Koju vodu za čišćenje MB

poruka: 22
|
čitano: 3.285
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Koju vodu za čiščenje MB

Možda nije dobar podforum, al mislim da bih ovdje mogao dobiti najbolje odgovore.

Dakle koju vrstu vode koristiti?

Deionizirana, demineralizirana ili destilirana. I ako može netko objasniti kaja je razlika, u vidu kiselosti i nečistoće.

 

Naime uvijek sam mislio da je destilirana najbolja, dok nisam naišao na nekakav tekst koji objašnjava za destilirana lako upija plinove iz okolice i zbog toga joj se može povečati kiselost.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju vodu za čiščenje MB

A demineraliziranu možeš nabaviti koja ima vodljivost 0 (ili puno jeftinije koja je blizu nule), pa bi možda ona bila najbolja.

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Koju vodu za čišćenje MB

a zašto voda kad je alkohol bolji? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koju vodu za čiščenje MB

Nije stvar samo u vodljivosti, mislim da su u igri i ioni koji uzrokuju koroziju. Jer ispada da destilirana nije 100% čista, nego samo ne sadrži čvrste tvari. Malo su informacije po intenetu nisu konzistentne.

I nije mi jasno dali je demineralizirana i deionizirana ista stvar? Mislim da nisu al nisam siguran. 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

Zato jer je 1 litra oko 60 kuna. Mislim na IPA 99%.

7 godina
neaktivan
offline
Koju vodu za čišćenje MB

Nisam pitao za isopropilni alkohol.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju vodu za čiščenje MB
andrijam kaže...

Nije stvar samo u vodljivosti, mislim da su u igri i ioni koji uzrokuju koroziju. Jer ispada da destilirana nije 100% čista, nego samo ne sadrži čvrste tvari. Malo su informacije po intenetu nisu konzistentne.

I nije mi jasno dali je demineralizirana i deionizirana ista stvar? Mislim da nisu al nisam siguran. 

 Da, zaboravio sam napomenuti, ako je kvalitetna demineralizirana voda ne bi smjela nastati korozija.

U firmi gdje radim koriste neku demineraliziranu za čišćenje sustava hlađenja rezonatora i za samo hčađenje, i osim što inzistiraju na vodljivosti 0 zato da ne smeta radu rezonatora, jedan od razloga je i da ne nastaje korozija, tak da ne bi smjela ako se radi o takvoj vodi.

Btw, koliko sam upućen, samo jedna firma u RH ima tak dobru kvalitetu demineralizirane, mislim da su iz Zeline, i nije uopće skupa, čak je i ultrajeftina u većim količinama, ali mislim da nemaju maloprodaju, ali nisam siguran, a ne znam ni ime firme, progooglaj.

 

 Edit: zaboravih, deionizirana i demineralizirana nisu ni slične, a po čemu se razlikuju ti jasno nazivi govore 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 14:35 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Koju vodu za čiščenje MB

Deionizirana je najbolja (najčišća). Ali opet nebih preporucio koristenje vode, radije bih uzeo nekakvo organsko otapalo. Organsko otapalo, nikako ne uzrokuje koroziju jer nema kemijsku osnovu za redukciju, odnosno ne moze oksidirati metale na ploci.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koju vodu za čiščenje MB

Nije baš tako. Negdje se destilirana voda  zove demineralizirana, nekad deioniziran se zove demineralizirana.

 

Ukratko radi se o različitim procesima proizvodje. 

Deionizirana - izrađuje se anionskim, kationskim, zeolit izmjenjivačima (ionski izmjenjivaći) 

Destilirana - destilacijom ili obrnutom osmozom

Demineralizirana - na nekim mjestima piše da je nastala prvim procesom, a na nekim drugim

 

Naravno ne mislim da na bocama ne piše proces proizvodnje. Jedino znam da sam na nekim bocama visio da piše "više puta destilirano"

7 godina
offline
Re: Koju vodu za čiščenje MB

Da, pitao sam jednoga kolegu, kaže da je tak, masovno brkaju nazive.

Uglavnom, ne znaš na čemu si, osim ako baš kupiš od nekoga tko garantira određeni sastav vode.

A o utjecaju na pločicu itd. ne znam ništa, kemija mi nikad nije išla, ali izgleda da se ovaj kolega iznad dosta kuži u to.

 

 

Kruha i igala...
8 godina
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB
Voda iz ro-di filtera bi trebala biti najcisca, ako znas nekoga tko se bavi akvaristikom, velika je sansa da ima ro filter kod kuce pa ti moze dati vode koliko hoces. Jos ako drzi kakve osjetljivije ribe ili organizme, pa redovito mjeri parametre onda ces dobiti najcistije sto mozes.

Inace, sto manji tds (total dissolved solids), to je voda cistija, a kako je vecina ro uredjaja trosistemska (tri vrste filtriranja), daje daleko kvalitetniju vodu od bilo koje destilirane koja se prodaje po trgovinama. Treba li ti bas to, to je neko drugo pitanje....
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

Mislim da nije stvar u čistoći jer navodno najčišća destilirana ima problem što sa svime brzo reagira. Pa čak i zrakom pa zbog toga joj se zna povečati kiselost. Navodno je deionizirana najbolja jer ima izbačene soli pozitivnih iona(valjda sam se dobro izrazio). Al kad kupujem u dučan. Problem je znati što se kupuje.

8 godina
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB
S kupovinom ti nazalost ne mogu pomoci, imao sam ro uredjaj, i tds se kretao oko 2-10, vec nakon 10 sam mjenjao filtere, drzao sam vodu u zatvorenim flasama duze vrijeme i nisam primjetio ikakvu promjenu kod mjerenja tds-a izmedju friske vode i one koja je stajala u zatvorenoj posudi, iako, ako je ostavis u casi otvorenu, primjetio sam povecanje, s cime to ima veze neznam, ali mislim da u ovom tvom slucaju to nebi igralo veliku ulogu.

Inace, tds destilirane vode koja se prodaje u trgovinama se kretala od 100-200, barem ove koje sam ja imao, dok vodovodna voda kod mene u pipi je imala oko 500.

Ph takve vode nisam nikad mjerio, nije mi bio vazan taj podatak.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 19:15 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Koju vodu za čišćenje MB

Sunce ti je... pa kaj ja neću ovdje pročitati, pranje komponente.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

Kolega je serviser, tak da...

Nemreš čovjeku vratit ploču ko da je u stajskom gnoju bila (od fluxa ostanu gadne mrljotine).

A vjerovatno i za temečjtem čišćenje.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.12.2018 12:19 (fer-de-lance).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB
Pa flux se cisti izopropilnim.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

Istina, malo sam zazujao 

Da, onda samo temeljito pranje nakon čišćenja.

 

 

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

Nije samo stvar fluxa, nego sokova, coca cole i slično. Tu ne pomaže IPA.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

Da svaka računalna komponenta koju imaš na svom stolu je oprana u tvornici prije pakirnja u kutiju. Googlaj npr. ultrasonično pranje i  sredstva (deterdžent) za pranje PCBova.  

Poruka je uređivana zadnji put pet 7.12.2018 13:45 (andrijam).
6 godina
offline
Re: Koju vodu za čišćenje MB

to da ali zašto bi imao potrebu prati je još jednom doma? Osim prašine šta drugo se može zaljepit na komponetne unutar kučišta da ih može oštetit na dugi rok (iako večina nas ovde mjenja komponente sigurno na 5-6 godina max)

Ja osobno osim usisavanja i brisanja prašine vrlo rijetko išta dodatno čistim, možda jednom godišnje zamjenim pastu na CPU i očistim kontakte na grafičnoj kartici, jer mi se jednom na jednoj staroj dogodilo da su malo oksidirali.

 

LP

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice