Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

poruka: 8
|
čitano: 1.563
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja
  • Pozdrav svima!

Imam problem kod prepoznavanja više od 2 sticka na maticnoj. Kad u maticnu stavim 4 sticka, PC se upali ali se slika ne pojavljuje na ekranu, te se ponekad resetira, i to samo u slučaju kad su 4 sticka stavljena, sa 2 radi savršeno.

 

Isprobane su sve kombinacije RAM stickova, svaki posebno, i svaki kombiniran sa ostalima.

2 sticka rade na prvom paru DIMM slotova, isto kao i na drugom bez problema.

  •  

  • Dijelovi

    • Maticna- ASUS P5P41D, te GIGABYTE (ne mogu se sjetiti modela)

    • Processor - Pentium E6300 i quad core Q8200

    • RAM - 5 sticka, 4 po 2 gb Kingston (800 Mhz) i 1 od 1gb 800 Mhz

 

Svi stickovi rade,

Svi DIMM slotovi rade.

 

VAŽNO ZA NAPOMENUTI: U jednom trenutku sam na GIGABYTE maticnoj imao Q8200 procesor, te 3 sticka po 2 gb te je sve radilo.

 

Ima tko kakav savjet šta je moguće još provjeriti?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

Bez obzira što staviš 4 sticka ne radi se o quad channelu nego i dalje o dual channelu.

 

Radi se o starijoj matičnoj ploči kao i čipsetu pa prostudiraj malo svoju memoriju i ove mogućnosti ploče. 

https://www.asus.com/Motherboards/P5P41D/specifications/

 

4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR2 1066(O.C.)/800/667 Non-ECC,Un-buffered Memory
Dual Channel memory architecture
*Only the blue slots support memory overclocking to 1066 MHz. 
**Due to chipset limitation, this motherboard only supports up to the total of 4 ranks (4 sides in total) of RAM at max. 
***Refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL (Qualify Vendor List)

 

SINGLE i DUAL RANK MEMORY

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.11.2018 15:41 (boxer).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

-updateaj bios na posljednji.. možda pomogne.

-već odgovoreno, kad si na max kapacitetu (svi dimm utori i kapacitet) tad mogu početi i problemi mada pojedinčano sve može raditi, ako bios ne pomogne, moraš pronaći-zamijeniti za 'kompatibilne' module (gustoća-kapacitet pojedinog chipa od kojih se sastoji modul x8/9 x2 strane..)

-jedino što bi moralo raditi su atestirani moduli koje možeš pronaći u manualu.. dok svi noviji (proizvedeni nakon chispet-biosa) ne moraju, tj ovisi .. npr prijavi 50% kapaciteta i sl. dok je za sebe problem kad se popune svi utori, starenje-nestabilan napon itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.11.2018 17:10 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

Kao prvo, hvala Vam na savjetima :)

 

Update biosa je naprvljen, nije pomoglo, igrao sam se jučer nekih 3,4 sata opet, ništa nisam uspio riješiti. Nabavio sam 2x4 gb rama, čekam da stignu pa ću to probati staviti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.11.2018 18:38 (Hells Glory).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

gle.. važna je 'gustoća' pa mbo podržava

**Due to chipset limitation, this motherboard only supports up to the total of 4 ranks (4 sides in total) of RAM at max.  ..

-prevedeno, ako imaš 4 dimma tad moraju biti singlesided (chipovi).. a to znači da bi 2x4GB moglo raditi.. ali (važno) 4gb moduli 90% nisu podržani od biosa većine mbo iz tog vremena, može se desiti svašta, možda radi (6%), možda prijavi 50% kapaciteta (12%) ili može biti nestabilno, ne radi itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.11.2018 22:56 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

Stigao novi ram, isprobavam na Gigabyte GA-EP43-DS3L, ne želi podignuti sustav ni sa samo jednim stickom od 4 gb. Na istoj toj ploči mi je nekad funkcionirao 3x2 gb, što me začuđuje da sad ne radi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja
Hells Glory kaže...

..začuđuje da sad ne radi.

 -mene bi više začudilo da radi (jer su 4GB moduli koje nije ni jedna mbo-chipset/bios iz tog vremena podržavala.. tj tad je već ddr3 glavni dok support-novi bios nije u nekom interesu proizvođača..)

-ali, ništa ti ne znači na nekoj drugoj ploči, nije ista, chipset-bios, o tome ovisi.. tek par modela su supportala max16GB a to bi tad značilo i takav modul.. pa opet ne znači da bi baš svaki radio, tj gustoća-rankovi single/double side kao što je za tvoju mbo navedeno. Probaj na svojoj, možda radi.. jer realno nema problema ''samo'' treba prepoznati ram. :))

 

+ pošto mbo na kojoj si isprobao 4gb module podržava bar nešto.. (max16, pa to znači i 4x4 ali ne mora svaki..) moguće da je taj ram neispravan, uobičajeno za ebay-kinu.. 'reciklirano' :) pa možda i povrat ako je tako kupljeno. Ako je ispravan ram, tad je noviji s chipovima većeg kapaciteta od podržanog kroz chipset-bios pa čak možda ddr3 kojeg se isplati prodavati pod ddr2 zbog cijene a osnovna razlika je u naponu, 1.8 vs 1.5 .. (jednako kao z low voltage +/-10%) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.11.2018 18:12 (ihush).
8 godina
offline
Problem kod Quad-channel RAM prepoznavanja

Jesi popratio i ono da li je taj ram za intel ili amd ... (od koga si kupio) ...

 

Ja sam se jednom zaletio,i čudio ko pura dreku,dok nisam pregledao oglas di je sitno pisalo ONLY AMD ...

Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice