Čudan zvuk napajanja

poruka: 17
|
čitano: 4.004
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Čudan zvuk napajanja

Pošto je zadnja tema iz 2012 takve tematike, otvaram novu.

 

Ovako, nisam siguran jesam li ja samo osjetljiv i bezveze paničarim, pa eto čisto provjere radi. 

 

Radi se o Fortron 550W Hexa 85+, ATX 2.4. Zvuk sam po sebi zvuči kao nekakvo tapkanje, nisam siguran zbog čega se to događa. Napajanje, kao i sam komp staro je svega 3 tjedna, prvi tjedan i pol nije zvučalo tako, onda je počelo iz čista mira, prašina je očišćena (makar se nije toliko moglo skupiti u svega tri tjedna). Ostatak konfiguracije je vidljiv pod Moj PC 

 

Dolje je link sa zvukom, važno je napomenuti da je prvih pet sekundi samo snimanje u pozadini koje je sam šum da bi mogli razlučiti šum i zvuk titranja napajanja, znači napajanje ne zuji (čuje se lagano zujanje, ali to samo kada je uho u potpunosti u blizini), samo ja nemam na žalost sa ničim kvalitetnijim snimiti. Isprike ako dižem paniku bezveze, prošlo je dosta godina od kad sam imao stolno računalo, a ne laptop. 

 

EDIT: primjetio sam to tek kada je računalo upaljeno neko vrijeme, ne događa se čim ga upalim

 

https://instaud.io/2yKJ

 

“In every crowd there are certain persons who seem just like the rest, yet they bear amazing messages.” Antoine de Saint-Exupery, Night Flight
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.8.2018 22:14 (Johnny4286).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja

Meni zvuči kao ležaj ventilatora mada nebi trebao otići tako brzo...

 

Možeš testirati, izvadi napajanje okreni ga, zaustavi nečim ventilator i pokreni PC nakratko pa ćeš čuti da li je do ventilatora ili nije.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.8.2018 23:22 (boxer).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
Johnny4286 kaže...

Pošto je zadnja tema iz 2012 takve tematike, otvaram novu.

 

Ovako, nisam siguran jesam li ja samo osjetljiv i bezveze paničarim, pa eto čisto provjere radi. 

 

Radi se o Fortron 550W Hexa 85+, ATX 2.4. Zvuk sam po sebi zvuči kao nekakvo tapkanje, nisam siguran zbog čega se to događa. Napajanje, kao i sam komp staro je svega 3 tjedna, prvi tjedan i pol nije zvučalo tako, onda je počelo iz čista mira, prašina je očišćena (makar se nije toliko moglo skupiti u svega tri tjedna). Ostatak konfiguracije je vidljiv pod Moj PC 

 

Dolje je link sa zvukom, važno je napomenuti da je prvih pet sekundi samo snimanje u pozadini koje je sam šum da bi mogli razlučiti šum i zvuk titranja napajanja, znači napajanje ne zuji (čuje se lagano zujanje, ali to samo kada je uho u potpunosti u blizini), samo ja nemam na žalost sa ničim kvalitetnijim snimiti. Isprike ako dižem paniku bezveze, prošlo je dosta godina od kad sam imao stolno računalo, a ne laptop. 

 

EDIT: primjetio sam to tek kada je računalo upaljeno neko vrijeme, ne događa se čim ga upalim

 

https://instaud.io/2yKJ

 

 Ventilator. Mislim da nije ležaj samoga ventilatora, nego nekim čudom ventilator nije dobro pričvršćen ili dodiruje nešto

12 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
boxer kaže...

Meni zvuči kao ležaj ventilatora mada nebi trebao otići tako brzo...

 

Almin94 kaže..

 Ventilator. Mislim da nije ležaj samoga ventilatora, nego nekim čudom ventilator nije dobro pričvršćen ili dodiruje nešto

  

Hvala decki.

 

Probao sam kako je kolega @boxer rekao, odnosno pokusao sam zaustaviti ventilator, kako imam filter prasine od ispod tako sam jednostavno isao nagnuti kuciste, pa rekoh ispod toga cu gurnuti nesto. No cim sam nagnuo kompjuter tako je prestalo tapkati, tako da moguce da je ventilator dislociran. Budem vidio kako ce se ponasati sad ovih dana, mozda odem pitati i ekipu iz Future kako je tamo i napajanje kupljeno

“In every crowd there are certain persons who seem just like the rest, yet they bear amazing messages.” Antoine de Saint-Exupery, Night Flight
13 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
Johnny4286 kaže...

mozda odem pitati i ekipu iz Future kako je tamo i napajanje kupljeno

Reklamiraj si to, kupio si u provjerenom dućanu i nećeš imati problema sa reklamacijom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 10:31 (Valentin17).
12 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
Valentin17 kaže...
Johnny4286 kaže...

mozda odem pitati i ekipu iz Future kako je tamo i napajanje kupljeno

Reklamiraj si to, kupio si u provjerenom dućanu i nećeš imati problema sa reklamacijom.

 Muci me jedino sto je evo jucer, tri sata radio bez ikakvih zvukova, tako da se moze lako dogoditi da i ako dode do servisera, on to ne primjeti. Al sve u svemu, otici cu sutra ili u ponedjeljak

“In every crowd there are certain persons who seem just like the rest, yet they bear amazing messages.” Antoine de Saint-Exupery, Night Flight
15 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja

Pa probaj ga stegnuti ako su mu šarafi dostupni sa vanjske strane, to je 2 min posla. 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
14 godina
neaktivan
offline
Čudan zvuk napajanja

Ajd da ne otvaram novu temu. Zna li neko sta je uzrok tome da se iz napajanja cuje neko cviljenje kada je npr. veš mašina ukljucena u drugoj prostoriji. Promijenio sam stotinu razlicitih konfiguracija i napajanja ali ista stvar se desava godinama :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2018 21:38 (Almin94).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Čudan zvuk napajanja

A gle, taj sum se javlja zbog titranja cestica u cvrstim materijalima,

obicno "coil" ili prigusnica voli "cvilit" ili "cvrcat".

 

Najcesce je problem losa izrada, izolacija, ili neki drugi faktor u prozvodnji.

 

Medjutim, zna se desiti i zbog lose kucne i dalekovodne instalacije.

Ako ti sva napajanja u kuci buce, onda bi se zapitao i pozvao elektricara,

ako vec ne mozes sam provjeriti i nemas opremu za to.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja

Kao kad smo učili kako se ponača vodič u magnetnom polju kad se kroz njega pušta struja...zato se zavojnice i transformatori u napajanjima lakiraju ili potope u epoksidnu smolu da nebi titrajući proizvodili zvuk "cviljenja".

Najčešće je kod feritnih jezgri koje su od dva djela pa nisu dobro zaljepljeni.

Isto tako i navoji mogu titrati ako nisu zaljepljeni lakom ili smolom.

Do mrežnog napona nebi trebalo biti problema jer se sva izmjenična komponenta u grecu ispravi u jednosmjerni napon i filtrira na velikom elektrolitu.

7 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
AF139 kaže...

Kao kad smo učili kako se ponača vodič u magnetnom polju kad se kroz njega pušta struja...zato se zavojnice i transformatori u napajanjima lakiraju ili potope u epoksidnu smolu da nebi titrajući proizvodili zvuk "cviljenja".

Najčešće je kod feritnih jezgri koje su od dva djela pa nisu dobro zaljepljeni.

Isto tako i navoji mogu titrati ako nisu zaljepljeni lakom ili smolom.

Do mrežnog napona nebi trebalo biti problema jer se sva izmjenična komponenta u grecu ispravi u jednosmjerni napon i filtrira na velikom elektrolitu.

 Točno sve, osim zadnje rečenice, jer poslije graetza nemaš čisti dc, nego onečišćeni spektar svega i svačega (najviše parni harmonici osnovne frekvencije) zbog nelinearnosti diode i nejednakog odziva, ali to obično filtriraju oni mali kondenzatori , a ionak ne smeta kad su komponente na primarnoj strani prilagođene tome.

Elektrolit filtrira onaj dio koji ide u trafo, a switcheri npr. se napajaju često iz dijela prije elektrolita.

Uglavnom, ionak lako mogu cviliti i filterske zavojnce koje su na ulazu, a to vjerovatno i je problem.

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.9.2018 15:03 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja

Ako ima VF filtriranje prigušnicama i kond.  ispred gretza tada  ostaje 50Hz tj 100Hz nakon njega , a ne "cvile" visokim tonom jer tih 100Hz spada u BAS frekvencije

15 godina
offline
Čudan zvuk napajanja

smijem si preuzeti tu snimku i postaviti je kao zvonjavu za telefon? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Čudan zvuk napajanja

Zero coil whine kada je veš mašina iskljucena. Kada se ista ukljuci i zavrti cujem da nesto cvili iz napajanja, nebitno je li napajanje neko low end ili high end platinum. Sve uredno radit ali trebat ce malo prekontrolirati instalaciju kuce. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
AF139 kaže...

Ako ima VF filtriranje prigušnicama i kond.  ispred gretza tada  ostaje 50Hz tj 100Hz nakon njega , a ne "cvile" visokim tonom jer tih 100Hz spada u BAS frekvencije

Istina, zmazanoće u spektru nemaju neku značajnu energiju da bi mogle same uzrokovati cviljenje koje btw ne mora biti na frekvenciji signala, jer ako ljepljiva masa drži onda komponente ne mogu zatitrati punim zamahom pa nastaju tonovi više frekvencije.

Almin94 kaže...

Zero coil whine kada je veš mašina iskljucena. Kada se ista ukljuci i zavrti cujem da nesto cvili iz napajanja, nebitno je li napajanje neko low end ili high end platinum. Sve uredno radit ali trebat ce malo prekontrolirati instalaciju kuce. 

 To ti onda vjerovatno ne valja RSO filter na vešmašini, imaju ga sve vešmašine s univerzalnim motorom, praktički sve u zadnjih 15-ak godina, tj. sigurno sve one koje imaju bržu centrifugu, a danas su to sve, ne znam da netko koristi još uvijek asinkrone motore.

 Koliko je stara vešmašina?

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.9.2018 18:36 (fer-de-lance).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Čudan zvuk napajanja
fer-de-lance kaže...

 To ti onda vjerovatno ne valja RSO filter na vešmašini, imaju ga sve vešmašine s univerzalnim motorom, praktički sve u zadnjih 15-ak godina, tj. sigurno sve one koje imaju bržu centrifugu, a danas su to sve, ne znam da netko koristi još uvijek asinkrone motore.

 Koliko je stara vešmašina?

 

 

 

 Starija je, digitalna i radi perfektno. Dugi niz godina je kod nas. Sta mi predlazes?

7 godina
offline
Re: Čudan zvuk napajanja

Ako ima RSO filter zamijeni ga (kažeš da je "digitalna" pa vjerovatno ima).

Košta oko 50 kuna...

 

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice