Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

poruka: 16
|
čitano: 2.158
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Pozdrav, imam problem sto se tice Athlon procesora.

Dakle Athlon x2 340 mi non stop radi na 60 stupnjeva nakon sto ga upalim, pokrenem firefox on na 80, plavi ekran u nekim zahtjevnijim igricama, zadnji put Fortnite.

Probavo sam sve, mjenjanje paste( nema efekta ), Cooler Master hladnjak sa 2 bakrene cijevi ( nema efekta ), ciscenje hladnjaka i cijelog kompa i dodavanje ventilatora na kuciste ( nema efekta). Molim pomoc jer trenutno po ovakvoj vrucini ni jednu igricu ne mogu igrati, dok je bio 2,3 mjesec moglo se igrati barem na 80 stupnjeva no sada ide i preko pa me to zabrinjava.

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Dobro kad je cpu na 80°c jel cpu cooler barem topal na dodir, heat-pipovi? morao bi to ohladiti ako je ispravan tj ispravno instaliran. Koliki su ti naponi, okretaji?.

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Napon je na 1.4V, ventilator sam stavio na full speed cak , 3500 okretaja, kada ga pipnem bude topal , sada kad sam ga stavio da radi na 3.0 i iskljucio mu turbo 3.6 ne ide bas na 80 ali mi jos uvijek stoji na 70ak a ne igram nista.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Testiro sam na nekim programima i Piriform Speccy i HW monitor pokazuju da mi package radi na 25C a Cores na 60-80. MSI Afterburner mi u igrici pokazuje da radi na 28 stupnjeva sto je vjerojatno onaj packages iz HW monitora, a cak i Just Cause 2 iz doba pracovijeka igrica, non stop radi na 80-100% i to na low postavkama.

https://imgur.com/a/x6rrf04

10 godina
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje
Krofmen kaže...

Napon je na 1.4V, ventilator sam stavio na full speed cak , 3500 okretaja, kada ga pipnem bude topal , sada kad sam ga stavio da radi na 3.0 i iskljucio mu turbo 3.6 ne ide bas na 80 ali mi jos uvijek stoji na 70ak a ne igram nista.

 Prevelik ti je napon! Probaj ga malo spustiti u BIOS-u!

Dario
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.6.2019 21:24 (CPU).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Hvala! Pomoglo mi je jako, stavio sam na 1.25 i sada kada ne radim nista je na 56 , dok na 100% opterecenju radi na 66 stupnjeva.

E sada pitanje , do koliko je pametno spustat voltazu , jer bi ga htio vratiti na turbo 3.6GhZ , sada je trenutno na 3.0Ghz

10 godina
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje
Krofmen kaže...

Hvala! Pomoglo mi je jako, stavio sam na 1.25 i sada kada ne radim nista je na 56 , dok na 100% opterecenju radi na 66 stupnjeva.

E sada pitanje , do koliko je pametno spustat voltazu , jer bi ga htio vratiti na turbo 3.6GhZ , sada je trenutno na 3.0Ghz

 Opet će ti se dizat temperatura toga si svjestan.Underclocking je sigurniji nego overclocking. Ako misliš nešto dobiti više, možda da pogledaš neki jači CPU?!

Ove slike su sa CPU World-a pa vidi sad.

Underclocking Underclocking
Turbo Turbo
Dario
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.6.2019 22:57 (CPU).
15 godina
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje
Krofmen kaže...

..

E sada pitanje , do koliko je pametno spustat voltazu ..

 -podizanje voltaže je ono što je rizik, OC.. i recimo glupo ako je rezultat pregrijavanje i rušenje, glavom kroz zid.

-normalna (nominalna) voltaža je do 1,35 (boost), inače niže ovisn oo clocku.. automatika.

+zato jer sve stari i naravno da nakon nekog vremena ne može kao kad je novo .. i ako je do sad radio na višem naponu, tad je to dodatno skratilo životni vijek a možda i oštećenje.

-spuštanje napona je poželjno, ali ne možeš ni to.. tj ako radi stabilno možeš probati malo niže, što niže je poželjno, dok je stabilan rad.. kad odeš prenisko bit će slično kao kod pregrijavanja-problem ali bez tako štetnih posljedica tj temperature.

-ni jedan od tih razzloga nije dobar, ne treba se igrati.. tj svaki put može nešto nastradati, disk, win, mbo, cpu, napajane, vga.. jer sve je povezano i zato se tim postavkama ne treba igrati, rizik.

 

pravilo za napon, što niži a da je dovoljan za stabilan rad.. podizanje nije poželjno (pa ni OC jer realno ne donosi toliko ubrzanje koliko rizik + starenje pa ono što je do danas moglo više ne mora raditi..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
protjeran
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje
Krofmen kaže...

Hvala! Pomoglo mi je jako, stavio sam na 1.25 i sada kada ne radim nista je na 56 , dok na 100% opterecenju radi na 66 stupnjeva.

E sada pitanje , do koliko je pametno spustat voltazu , jer bi ga htio vratiti na turbo 3.6GhZ , sada je trenutno na 3.0Ghz

 I dalje su to prevelike temperature u idleu, voltazu mozes spustati dokle god je cpu stabilan na zeljenom taktu/naponu pod 100% opterecenjem.

10 godina
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Vjerovatno ovino o vanjskoj temp. jer evo kod mene u idlu je CPU na  50 dok je vanjska temp. 32°C

15 godina
offline
Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

-za procjenu temperature treba krenuti od same generacije CPU.. tj to su normalne temp za te generacije (dok su noviji-hladniji..) tj cpu može bez problema do 70/72, alarmi su na 85-95 ... pa i preko 100c, naravno poželjno je što niže ali nije to problem, dok nije problem tj bsod.

-staro-polovno + već bilo overvoltano i oc kao što ni jedan cpu nije 'identičan' i tad neki može više-manje, neki je hladniji-topliji recimo unutar 5c tolerancije je ok.

za tu genraciju je tad normalno cca 60, do 70 neće biti ništa ali ako je to u idlanju i već smo imali probleme.. nije isto ako je to u radu ili ako u opterećenju skoči na npr 80-više i ako zadovoljavajuće brzo padne, tj ako hlađenje obavlja svoj dio posla.. ako mu treba vremena ili gašenje tad je to loše.

 

-upaliti hwmonitor i raditi nešto, npr skenirati AV, pa defrag diska, surfati.. pa istovremeno... i vidjeti napone, temperature, max i kako se spušta.

-naravno nije isto kad je vanjska 20 ili +30c .. ali za cpu i vga je to zanemarivo (jer su daleko više temp..) no čitavo računalo tad trpi i pregrijava se chipset-kontroler, disk (preko 40 upozorenje, preko 50c problem..) i ako kontroler počne promašivati tad je računalo za smeće (ram ili hdd..), odnosno, možda mu pomogne namještanje ventilatora koji hladi kućište.. bar kroz ljeto, ali ako je već zbog prijašnjeg pregrijavanja došlo do optećenja tad je to .. polukvar-poluispravno.. nestabilno (ili smeće). Svi lemovi, kontakti ne samo VRM i kondići.. ili samo cpu su važni, pa i pregrijavanje napajanja.

 

jer kako radi nešto na struju.. tj toplina je otpor, hladno manji, toplo veći, tj slabija vodljivost žice. Tad da bi napajanje isporučilo npr 100w mora dati ne 100w nego npr 110w.. a to dodatno odlazi u toplinu, jer tako radi npr grijalica-šporet, energija i otpor= toplina, .. i tad imamo dodatnih 10w topline u odnosu na novo kad je sve radilo normalno a time i hladnije.

 

-kad se to sve zbroji, ovo zadovoljava, očekivano ok.. da je novo rekao bi pretoplo, ovako je ok.. a može sad crknuti, jer jednom mora i tad je logično upravo sad kad je vruće a za problem već znamo.

-da je novo računalo očekivali bi temp do 50c.. zbog vanjske temperature bi tolerirali 60.. ovako dobro je dok radi :) ili sve je relativno dok ne ispusti bijeli dim, tad je crknuto.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Eh pa , sada kad ga upalim on se automatski ugasi pa ponovno upali ali ne daje sliku vise a izgleda da sve radi normalno, samo nema slike a prije nego sto sam ga gasio radio je normalno na toj voltazi ,cak sam ga i testirao u fortnite-u i radio je dobro.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Isključi strujni kabal iz PC, izvadi cmos bateriju pa vrati za 5min , vrati kabal u PC pa kad upališ odi u bios i podsei što sve trebaš (datum/sat, AHCI, boot oreder itd pa spremi postavke i vidi hoće li biti sve ok...

4 godine
neaktivan
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

pokuso sam vec to no on ni dalje  ne radi , primjetio sam cak ni da hddova lampica ne blica, dakle stisnem da se pokrene on krene radit pa nakon milisekundu krepa , stoji tako 1 sekundu pa krene radit ali ne prikazuje nista i samo tako radi, mjenjo sam ramove po slotovima i cak sam grafu stavio na drugi komp no sve radi. Mozda krepala maticna ili proc?

14 godina
protjeran
offline
Amd Athlon x2 340 pregrijavanje

Imao sam Athlona X2, svi programi su pokazivali pogrešnu temperaturu tj. duplo veču od stvarne.

Jesi li probao vidjeti temperaturu u biosu?

PS. nisam vidio naknadno nastale probleme,pa neznam koliko ti moj post može pomoći.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.6.2019 18:40 (Uran 11).
 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Amd Athlon x2 340 pregrijavanje
Uran 11 kaže...

Imao sam Athlona X2, svi programi su pokazivali pogrešnu temperaturu tj. duplo veču od stvarne.

Jesi li probao vidjeti temperaturu u biosu?

PS. nisam vidio naknadno nastale probleme,pa neznam koliko ti moj post može pomoći.

 Jesam , tamo je bilo oko 44 stupnjeva , mislio sam i ja da mozda HWmonitor pokazuje krivo ali je to pokazivo i piriform speccy isto. A i kada sam igro fortnite gdje je 100% non stop pod opterecenjem znao mi izbacit plavi ekran, tad je bio preko 85 stupnjeva.Jel to do toga ili moze biti da je do necega drugog?

Btw fixao sam problem , ostavio sam ju bio pol sata i tad se resetiralo.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice