Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Windows

poruka: 9
|
čitano: 2.250
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Windows
Pozz.
Kupio sam nove dijelove i sastsvio i sada nw mogu instalirati windows. Prvo sam spojio ssd kojo vec ima windows 10 i kod boota se pojavi windows logo i krene da se tockice vrte i meni se smrzne komp. Sa reset sw ne moze resitirati. Moram ga komplet gasiti. Pokusao sam bootati usb da ponovo instaliram windows ali ista stvar se desi. U bios ulazim bez problema i mogu vidjeti i usb i hard disk. Maticna ploca prepoznaje sve sto je spojeno i pokazuje vrijednosti napona koji se meni cine ok (12.48V, 5.6V, 3.4V).
Ploca je MSI Z390 Tomahawk, CPU: i7- 9700k, RAM: 2x8GB G. Skill Aegis, Graficka: MSI Radeon 5700. Iz starom kompa osim kucista ostsvio sam jos Thermaltake SPS-730 napajanje.
Ako tko ima kakvih ideja neka predlozi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
Keklja kaže...
Pozz.
Kupio sam nove dijelove i sastsvio i sada nw mogu instalirati windows. Prvo sam spojio ssd kojo vec ima windows 10 i kod boota se pojavi windows logo i krene da se tockice vrte i meni se smrzne komp.  Moram ga komplet gasiti. Pokusao sam bootati usb da ponovo instaliram windows ali ista stvar se desi. U bios ulazim bez problema i mogu vidjeti i usb i hard disk. Maticna ploca prepoznaje sve sto je spojeno i pokazuje vrijednosti napona koji se meni cine ok (12.48V, 5.6V, 3.4V).
Ploca je MSI Z390 Tomahawk, CPU: i7- 9700k, RAM: 2x8GB G. Skill Aegis, Graficka: MSI Radeon 5700. Iz starom kompa osim kucista ostsvio sam jos Thermaltake SPS-730 napajanje.
Ako tko ima kakvih ideja neka predlozi...

 Sto ti to znaci : "Sa reset sw ne moze resitirati." Ne mozes ga resetirati na dugme (jesi dobro to pospajao) ? Dokle dodjes kada pokusavas bootati  na USB, odnosno jel pokrene instalaciju windowsa ? Mozda je SSD opustio papke.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.7.2019 1:29 (SamoPitam3).
4 godine
protjeran
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
Keklja kaže...
Pozz.
Kupio sam nove dijelove i sastsvio i sada nw mogu instalirati windows. Prvo sam spojio ssd kojo vec ima windows 10 i kod boota se pojavi windows logo i krene da se tockice vrte i meni se smrzne komp. Sa reset sw ne moze resitirati. Moram ga komplet gasiti. Pokusao sam bootati usb da ponovo instaliram windows ali ista stvar se desi. U bios ulazim bez problema i mogu vidjeti i usb i hard disk. Maticna ploca prepoznaje sve sto je spojeno i pokazuje vrijednosti napona koji se meni cine ok (12.48V, 5.6V, 3.4V).
Ploca je MSI Z390 Tomahawk, CPU: i7- 9700k, RAM: 2x8GB G. Skill Aegis, Graficka: MSI Radeon 5700. Iz starom kompa osim kucista ostsvio sam jos Thermaltake SPS-730 napajanje.
Ako tko ima kakvih ideja neka predlozi...

 Ako se smrzne nakon loga vjerovatno ti neke postavke cpu-a ne stimaju(provjeri takt, napon cpu-a, temp), ram takoder moze biti, dobro provjeri oslate postavke unutar biosa.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
Reset Switch radi, jer u biosu kada se nalazim mogu resetirati komp tipkom. Do SSD ne vjerujem da je jer je poprilicno nov a pokusao sam sa jos jednim od drugog proizvodjaca. A kada bootam USB i hocu da pokrenem instalaciju, opet se desi isto. Pojavi se windows logo i sve se smrzne...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
A nista sada cu se pozabavit sa tim.
15 godina
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
Keklja kaže...
..A kada bootam USB i hocu da pokrenem instalaciju, opet se desi isto. Pojavi se windows logo i sve se smrzne...

 -odspoji disk (hdd, ssd..) sve. bootaj s usba.. ako nije kvar ili neki problem ako ram, bootat će. Tj ako tad ne boota, imaš problem.

- važno je kako je podešen bios, uefi-gpt ili mbr.. +secboot+fastboot.. podesi-isključi ovisno što želiš u biosu.

- važno je kako je napravljen usb, koji mod, uefi-legacy, gpt-mbr ili oba i kad je već disk formatiran-instaliran tad to ne možeš mixati-birati nego sve mora biti jednako, bios-usb-disk.. i zato ti resetira boot s usb-a dok boot s diska-win ne može zbog promjene mbo-chipset-drivera (nekad može, nekad ne.. to osim razlike u dirverima ovisi i o tipu licence win, o verziji win itd.. tj zaštita).. vjerojatno će trebati clean install, repair tu ne pomaže..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
ihush kaže...

 -odspoji disk (hdd, ssd..) sve

Ja bih predložio da makneš i grafičku karticu i spojiš ekran na integriranu koji i7 9700k ima u sebi.

Jedini pravi način je ovo, eliminacija, ako proradi, vraćaj jedno po jedno dok ne zapne, ako neće i dalje, testiraj memoriju jedan po jedan modul

da vidiš hoće zamrznuti opet.

ps. bitna je i instalacija Windowsa 10, za svaki slučaj skini to sa stranice proizvođača i napravi USB sa alatom koji se tamo može skinuti, KLIK.

ps. 2 tvoja ploča ima jedan osam pin i jedan četiri pin konektor za dodatno napajanje procesora (gore lijevo na ploči), bitno je da je ovaj osam pin spojen,

četiri pin ne utječe na ništa, ovo govorim jer ima ljudi koji spoje sam ovaj od četiri pina konektor, a osam pina ostaje prazan, onda nastaju problemi.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.7.2019 10:24 (Valentin17).
15 godina
offline
Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Windows

+... nove mbo tj bios, često uopće ne nude opciju uefi-legacy i sve što uz to ide (mada postoji meni-izbor, samo jedna stavka, tj nakon nekih tužbi možda dođe fix-update biosa.. igre wintela+OEM).

+ problem boota, ovisno o modu u kojem je disk, kad je novi-prazan tad nije inicijaliziran, nema boot sektor, može biti bilo što.. ali kad već postoji, tad je nešto.. i ako to nešto nije identično bios-boot-disk, tad se npr usb stikić neće bootati, krene-reboota itd. + postavke kao secboot ili bitlocker itd itd.. + još uvjek dio piraterije i loadera + msova zaštita pa ni repair ne pomaže + razlike s licencama pa se u jednom slučaju može zamijeniti mbo u drugom killswitch itd itd..

 

-da bi usb ili bilo koji boot medij bootao, mora biti odgovarajuće podešen i podržan od biosa. Pošto sad imamo dva boot moda, gpt-mbr, to je spetljano i zato SVKI PUT KORISTITI CMS/Expressbootmeni/kako god se već nazove boot-meni, F-tipka-nešto.. ne bios-order i tad ovisno o biosu vidimo npr boot u više modova i odaberomo odgovarajući ili znamo da je pogrešan mod tj da nije jednako bios-usb-disk.. a mora biti jednako sa bi radilo + zaštite MSa.

 

-drugi problem.. ''do sad mi je radilo'' npr win-install-usb.. do sad se ne broji, tj nije isto računalo-bios-mbo, nije isti chipset.. nisu iste opcije tj kompatibilnost.

+ uvjek koristiti posljednji dostupan build-install 1903.. i kreirati ga odgovarajućim alatima u željenom modu, gpt-mbr-oba.. dvd2usb, mctool, rufus.. automatika dok s rufusom imamo mogućnosti-kontrolu. Svi alati rade istu stvar, razlika je samo što korisnik ima ili nema neke opcije i klik-nextom zapravo ne zna ništa, kao da ne znamo koje gorivo trebamo tankati u auto dizel-benzin.. pa idemo na ćoravo. Ako vam je jasna usporedba s gorivom, ovo je isto-slično, bios-bootmedij-disk. Kad je jednako podešeno, radi, kad nije, ne radi. + zaštite + pirati + kvarovi + bugovi.. itd..

 

+novo, amd.. uvjek može biti problem-bug, možda treba neki patch za usb, možda treba noviji bios, možda... i naravno, novo nije prije postojalo pa stariji install ima manje šanse nego noviji tj supprot generičkih drivera i podrška chipseta je važna, zato uvjek najnovije win + tako preskačete potrebu za upgradeom i opet bi došli na isti build uz gubljenje vremena..

 

+  kad se probem pojavi, prvo eliminirati sve što se može eliminirati, višak.. tad ono što ostane ili radi ili će se pronaći uzrok, lakše nego u više komponenti a tek kad sve radi možete dalje.. pa je prvi korak odspojit diskove, vga ako ima integriranu, pa i keks-rama.. sve što je višak se može maknuti, s manje se brže dođe to uzroka problema ako je nešto kao kvar..

.. i to što je nešto novo ne znači da ne može biti neispravno a čim posotji neki problem, tad to moramo uzeti u obzir, npr neipsravan ili nekompatibilan ram, .. razni bootmediji-alati nude i npr memtest86+ .. pogledati koji put par minuta, ako ima grešku to moramo znati jer je ram neophodan za rad kao i cpu koji se npr pregrijava i sl.

 

+ postavke biosa, npr starije mbo.. u starijima će postojati opcije npr NXbit-VT-x64.. iz vremena XP (32bitni soft) je default isključeno, između default uključeno a novo možda nema opciju tj defaultno mora podržavati sve da bi se uopće mogao instalirati novi win10.. tj requirementsi: za GPT je isključivo 64bitni OS, ne 32bitni.. naravno danas ćemo svi koristiti 64bitni, ali ako netko korsiti ili ima stariji installer pa ako je do 4gb rama.. ili bilo koji razlog, no tad nema gpt, nema fičere requirementse koje traži današnji os, bios, installer.. i često možete vidjeti na stranicama proizvođača mbo da supportaju isključivo win10-x64.. ništa drugo, nema 32, nema starije.. (mada driver može postojati i nama posebnog pravila da nešto ne radi.. problem je dozvoljava li bios install itd.. tj problem kao što vidimo u temi..).

-defaultne postavke bilo koje novije mbo-biosa su 99% ok.. no i to moramo provjeriti, sve stavke u menijima ako imamo ovakav problem, reset na factory-clrcmos.. ne zanči ništa ako radimo na ćoravo. + neke opcije ako postoje, mogu bit dostupne tek nakon promjene i saveanja-reboota biosa, pa treba i dva puta ući, podesiti-provjeriti. Mada će u 99% sve raditi ok.. kad neće tad se sve provjerava. Tad ili radi ili kvar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Msi z390 Tomahawk-Problem sa instalacijom Wind
Rjesio sam probleme. Prvi je bio do Bios verzije. Tek od 3x sam uspio updatat bios na zadnju verziju i onda sam rjesio problem sa bootanjem. Instalacija je bila na sticku i mogao sam bootati. Drugi problem je bio sto sam morao kod instalalcije otici u cmd da bi napravio clean disk i onda totalno novu instalaciju. Sada radi sve OK. Hvala svima
Moj PC  
2 0 hvala 2
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice