi. btw za orgigi medije ako već imamo DL ISO je samostalan alat dvd2usb.. radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice