Kako znati jesam li iza CGN-a?

poruka: 12
|
čitano: 7.883
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Kako znati jesam li iza CGN-a?

Poštovanje,

patim se da osposobim Wake On LAN funkciju koja mi je do sada radila na Iskonu (Zyxel VMG5313-B30A).

Nakon promjene stana, a ostanka na Iskon operateru, WOL više ne radi.

Gledajući IP adrese u ARP tabilci, zaključio sam da sam ovaj puta možda iza CGN-a te da mi zbog toga ne radi WOL. Služba za korisnike mi je rekla da nisam iza CGN-a.

Situacija je sljedeća u ARP tablici:

Računalo (LAN): 192.168.5.12

Router (WAN): 10.137.122.5 (ovo je uvijek isto)

My IP (https://www.whatismyip.com/): 141.178.32.75 (ovo je dinamično, tj. mijenja se)

 

Zar ne bi klasična konfiguracija bez CGN-a bila da je IP routera jednak vanjskom IPv4 koji dobijem na browseru?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kako znati jesam li iza CGN-a?

Upravo pisah u drugoj temi.

http://www.bug.hr/forum/post/povezivanje-internet/bnet-iskustva-opcenito-/5456314.aspx

 

po opisanom, iza nata si. Cim ti router wan daje 10.x to je to.

Mozes i traceat neku stranicu van i vidjet hopove.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 10:49 (sandokan111).
 
2 0 hvala 2
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?

hvala,

može uputa kako se traca neka stranica i prema kojoim parametrima mogu dobiti potvrdu da sam iza CGN-a?

U principu je to indirektna metoda, jel tako? Ovo kad mi router ima adresu 10.x, to je puzdanije?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?

sad sam ponovno kontaktirao službu za korisnike,

oni mi pouzdano tvrde da nisam iza CGN-a i da je normalno da router ima IPv4 adresu koja počinje sa 10.xxx.xxx.x, da im je tako iskonfigurirana kompletna Iskon mreža.

Može li mi netko od korisnika Iskona potvrditi da mu router dobiva vanjsku, promjenjivu IP adresu, a ne 10.xxx.xxx.x?

Šteta da to nisam provjerio kada sam promijenio router, naime, uzeo sam B30A verziju, spojio, radio je uredno internet i TV, WOL, voip nije radio i vrag mi nije dao mira, nazovem službu za korisnike te nakon toga poziva voip radi, ali WOL ne radi.

9 godina
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?
corbitiva kaže...

hvala,

može uputa kako se traca neka stranica i prema kojoim parametrima mogu dobiti potvrdu da sam iza CGN-a?

U principu je to indirektna metoda, jel tako? Ovo kad mi router ima adresu 10.x, to je puzdanije?

 Upalis command prompt i onda "tracert google.com" ili bilokoja druga stranica osim googla (moguce da tamo cak imaju direktnu rutu). Ovo iz routera je pouzdanije.

corbitiva kaže...

sad sam ponovno kontaktirao službu za korisnike,

oni mi pouzdano tvrde da nisam iza CGN-a i da je normalno da router ima IPv4 adresu koja počinje sa 10.xxx.xxx.x, da im je tako iskonfigurirana kompletna Iskon mreža.

Može li mi netko od korisnika Iskona potvrditi da mu router dobiva vanjsku, promjenjivu IP adresu, a ne 10.xxx.xxx.x?

 Evo ti kako je meni na tcomu.

Nek ti objasne koja je to 10.x adresa onda :)

Mislim da oni ne kuze sto je sto, posalji mail sluzbi i prilozi slike.

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 12:09 (sandokan111).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?

ovo je moj trace google.com, jel to u skladu s mišljenjem da sam iza CGN-a?

Što je što u tvojim adresama? Public WAN je ona adresa koju ti izbaci www.whatismyip.com, jel? Zar ti ne bi trebala biti ista i Gateway address, ako nisi iza CGN-a?

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 20:29 (corbitiva).
9 godina
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?
corbitiva kaže...

ovo je moj trace google.com, jel to u skladu s mišljenjem da sam iza CGN-a?

Što je što u tvojim adresama? Public WAN je ona adresa koju ti izbaci www.whatismyip.com, jel? Zar ti ne bi trebala biti ista i Gateway address, ako nisi iza CGN-a?

 Ne, po traceu se ne bi reklo posto nigdje ne ide preko te 10tke. Daj nesto drugo osim googla. Obavi tracert dnevnik.hr

Da, public wan mi je isto kao sto me vide vani na toj stranici, u tom je i poanta. Dok ti to nije isto nesto ne stima. Gateway address je nesto drugo. Sjeti se da je ovo ispis routera. Kad obavis ipconfig /all na racunalu, dobit ces nesto skroz drugo (gateway ce ti bit adresa routera, 192.x domena obicno) jer za tvoje racunalo, pakete obradjuje router i prenosi ih dalje.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?

da, malo mi je čudno da decidirano tvrde da nisam u CGN-u, a opet me brine manevar koji su napravili da mi je prestao raditi Wake on LAN (tj, forwardani UDP 9 mi je zatvoren za promet iz WAN-a) koji je do tada uredno radio.

Ne kužim zašto mi router ima stalno IP koji počinje s 10.x (taj se IP ne mijenja), a ovaj vanjski IP koji dobijem u beowseru mi je promijenjivi i bude uvijek nešto različito, npr. 189.65.xx.xx.

Jedino objašnjivo mi je da između mog rutera i interneta (broadband WAN) postoji neki DHCP kontroler koji mom ruteru prema MAC-u dodijeljuje taj IP koji počinje s 10.x, a da je ova promjenjiva public IP adresa zapravo adresa tog njihovog kontrolera. Samo mi nije jasno kako funkcionira da ako je više ljudi spojeno na taj kontroler (njihov router), da se nakon reseta mog routera ne promijeni svima taj vanjski IP nego samo meni? Sumnjivo mi je bilo kada je operaterka u službi za korisnike rekla "pa trebali ste reći da ste promijenili router u B30A varijantu jer je kod nas zavedeno da imate B30B verziju routera, sad ćemo to srediti" i nakon toga njezinog "sređivanja" više ništa ne radi kao prije. Moja teorija je da je tada samo popunila DHCP tablicu s MAC-om mog, do tad neprijavljenog, routera.

9 godina
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?
corbitiva kaže...

da, malo mi je čudno da decidirano tvrde da nisam u CGN-u, a opet me brine manevar koji su napravili da mi je prestao raditi Wake on LAN (tj, forwardani UDP 9 mi je zatvoren za promet iz WAN-a) koji je do tada uredno radio.

Ne kužim zašto mi router ima stalno IP koji počinje s 10.x (taj se IP ne mijenja), a ovaj vanjski IP koji dobijem u beowseru mi je promijenjivi i bude uvijek nešto različito, npr. 189.65.xx.xx.

Jedino objašnjivo mi je da između mog rutera i interneta (broadband WAN) postoji neki DHCP kontroler koji mom ruteru prema MAC-u dodijeljuje taj IP koji počinje s 10.x, a da je ova promjenjiva public IP adresa zapravo adresa tog njihovog kontrolera. Samo mi nije jasno kako funkcionira da ako je više ljudi spojeno na taj kontroler (njihov router), da se nakon reseta mog routera ne promijeni svima taj vanjski IP nego samo meni? Sumnjivo mi je bilo kada je operaterka u službi za korisnike rekla "pa trebali ste reći da ste promijenili router u B30A varijantu jer je kod nas zavedeno da imate B30B verziju routera, sad ćemo to srediti" i nakon toga njezinog "sređivanja" više ništa ne radi kao prije. Moja teorija je da je tada samo popunila DHCP tablicu s MAC-om mog, do tad neprijavljenog, routera.

 Svako koliko ti se mjenja taj ip? IP lease je obicno 24 sata.

Ma tih vrsta nata ima milion, a isto tako ima i milion vrsta nat traversala kojim se to zaobilazi a da se zadrzi nat a i dalje ima privid bez nat-a. Suludo je uopce nagadjat, ali stvari su jasne. Tvoj WAN nije onaj koji "internet vidi". Tu nesto ne stima. Ugasi firewall na windowsima, otvori port, odi na http://canyouseeme.org/, ako ti je port otvoren, sve 5, ako nije, nevalja.

Jel imas mozda jos nesto ti u mrezi na putu do interneta? Jesi bridgeao router mozda ili nesto drugo ubacivao?

Pokusaj i neke sulude opcije, tipa, ustekaj u drugi lan utor :P

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 0:49 (sandokan111).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?

Mislim da je ključan trenutak bio kad sam ja rekao Iskonu da sam promijenio router, što su drugo mogli zavesti nego MAC od novog routera jer je router automatski napravio provisioning i spojio se na internet i IPTV?

Do tog trenutka je sve radilo kako spada, samo što tad nisam provjeravao jel imam ovu 10.x adresu ili istu kao i vanjsku :-(.

Ta WAN adresa koja počinje s 10.x je uvijek ista, i kod restarta routera, i kod promjene firmwarea, i kod hard-reseta.

Možda ako bih mogao promjeniti MAC adresu routera, možda bi radilo, samo što moram provjeriti jel se može promijeniti MAC od routera.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 13:03 (corbitiva).
9 godina
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?
corbitiva kaže...

Mislim da je ključan trenutak bio kad sam ja rekao Iskonu da sam promijenio router, što su drugo mogli zavesti nego MAC od novog routera jer je router automatski napravio provisioning i spojio se na internet i IPTV?

Do tog trenutka je sve radilo kako spada, samo što tad nisam provjeravao jel imam ovu 10.x adresu ili istu kao i vanjsku :-(.

Ta WAN adresa koja počinje s 10.x je uvijek ista, i kod restarta routera, i kod promjene firmwarea, i kod hard-reseta.

Možda ako bih mogao promjeniti MAC adresu routera, možda bi radilo, samo što moram provjeriti jel se može promijeniti MAC od routera.

 Ma dobro, to sto su te upisali u acs i povuko provisioning to je moralo da ti proradi voip, to je nevezano jer ili jesi ili nisi iza nata. Problem je sto oni kazu da nisi, a postavke pokazuju da jesi. Nazalost, layer 2 trace ne postoji i u traceu je lako sakrit postojanje istog cak i kod layer3 jer jednostavno ne smanjuje ttl, tako da za sad samo ovaj wan ispis pokazuje postojanje nata. Posalji pismeno na iskon helpdesk ovo pa vidi kako ce ti objasnit 10.x wan ip.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako znati jesam li iza CGN-a?

prebacio sam si Zyxela u bridge mode, iza njega stavio Asusa i sad sve radi besprijekorno.

WAN IP od Asusa mi je jednak kao i onaj kojeg dobijem preko whatismyip.com, i WOL mi radi savršeno.

Nevjerojatno kako nisam uspio to iskonfigurirati uz pomoć Iskonove tehničke podrške, mada moram priznati da su se neki operateri trudili i nisu bili neljubazni.

I dalje mi nije jasno zašto su mi tvrdili da nisam iza NAT kontrolera, a između mog LAN-a i public IP-a sam imao još jednu ip adresu s 10.x.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.8.2017 18:53 (corbitiva).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice