Ventilator od napajanja buči

poruka: 20
|
čitano: 2.412
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Ventilator od napajanja buči (video)

U zadnje vrijeme mi je počeo jako bučiti ventilator od napajanja. Čitao sam da bi ga valjalo malo pročistit i stavit lubrikanta na onaj ležaj (ili kako li se već zove taj dio u sredini), no riječ je o nekom kinesku koji je na mjestu onog poklopčića ispod naljepnice imao neki falš kružić koji se nije mogao otvoriti. Par dana se vratio u normalu nakon čišćenja prašine no evo ga sad opet buči kao da krunim kukuruz a ne sjedim za kompom. Prije je isto tako znao bučit, ali samo pri paljenju i onda se vrati u normalu. Nekad je znao i prestat kad sam ga malo lupnio, no sada prestane samo na kratko i vrati se opet na buku. 

 

https://streamable.com/0zyta

 

Evo primjer, zvuk je kao ovaj na početku videa, ostatak je zrak sjebao.

 

Jel vrijeme za zamjenu? Koja bi mi najjeftinija varijanta bila, da sam prvo negdje nađem ventilator i odnesem u servis ili im samo odnesem da oni naprave, pošto ga ne znam sam spojiti?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)

Taj falš kružić na ventilatoru možeš probušiti bušilicom (neki manji borer) čisto da možeš uliti par kapi ulja. Imam iskustva sa jednim prijašnjim ventilatorom i  sa tim falš kružićem koji samo glumi kapicu koja bi se trebala skinuti ali ne može.

Podmazivanje može pomoći u smanjenju buke, ali ovisno koliko je star ventilator i šta je sa ležajem može biti vrlo kratkog daha pa ćeš morati ponovno podmazivati. Također rupicu možeš zatvoriti sa malo silikona ili ljepila, a ne kao ja selotejpom pa je nakon par sati počelo ulje prolaziti

 

Najbolje rješenje je otvoriti napajanje  i zamijeniti ventilator sa novim.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)

Slažem se s tim da je najbolje novi ubacit i rješeno, jer koliko vidim takve stvarčice su dosta jeftine, no problem je što bi ga morao nositi u servis i sad ne znam koliko bi mi za ruke uzeli i na koliko bi morao ostavljati pc tamo.

 

No ipak ću sutra probat probušiti to, koliko je blizu taj ležaj/ventil od te falš kapice? Jer ako to bušnem malo vjv ga mogu bacit odma :D 

14 godina
offline
Ventilator od napajanja buči

Ma ne isplati ti se to podmazivati, vrlo brzo će početi opet ružiti, znam iz iskustva. Jedino promjena ventilatora spašava stvar a to ti se isplati jedino ak to sam napraviš. Ak nosiš u servis možda ti naplate sve skupa više neg kaj košta napajanje ako je neko jeftino.

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ventilator od napajanja buči

Jel bi mi mogao linkati neki koji bi mi odgovarao jer se ja baš ne razumijem u hardver? ( ovo je trenutni - http://i.imgur.com/6RuKTby.jpg ) A što se tiče ugradnje morat ću uhvatit nekog od poznanika sa lemilicom koji bi to znao spojit jer kao što kažeš vjv bi me oderali u servisu.

16 godina
moderator
online
Re: Ventilator od napajanja buči

Izmjeri duljinu stranice ventilatora - vjerojatno je 80 mm. I pogledaj koliko žica ima - čini mi se da ima samo dvije. Pa kupi neki istih dimenzija, po mogućnosti sa što nižom specificiranom bukom.

15 godina
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)
swaggyP kaže...

Slažem se s tim da je najbolje novi ubacit i rješeno, jer koliko vidim takve stvarčice su dosta jeftine, no problem je što bi ga morao nositi u servis i sad ne znam koliko bi mi za ruke uzeli i na koliko bi morao ostavljati pc tamo.

 

No ipak ću sutra probat probušiti to, koliko je blizu taj ležaj/ventil od te falš kapice? Jer ako to bušnem malo vjv ga mogu bacit odma :D 

 To moraš uraditi vrlo pažljivo jer se nalazi odmah ispod plastike (barem je kod mene bio). Polako buši laganim pritiskom.

Na videu možeš viditi koliko je blizu na nekim ventilatorima

 

Probaj izvaditi ventilator bez bušenja, rukom probaj povući ili pogurati lopatice polako da ne puknu (neki se mogu tako izvaditi, moj nije mogao).

 

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
13 godina
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)
swaggyP kaže...

 Jel vrijeme za zamjenu?

Preporučio bih promjenu napajanja.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)
Valentin17 kaže...

Preporučio bih promjenu napajanja.

Slažem se s kolegom. Ja sam mijenjao ventilatore na nekim napajanjima, ali to ima smisla samo u dva slučaja - ako se radi o jako dobrom napajanju (a danas takvi imaju dulju garanciju i bolje ventilatore, pa se više i ne isplati) ili ako se radi o pomoćnoj kanti kojoj je svrha da radi dok ne crkne i nema u sebi ništa vrijedno, ni od hardwarea ni od podataka.

 

Prema snimci rekao bih da se radi o no name kinezu, a tom, ako je ventilator odradio svoje, onda su i druge komponente odradile svoje.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)
MrBlc kaže...
Valentin17 kaže...

Preporučio bih promjenu napajanja.

Slažem se s kolegom. Ja sam mijenjao ventilatore na nekim napajanjima, ali to ima smisla samo u dva slučaja - ako se radi o jako dobrom napajanju (a danas takvi imaju dulju garanciju i bolje ventilatore, pa se više i ne isplati) ili ako se radi o pomoćnoj kanti kojoj je svrha da radi dok ne crkne i nema u sebi ništa vrijedno, ni od hardwarea ni od podataka.

 

Prema snimci rekao bih da se radi o no name kinezu, a tom, ako je ventilator odradio svoje, onda su i druge komponente odradile svoje.

 Što se tiče zamjene napajanja, na što treba gledati kad se uzima novo? (da odgovara konf. i to)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)
swaggyP kaže...

 Što se tiče zamjene napajanja, na što treba gledati kad se uzima novo? (da odgovara konf. i to)

Dovoljna snaga i koliko-toliko pouzdana marka. Bez poznavanja konkretne konfiguracije, teško je dati minimum i za jedno i za drugo.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ventilator od napajanja buči (video)
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2017 13:43 (swaggyP).
16 godina
offline
Re: Ventilator od napajanja buči
Za to je dovoljan i lc 420 office cca 150-170kn, ili ako ces malo kvalitetnije onda barem fortron hexa 400w ili hyper 500w pa si miran duze vrijeme ako ces kasnije ici na novu konfu.
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ventilator od napajanja buči
Patrick_cro kaže...
Za to je dovoljan i lc 420 office cca 150-170kn, ili ako ces malo kvalitetnije onda barem fortron hexa 400w ili hyper 500w pa si miran duze vrijeme ako ces kasnije ici na novu konfu.

Tako nešto otprilike. LC je kinez koji se od ostalih kineza ipak malo razlikuje, ako ništa, barem po tome što ima ime. Za ovakvu konfiguraciju je dovoljan ako nema nekog faktora kritičnosti (nešto se ozbiljnije radi, pa bi jedan dan van pogona došao više od boljeg napajanja ili su na disku važni podaci, pa je bolje uzeti sigurnije napajanje, iako ni to nije zamjena za backup), ali je ipak bolje ići na nešto kvalitetnije ako je ikakva nadogradnja na dugoročnom planu. Meni obično kvalitetnije napajanje isprati dvije konfiguracije.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ventilator od napajanja buči
MrBlc kaže...
Patrick_cro kaže...
Za to je dovoljan i lc 420 office cca 150-170kn, ili ako ces malo kvalitetnije onda barem fortron hexa 400w ili hyper 500w pa si miran duze vrijeme ako ces kasnije ici na novu konfu.

Tako nešto otprilike. LC je kinez koji se od ostalih kineza ipak malo razlikuje, ako ništa, barem po tome što ima ime. Za ovakvu konfiguraciju je dovoljan ako nema nekog faktora kritičnosti (nešto se ozbiljnije radi, pa bi jedan dan van pogona došao više od boljeg napajanja ili su na disku važni podaci, pa je bolje uzeti sigurnije napajanje, iako ni to nije zamjena za backup), ali je ipak bolje ići na nešto kvalitetnije ako je ikakva nadogradnja na dugoročnom planu. Meni obično kvalitetnije napajanje isprati dvije konfiguracije.

Danas sam zamjenio ventilator, skinio jedan sa stare konfe koja se vjv neće koristiti, fino ga očistio i opet ista stvar. U tom cijelom procesu me i struja jebeno dobro protestla tak da definitivno uzimam novo napajanje. Još mi se nekad znao komp ugasiti/upaliti po 5,6 puta na startupu tako da to još više potvrđuje da je ovo napajanje na izlaznim vratima.

 

Ne planiram ništa nadograđivat jer bi ove godine trebao na faks pa će komp ostati kući, tak da ono minimalno planiram potrošiti jer sam prije 10ak dana iskeširo 800kn za novi monitor :D 

 

Treba mi samo neko koje će odrađivati svoj posao i pritom ne zujati/bučiti.

 

U privitku su neke specifikacije starog pa bi neko slično bilo ok. Što se tiče veličine i toga, sva su napajanja istih dimenzija, isti kablovi i sve ili trebam i na to paziti?

 

Eto bio bih vam zahvalan ako bi neko mogao linkati neko koje bi mi odgovaralo.

15 godina
odjavljen
offline
Ventilator od napajanja buči

Pod pretpostavkom da si dovoljno pametan da iskopčaš komp prije rastavljanja, to te samo kondezator dobro tresnuo. Ako nisi srčani bolesnik, nije opasno, ali nije ni ugodno, a dogoditi će se na svakom napajanju. Treba malo pričekati ili ištekanog upaliti na zelenu žicu da isprazni kondezator.

 

Što se tiče novog napajanja, dimenzije su standard, može varirati samo dubina, što nije problem ako ti nije neko kućište na knap. Za potrebnu snagu, nije važno staro napajanje, već specifikacija kompa. Prema tvojoj konfiguraciji, uz pretpostavku jednog diska, jedne pržilice i bez neke ekstra opreme, ispada oko 250 W prave snage napajanja, što znači da bi osrednje napajanje preko 350 - 400 W trebalo biti dovoljno.

 

 

Neki od ovih bi trebao biti ok (u rasponu oko 180 - 300 kn):

https://www.nabava.net/napajanja__310/chieftec-napajanje-iarena-gpa-400s8-400-w-140mm-vent__6259341

 

https://www.nabava.net/napajanja__310/enermax-napajanje-400-w__15869991

 

https://www.nabava.net/napajanja__310/cooler-master-napajanje-500-w-120mm-vent__3806231

 

https://www.nabava.net/napajanja__310/lc-power-napajanje-office-series-lc500-400-w-120mm-vent__7025141

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Ventilator od napajanja buči

I ja bih minimalno išao na LC Power LC420-12 (od 201 kn; 2 god. jamstva) ili za 10 kn više jača varijanta LC500-12 (od 210 kn; 2 god. jamstva), a dalje od nešto kvalitetnijih ima be quiet B8 300 W (od 273 kn; 2 god. jamstva) i onda već navedeni Hexa 400 W (od 320 kn; 3 god. jamstva). LC se nešto više razlikuje od kineskih napajanja po tome što je platforma (navodno Seasonic ima veze s dizajnom - link (ista platforma kao i kod XFX XT modela)) ipak nešto ozbiljnija od drugih u tom cjenovnom rangu. Recenzija LC420-12 i LC500-12.

9 godina
neaktivan
offline
Ventilator od napajanja buči

Hvala svima na prijedlozima!

 
0 0 hvala 0
11 godina
odjavljen
offline
Ventilator od napajanja buči

Nekekav sličan problem, ali malo tiši mi se pojavio s napajanjem. Evo link pa vidite dal ima razloga za brigu. 

(Link

SkorvY
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.3.2017 12:31 (skorvy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ventilator od napajanja buči
skorvy kaže...

Nekekav sličan problem, ali malo tiši mi se pojavio s napajanjem. Evo link pa vidite dal ima razloga za brigu. 

(Link

Ako imaš garanciju, reklamiraj, ako nemaš, mijenjaj ventilator.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice