MS DOS

poruka: 32
|
čitano: 20.713
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
MS Dos

Moze li mi neko objasniti sta je ms dos,za sta sluzi i kako se pokrece?

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
RE: MS Dos
stevan94 kaže...

Moze li mi neko objasniti sta je ms dos,za sta sluzi i kako se pokrece?

Hvala

 

MS-DOS je poznati proizvod tvrtke Microsoft čije ime dolazi od složenice MicroSoft Disk Operating System koji je primjenjen na prvom PC računalu kojeg je razvila tvrtka IBM 1981. godine, i u gotovo neizmjenjenom obliku zadržao se sve do kraja devedesetih godina 20. stoljeća. U osnovi, radi se o operacijskom sustavu koji se isklučivo bavio diskovima ili DOS u kojem nema nikakvog grafičkog sučelja (dakle isključivo tekstualno sučelje), te pokretanja aplikacija i unošenje naredbi sustavu obavlja se tipkovnicom. Iz masovne upotrebe počeo ga je istiskivati Microsoft Windows koji je u svojim počecima izrazito ovisio o MS-DOS-u te je predstavljao tek nešto više od grafičkog sučelja DOS-a, ali od NT i ME verzija Windowsa DOS je postao nepotreban te se prestao koristiti. Danas ga koriste jedino računalni nostalgičari za pokretanje starih programa koji ne funkcioniraju na Windowsima.

 

Izvor Wikipedia.

14 godina
neaktivan
offline
MS Dos

Da li je na xp-u moguce pokrenuti MS DOS.ja sam cuo da je microsoft kupio tvrtku od ms dosa i da ga sada koristi kao svoj proizvod!?? da li je to tacno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: MS Dos
stevan94 kaže...

Da li je na xp-u moguce pokrenuti MS DOS

-Ne

 

.ja sam cuo da je microsoft kupio tvrtku od ms dosa i da ga sada koristi kao svoj proizvod!?? da li je to tacno?

-Ne

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: MS Dos
stevan94 kaže...

Da li je na xp-u moguce pokrenuti MS DOS.

-Da

 

ja sam cuo da je microsoft kupio tvrtku od ms dosa i da ga sada koristi kao svoj proizvod!?? da li je to tacno?

-Kupili su DOS, ne tvrtku.

 

16 godina
offline
RE: MS Dos
Tom69 kaže...
stevan94 kaže...

Da li je na xp-u moguce pokrenuti MS DOS.

-Da

-Kako ?

 

 

ja sam cuo da je microsoft kupio tvrtku od ms dosa i da ga sada koristi kao svoj proizvod!?? da li je to tacno?

-Kupili su DOS, ne tvrtku.

-Kupili su tvrtku.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
MS Dos

 i kakav je zakljucak?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
ms dos

Ne, kupili su proizvod od jednog bračnog para koji nije htio raditi za IBM (budale). Platili su ga 30.000$. I ne nisu kupili tvrtku.

 

Life is all about ass; you are either covering it,laughing it off, kicking it, kissing it, busting it, or trying to get a piece of it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
MS Dos

MS-DOS je zapravo razvila tvrtka Seattle Computer Products, i nazvala ga 86-DOS, no tada je Microsoft kupio SCP, i licencirao taj proizvod IBM-u kao MS-DOS.

 

Izvor Wikipedia.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
MS Dos

A moze li se pokrenuti preko xp-a? i kako?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ms Dos

Ne može se pokrenuti iz Windowsa XP. Zadnja verzija Windowsa koja je imala podršku za DOS je bila Windows 98SE, imao si funkciju restart in MS-Dos mode. Windows XP je izbacio dos jer je dos kao operativni sustav postao nepotreban i zastario. Funkcionalnost DOS-a se još uvijek može koristiti unutar windowsovog Command Prompta unutar XP-a i novijih operativnih sustava. (Start - Run - uneseš cmd i lupiš enter).

 

Ukoliko ti žarko želiš DOS morati ćeš naći neku verziju na internetu i instalirati ga na svoje računalo, pa možeš napraviti dual boot (dos, windows). Od novijih verzija DOS-a popularan je FreeDos koji se isporučuje s mnogim laptopima danas, kao besplatna solucija. Jedino što mi nije jasno u cijeloj priči što će ti :D

ne prestajemo se igrati zato što ostarimo, starimo zato što se prestajemo igrati - Flegma
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: MS Dos

start -> run -> command.com

 

a ima i emulator DOSBox.

PC: Asrock nForce 570SLI, AMD 64 X2 4800+@2.8 GHz, Kingmax 2×1 GB DDR2 800 CL5, XFX 9600GSO 384 MB, WD Caviar Blue 640 GB 16 MB, DVB-S Smartvision CDVBAny2030S, Wayjet BT878, DVD RW Sony NEC 5200, 400
14 godina
neaktivan
offline
RE: Ms Dos
nCh! kaže...

Ne može se pokrenuti iz Windowsa XP. Zadnja verzija Windowsa koja je imala podršku za DOS je bila Windows 98SE, imao si funkciju restart in MS-Dos mode. Windows XP je izbacio dos jer je dos kao operativni sustav postao nepotreban i zastario. Funkcionalnost DOS-a se još uvijek može koristiti unutar windowsovog Command Prompta unutar XP-a i novijih operativnih sustava. (Start - Run - uneseš cmd i lupiš enter).

 

Ukoliko ti žarko želiš DOS morati ćeš naći neku verziju na internetu i instalirati ga na svoje računalo, pa možeš napraviti dual boot (dos, windows). Od novijih verzija DOS-a popularan je FreeDos koji se isporučuje s mnogim laptopima danas, kao besplatna solucija. Jedino što mi nije jasno u cijeloj priči što će ti :D

Ma bash me neshto kopkalo sta je to,kako to? Cuo ja da preko njega mozes neke lozinke mijenjati ali nista mi nije jasno.

16 godina
offline
RE: Ms Dos

DOS iz Windowsa XP.

PC: Asrock nForce 570SLI, AMD 64 X2 4800+@2.8 GHz, Kingmax 2×1 GB DDR2 800 CL5, XFX 9600GSO 384 MB, WD Caviar Blue 640 GB 16 MB, DVB-S Smartvision CDVBAny2030S, Wayjet BT878, DVD RW Sony NEC 5200, 400
14 godina
neaktivan
offline
MS Dos

Otvorio sam ga,ali ne znam nista u njemu!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: MS Dos

probaj dir, cd ... malo proguglaj dos komande za svaku naredbu pomoć pozivaš naredba /?, npr. dir /?

PC: Asrock nForce 570SLI, AMD 64 X2 4800+@2.8 GHz, Kingmax 2×1 GB DDR2 800 CL5, XFX 9600GSO 384 MB, WD Caviar Blue 640 GB 16 MB, DVB-S Smartvision CDVBAny2030S, Wayjet BT878, DVD RW Sony NEC 5200, 400
15 godina
neaktivan
offline
Ms Dos

A sve to možeš i preko Command Prompta unutar windowsa. Ovisi kakve bi lozinke mijenjao. 

 

Ako se radi o onima za windowse, odi na Start - Run. Kad ti se otvori prozorčić ukucaj cmd i pritisni enter. Kad ti se otvori command prompt ukucaj control userpasswords2. Dok god imaš privilegije (administratoski račun) na računalu, trebao bi moći na taj način modificirati lozinke vezane uz windowse.

 

Ukoliko imaš okrljašteni račun (čitaj nema admin ovlasti na windowsima), a administratoski račun na računalu ima ime koje je različito od administrator onda si možeš dodati veće korisničke privilegije. U tome slučaju pogledaj ovo dolje.

 

Npr, recimo da tvoje računalo ima 2 korisnika. Jedan račun je stariji brat Pero koji ima administratorske ovlasti i zaštićen je lozinkom, a ti koristiš korisnički račun Tomica koji nema lozinku i može koristiti sve programe i internet, a recimo nemože instalirati programe/igrice te skidati torente. Da bi si dodao administratoske ovlasti poput Pere možeš napraviti slijedeće.

 

1. način:

 

Start - Switch user (ili Log Off - Switch user kod XP-a). Kad ti se pojavi izbor korisničkih računa (Pero, Tomica), onda stisneš i držiš tipke CTRL + ALT i 2x lupiš tipku delete. Dobiti ćeš "staro" sučelje, koje ti umjesto ponuđenih izbora Pero i Tomica, zahtijeva da ti uneseš korisničko ime na koje se želiš spojiti. U tom slučaju uneseš ovako.

 

username: administrator

password: ostaviš prazno

 

Stisneš na OK, i kada uđeš u windowse odeš na Start - Control Panel - Users i promjeniš Pericin password ili sebi dodaš na svoj račun administratorske ovlasti.

 

2. način (preko command prompta):

 

Da bi promijenio password preko command prompta ideš Start - Run. Kucaš cmd i pritisneš enter. Kad ti se otvori command prompt ukucaš

 

net user <korisnicko_ime> <nova_lozinka>

 

Naravno korisničko ime zamijeniš sa imenom korisnika čiju lozinku misliš mijenjati, a umjesto nove lozinke upišeš ono što bi želio. U ovome slučaju ako je tvoj račun na računalu administratorski (Pero), onda možeš mijenjati bilo čiju lozinku na taj način. Ukoliko tvoj račun nije administratorski (Tomica), možeš mijenjati samo svoju lozinku.

 

Eto malo sam karikirao, ali nadam se da ti je sad malo jasnije. Uživaj.

ne prestajemo se igrati zato što ostarimo, starimo zato što se prestajemo igrati - Flegma
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
MS Dos

 Vrlo lijepo objasnjeno.Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
MS dos
stevan94 kaže...

Ma bash me neshto kopkalo sta je to,kako to? Cuo ja da preko njega mozes neke lozinke mijenjati ali nista mi nije jasno.

 

 

funny stvar je sto nista od toga gore opisanog u biti nema veze sa DOS-om. To gore su sve win32 programi i u DOS-u ih ne mozes ni pokrenuti

http://izrada-igara.bloger.hr/ -> Blog o izradi igara :)
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.9.2009 22:23 (Koki007).
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: MS Dos
Perica kaže...

MS-DOS je zapravo razvila tvrtka Seattle Computer Products, i nazvala ga 86-DOS, no tada je Microsoft kupio SCP, i licencirao taj proizvod IBM-u kao MS-DOS.

 

Izvor Wikipedia.

 Ma kako ti može biti izvor Wikipedia, kad nigdje na Wikipediji ne piše da je MS kupio SCP (što je razumljivo jer se to nikad nije ni dogodilo)?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Seattle_Computer_Products

http://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS#History

 

A što se tiče pokretanja orginalnog MS-DOS na XPu, to se može pomoću VirtualPCa, VMwarea, Qemua, Bochsa, DOSBoxa, itd.

16 godina
offline
RE: MS Dos
Tom69 kaže...
Perica kaže...

MS-DOS je zapravo razvila tvrtka Seattle Computer Products, i nazvala ga 86-DOS, no tada je Microsoft kupio SCP, i licencirao taj proizvod IBM-u kao MS-DOS.

 

Izvor Wikipedia.

 Ma kako ti može biti izvor Wikipedia, kad nigdje na Wikipediji ne piše da je MS kupio SCP (što je razumljivo jer se to nikad nije ni dogodilo)?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Seattle_Computer_Products

http://en.wikipedia.org/wiki/MS-DOS#History

 

A što se tiče pokretanja orginalnog MS-DOS na XPu, to se može pomoću VirtualPCa, VMwarea, Qemua, Bochsa, DOSBoxa, itd.

 

Ja imam ovaj link.

Nisam siguran dali na VirtualPC-u možeš instalirati MS-DOS, nisam probao. 

 

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Ms Dos

Ms dos aplikacije mogu raditi bez problema i na Windows XP, npr. aplikacije pisane u Cliperu.

dudi
14 godina
neaktivan
offline
Ms dos i Windovs 7

Isprobao sam rad MS DOS programa na Windows visti i program je radio bez problema kao i na XP. Interesira me dali je netko probao raditi sa DOS programima na Win 7?

dudi
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Ms Dos
dudi kaže...

Ms dos aplikacije mogu raditi bez problema i na Windows XP, npr. aplikacije pisane u Cliperu.

 -Clipper, zbog problema s files-om, ima velikog problema pod XPom, dok je baza mala, to nije problem... kod veće baze obavezno win98. Dakle radi, ali ne baš uvijek. -Toliko o clipperu. (osim ako je to neki drugi 'cliper', neki koji voli WinME?)

 

- za DOS, XP sadrži kao i ME,

''..Windows XP contains a copy of the core MS-DOS 8 files from Windows Millennium, accessible only by formatting a floppy as an "MS-DOS startup disk". These core files are a stripped down bootstrap only, it does not include CD-ROM support. With Windows Vista the files on the startup disk are dated 18 April 2005 but are otherwise unchanged, including the string "MS-DOS Version 8 (C) Copyright 1981-1999 Microsoft Corp" inside COMMAND.COM. .. ''

Naravno da se može instalirati u virtualkama. Kao i win95/98.. no problem je s VGA, mouse, USB, com, LPT, LAN ... zapravo win98 je jedino rješenje za recimo umrežavanje u DOSu pod virtualnim mašinama (zbog drivera i sl.) a može ostati 'u DOSu' -BootGUI=0. ;-)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
RE: Ms Dos

Imam pitanje. Kad uđem u DOS preko starta na XP-u uvjek mi bude linija C:\Documents and Settings\ime korisnika>  a ne znam kako da prebacim u C:\>

 

Svuda piše da treba samo ukucati C: i da onda dobiješ to što želim ali meni se ništa ne dogodi.

15 godina
offline
RE: Ms Dos
Hamburger of death kaže...

Imam pitanje. Kad uđem u DOS preko starta na XP-u uvjek mi bude linija C:\Documents and Settings\ime korisnika>  a ne znam kako da prebacim u C:\>

 

Svuda piše da treba samo ukucati C: i da onda dobiješ to što želim ali meni se ništa ne dogodi.

Tipkaj "cd .." od te putanje, tako dugo dok ne dođeš do c:, dok utipkavaš c: ili d: onda se prebacuješ između particija...

'Genius might be the ability to say a profound thing in a simple way' Charles Bukowski
16 godina
offline
RE: Ms Dos
dado2202 kaže...
Hamburger of death kaže...

Imam pitanje. Kad uđem u DOS preko starta na XP-u uvjek mi bude linija C:\Documents and Settings\ime korisnika>  a ne znam kako da prebacim u C:\>

 

Svuda piše da treba samo ukucati C: i da onda dobiješ to što želim ali meni se ništa ne dogodi.

Tipkaj "cd .." od te putanje, tako dugo dok ne dođeš do c:, dok utipkavaš c: ili d: onda se prebacuješ između particija...

 Ili jednostavno utipkaš cd c:\

15 godina
neaktivan
offline
RE: Ms Dos

(ljudi kažu...)

 

Jednostavno, cd \ te vodi u root (npr ako si u C:\negdje\negdje\jako\daleko\od\root\dira ukucaš cd \ i eto te u C:\)

Također iako ima negdje na forumu kompletni Batch vodič evo par naredbi koje možeš ukucati.

 

cd - prebacivanje između mapa

dir - ispis svih mapa i datoteka u trenutnoj mapi

 - ako ukucaš dir "nešto" onda će tražiti to nešto, npr. dir cikla će pronaći sve fajlove koji u svom nazivu imaju cikla.

edit - rudimentarni notepad, zgodno za pisat batch fileove

exit - izlaz, najkorisnija stvar ^^

explorer - očito, pokreće Windows Explorer. (ali ne IE)

ftp - očito, ftp program

getmac - ne nabavlja ti Macintosh, nego traži MAC adresu prispojenih uređaja

fc filename1 filename2 - uspoređuje dva fajla i traži razlike između njih

find - traži neki tekst u fajlu (ili više njih)

xcopy - kopira datoteke

move - premješta datoteke (hint: premještanje datoteke u istom folderu će rezultirati promjenom njenog imena, npr. move c:\nesto.doc c:\stvar.doc će promijeniti ime "nesto.doc" u "stvar.doc"

 

Više toga imaš u Windowsovom helpu (koji je meni negdje nestao).

 

 

 

Groucho Marx: I refuse to join any club that would have me as a member.
11 godina
neaktivan
offline
MS DOS

pozz ljudi imam jedan problem dobio sam od druga igricu gospodar prstenova conquest i imam problem pri instalaciji kada otvorim cd nema nigdje setupa niti ikone igrice,a nije ni rar.il zip,ima samo ikona i pise setup ms-dos batch file i pokrenem preko te ikone i izbaci mi crni prozor i pise klikni bilo koju tipku ja udarim enter onda instalira microsoft visual c++2005 i directx i opet pise klikni bilo koju tipku i ja opet udarim enter i samo izbaci iz insalacije ako je to insalacija ehh sad me zanima znali neko u cemu je problem i da ima jos nekih ikona na cd al pokusao sam ih extraktovati ali neide izvinite na dugom tekstu unaprijed hvala.{#}

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
MS DOS

Pozdrav.

 

Trebao bih nabaviti legalnu kopiju MS-DOS 6.22.

Treba mi račun. Jer imamo program u frimi koji radi u DOS-u pa trebam i legalni DOS.

Gdje u HR mogu kupiti MS-DOS.

 

FreeDOS nije opcija jer nije 100% kompatibilan, bez obzira na tvrdnje po netu.

Program je pisan u Clipperu i jedino u DOS-u radi kako treba.

U FreeDOSU-u su isprobane sve moguće opcije.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice