Sistemski i mrezni administrator seminar

poruka: 3
|
čitano: 5.745
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Sistemski i mrezni administrator seminar

Pozdrav, polagao sam tecaj za sistemskog i mreznog administratora u Algebri, polozio sam zavrsni ispit i sada pisem seminarski rad. U labu imam jednog clienta i dva domain controlera, mislio sam napraviti 3 subneta, jedan za servere, jedan sa klijente i jedan za wireless. Prilikom podesavanja DHCP-a sam primjetio da mi ne radi kako treba i da mi klijent dobije tcp/ip parametre jedino ako je scope iz istog subneta kao i server. Zamislio sam da mi klijenti imaju subnet 172.19.1.0/24 a serveri 172.19.2.0/24. Molim vas ako mi netko pomoci u kojem koraku grijesim i kako da mi klijent preko dhcp-a dobije adrese iz razlicitog subneta od servera? Unaprijed hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Sistemski i mrezni administrator seminar

To te trebo predavač profa Ljubobratović naučit 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Sistemski i mrezni administrator seminar

Sistemski i mrežni administrator kojem nije jasan pojam subneta, krasno.

/ Sarkazam off

 

Dakle jedna od mogućnosti je sve strpat u 172.19.0.0/22 mrežu, ili prevedeno u glupu subnet masku 255.255.252.0

 

http://www.subnet-calculator.com/subnet.php?net_class=B

 

Tu ti je zgodan online kalkulator za takve pizdarije. Druga stvar uključuje router koji routa između /24 subneta.

Windows server može bit router, ali iskreno nikad nisam koristio routing na windows serveru iz dva razloga.

1. Postoje puno bolje alternative... pfSense je recimo jedan od njih, a možda si čul i za Cisco, Mikrotik, ...

2. Pročitaj dobro za što sve ti trebaju CAL-ovi. Ja znam da ove LGBT... ovaj MCS.. nešto trenere boli kurac za to, ali teoretski ti bi trebo kupiti cal za svaki uređaj/korisnika koji koristi bilo koju serversku komponentu... dakle teoretski ako ti netko dođe izvana, spoji se na wi-fi tvoj server mu dodijeli IP adresu, treba ti CAL za njega. User ili device. Dakle sve što ide preko Win server routera treba CAL, divno zar ne?

 

Dakle nemoj zaboravit reć korisnicima da ne mogu koristiti mrežni skener spojen na AD ako ne čelu nemaju zaljepljen CAL.

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.2.2018 10:33 (filter160).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice