Bios na asrock problem

poruka: 12
|
čitano: 3.182
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Bios na asrock

 Pozz ljudi,trebam pomoc.

Skinuo sam danas software od maticne i ponudio mi je opciju updatea biosa.ja reko ajd moze biti bolje (makar je do sada radilo sve ok) i lrene instalacija i dode mi kčer i na prekidacu od produznog kabla pretisne za iskopcavanje struje.i naravno sranje,komp se vise nece upaliti nego samo dva put zapisti!!!

Probao sam sa vadenjem baterije,izvaditi rame,graficku i premjestiti na reset cmos onaj yumper i vratiti ga nazad nakon par min.sve vratim i nista.

Citam nesto da se da vratiti kao preko usb!?

Ima tko kakav savijet?

Inace ploca je asrock 970 extreme3 r2.0

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bios na asrock

Prvo: hahahha  sorry 

 

Drugo: nemam iskustva s ASRockovim matičnim pločama, pa ne znam kako točno funkcionira njihov alat za flashanje nakon uključenja računala - ako se on učita prije BIOS-a, onda ti ploča možda nije mrtva. Što ti je činiti? Pripremi USB stick sa zadnjom verzijom BIOS-a - imaš je ovdje. Dakle, u zipu imaš datoteku BIOS-a: 970E32_2.60. Nju raspakiraš na USB stick formatiran u FAT32 datotečnom sustavu (formatiraj USB stick ako ti je formatiran u exFAT-u ili NTFS-u). Zatim umetneš USB stick u USB utor na matičnoj ploči i nakon uključenja računala pristišči tipku F6 na tipkovnici. Ako ti se učita ASRock Instant Flash, znači da si imao sreće i da ćeš moći ploču flashati s BIOS-om s USB sticka. Ako ti se ne učita... Kupit ćeš novu matičnu ploču. Ili eventualno potražiti nekoga tko ti može reprogramirati BIOS čip. Ili potražiti BIOS čip preko oglasnika - možda netko ima defektnu takvu ploču pa ti može prodati BIOS čip. Ili naručiš BIOS čip preko eBaya.

 

EDIT: guglao sam malo, ovi iz Rijeke kažu da nude uslugu (re)programiranja BIOS čipa, ovi iz Varaždina...

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2017 22:44 (mbaksa).
12 godina
offline
Bios na asrock problem

Ajd i mene si nasmijao sa svojim smijehom ;-)

Odlicno si mi objasnio pa cu sutra na poslu napraviti to sa usbom pa vidim kada dodem doma.

A ako se nista nebude desavalo sta mislis da nedem nekog tko ima istu tu placu i da stavim njegov cip u svoju da je pokrenem ili tak nes?ili je bas cip otisao?

Vidim da nisu skupi chipovi oko 8e (http://www.biosflash.com/e/Bios-Chips-ASROCK-970-EXTREME3-R2-0-3456.htm#up) ali neda mi se cekati

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Bios na asrock problem
lange kaže...

A ako se nista nebude desavalo sta mislis da nedem nekog tko ima istu tu placu i da stavim njegov cip u svoju da je pokrenem ili tak nes?ili je bas cip otisao?

Neuspješno (prekinuto) flashanje BIOS-a ne znači da je čip oštećen, nego samo da se na njega nije zapisao cijeli BIOS.

 

U teoriji bi mogao računalo pokrenuti s tuđim čipom, onda u radu zamijeniti čipove, pa reprogramirati (flashati) svoj iz Windowsa. Samo bi tu trebao biti jako pažljiv, da ga/ih ne oštetiš kod zamjene (ili da ga krivo ne okreneš).

 

12 godina
offline
Re: Bios na asrock problem

Hvala ti jos jednom.nadam se da se javim sutra sa kompa a ne sa mobitela :-)

7 godina
protjeran
offline
Re: Bios na asrock problem

Posalji ASRock-u mail sa SN-om i modelom ploce - oni ce ti poslati BIOS chip - pa ga samo zamjenis fizicki na ploci,

i sve ce ti dalje raditi.

 

BIOS ne diraj ako sve radi. Nadogradjuj ga samo ako imas probleme, nestabilnost, ili nepodrzanost novih komponenti.

12 godina
offline
Re: Bios na asrock
mbaksa kaže...

Prvo: hahahha  sorry 

 

Drugo: nemam iskustva s ASRockovim matičnim pločama, pa ne znam kako točno funkcionira njihov alat za flashanje nakon uključenja računala - ako se on učita prije BIOS-a, onda ti ploča možda nije mrtva. Što ti je činiti? Pripremi USB stick sa zadnjom verzijom BIOS-a - imaš je ovdje. Dakle, u zipu imaš datoteku BIOS-a: 970E32_2.60. Nju raspakiraš na USB stick formatiran u FAT32 datotečnom sustavu (formatiraj USB stick ako ti je formatiran u exFAT-u ili NTFS-u). Zatim umetneš USB stick u USB utor na matičnoj ploči i nakon uključenja računala pristišči tipku F6 na tipkovnici. Ako ti se učita ASRock Instant Flash, znači da si imao sreće i da ćeš moći ploču flashati s BIOS-om s USB sticka. Ako ti se ne učita... Kupit ćeš novu matičnu ploču. Ili eventualno potražiti nekoga tko ti može reprogramirati BIOS čip. Ili potražiti BIOS čip preko oglasnika - možda netko ima defektnu takvu ploču pa ti može prodati BIOS čip. Ili naručiš BIOS čip preko eBaya.

 

EDIT: guglao sam malo, ovi iz Rijeke kažu da nude uslugu (re)programiranja BIOS čipa, ovi iz Varaždina...

 

 Evo formatirao sa usb i stavio raspakiranu datoteku na usb.sada cu vidjeti kada dodem doma.

Btw nema nikakve veze sto mi komp ne pokazuje sliku!? Sa stiskanjem f6 ces se nesto pojaviti?

7 godina
offline
Re: Bios na asrock problem
Isprobano i u praksi... Samo mora bit isti proizvodjac biosa...

Kolega ako vam treba posaljite mi postom samo bios cip ja vam flesam novi bios i posaljem vam ...
16 godina
moderator
offline
Re: Bios na asrock
lange kaže...
Sa stiskanjem f6 ces se nesto pojaviti?

To ćeš ti nama reći.  Ako se pojavi, onda znači da alat za flashanje BIOS-a nije dio samog BIOS-a pa ćeš moći flashati BIOS iz datoteke s USB sticka. Ako se ne pojavi, onda moraš ići na druga rješenja.

12 godina
offline
Bios na asrock problem

Javljam se sa mobitela :-(

Ma nista neda mi se zezati tj kupit cu novu plocu a ovu naknadno pokusati popraviti.

Jedino ako netko hoce kupiti u ovakvom stanju :-)

Moze brzinska preporuka maticne za  AMD FX-8320E procesor r9 380grafiku

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Bios na asrock problem

koja priča... ali tako je to, dešava se.

 

novi BIOS, većina sad nudi preko USBa, ali tad je to konkretan USB port (ne bilo koji). Pročitati manual ili googlati za mbo-konkretno..

ovisi ima li mbo npr dual bios, soft dual, .. i kako radi automatika, možda treba sačekati nekoliko sekundi/minuta ovisi koja je automatika predviđena i kakav je problem (baš ništa iz biosa ili nešto-na pola.. jer i za to je potreban neki minimum rada biosa), možda usb nije pravilo napravljen.. banalno, možda mora biti formatiran kao fat32.. i možda bios mora biti u rootu ili određenog naziva filea..

ako ta metoda ne prolazi, tad zamijena chipa već programiranog ili na živo..

nabaviti chip za konkretnu mbo je problem, može samo proizvođač, ostali mogu flashati ali tko zna što se napravi, koja verzija-nesporazumi.. jer ne treba sam-prazan chip, on je ispravan-neoštećen, treba biti flashan-programiran. Ako je s pravim BIOSom, tad je kao od proizvođača, ali tek ubadanjem ćemo to sigurno znati (a online ima baš svega + vrijeme dostave..).

ne može sa slične mbo, mora baš za tu seriju-model-reviziju.. za istu mbo. Naravno, ako nemamo istu, tražimo sličnu, chipset..

 

na živo, posudbom chipa s druge.. pipljavo. Problem, ako je zalemljeno (većina novih) ili ako (nekad) ima utore-sipove.. (ovako nešto kao primjer-slika).. slično kao CPU-socket može biti pravokutno-kvadrat..

ako su takvi da se mogu izvaditi, problem je što zamjenu moraš obaviti na živo-upaljeno, postupak.

- sve ugašeno.

- izvadi se-posudi chip se ispravne MBO, izvadi se s neispravne, umetne isrpavan.. i upali. (bez ostale periferije, odspojiti npr disk, jer ne ide se u OS-win.. sve se mora obaviti u 'DOSu'.. i naravno imati odgovarajuće alate-soft, kao boot medij, uniflash i sl. flash .. ili pripremljen od proizvođača, onaj stikić..

- tad je najgori dio, BIOS-chip je potreban samo za paljene, kad je računalo upaljeno, može ga se izvaditi, staviti drugi, obaviti flashanje i to je to.. ali vađenje i stavljanje su izuzetno zeznuti, kontakti-pinceta.. ja sam koristio tanki konac ispod chipa za vađenje.. jer sve ostalo je nemoguće, prsti-pinceta.. ako netko ima neki poseban alat-plastično .. ali nema se. .. i to kad je takav utor, ako je zalemljen, tad ...

- tad (specijalci) izvuku žice-pinove s postojećeg chipa, tim žicama spoje ispravan chip, za paljenje, nadajući se da nema smetnji i da će bootati onaj chip koji radi.. kad boota, ukloni se ispravan chip, ostane neispravan i nastavi se s flashanjem..

- kad se kupi već programiran i kad je utor to je lako, ako je lem, opet je ok.. jer nije na živo osjetljiv posao zamjene, ali ako se posuđuje, tad je rizik uništiti drugu mbo ili bilo što lemiti po ploči.. može se ali samo za 'specijalce' koji neće lemljenjem napraviti više štete na više računala...

- ne gasi se dok ne prođe flash, ako smrzne ponavlja se postupak.. do možda uspješnog boota (i tad možda opet ponoviti flashanje.. jer ne mora biti sve iz prve ok, npr zbog uniflasha i sl. ili pogrešnog-sličnog BIOSa itd.).

- ako bios (kupljeni ili posuđeni) nije za konkretnu mbo, tad originalan flash ne mora flashati, prvo se detektira postojeći, ponudi save.. i ako to neće, tad ne možemo flashati, tad se koriste alati koji i to forsirano naprave ali tad moramo biti 103% sigurni što radimo, uniflash i sl. banalno neki flash alati ne dozvoljavaju flashanje na stariju verziju biosa..

 

to sve jednostavno ne radi osoba koja s tim nema iskustva, nema dos-alate-boot.. i mirnu ruku. Platiti majstora ili kupiti drugu mbo.. ovisi, popravak je ok, ako prođe, ne mijenja se ništa, upali se pc i to je to.. a ako se kupuje nova mbo, tad možda i cpu-ram, možda i win licenca.. nije samo cijena mbo na kraju. Ako majstor naplati do 50% cijene MBO (..i više), može biti bolji izbor.. s druge strane, novo je novo..

 

zato se BIOS ne dira, dok nema konkretnog razloga.. (ponuđen update nije razlog.. prvo pročitati changelog i ako je postojao problem.. zapravo, bios se ne flasha zato jer je update to ponudio, kad se flasha to mora biti s razlogom osim automatike-updatea, jer je ipak rizik i ako radi - ne popravlja se). Ako iz nekog razloga želim flashati bios, to ću napraviti, nikako jer je update to ponudio. Istu stvar može sutra ponuditi i neki malware ili se može desiti nešto kao struja.

 

kad se dira, jednostavno mora biti 100% sigurno ili badluck..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 2
4 godine
neaktivan
offline
Bios na asrock problem

imam a320m-hdv maticnu, htjeo sam klokat proc a li nije imao opciju u biosu, skinuo sam prvo 5.50 i onda sam imao opciju klokanja proca, pa sam isao update na novi bios 5.80 i na njemu opet nema opcije za klok :) !!
zanima me dali mogu kako vratiti stariju verziju, iako znam da je pisalo da se nemoze down na staru? hvala 

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.5.2019 9:20 (branamib).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice