Floppy disk problem

poruka: 10
|
čitano: 2.384
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Floppy disk problem

Imam dvije floppy diskete na kojima se nalaze 2 zip fajla,po jedan zip fajl na dvije diskete,jer su podaci premasili vremenom memoriju jednog floppy diska.Kada se otpakuju,trebaju da se spoje fajlovi.Tu se nalaze podaci iz programa,baze podataka koja je koristena do 2005.godine.Poslije toga taj program nije koristen,ali mi je skoro ponovo zatrebao.Nakon dugo vremena upalio sam taj racunar koji ima win98.Primjetio sam da su podaci stari,pa sam pokusao da sa floppy diska vratim podatke,inace nekada je bilo umrezeno 4-5 racunara u ovaj program,ja sam sve bacio sem jednog,na kojem su podaci mozda negdje iz 2000.godine.Ali kada pokusam da otpakujem podatke,pkzip izbaci greske:file fails CRC check i file has bad table.Jedan moj rodjak koji ima vise znanja nego ja je uspio da otpakuje nesto,ali je vecina toga ostecena,DBF fajlovi su osteceni,slova poremecena,razni simboli se nalaze umjesto slova,itd.Da li se ovo ikako moze popraviti,ili ponovo raspakovati bez gresaka DBF fajlovi?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.8.2018 21:18 (Milic).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Floppy disk problem

Probaj ih spojiti sa Total Commander programom  menu >Files>Combine Files..

Prvo ih kopiraj sa disketa u jedan folder (postavi isti folder gdje se vide te datoteke na obje polovice ekrana da nebi poslije tražio gdje je sastavljena) , označiš prvu i klik na "Combine Files".

To sam koristio dok su diskete još bile u điru a program se tada zvao Norton commander "NC" pa poslije Windows Commander .

7 godina
neaktivan
offline
Re: Floppy disk problem
AF139 kaže...

Probaj ih spojiti sa Total Commander programom  menu >Files>Combine Files..

Prvo ih kopiraj sa disketa u jedan folder (postavi isti folder gdje se vide te datoteke na obje polovice ekrana da nebi poslije tražio gdje je sastavljena) , označiš prvu i klik na "Combine Files".

To sam koristio dok su diskete još bile u điru a program se tada zvao Norton commander "NC" pa poslije Windows Commander .

 Hvala na pomoci,javim ti kada probam.

15 godina
offline
Re: Floppy disk problem

zato se važne stvari ne čuvaju (arhiviranje/backup..) na disketama, jer su kvarljive. Trebao si napraviti image diskete (spomenuti NC može kreirati .img) ili klasični backup.

-ako je disketa neispravna, dok to ne fixaš ako je moguće, nema ništa od podataka... dijelovi baze su beskorisni ako nemaš sve (stotine tablica međusobno poveznaih relacija..) istina, poneka tablica može biti sporedna pogotovo ako imaš funkcionalno računalo s tom bazom.. tad je ''samo'' uz znanje potrebno i malo sreće. Ako ne barataš dos/bazom clipperom .. ne diraj, jer nema šanse na ćoravo napraviti nešto korisnog.

 

-što god da radiš, prvo backup! tek tad pokušavaj dalje.

-pronađi ispravan floppy/pc na kojem to možeš pokušavati, ubaci disketu i pokušaj fixati (iz win ili dos, chkdsk.. scandisk) .. ako to popravi oštećeni dio, imaš sreće i tad što prije iskopiraj tu disketu na bilo koji drugi medij ili novu disketu..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Floppy disk problem
ihush kaže...

zato se važne stvari ne čuvaju (arhiviranje/backup..) na disketama, jer su kvarljive. Trebao si napraviti image diskete (spomenuti NC može kreirati .img) ili klasični backup.

-ako je disketa neispravna, dok to ne fixaš ako je moguće, nema ništa od podataka... dijelovi baze su beskorisni ako nemaš sve (stotine tablica međusobno poveznaih relacija..) istina, poneka tablica može biti sporedna pogotovo ako imaš funkcionalno računalo s tom bazom.. tad je ''samo'' uz znanje potrebno i malo sreće. Ako ne barataš dos/bazom clipperom .. ne diraj, jer nema šanse na ćoravo napraviti nešto korisnog.

 

-što god da radiš, prvo backup! tek tad pokušavaj dalje.

-pronađi ispravan floppy/pc na kojem to možeš pokušavati, ubaci disketu i pokušaj fixati (iz win ili dos, chkdsk.. scandisk) .. ako to popravi oštećeni dio, imaš sreće i tad što prije iskopiraj tu disketu na bilo koji drugi medij ili novu disketu..

 To je bilo u drzavnoj instituciji,nisu bas brinuli za to sve,nazalost.Program je radjen bas u Clipper-u.Tu ima vise DBF tablica,ona koja je najveca i najvaznija za mene,je najveci problem od svih.Ona ima blize 100 000 linija,tacnije oko 98 500.Moze li se probati fix diska sa Windowsa,jer je program radjen za Dos,odnosno radio je na Win98?

15 godina
offline
Re: Floppy disk problem

-može iz bilo kojeg win/dos jer je sve 'isto', disk-file.. scandisk ili cmd chkdsk.. naravno, neke greške se mogu popraviti, neke ne.

-preduvijet je da imaš ispravan PC+floppy.. a to danas nije često.

+ kad je fizički oštećena disketa, poželjno je kopirati (disk/diskette copy.. razni programi ili NC pod dosom..) na novu-ispravnu disketu, pa tad fixati tj tad ako je moguće kroz CRC korekciju dobiješ ispravno, dok je na neispravnoj-oštećenoj to teže + zablokira sys itd..

 

edit: + problem na diskti na kojoj je zipiran backup ugl nema mjesta (osim na posljednjoj iz serije backup-zipa).. i tad nema mjesta za relokaciju crc-badsektora.. zato prvo treba imati ispravno sve pa i medij-disketu.. da bi se nešto napravilo ili odgovarajće znanje i to obaviti na računalu-hddu tj koristiti image.. file umjesto fizčke diskete.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.8.2018 10:54 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Floppy disk problem
ihush kaže...

-može iz bilo kojeg win/dos jer je sve 'isto', disk-file.. scandisk ili cmd chkdsk.. naravno, neke greške se mogu popraviti, neke ne.

-preduvijet je da imaš ispravan PC+floppy.. a to danas nije često.

+ kad je fizički oštećena disketa, poželjno je kopirati (disk/diskette copy.. razni programi ili NC pod dosom..) na novu-ispravnu disketu, pa tad fixati tj tad ako je moguće kroz CRC korekciju dobiješ ispravno, dok je na neispravnoj-oštećenoj to teže + zablokira sys itd..

 

edit: + problem na diskti na kojoj je zipiran backup ugl nema mjesta (osim na posljednjoj iz serije backup-zipa).. i tad nema mjesta za relokaciju crc-badsektora.. zato prvo treba imati ispravno sve pa i medij-disketu.. da bi se nešto napravilo ili odgovarajće znanje i to obaviti na računalu-hddu tj koristiti image.. file umjesto fizčke diskete.

 Uspio sam nesto otpakovati,cini mi se da su podaci sada ispravniji,bez obzira da li cu uspjeti popraviti ovo ili ne,ja sam vam zahvalan na pomoci,ukoliko me nesto bude zanimalo,ja cu da napisem.Hvala jos jednom.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Floppy disk problem

Otvorio sam najvazniju tabelu sa Database Desktop,koja dodje sa Borland Delphi 7 instalacijom,tabela je ispravna,ali kada je otvorim u programu,izbaci mi praznu tabelu bez podataka.Sta treba da uradim,da li treba indeksirati polja tabele?

15 godina
offline
Re: Floppy disk problem

ne možeš ništa ako nemaš tablicu s relacijama.. ovo je iz dosovskih vremena, trebaš kliperaša koji će se snaći i popraviti, koji uz to razumije knjigovodstvo i konkretno programiranje tih appsa (razne kase/kafići/trgovine.. sve to zamrlo fisklalizacojom i progutale ih veće firme..).

-npr tablica s podacima sadrži količinu, id artikla, .. povezana na tablicu atrikala iz kojeg preko id-relacije izvuče naizv i cijenu.. ako nemaš sve, nemaš skro ništa odnosno osoba koja to može od nule napraviti-programirati može i popraviti ili pronaći nešto iz backupa što je iskoristivo da ne mora sve od nule (npr tipkati native artikala i cijene..).

- moderne relacijeske baze su ipak nešto drugo, s drugačijim alatima za popravak itd... ovdje toga nema, programiranje.

 

edit: npr klasičan SQL .. ide ovako, select from (naziv tablice) where (uvjet npr ID-artikla) = nešto što tražiš .. i to npr pomnoži s cijenom ID-artikla puta količinom koju unosiš na kasi/tipkama, tako dobiješ iznos, idući artikal, ukupno suma, broj računa, pdv itd. itd.. relacijske baze vs obične glupe tablice u kojoj bi bilo sve upisano ali i problem kad izgubiš te relacije-veze. Možeš probati i sam ako imaš neki alat-soft za bazu kao spomenuti delphy.. po nazivu tablice i sadržaju se ugl može prepoznati što je u tablici, npr tablica kupci, tablica dobavljači, tablica artikli itd.. dok su između njih relacije tipa one-to-many i sl. (neku robu možda dobavljaš od jednog dobavljača, možda od više, cijena robe ne mora biti ista itd.)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.8.2018 15:51 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Floppy disk problem

Nesto cu pokusati,ostale dbf tabele mi je ucitao,osim ove jedne sto je najveca,sto ima blize 100 000 redova.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice