Zamjena termalne paste (How to)

poruka: 99
|
čitano: 69.753
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalne paste (How to)

S obzirom da se pojavljuje sve više i više tema "pregrijava mi se procesor, problem s temperaturama" i slično, odlučio sam napraviti ovaj mali "tutorijal" o tome kako zamijeniti termalnu pastu na procesoru (CPU), s obzirom da je uz prašinu i prljavštinu, krivac za pregrijavanje CPU-a kriva stara ili nedostatna termalna pasta. Reklo bi se "sto ljudi - sto ćudi", pa tako i svatko od nas ima neku "svoju tehniku" zamjene termalne paste.

 

Krenimo redom - najprije je potrebno ukolniti SVE ostatke stare termalne paste s procesora i hladnjaka. Da bi pristupili mjestu gdje je CPU, potrebno je ukloniti hladnjak koji ga hladi. Hladnjaci mogu biti različiti (neki imaju u svojim računalima stock hladnjake, neki zalmanove i slično), ali je princip skidanja kod svih isti, nekoliko vijaka drži hladnjak na mjestu gdje jest i da bi uklonili hladnjak potrebno je najćešće samo odvinuti te vijke.

 

Potom ćemo s komadićem vate, na koji smo kapnuli nekoliko kapi alkohola pobrisati i počistiti SVE tragove stare paste s CPU-a i hladnjaka. Ako tom prilikom (iz nekog razloga) budete vadili CPU van iz njegovog ležišta važno je ne oslanjati CPU na tvrde podloge (npr stol) kako zbog pristiska ne bi došlo do oštećenja samog procesora.

 

Kada smo očistili SVE tragove stare paste, iz tube s pastom ćemo kapnuti kap paste vličine "zrna riže" u sredinu procesora (neki stavljaju i više vrlo malih "točkica" paste u sredinu i kuteve procesora). Potom ćemo nekakvim tvrdim, ravnim predmetom (npr kreditna kartica), ravnomjerno razmazati pastu po procesoru (neki pastu razmazuju i prstom u latex rukavici). Pastu je važno razmazati ravnomjerno i u vrlo tankom sloju (jer previše paste može napraviti kontra učinak-odnosno pregrijavati procesor). Sloj paste bi trebao biti takv "da se taman može vidjeti kroz njega".

 

Nakon toga vraćamo hladnjak na njegovo mjesto, i to bi bila sva procedura oko zamjene paste.

 

Ukoliko netko ima još kakav prijedlog ili savjet u vezi gore navednog, molio bih da ga napiše.

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.7.2010 13:31 (robisierra92).
 
52 1 hvala 49
15 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalna paste (How to)

A što ako se proc "zalijepi" za cooler? Jel se može fenom to nekako?

PSN: filip99 // Ako piše neaktivan, znači da sam mrtav. // Zetor Black Edition - SADA SA NOVIM GEFUFNAMA!!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

vidiš, o tome nisam niti razmišljao jer nije mi se to još nikada dogodilo, ali ljudi kažu da ga je u tom slučaju potrebno zagrijati da bi se odlijepio. npr opteretiti proc da dođe na radnu temperaturu i onda ga skinuti. ako je pc u "banani" i ne može se uključti npr, onda bi ga bilo dobro zagrijati, s fenom npr, da se odlijepi.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

Eto ti još jedna ideja. Probaj u tut uvesti i te nekakve poteškoće/probleme koje iskrsnu, recimo taj sa ljepljenjem za kuler.

 

Dobar tut, btw.

PSN: filip99 // Ako piše neaktivan, znači da sam mrtav. // Zetor Black Edition - SADA SA NOVIM GEFUFNAMA!!!
14 godina
offline
Zamjena termalna paste (How to)

Pa ja svaki put kad mijenjam pastu prvo upalim komp nekih 20min do pola sata,ugasim,ostavim 2-3 min ugašenog pa tek onda skidam hladnjak.

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)
bruno11 kaže...

Pa ja svaki put kad mijenjam pastu prvo upalim komp nekih 20min do pola sata,ugasim,ostavim 2-3 min ugašenog pa tek onda skidam hladnjak.

Je, ali nisam mijenjao pastu još jer više mijenjam PC nego pastu :P

 

Dobra ideja btw, Looka je imao taj problem nedavno.

PSN: filip99 // Ako piše neaktivan, znači da sam mrtav. // Zetor Black Edition - SADA SA NOVIM GEFUFNAMA!!!
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalna paste (How to)

Mislim da bi mi ovo moglo pomoc... a kakvu pastu ja tamo moram stavljat?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)
Slegy97 kaže...

Mislim da bi mi ovo moglo pomoc... a kakvu pastu ja tamo moram stavljat?

 treba ti termalna pasta, naravno. svaka malo bolja trgovina informatičke opreme ima na lageru termalnu pastu, ovu koju je joze predložio je sasvim dobra. neka u rasponu cijena 30-50 kuna je po meni sasvim dovoljna.

15 godina
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)
AlienWare1 kaže...

A što ako se proc "zalijepi" za cooler? Jel se može fenom to nekako?

ja sam čuo od nekih da su problem rješili tako da su hladnjak malo pomicali lijevo-desno i naginjali ga..

http://gtabalkan.com
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

joze, to nije preporučljivo, pogotovo ako je proc još uvjek u ležištu, jer može doći do oštećanja proca..sigurnije ga je zagrijati pa onda skinuti. doduše, opet ovisi koliko se "čvrsto drži", zbog jednog milimetra koji je zaljepljen možemo i tako napraviti, sve ostalo je po meni rizično.

14 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalna paste (How to)

Ja imam neku pastu za 19 kn.. coloermasterov-u i temperature su na svemu pre dobre.. sve hladno.. a s nekom prije mi se grijo ...

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

možda si prošli puta "pastu namazao predebelo" Namigiva

14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

Neznam.. ja to ne razmazijem metnem i kad stisnem hladnjak onda se ona onako razlije okolo koliko treba.. i to mi se pokazalo puuuno bolje nego rzamazivat jer oda na nekim mjestima je tanji.. a ovko si hladnjak svojim prisiskom osigra koliko mu je potrebno .. i temperature su ajko jako niske..

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

u tom slučaju ti mogu ostati mjehurići zraka u pasti između proca i hladnjaka, što nije dobro, i to ne garantira da će svuda biti ravnomjerno razmazano. ali kao što sam rekao, svatko ima neku svoju tehniku.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)
robisierra92 kaže...

u tom slučaju ti mogu ostati mjehurići zraka u pasti između proca i hladnjaka, što nije dobro, i to ne garantira da će svuda biti ravnomjerno razmazano. ali kao što sam rekao, svatko ima neku svoju tehniku.

  pa da.. mže ostat.. al uvjek se nadaš da neče XD.

Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalna paste (How to)

eh, ljudi kažu - nada je ku*va Namigiva ako je sam ravomjerno, ne predebelo razmažeš, nećeš imati problema - to je sigurno - ovako uvijek postoji rizik, pa onda opet skidaj, briši, maži..

15 godina
odjavljen
offline
Zamjena termalne paste (How to)

To za sloj paste toliko tanak da se može vidjeti kroz njega vrijedi ako su procesor i cooler u dobrom stanju. Ako je cooler ogreban ili je lagano iskrivljen (nekad se može viditi po obrisima procesora, ali je sigurnije provjeriti prislanjanjem na staklo ili uz neku površinu za koju pouzdano znate da je ravna) bolje je stavit malo deblji sloj (ipak ne previše) kako ne bi ostale rupe.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
 
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalne paste (How to)

Imam pitanje.. Ne znam u koju temu da stavim pa cu tu.. Koja je bolja termalna pasta?

 

Arctic Silver 5 ili Zalman ZM-STG1

ASRock K8N68PV-GLAN | Athlon 64 3000+ 2.4GHz | 1.5GB DDR 400MHz | VTX HD 4670 1GB | WD 160GB SATA | ASUS 360W |
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zamjena termalne paste (How to)
FiCo_Ri kaže...

Imam pitanje.. Ne znam u koju temu da stavim pa cu tu.. Koja je bolja termalna pasta?

 

Arctic Silver 5 ili Zalman ZM-STG1

Uzmi Silver 5,razlika je zanemariva.

facepalm za ovisnike o "zvijezdicama"
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.8.2010 12:51 (Fake_Alert).
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalne paste (How to)
Svi koji kažu da H50 ne valja, u zabludi su, samo treba staviti 2 venta od scythe-a -> http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1336396
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Zamjena termalne paste (How to)

To ti je uglavnom za ljepljenje coolera na memorijske čipove, nije namjenjeno čestom skidanju/restavljanju kao recimo cpu i hladnjak.

 

Koristi se kada trebaš nešto ujedno i zaljepiti pošto nema mehanizam za postavljanje kao sto je to slučaj kod coolera za cpu.

 

Ja sam s tim davno prije lijepio male hladnjake na 9800XT memorijske čipove da bi mogao više overclockati karticu

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.8.2010 16:41 (Exploder).
14 godina
offline
Zamjena termalne paste (How to)

Jel moguće da se pasta na grafi tak jako zapeče da mi treba velika sila da odvojim hladnjak od nje ili je to normalno

imam grafu 18 mjeseci i dali bi bilo dobro zamjenit pastu,na cpu sam zamjenio pred godinu dana

Pitam zato jel ak se sad tak čvrsto drži  kuler na  grafi kaj će tek biti za pola godine ili godinu,trebat ću čekić da ju razdvojim

 

 

temp su sljedeće

 

dnl
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zamjena termalne paste (How to)
roki kaže...

Jel moguće da se pasta na grafi tak jako zapeče da mi treba velika sila da odvojim hladnjak od nje ili je to normalno

imam grafu 18 mjeseci i dali bi bilo dobro zamjenit pastu,na cpu sam zamjenio pred godinu dana

Pitam zato jel ak se sad tak čvrsto drži  kuler na  grafi kaj će tek biti za pola godine ili godinu,trebat ću čekić da ju razdvojim

 

 

temp su sljedeće

 

Koliko vidim da je to cist ok temp za takvu graficku po ljetnim danima.

 

Pasta se s vremenom skori jako pa ju je tesko skinuti,ali mic po mic,ljevo desno i skine se hladnjak lagano.Meni je takvo nesto bilo na stock CPU cooleru nakon sto 2 godine nisam mjenjao pastu,10 minuta sam ga skidao.

||People never change,they only change themselves from the outside,inside they are the same ||People love to hate
14 godina
offline
Zamjena termalne paste (How to)

ma više mi je zbog preventive nego zbog potrebe

pred 2 mjeseca kad sam ispuhivao komp sa zrakom kad je grafa već bila skinuta

reko ajde da pastu zamjenimo međutim brže sam odusto jel mi se činilo da prejako drži a nisam htjeo silit da nešto ne strgam

 a sad sam odlučio pa reko da se malo posavjetujem sa svima vama bit ću pametniji

dnl
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zamjena termalne paste (How to)
roki kaže...

ma više mi je zbog preventive nego zbog potrebe

pred 2 mjeseca kad sam ispuhivao komp sa zrakom kad je grafa već bila skinuta

reko ajde da pastu zamjenimo međutim brže sam odusto jel mi se činilo da prejako drži a nisam htjeo silit da nešto ne strgam

 a sad sam odlučio pa reko da se malo posavjetujem sa svima vama bit ću pametniji

Samo nemoj silit,jer se silom ne sastavlja komp,mic po mic i skinut ce se hladnjak kad tad,to ti je ovako i onako osjetljiva tehologija tako da s tim nema potrebe grubo ici jer kasnije nece radit.

||People never change,they only change themselves from the outside,inside they are the same ||People love to hate
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalne paste (How to)

Kako da stavim AC-MX3? pitam zato jer je jako gusta i ne da se baš razmazivati, a o tome da ju kuler rasporedi da i ne pomišljam...

s čim da ju najbolje nanesem?

Svi koji kažu da H50 ne valja, u zabludi su, samo treba staviti 2 venta od scythe-a - http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1347177
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Zamjena termalne paste (How to)

evo operacija je uspjela ,išlo je relativno lako(pazio sam)

vidim da su temperature iste znači da nisam previše paste stavio

na dva suprotna ruba čipa sam nanio pastu,razvukao karticom par puta u 2 smijera  i to je to

dnl
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2010 21:32 (roki).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena termalne paste (How to)

Pozdrav svima na forumu.

Evo ovako, imam jednu dilemu. Naime, cistim procesor Intel Pentium 4 koji izgleda otprilike ovako http://www.pacificgeek.com/productimages/xl/P46413200D775-N-2.jpg a zadnja strana cooler-a koja prione na CPU je ovakva http://img.tomshardware.com/us/2008/03/03/cpu_cooler_charts_2008/cpu_cooler_charts_2008_part_iii___inel_box_tim.jpg. Prijasnja(originalna) pasta se bila razmazala svuda cak i sa strane procesora ali sa je ocistio. Procesor i cooler imaju malo ogrebotina na sebi, vjerovatno od ranije(jer sam ih vatom polako brisao). Stvar je u tome kada stavim zrno paste na CPU, koliku povrsinu trebam razmazati, cijelu ili pak samo onaj krug na koji prione hladnjak? To mi je bitno jer prvi puta stavljam pastu a po uputstvima i slikama na netu nisam bas uspio skuziti sve detalje.

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.8.2010 14:02 (BLOGERX4).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zamjena termalne paste (How to)

Namazes cjelu povrsinu procesora. Neka ti sloj paste bude ravnomjerno razmazan po povrsini procesora.

im not a hacker im a security professional
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena termalne paste (How to)
network kaže...

Namazes cjelu povrsinu procesora. Neka ti sloj paste bude ravnomjerno razmazan po povrsini procesora.

OK. Hvala na odgovoru

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice