Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

poruka: 9
|
čitano: 11.336
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

Radi na svim drugim laptopima, jedino ga moj ne prepoznaje u biosu pa s time ne mogu bootat windowse. Radi se o modelu kingston dt r3.0 g2 32gb. Drugi usb stickovi (manjeg kapaciteta) su prepoznati, jedino taj ne radi na mom laptopu. Mozda da ga resizam na manji kapacitet?? No prije je radio i s tim kapacitetom.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2017 20:04 (Shockwave).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

Probao drugi port (USB 2.0)?

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

postavke biosa moraju odgovarati mediju... kompatibilnost. (uz ispravnan hardware, usb, soft..) sve postavke, uefi, secboot, fastboot.. i medij mora biti tako kreiran da bi bio bootabilan ovisno o legacy-uefi biosu ili u oba moda.

prvo dali bios uopće vidi medij.. jel na popisu diskova?

koristi QBM/expressboot/csm ne boot order, uobičajeno f8-9-10.. neka tipka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama
softwaremaniac kaže...

Probao drugi port (USB 2.0)?

 To mi je rijesilo problem, no prije mi je radilo i na usb 3.0 portu, a nisam azurirao bios niti ga bilo kako mijenjao.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama
Shockwave kaže...
softwaremaniac kaže...

Probao drugi port (USB 2.0)?

 To mi je rijesilo problem, no prije mi je radilo i na usb 3.0 portu, a nisam azurirao bios niti ga bilo kako mijenjao.

 Nikad se ne instalira sa USB 3,0 medija.

8 godina
neaktivan
offline
Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

meni pomoglo,prebacio na 3.0 i prepoznao...hvala svima

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

imam problem kupio sam nov laptop Acer jednom samdigao sistem Windows10 pa sam obrisao ali javlja se problem bios mi neocita usb,i nemogu staviti sistem na njega.Citac uz njega nema tako je kupljen.?Ako zna neko nek pomogne.Hvala

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

Imam novi laptop acer aspire  A315-33-C70Q, normalno uđem u BIOS  i tamo imam meni:

 

Boot mode UEF 1 ili I

Securw boot : enabled

 

1. USB CDRom

2.HDD1 Toshiba ....

3.HDDO

4.USB HDD

5.USB FDD

6.Network boot- IPV4

7.Network boott-IPV6

8. Linux

Ovako sam namjestio poredak u biosu, ali kad pritisnem F10 laptop se resetira i pojavi se  :

 

Limpus Linux i

Create a bootable USB disk

Da li je ovdje slučaj da bios ne prepoznaje USB stik ili nešto drugo ili nisam napravio u biosu kako trba.

Ako možete pomozite mi.

 S poštovanjem i zahvalnošću. C.Brkan

15 godina
offline
Re: Bios ne prepoznaje usb stick u boot opcijama

-nevažan je boot order u BIOSu, traži quickboot/expressboot/CMS.. kako god tko nazove, neka F-tipka npr f-8-9-10-11-12 ili esc.. u vrijeme paljenja/bios-post..

-bootmedij mora biti ispravan, pravilno kreiran, bootabilan da bi se tad pojavio (to nema veze s time vidiš li ga u biosu kao medij, jer bios ne zna koji medij je bootabilan on samo vidi disk).

-bios mora biti pravilno podešen (ovisno o potrebama, OSu..), za install i sl. npr isključen fastboot.. jer preskače dio iniciajlizacije, redosljed boota itd. tj ovisi o opcijama u biosu možeš imati više konfiguracija i ovisi koja se izvršava kao redoljed npr kod nestanka struje ili kod normalnog paljenja.

-idući problem, osim što bootmedij mora biti ispravan, moraš bootati u odgovarajućem modu, uefi-legacy tj gpt-mbr.. ovisi kako je medij napravljen (jedno-oba..) i izbor moda kojeg imaš samo kroz bootmeni (ne bios) ili ovisiš o opcijama koje bios može imati za podešavanje (laptop ugl nema toliko opcija kao deskotp i sl.).

 

npr ako kreiraš install kao mbr i bootaš kao gpt-uefi tad ti neće instalirati-formatirati (i obrnuto).. a to ovisi o postavkama biosa, bootmeniju-modu boota, mediju .. i tvojoj želji-potrebi npr kompatibilnost.

+ ovisno o verziji chipseta-usb kontrolera, na prvim modelima s usb 3.0 je bilo problema za bootanje, preporuča se koristiti usb 2.0 port itd.

+ ovisi koji OS, npr ubuntu, mint, win10.. ako je win10 tad imaš sve na MSovim str, mctool i kreiraš boot medij koji ima oba bootmoda. Rufus je alat (i tad treba znati što koja opcija znači).. ubuntu ima detaljan howto.. čitaš i ideš redom. Ponekad je usb loš, ponekad moraš ponovo napraviti ga.. i nije isto s kojeg OSa kreiraš koji install-OS-medij.. jer filesys može biti ntfs-ext ili fat32...

 

-ako medij nije izlistan u QBMu, tad nije pravilno kreiran, nije bootabilan (to sam BIOS ne vidi..).

+ovisno o OSu, fastboot, secboot i sl. treba isključiti.. ili znaš da installer podržava npr sec.boot i da su opcije u biosu odgovarajuće podešene (npr win8-10..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 15:36 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice