Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idle-u

poruka: 7
|
čitano: 1.465
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idle-u

PC star 6+ godina, uvijek bio stabilan i bez problema (da kucnem u drvo)

Poklonio sam ga obitelji i odjednom pri paljenju gpu artefakti prije nego se ucita windows, vjerojatno prije biosa(prije slike "press F2/DEL")
Ponekad se dogode i gpu artefakti dok idle-a na desktop-u, slika se promjeni u artefakt i cijeli sistem se zamrzne, samo ga možes is struje ištekati.
nema problema u igrama ni u synthetic testovima

stvari koje sam promjenio kada sam ga poklonio (nakon toga nastali problemi)
zamjenio sam ssd i stavio originalni windows 10 (prije je bio 7) 
stavio najnovije drivere od amd-a za gpu i sve ostalo,prilikom instalacije windowsa
stavio RAM keksove u druge slotove(blize procesoru, i dalje je dual channel konfiguracija), prije je bilo u udaljenijima zbog velikog cpu coolera


konfiguracija:
cpu AMD Phenom II 965BE
gpu Radeon HD7850
ram 2X4gb gskill
mobo ASUS M5A97 PRO
psu LCPower 650watt (losa kvaliteta, ali ne vjerujem da je do toga)


sve mi se cini na loš gpu low power state (kada želi skocit iz low u medium power state, da onda zamrzne)

imate kakve savjete sto mi je ciniti? Palo mi je na pamet, ali jos nisam probao:
1)zamjeniti gpu sa drugom, možda je jednostavno otišla
2) probati cu ram keksove vratiti u stari položaj. 
3) samo s 1 ram keksom
4) sve kablove i kartice nanovo uštekati
4) igrati se s driverima
5) drugi ssd, novi windows(razlog: artefakti su krenuli nakon sto sam probao instalirati torrent igricu, do tada(prva 3 sata nakon slaganja kompa) nije bilo problema)

Komp trenutno nije kod mene, dolazi oko 20.12. na samo 3 dana u zg, tražim savjet da se dobro pripremim i brzo riješim problem, ako je moguće

Probao sam clean install novih drivera za graficku, nije pomoglo
Ugasio sam power options u windowsu koje gase ssd i monitor nakon nekorištenja kompa(turn off after 10 minutes)

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idl

Ramove ne stavljaš bliže ili dalje u slotovima,nego po redu (piše sa strane A1,A2,B1,B2 ili slično) ...

 

Najvjerojatnije grafička odlazi u "vječna lovišta" ...

 

Dok je hladna radi probleme,kad se zagrije manje,ali je pitanje koliko će uopće još izdržati ...

 

Artefakti dolaze zbog lošeg kontakta procesora na grafičkoj,moguće i rama na njoj ...

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.12.2018 12:05 (nbdy32).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idl

Loše sam se izrazio. Stavio sam u A1, A2. Iste boje slotovi. Misljeni da se prvi napune kada se radi dual channel

8 godina
offline
Re: Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idl

OK,ramove smo riješili :-)

 

Ali za grafu stoji napomena,pripremi si neku grafu za zamjenu,i vidi da li će se isto tako ponašati ...

15 godina
offline
Re: Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idl

Mislim da RAM u ovom slučaju nema veze sa problemom, jer koliko mi je poznato artefakti nisu posljedica neispravnog RAM-a.

Da je RAM u pitanju imao bi nuspojave kao što su iznenadni restarti, BSOD, freezanje OS-a i sl. 

 

Problem artefakata je vezan za neispravan rad grafičke kartice i uglavnom se tu ako su defaultni clockovi radi o grešakama na GPU memoriji.  

S ozbirom da kažeš da se artefakti pojavljuju uglavnom u OS odnosno 2D prikazu, dok u 3D aplikacijama (igre, stress testovi) sve radi ok onda je za pretpostaviti da clockovi za 2D ne odgovaraju iz nekog razloga.

Probaj zasada sa MSI Afterburnerom postaviti više 2D taktove u odnosu na defaultne, ili sa programom GPU Tweak istu stvar.  

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
7 godina
neaktivan
offline
Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idle-u

Vjerovatno napajanje rama koji se nalazi na grafičkoj. Teško da češ naći nekoga tko će to znati popraviti.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava poslastica, GPU artefakti ali samo u idl
Vrlo vjerojatno je grafička u pitanju, imao sam isti slučaj s HD5550 grafičkom.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice