HD se pojavi kao device ali...

poruka: 21
|
čitano: 4.637
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
HD se pojavi kao device ali...

Dakle, kad spojim tvrdi disk na komp, pojavi se disk u Device Manageru, ali nema one ikonice u My Coputeru, tj. ne mogu pristupiti disku.
Ista stvar se dešava bilo da ga stavim u novi komp, u stari - ili je spojem USB-om preko Icy Boxa.
E sad, koliko se sjećam, sve je okej radilo prije. Ondla sam nabavio Icy Box i kako bih si oslobodio mjesta uz starom kompu, stavio sam

dva diska u Icy Box. Koliko se sjećam, i to pouzdano, diskove nisam nešto previše koristio nego su bili tako u Icy Boxu, u slučaju da mi zatrebaju.
Prethodno sam na njih stavio kopije podataka (filmići, slikice, mjuza). Budući da su diskovi različitih kapaciteta (1 TB, 3 TB) nisam ih u
Icyju stavljao u RAID niti sam, kao što spomenuh, nešto previše radio s njima. I sada se događa ono što sam opisao.

Dakle, u čemu bi bio problem?
Kakvu bi ulogu tu igrao IcyBox, ako igra kakvu?
Je li problem u diskovima ili u nečem drugom?
Koji je način da pristupim podacima na diskovima?

Zahvaljujem!

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
HD se pojavi kao device ali...

Pokreni disc management, tamo bi disk trebao biti vidljiv ili ces trebati dodijeliti slovo ili je offline, uglavnom neka banalna stvar koju ces tamo rijesiti

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
lav1000 kaže...

Pokreni disc management, tamo bi disk trebao biti vidljiv ili ces trebati dodijeliti slovo ili je offline, uglavnom neka banalna stvar koju ces tamo rijesiti

 Hm, U Disk Managamentu se disk pojavi, ali stoji da je sav prostor na njemu unallocated. Unallocated? A znam da je pun fajlova jer sam na njega kopirao podatke.
A, da, i piše da je disk on line.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2018 22:13 (real01).
7 godina
protjeran
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
real01 kaže...
lav1000 kaže...

Pokreni disc management, tamo bi disk trebao biti vidljiv ili ces trebati dodijeliti slovo ili je offline, uglavnom neka banalna stvar koju ces tamo rijesiti

 Hm, U Disk Managamentu se disk pojavi, ali stoji da je sav prostor na njemu unallocated. Unallocated? A znam da je pun fajlova jer sam na njega kopirao podatke.
A, da, i piše da je disk on line.

 

 Hmmm.... ocito ipak malo dublji problem, buduci da ti on sve prikazuje kao unallocated, mislim da ti nudi samo da formatiras ili tako nesto. To tebi radi podataka ne dolazi u obzir.

Nemam pojma sto je taj icybox, ali ocito radi neki konflikt... pricekaj jos, doci ce netko tko zna...

15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...

Icy Box je rack u koji se stavi disk (diskovi), dakle vanjsko kućište sa napajanjem i USB-om. Ali, napominjem da sam ga malo koristio.

DAkle, sad bi bilo pitanje kako doći do podataka na disku koji se prikazuju kao unallocated?

11 godina
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...

Ja sam slican problem rijesio sa testdisk programom.odlican je,malo kompliciran ali ucikovit i najvaznije besplatan.malo prouci tutorial imas na netu.ja sam pomocu njega spasio 600 gb podataka ali meni je disk bio u raw formatu.

16 godina
online
Re: HD se pojavi kao device ali...

To je obično eksterno kućište za dva diska ? Nešto kao na linku ?

http://www.raidsonic.de/products/external_cases/external_cases_35/index_en.php?we_objectID=479

 

U prvom postu si napisao da imaš dva diska (1 i 3 TB), oba ti prikazuje kao prazne (unallocated) ili samo jedan od njih ?

Ako je samo jedan onda može i problem u disku, testiraj ga dijagnostičkim alatom proizvođača (WD, Seagate, Hitachi ... )

 

Ako ti za oba javlja isto, probaj ih direktno spojit u komp da izbaciš taj IcyBox kao problem a za spašavanje particija potraži neki od "unformat" alata, EaseUS, Recuva, R-Studio ...

Prije bilo kakvih promjena na disku, najprije probaj izvući podatke, obavezno na neki drugi disk.

Također, neki recovery alati ne vole USB pa bi svakako bilo dobro spojiti disk(ove) direktno na ploču (SATA).

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
Mladen kaže...

To je obično eksterno kućište za dva diska ? Nešto kao na linku ?

http://www.raidsonic.de/products/external_cases/external_cases_35/index_en.php?we_objectID=479

 

U prvom postu si napisao da imaš dva diska (1 i 3 TB), oba ti prikazuje kao prazne (unallocated) ili samo jedan od njih ?

Ako je samo jedan onda može i problem u disku, testiraj ga dijagnostičkim alatom proizvođača (WD, Seagate, Hitachi ... )

 

Ako ti za oba javlja isto, probaj ih direktno spojit u komp da izbaciš taj IcyBox kao problem a za spašavanje particija potraži neki od "unformat" alata, EaseUS, Recuva, R-Studio ...

Prije bilo kakvih promjena na disku, najprije probaj izvući podatke, obavezno na neki drugi disk.

Također, neki recovery alati ne vole USB pa bi svakako bilo dobro spojiti disk(ove) direktno na ploču (SATA).

 

 Da, kućište je slično kao na tom linku.
Mislim da je u Device Manageru pokazivao jedan disk od 3,7 GB (a to bi bilo zbroj od dva diska - 1 TB + 3 TB - minus ono što si sistem 'uzme'.
Sad sam ga već odspojio. Jednoga od njih sam stavljao i direktno u komp, pa je bilo isto.
Budem probal sutra ih testirati - sad je već kasno - pa javim rezultate. Thanx na pomoći.

16 godina
online
Re: HD se pojavi kao device ali...

Napiši točan model ... neki su imali ručni jumper, a ovo što si napisao za 3,7 GB zvuči kao da se na kućištu uključio RAID0 pa je moguće da je to koruptiralo i zapise o particijama na diskovima.

Inače, ovo što pišeš da sistem 'uzme' je samo razlika kako proizvođači (1 TB = 1000 GB) a kako Windowsi (1 TB = 1024 GB) računaju kapacitet.

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
Mladen kaže...

Napiši točan model ... neki su imali ručni jumper, a ovo što si napisao za 3,7 GB zvuči kao da se na kućištu uključio RAID0 pa je moguće da je to koruptiralo i zapise o particijama na diskovima.

Inače, ovo što pišeš da sistem 'uzme' je samo razlika kako proizvođači (1 TB = 1000 GB) a kako Windowsi (1 TB = 1024 GB) računaju kapacitet.

 

 

 Model je sličan ovome:

https://www.links.hr/hr/eksterno-kuciste-icy-box-ib-rd3662u3s-2x-3-5-sata-raid-esata-jbod-usb-3-0-051619050

 

Samo što je moj IB-RD3620SU3.

Icy naprijed ima indikatore - pa kad ga uključim, svijetle plave žaruljice za disk1 i disk2.
Onda, zeleno svijetli USB žaruljica i fan (ventilator). Narandžasto svijetli JBOD (just bunch of disks) a raid 0 i 1 uopće ne svijetle, što znači da su diskovi u JBOD modu.
Zeleno i plavo označava da je sve okej (power on). Narandžasto je sleep mode on.
Mislim da je gotovo nemoguće da bih stavljao diskove u raid jer sam ciljano kupovao taj Icy koji ima opciju JBOD, znači gdje možeš staviti diskove različitih kapaciteta.
Iako Icy ima opciju da se diskovi stave u raid, potrebno bi bilo stisnuti gumb za to i držatii ga tri sekunde - a koja je šansa da se to desilo? Vrlo mala.
I još iza na kućišti ima poseban 'confirmation button' koji moraš pritisnuti kako bi potvrdio promjenu (iz raid mode u JBOD ili iz raid 0 u raid 1).
Dakle, tvrdim da je nemoguće da bih ja pokrenuo RAID - uvijek sam ih imao u JBOD modu.

Instalirao sam Recuvu - ali, ona ne 'vidi' diskove s Icy - vidi samo one na kome je OS.

Dakle, mislim da bih trebao pokušati nešto s nekim posebnim alatima odnosno programima pa možda dođem do podataka.

Moram spomenuti da imam još jedan disk, WD Green, koji nije bio u IcyBoxu - i gle vraga - njega spojim i sve radi okej, prepozna ga komp i nema problema.

Znači, nešto mora da se smuljalo u tom Icyju. Pa sad to treba odmuljati.

16 godina
online
Re: HD se pojavi kao device ali...

JBOD nije isto što i single drive, odnosno to je isto udruženi način rada kao RAID 0 ali tzv. Spanning (a ne Stripping, 2 ista radi brzine), odnosno povezivanje više diskova različitih kapaciteta u jedan veliki.

 

Koji je file system na njima ? Obično NASevi (što ovaj IcyBox u biti nije) formatiraju diskove u Ext3/Ext4 pa će ti onda trebati neki Linux borbeni komplet :).

Ne sjećam se točno ali bilo je već pripremljenih boot CDa/DVD-a, nešto tipa RescueTux ili nešto sa Rescue Disk u imenu.

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
Mladen kaže...

JBOD nije isto što i single drive, odnosno to je isto udruženi način rada kao RAID 0 ali tzv. Spanning (a ne Stripping, 2 ista radi brzine), odnosno povezivanje više diskova različitih kapaciteta u jedan veliki.

 

Koji je file system na njima ? Obično NASevi (što ovaj IcyBox u biti nije) formatiraju diskove u Ext3/Ext4 pa će ti onda trebati neki Linux borbeni komplet :).

Ne sjećam se točno ali bilo je već pripremljenih boot CDa/DVD-a, nešto tipa RescueTux ili nešto sa Rescue Disk u imenu.

 

 Hm, onda bi u JBOD mogao biti problem. Ja sam JBOD očito krivo shvatio. I da, kao što sam napisao, u Windowsima mi se ta dva diska pokazuju kao jedan kapacitet.
Mislim da je NTFS file system (na njih sam stavljao podatke preko Windowsa 7 i Viste).
Kažeš, Linux programčić bi mogao napraviti čudo i vratiti/prikazati fajlove?

16 godina
online
Re: HD se pojavi kao device ali...

Ne stignem sad pogledati detalje o tom modelu, ali ako je već JBOD, pretpostavljam da je onda morao i formatirati diskove a to onda obično bude Ext2, 3 ili 4, a ne NTFS (zbog M$ licenci).

To što vidiš diskove sa Windowsa ne mora značiti da je NTFS ili FAT32, jer taj "prevoditeljski" :) dio može odraditi i Samba (Linux) na tom IcyBoxu.

 

Po svemu što si napisao, ja bi išao u tom smjeru, bootaš komp sa nekog Linux rescue kompleta (da imaš support za Ext file system) pa ako prepozna diskove, najprije kopiraš sve na drugo mjesto (da ništa ne zapisuješ na postojeće) a onda ideš popravljati particije, ili što se već konkretno dogodilo.

 

Sjetih se još nečega ... jesi možda u međutku mijenjao makinu i OS ? Bilo je nekih problema sa Z87 chipsetom i dodatno, sa Sambom na Windowsima 10.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.4.2018 12:53 (Mladen).
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
Mladen kaže...

Ne stignem sad pogledati detalje o tom modelu, ali ako je već JBOD, pretpostavljam da je onda morao i formatirati diskove a to onda obično bude Ext2, 3 ili 4, a ne NTFS (zbog M$ licenci).

To što vidiš diskove sa Windowsa ne mora značiti da je NTFS ili FAT32, jer taj "prevoditeljski" :) dio može odraditi i Samba (Linux) na tom IcyBoxu.

 

Po svemu što si napisao, ja bi išao u tom smjeru, bootaš komp sa nekog Linux rescue kompleta (da imaš support za Ext file system) pa ako prepozna diskove, najprije kopiraš sve na drugo mjesto (da ništa ne zapisuješ na postojeće) a onda ideš popravljati particije, ili što se već konkretno dogodilo.

 

Sjetih se još nečega ... jesi možda u međutku mijenjao makinu i OS ? Bilo je nekih problema sa Z87 chipsetom i dodatno, sa Sambom na Windowsima 10.

 

 Za početak, stavio sam jedan disk u komp i startao Linux Mint - i ista stvar - disk je kao device je prepoznat, ali piše da nije mountan. A kad probam opciju 'mount', kaže mi da ne može mountati.
Spojio sam ga i s Icy Boxom - ista stvar - can't mount.

Sve što sam radio s tim nesretnim diskovima i IBoxom bilo je na jednom (starom) kompu, OS je bio Win 7 ako se ne varam.

DAkle, moram krenuti u smjeru Linuxa? Nisam baš znalac u tome - koji rescue paket se preporuča? Thanx!

15 godina
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...

neće linux pomoći.. moćan je ali ne i svemoguć, elixir za sve...

-kao vlasnik-korisnik ti moraš znati kako si složio doskove, koji mod.. ako je jbod, to je ovisno o raid kontroleru, mada nije raid nego samo udruženi kapacitet (ali je jedan volumen..).

kontroler koji ga podržava može baratati, neovisno o OSu, dok svaki OS ima driver (ne po duhu svetom).. uz razliku da win nema uključen ext driver ali se može dodati.. još lakše, posluži se Easeus PMom.. vidi sve i ext, možeš i brovasti.. ali nije to.. rezultat će biti jednak kao pod mintom, .. tj nije problem ext ili FS nego kontroler-raid-jbod... particija-volumen. Ako je to bilo u icyboyu, vrati nazad, ne prčakj po jumperima (vratiti ih na originalno stanje) pa i raspored diskova nije svejedno prvi-drugi.. prvi ima TOC, drugi ne.. itd.

 

-ako je iz bilo kojeg razloga particija oštećena (99% je upravo to..) tad uopće nije problem OS-driver-FS.. nego particija. Može se recovery... ovisno koliko imaš sreće i što je uzrok (opet Easeus..) ili kad nema druge, format, pa onda recovery odgovarajućim alatima ako su podaci bitni.. jer da bi bilo što mogao mora biti formatiran.. a tad moraš znait što svaki korak-apps napravi.. ako su podaci važni, stani i zovi nekog tko zna što radi 100%.. ne 97%.. i manje..

-particije se obično gube npr ne korištenjem unmount-unplug.. safe remove opcije.. eto, služi upravo tome.. a možda je nešto treće uzork, ne vrijedi nagađati.. može biti soft, može hard (kvar) ili box ili kabel ili nestanak struje ili virus (crypt) itd itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...

Kao što je već rečeno, JBOD je pandan RAID-u kod kojeg se jedan disk doslovno "nastavlja" na drugog i kontroler to OS-u prijavljuje kao jedan. Vjerojatno je pri tom filesystem na razini OS-a, icybox samo radi mapiranje adresa.

 

Ono što nije 100% jasno je:

1.) Da li si prvo napunio oba diska, pa ih onda ubacio u IcyBox, nakon čega su diskovi "pukli"; ili

2.) Da li si prvo stavio diskove u IcyBox, formatirao i napunio, pa su nakon nekog vremena prestali raditi 

 

U prvom slučaju je IcyBox vjerojatno prepisao podatke o particijama sa svojima podacima o mapiranju adresa i podatke možeš sa svakog diska posebno pokušati spasiti s nekim full scan alatom. Spašavanje ovisi o tome koji dio diska je prepisan.

 

U drugom slučaju možeš prvo pokušati rekonstruirati JBOD pomoću istog tog IcyBox-a ili drugog, ali istog modela (drugi model ne mora nužno koristiti isti format podataka za konstruiranje JBOD-a jer ne postoji standard za to), pri čemu bi bilo dobro provjeriti user manual i stranicu proizvođača za viditi ima li kakvih alata za to. Napomena: bitno je koji disk stavljaš u koji utor. Alternativa je dijagnosticirati svaki disk posebno (na HW razini) i pokušati recovery kao u prvom slučaju, s tim da sad recovery ovisi i o tome koliko je disk bio fregmentiran - file čiji fragmenti i indexi nisu na istom disku se na ovaj način ne može spasiti (ok, ako su oba diska ispravna, ima alata koji bi možda i to uspjeli, ali cijena takvog spašavanja podataka puca u nebo).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
MrBlc kaže...

Kao što je već rečeno, JBOD je pandan RAID-u kod kojeg se jedan disk doslovno "nastavlja" na drugog i kontroler to OS-u prijavljuje kao jedan. Vjerojatno je pri tom filesystem na razini OS-a, icybox samo radi mapiranje adresa.

 

Ono što nije 100% jasno je:

1.) Da li si prvo napunio oba diska, pa ih onda ubacio u IcyBox, nakon čega su diskovi "pukli"; ili

2.) Da li si prvo stavio diskove u IcyBox, formatirao i napunio, pa su nakon nekog vremena prestali raditi 

 

U prvom slučaju je IcyBox vjerojatno prepisao podatke o particijama sa svojima podacima o mapiranju adresa i podatke možeš sa svakog diska posebno pokušati spasiti s nekim full scan alatom. Spašavanje ovisi o tome koji dio diska je prepisan.

 

U drugom slučaju možeš prvo pokušati rekonstruirati JBOD pomoću istog tog IcyBox-a ili drugog, ali istog modela (drugi model ne mora nužno koristiti isti format podataka za konstruiranje JBOD-a jer ne postoji standard za to), pri čemu bi bilo dobro provjeriti user manual i stranicu proizvođača za viditi ima li kakvih alata za to. Napomena: bitno je koji disk stavljaš u koji utor. Alternativa je dijagnosticirati svaki disk posebno (na HW razini) i pokušati recovery kao u prvom slučaju, s tim da sad recovery ovisi i o tome koliko je disk bio fregmentiran - file čiji fragmenti i indexi nisu na istom disku se na ovaj način ne može spasiti (ok, ako su oba diska ispravna, ima alata koji bi možda i to uspjeli, ali cijena takvog spašavanja podataka puca u nebo).

 Koliko se sjećam, oba sam diska imao u kompjutoru, napunio ih podacima i onda ih stavio uz IcyBox da si oslobodim mjesta za nopve diskove. Vjerujem da sam ih onda i provjerio koji put i da su svi podaci bili gore - ako je to moguće u JBOD modu.
Definitvno, 100% sam siguran da ih nisam prvo stavio u box pa ih formatirao (jer su, dakle, bili popunjeni podacima - a nisam radio backup od nule, tj. s praznim, formatiranim diskom).
DAkle, opcija br. 1. Može li mi objasniti, tj. preporučiti alate za full scan? Thanx! Onda, da svakog posebno izvadim iz boxa, spojim na kompjuter i spašavam podatke, ako sam dobro razumio?

Onda, taj Icy... Okej, to je - očito - alat za naprednije korisnike. Možda je nekome handy i zgodno da taj uređaj poslove obavlja sam, autonomno ali mi je čudno što ne izbaci neku poruku, tipa: 'Stavili ste diskove različitog kapaciteta u JBOD mode.
Jeste li sigurni da želite baš to'. Ili da on radi ta svoja mapiranja i adresiranja bez ikakvog upozorenja. Ili da user manual nije malo detaljniji, s posebnim naglaskom na opasnosti (za neiskusne korisnike).

15 godina
odjavljen
offline
HD se pojavi kao device ali...
Odavno se nisam bavio time, pa ne znam koji su sad alati aktualni.

Što se tiče JBOD-a, nema veze što su diskovi različite veličine, on ih u svakom slučaju mora na neki način logički spojiti. Kako to tehnički rješava ovisi o samom uređaju, a moguće u teoriji da spoji diskove bez gubitka podataka, samo onda mora biti malo pametniji box, što u konkretnom slučaju sumnjam.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
MrBlc kaže...
Odavno se nisam bavio time, pa ne znam koji su sad alati aktualni.

Što se tiče JBOD-a, nema veze što su diskovi različite veličine, on ih u svakom slučaju mora na neki način logički spojiti. Kako to tehnički rješava ovisi o samom uređaju, a moguće u teoriji da spoji diskove bez gubitka podataka, samo onda mora biti malo pametniji box, što u konkretnom slučaju sumnjam.

Vražja je ta stvar Icy, pogotovo u rukama nestručnjaka (like me). Krivo sam ga koristio.

Anyway, još ništa nisam odlučio - što napraviti. Zapravo, napravio sam jedan drugi backup (ali ne s tim problematičnim diskovima), jer me ovo zaista zabrinulo.
Sad je samo pitanje koliko imam back-upano od toga što je na tim problematičnim diskovima... Ne znam dal ću stići što danas (to je ipak oko 4TB podataka). Javim se u ponedjeljak, ako ne prije i ako što uspijem riješiti.
Ako još tko ima kakav savjet...

6 godina
protjeran
offline
HD se pojavi kao device ali...

Nisam ni ja odavno radio recover, ali mogu ti dati savjet da odneses proficima. Budes li isao rraznoraznim freeware alatima cackati po disku, mozebitno vise nikome nece biti citljivi. Profici nisu jeftini, imas nekoliko firmi u zg za to, ali ako se radi o bitnim podatcima, ne cackaj nista sam. Ako ti pise unallocated space, znaci da je particija obrisana, ali podatci su jos uvijek tamo.

Brajanov život
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: HD se pojavi kao device ali...
Gorstak79 kaže...

Nisam ni ja odavno radio recover, ali mogu ti dati savjet da odneses proficima. Budes li isao rraznoraznim freeware alatima cackati po disku, mozebitno vise nikome nece biti citljivi. Profici nisu jeftini, imas nekoliko firmi u zg za to, ali ako se radi o bitnim podatcima, ne cackaj nista sam. Ako ti pise unallocated space, znaci da je particija obrisana, ali podatci su jos uvijek tamo.

 E, da, čini se da bi moglo biti to u pitanju što si napisao u zadnjoj rečenici.
Netko mi je na jednom drugom forumu predložio da s programom HDD Raw Copy kopiram podatke na drugi disk. Program kao 'snimi' stanje i kopira stanje kakvo je (s podacima) na drugi disk.
To sam i napravio, ali javlja se ista stvar - taj drugi disk na koji sam kopirao se opet pojavi kao device, dok do podataka gore ne mogu (probao sam otvoriti i preko Recuve, ali ništa).
Naravno, ako otvorim preko tog programa (HDD Raw Copy), onda vidim taj drugi disk  -ali ne i podatke.

Budući da su oba diska (kad sam kopirao podatke s jednog na drugi) radila (svijetlile su kontrolne žaruljice), i budući da je kopiranje dosta dugo trajalo, pretpostavimo da sad te podatke (do kojih još uvijek ne mogu)
imam na DVA diska. PA, dakle, što bih još mogao probati napraviti? Nisam baš siguran dal želim dati oveću svotu para za profi popravak. Jer postoji mogućnost da je dio tih podataka već nekad prije bio backupiran,
može biti da je sve back-upano - a, dakako, postoji i treća solucija, da nije ništa - a stvarno se ne mogu sjetiti koji je od tih slučaja ovdje posrijedi.

Dakako, jasno mi je da sve radim na svoju odgovornost.
Dakle, imate li još kakvih sugestija, prijedloga, savjeta...?
Zahvaljujem!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice