Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

poruka: 11
|
čitano: 7.146
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Pozdrav!

 

Imam comp star oko 2 godine:

AMD Phenom II X6 1055T procesor

nVidia GTX 460 768Mb grafička

Asrock 770 Extreme3 matičnu

Seasonic napajanje od 520W

 

Nikad nisam radio overclocking, niti sam imao ikakvih problema sa računalom do nedavno, kada mi se računalo iznenada počelo restartati. Nisam to u početku povezivao s grafičkom karticom. Napravio sam jučer kompletan format hard diska i načisto instalirao windows 7, sa najnovijim driverima za grafičku karticu, misleći da se možda radi o nekom virusu, ali uzalud.

Računalo se ponovo restartalo, bez blue screena. 

Rekoh, ajde da testiram pojedine komponente:

Pokrenem Prime95 sa opterećenjem CPUa i RAMa, ništa se ne događa, temperature ispod 40C.

Pokrenem Furmark da opteretim grafičku karticu i komp se odmah restarta, nakon 2 sekunde. Pustim ga da se ohladi, ponovo pokrenem Furmark i opet isto. Napominjem da u Furmarku temperatura grafičke ne bude viša od 25C, a nakon dvije sekunde se sigurno ne uspije pregrijati.

 

 

Sad mene zanima, što vi mislite, da li se tu radi o problemu napajanja (Seasonic 520W) ili je problem u grafičkoj kartici (GTX 640) ili možda u matičnoj ploči?
Po ovome mi najviše vuče na napajanje, al nije mi sustav toliko opterećen (bar ja mislim) da Seasonicovo napajanje nemože izdržati, a s druge strane kad opteretim procesor maksimalno izdržava normalno. 

 

Unaprijed hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Posudiš napajanje ili grafu od nekog i tako eliminiraš krivca.

 

Ja mislim da je grafa neispravna.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
13 godina
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Provjeri temperaturu grafičke s nekim drugim programom.

12 godina
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?
bradonja_85 kaže...

Provjeri temperaturu grafičke s nekim drugim programom.

Temperature Temperature
 

13 godina
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Temperature su dobre. Vjerojatno grafička kao što Sum_of_all_fears kaže.

Bilo bi dobro kad bi svoju moga isprobati u drugom računalu.

12 godina
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?
bradonja_85 kaže...

Temperature su dobre. Vjerojatno grafička kao što Sum_of_all_fears kaže.

Bilo bi dobro kad bi svoju moga isprobati u drugom računalu.

Baš ću probat, nekako mi je lakše izvadit grafičku pa ju probat kod nekoga nego drugo napajanje spajat na sve komponente. 

Btw. zašto mislite da nije u napajanju problem, ili bar u tom dijelu napajanja koje dovodi struju grafičkoj kartici?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Probaj tako, zapravo je svejedno - glavno da tu grafu testiraš negdje drugdje.

 

A zašto mislimo da je grafa? Pa, Occamova britva i iskustvo - napajanje obično krepa kompletno i takvi "selektivni" kvarovi se ne događaju. Obično popusti ili kod paljenja ili kod jačeg loada bilo čega (CPU u tvom slučaju). Tome u prilog ide da pod Primeom sve radi ok a Furmark (koji operećuje grafu) ruši sistem. Dakle, 90% na grafu.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.3.2013 14:35 (Sum_of_all_fears).
13 godina
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?
Volos kaže...

Baš ću probat, nekako mi je lakše izvadit grafičku pa ju probat kod nekoga nego drugo napajanje spajat na sve komponente. 

Btw. zašto mislite da nije u napajanju problem, ili bar u tom dijelu napajanja koje dovodi struju grafičkoj kartici?

Još nisam naišao da se napajanje na taj način pokvari, da izdrži full opterećenje procesora a grafičku ne može podnjeti.

12 godina
offline
Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Da nadopunim, 

Prije nego sam napravio format hard diska i nanovo instalirao windowse (znači zadnjih 5 dana) znalo mi se dogoditi da mi se sve zblesira, nestane slike na ekranu, te nakon što se pojavi slika pokaže se poruka "graphic driver has stopped working", a nakon što se računalo restarta dobijem ovu poruku:

 

Problem signature:

  Problem Event Name: BlueScreen

  OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.1

  Locale ID: 1050

 

Additional information about the problem:

  BCCode: 116

  BCP1: FFFFFA8003B01010

  BCP2: FFFFF88005834198

  BCP3: 0000000000000000

  BCP4: 0000000000000002

  OS Version: 6_1_7601

  Service Pack: 1_0

  Product: 256_1

 

Files that help describe the problem:

  C:\Windows\Minidump\030313-14140-01.dmp

  C:\Users\Filip\AppData\Local\Temp\WER-50906-0.sysdata.xml

 

Read our privacy statement online:

 http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0409

 

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:

  C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

 

 

 

Nakon što sam friško instalirao windowse i instalirao najnovije drivere nije mi se dosad dogodilo da nestane slike na par sekunda, ali se i dalje nakon restarta javlja poruka koju sam gore postao.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Grafička kartica izaziva iznenadni restart?
bradonja_85 kaže...
Volos kaže...

Baš ću probat, nekako mi je lakše izvadit grafičku pa ju probat kod nekoga nego drugo napajanje spajat na sve komponente. 

Btw. zašto mislite da nije u napajanju problem, ili bar u tom dijelu napajanja koje dovodi struju grafičkoj kartici?

Još nisam naišao da se napajanje na taj način pokvari, da izdrži full opterećenje procesora a grafičku ne može podnjeti.

 mozda zato jer na procesor ne spajas kabel od  12 volta, a buduci da tvoja grafa treba extra snagu i trebas spojit 6-pin da radi koji je 12 volta +- 5% a tebi je na 13  volta na slici sto znaci da je otislo napajanje, probaj drugim napajanjem ili odnesi grafu kod drugog pa provjeri 

evo ti link http://pcsupport.about.com/od/insidethepc/a/power-supply-voltage-tolerance.htm

12 godina
offline
Grafička kartica izaziva iznenadni restart?

Evo da javim novosti, izgleda da je otišla grafička kartica, nabavio sam već novu, HD7850, sad sve radi ko urica...

 

Hvala na savjetima!

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.3.2013 17:29 (Volos).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice