Problem s brzinom bežičnog interneta

poruka: 22
|
čitano: 12.732
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Lijep pozdrav,

 

imam pitanje/problem vezano uz brzinu bežičnog interneta. Odmah bih napomenuo da posjedujem ograničeno znanje o svim temama interneta, mrežnih postavki i slično. Zanima me zapravo imam li problem ili se radi o realnoj situaciji gdje je brzina limitirana zbog nekih drugih faktora. 

 

Imam internet od Bneta, paket sa 120 Mbit/s. Još prije par godina kada sam uzeo paket sa 50 Mbit/s dali su mi Technicolor TC7200 router. Od uređaja na mrežu se bežično spaja par mobitela te 2 laptopa. Žicom je s routerom spojen PC koji se nalazi u istoj prostoriji kao i router dok su laptopi u drugim prostorijama. Ukratko, preko žice postižem ugovorenu brzinu- speedtest najčešće pokazuje između 115 i 120 Mbit/s. Niti jedan uređaj preko wifia ne postiže brzinu veću od 45 Mbit/s- bilo da se radi o tom istom pc-u ili mobitelu ili laptopu direktno pored routera. Naravno laptopi koji se nalaze u drugim prostorijama postižu i niže brzine, nekad i ispod 30 Mbit/s. Znam da bežičnim putem neću nikada dobiti punu brzinu, ali zanima me je li tih 45 Mbit/s stvaran limit ili možda negdje postoji neki problem? U pc-u se nalazi wireless adapter Atheros AR9485, a u jednom od laptopa Ralink RT3290. U postavkama routera nudi mi se opcija biranja između 2,4 Ghz i 5 Ghz banda, ali koliko sam uspio saznati niti jedan od ova dva adaptera ne podržava 5 Ghz, dok za smartphone nisam siguran. 

 

Može li se tu nešto napraviti po pitanju bežičnih brzina ili smatrate da možda postoji neki konkretan problem? Hvala!

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Gotovo identičan problem imam i ja. Isti router, isto Bnet. Jučer su mi uključili internet 120 Mbps.

Laptop (spojen bežično postiže do 100 Mbps), dva mobitela (Xiaomi Redmi Note 2 i Redmi Note 3 Pro) postižu maksimalno 50 Mbps i ni bit iznad toga. U postavkama routera sam namjestio 5G umjesto 2.4 budući mi i laptop i mobiteli podržavaju. Čini mi se da je brzina nešto veća, ali brzina na mobitelima je i dalje zaključana na 50 Mbps. Ne shvaćam zašto.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Pridružujem vam se, apsolutno sve isto, PC spojen direktno kabelom CAT 6, brzina identična kao i vama, ali na iPhoneu 8 Plus

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Pomiri se s tim,na tp link najvise 95,na mobitelima max 50mbs.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Vidim da im se dosta ljudi žali na to i na facebook stranici. Jučer mi je njihov tehničar potvrdio da limita što se tiče bežične veze nema, ali klasično da na te brzine utječu brojni faktori i slično. Stavio sam i ja u postavkama routera na 5 Ghz, tu frekvenciju mi podržavaju samo mobiteli i bilo je poboljšanja, ovisno o lokaciji u stanu- Oneplus 3t je dosegao do 114 Mbit/s tako, a stari iPhone 5 oko 80 Mbit/s. Planiram za laptope uzeti neki usb wifi adapter koji podržava 5 Ghz, ali ne znam bi li to baš pomoglo ako je signal slabiji zbog tih usb adaptera pa ako netko ima iskustva s tim neka slobodno kaže.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Ja sam problem riješio tako da sam kupio Xiaomi Router (ima ih na aliexpress, honorbuy po 30$) i njega spojio s LAN kabelom u ovaj router od Bnet-a.

Zagasio sam WiFi na Technicoloru jer je domet banana, a na tom Xiaomi routeru sam uključio 2.4  i 5G mreže i uredno dobivam 70/10 mbps koliko i imam ugovoreno.

 

facebook.com/MiCroatiaFans Xiaomi MIX 6/256GB - MIUI Super Moderator
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

Hvala na odgovoru! Nešto slično mi je predložio bnetov tehničar (bar mislim da je slično) kada sam ga pitao mogu li ja kupiti drugi router. Spominjao je stavljanje technicolor routera u neki bridge mode pa da ovaj novi budi "izvor" wifi-a. Jedino ne znam ako bi taj novi router bio relativno blizu bnetovog kako bi bili povezano LAN kabelom kakvi bi bili rezultati u ostalim prostorijama u stanu. Kažeš da je domet bnetovog routera slab (što vjerujem), znači da je na tom xiaomiu dobar/bolji? Jel bi moglo biti poboljšanja u slučaju da se novi router nalazi praktički na istom mjestu kao i stari i ima uključenu 5 Ghz mrežu?

15 godina
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

-ne treba ti bridge mod (tad je modem samo modem-linija, ..).

-router (svaki noramaln router ima wan port) spojiš, modem-lan-na-router-wan.. i to je to. Bridge samo kad ti to treba (jer isp ima ograničenja, nisi admin, sigurna linija-vpn, postavke lana itd.. npr kad korsitiš uređaje klase firewalla ''pravih'' routera.. i tad ne ovisiš o operaterovom uređaju i ograničenjima u firmwareu).

 

kupiš router koji zadovoljava tvoje potrebe, wlan (i ostalo kao usb-nas.. što već želiš, gbe-lan, wlan 150-300-600+.. n standardi itd).. dok o uređaju koji se spaja ovisi koja će max brzina biti, standard koji podržava, ako je to pr g54, tad je to max.

dodatna prednost kad imaš svoj router, ne ovisiš o postavkama operatera za internu mrežu, poželjno za firme-urede, za kućnog možda sporedno.. i ako promjeniš operatera ne mjenja se ništa, samo drugi ispov modem i ostalo radi. Cijene 150-1500kn.. ovisi što ti treba.

 

npr mikrotik.. ima sve, kuha, pere.. i djecu čuva, a radi kao router i ostalo. :)

-ne predlažem ga za kupnju, nego kao primjer.. pročitaš specifikacije i tad znaš što tražiš tj što je oznaka 802.11ac ili b/g/n.. kao standardi koje drugi uređaji pordžavaju i o tome ovisi wlan brzina.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2018 15:02 (ihush).
13 godina
neaktivan
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Meni i dalje baš nije najjasnije zašto wifi na laptopu očitava punu brzinu, a na mobitelima samo do 50. A i laptop i mobiteli imaju 802.11n (uključeno i na routeru).

Znači da je do nekog drugog faktora na samim mobitelima. Ili neka nekompatibilnost mobitela i routera?

Isprika na pitanjima, ali relativni sam tutlek za ovo. Očekivao sam da će kad mi ukopčaju 120 Mbps sve raditi normalno.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

moguće brzine, max.. i ono što se stvarno dobije, ovisno koji standarad podržava, može se spojiti na bržem ili automatski spustiti na niži-sporiji.. + smetnje i broj uređaja koji se spajaju pa i verzije soft-firmwarea.

uvjek će stvarna brzina biti niža od nazivne, samo u idelanom slučaju .. što je sve moguć uzrok.. možeš eliminacijom ili neovinsom provjerom, npr netko tko ima 'brži' mobač može se spojiti na tvoju mrežu i ako dobije višu brzinu tad znaš da je stvar u mobaču, obrnuto, ako se ti spojiš negdje drugdje i dobiješ višu brzinu, onda je problem wlan na modemu(routeru).. ili smetnje ili broj uređaja koji se spajaju ili susjedni uređaji i slobodni kanali ili.. itd itd.. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

http://mcsindex.com/

 

Dakle tu možete viditi koja su teoretske brzine.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Evo nisam htio otvarati novu temu pa sam mislio tu pitati ako mi netko može dati konkretne prijedloge što (i gdje) kupiti kako bih poboljšao WiFi brzine. Odlučio sam (nadam se dobro) kupiti neki Wireless Access Point i uz njega jedan extender. Nisam siguran koji model bi bio najbolji, a da nije preskup (mislio sam možda max 500 kuna). Najvažnije mi je da se PC i PS4 koji su trenutno spojeni žicom sa Technicolorom ostanu spojeni žicom i dobivaju max brzinu. Od ostalih uređaja, 2 smartphonea podržavaju ac standard, dok stariji iPhone 4s podržava max n standard i 5GHz pojas. Od laptopa, jedan stariji ostaje na 2.4GHz n standardu, a drugi noviji podržava ac standard i u tu sobu bih stavio adekvatan extender. 

 

Nadam se da sam osnove dobro pohvatao i da bi u teoriji to trebalo funkcionirati, pa se nadam da će netko moći preporučiti neke modele access pointova koji bi odgovarali (dual band, 802.11ac, bolja pokrivenost prostora) i kako bi to trebalo spojiti i namjestiti. Hvala.

 

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

WiFi extender ti je smrt za brzinu. Povuci kabel, ne moraš niti struju imat, samo neku POE pizdariju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

Hvala na odgovoru. Povlačenje kablova nažalost nije opcija. Te dvije prostorije (jedna u kojoj se nalazi Technicolor i druga u kojoj je laptop) su susjedne pa bi li nabava tog boljeg access pointa ili routera riješila problem, bez potrebe za nabavom tih extendera?

10 godina
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta
Da, ali nećeš znati dok ne isprobaš.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

To sam i mislio...imaš li možda neki model koji bi predložio? Još uvijek nisam siguran kako bih to sve spojio i gdje bi se žicom spajali PC i ps4. 

10 godina
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

- brzine od manje do veće idu sa modom rada  b , g , n . ac

- za veće brzine je potrebna veća šiina pa ima kod n moda 20MHz  (150Mbps)  i 40MHz (300 Mbps)  a kod AC moda čak 80MHz širine....samo što je veća širina to je manji domet wifi signala.

- na 5GHz  je domet manji i zato što slabije prolazi kroz prepreke (zid, vrata , stabla itd).

- na 2,4 GHz u urbanim sredinama ( grad , zgrade) ima puno korisnika pa tako i smetnji za razliku od privatnih kuća van grada a na 5GHz je zasad manje (korisnika) smetnji ali uskoro ....

 

Dosta korisnika nema internet brži od 100Mbps od provajdera .... pa kod 5GHz koriste mod n umjesto bržeg ac što je sasvim dovoljno.

Ako wifi uređaj postavljaš u AP način rada spojiš ga na kućni ruter lan kablom npr. od drugog kata ili druge sobe .

Extender radi kao repetitor i spaja se na ruter preko wifi kao i na korisnika pa je max brzina manja gotovo duplo nego kod AP ... a i manje ukoliko u okolini ima smetnji drugih korisnika.

 

... sad odaberi

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.5.2018 20:15 (AF139).
10 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Imam, ali to ti je uglavnom sve stvar za firme, montiramo ih po stropovima uglavnom i rade super. Problem je same konfiguracije jer ide preko posebnog software-a tak da ne bi preporucio prizvod. Isto kak ne bi preporucio pfSense/Cisco/Mikrotik router za kucnog korisnika koji se ne kuži, niti ga zanima i hoce osnovnu funkcionalnost i da je konfiguracija jednostavna.

Alo bas hoces znat na kaj sam mislio... ovo

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

Hvala na odgovoru. Sve ovo sam više manje pohvatao (koji mod rada je brži, što ima bolju propusnost ali više interferencija itd), ali jednostavno ne znam kako konkretno poboljšati trenutnu situaciju, a ne bih kupovao slijepo uređaje koji neće ništa poboljšati. Preko Oneplus 3t uređaja koji se nalazi u istoj sobi, metar i pol udaljen od rutera, dobivam 25-45 Mbps a plaćam 150. Znam da neće biti isto kao preko žice, ali nije mi jasno da ne može biti bolje (a ako može, kako). Drugi mobitel, Huawei P20, u susjednoj prostoriji dođe do 75-90 Mbps. Koliko shvaćam limitacije postoje na obje strane, za ovaj bnetov ruter znam da nije dual band i da nema ac mod te nikakve vanjske antene. Zato sam mislio da bi pomoglo ako nabavim nešto što sve to ima. 

 

edit: recimo bi li postigao nešto s ovakvim uređajem https://www.chipoteka.hr/artikl/133216/router-strong-dual-band-gb-1200-6129272674 ili nešto ovakvo https://www.chipoteka.hr/artikl/139808/net-d-link-dual-band-ap-ac1200-dap-1665-6129273177 ili gledam potpuno krive stvari?

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.5.2018 20:55 (dc236).
10 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Mislim da bi, ali ne mogu ti reći sa sigurnošću jer jednostavno ne znam. Ali ajmo realno zat ti nije jednostavnije provrtat zid iz jedne prostorije u drugu i puknut kabel, eventualno par metara samoljepivih kanalica?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s brzinom bežičnog interneta

Shvaćam...a radi se o puno novca za eksperiment. Ja osobno sve spajam preko žice, ali sve "moje" i je u istoj prostoriji kao i ruter. Wireless je više za ostale u stanu, a njima žice u laptopima smetaju kao i probijanja zidova i slično. A i onda ostaje pitanje mobitela. Kada bih probao s jednim od ova dva uređaja, možeš li mi reći koji ti se možda čini bolji za opisanu situaciju? 

10 godina
offline
Problem s brzinom bežičnog interneta

Ak si iz zg-a mogu ti pomoc da testiraš sa ubiquitijem, al ti je više manje to. Jednostavno ne koristim consumer grade, neko drugi bi trebo preuzet štafetu.. ko ima iskustva s time.

Sigurno može preporučiti neki router/AP, ja jadnostavno ne želim nešto s čim nemam iskustva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice