Moj projekat izrada stranice

poruka: 40
|
čitano: 6.419
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Moj napredak izrade stranica

Pozrdrav!

 

Počeo sam da se bavim izradom web stranica. Normalna je stvar da sam početnik, ali sam lud za ovim. Trebam mnogo da učim i zbog toga tražim od vas pomoć.

 

Pitanja su;

 

Da li je moguće napraviti stranicu samo pomoću html ? I to u notpadu ? Ja sam svoju već počeo da radim i nemam ideju kako bi uradio da se neko može registrovati na moj sajt, postovati postove, imati svoj control panel itd. Pošto sam početnik ne vjerujem da je to moguće sve uraditi u htmlu i to u notpadu već tu treba nešto više od toga. Zanima me šta je PHP ? I sve što se veže za njega. 

 

Pravim ovu stranicu čisto iz zabave, jer kada bi nju napravio naučio bi sigurno mnogo stvari, nemojte svhatiti sada da ja mislim nešto ozbiljno od ove stranice.

 

Tu vam je slika stranice, nemojte mi ocjenjivati izgled, jer ja volim jednostavan izgled, a ne nešto nabudženo i onda neko sa slabim netom nije u mogućnosti da gleda moj sajt normalno. Linkovi (Home, Profile i Register) su clickable. Tekst sam prekrižio jer je amaterski napisan pa ne bi da se smijete :)

 

http://upload.slike.com/slike/bVzHG.jpg

 

Stranica nema nikakav sadržaj, samo imate tri clickable linka i to je to, nista posebno.

 

Tražim samo nekoliko savjeta koje sam gore naveo ništa više, ne tražim da mi vi skripte da radite, jer tako nikad ne bi naučio. Naravno možete mi tutorijal koji isto poslati, preporučujem na našem jeziku.

 

Hvala na razumijevanju :)

Darko
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.1.2013 9:31 (DarkoKwon).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Moj projekat izrada stranice

Pozdrav, bas u ovom podforumu imas raznih tutoriala , skripti , i ostalih stvari koje su ljudi pitali ( nesto od toga http://www.bug.hr/forum/topic/razvoj-web-stranica/tutorial-web-dizajnere/15562.aspx ) . Ako volis sam pisati ( mislim da je dobra preporuka Adobe dreamweaver ) . Sretno sa ucenjem " naostri zivce i strpljenje " :D

HTC one X - Stock
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Moj projekat izrada stranice

Pozdrav , 

naravno da možeš cijelu stranicu napraviti u html-u ali to bi bila jako jednostavna stranica s najosnovnijim stvarima.

 

Najbolje ti je da prvo naučiš HTML i CSS , imaš hrpetinu stranica na netu sa tutorijalima a jedna od glavnih je www.w3schools.com 

Moja preporuka je da za početak pišeš kod u Notepad++ , to je ista stvar kao i Notepad ali sa nekim jako "coder-friendly" karakteristikama.

Ne bih ti preporučio Dreamweaver za početak.

To je jedan jako napredan editor i imaš jako puno opcija koje ćeš možda naviknut koristit ,a da nećeš zapravo znati kako te opcije izgledaju u kodu , a to bi ti moglo stvoriti dosta problema.

Također će ti trebati nešto za obradu grafike tipa Photoshop ili Fireworks.

 

Imaš jako puno tema o web dizajnu tu na forumu pa si malo pročitaj. 

 

Što se tiče PHP-a , ja bi ti preporučio da prvo naučiš HTML, CSS i možda čak JavaScript prije nego što bi išao učit PHP.

 

Da li uopce treba znati sve odgovore na sva pitanja,da li uopce postoji pravi odgovor? Da li smo se mi spremni suociti sa istinom? Hocemo istinu,a da li ju mozemo podnijeti?
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.1.2013 8:02 (Noxer).
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
DarkoKwon kaže...

Pozrdrav!

 

Počeo sam da se bavim izradom web stranica. Normalna je stvar da sam početnik, ali sam lud za ovim. Trebam mnogo da učim i zbog toga tražim od vas pomoć.

 

Pitanja su;

 

Da li je moguće napraviti stranicu samo pomoću html ? I to u notpadu ? Ja sam svoju već počeo da radim i nemam ideju kako bi uradio da se neko može registrovati na moj sajt, postovati postove, imati svoj control panel itd. Pošto sam početnik ne vjerujem da je to moguće sve uraditi u htmlu i to u notpadu već tu treba nešto više od toga. Zanima me šta je PHP ? I sve što se veže za njega. 

 

Pravim ovu stranicu čisto iz zabave, jer kada bi nju napravio naučio bi sigurno mnogo stvari, nemojte svhatiti sada da ja mislim nešto ozbiljno od ove stranice.

 

Tu vam je slika stranice, nemojte mi ocjenjivati izgled, jer ja volim jednostavan izgled, a ne nešto nabudženo i onda neko sa slabim netom nije u mogućnosti da gleda moj sajt normalno. Linkovi (Home, Profile i Register) su clickable. Tekst sam prekrižio jer je amaterski napisan pa ne bi da se smijete :)

 

http://upload.slike.com/slike/bVzHG.jpg

 

Stranica nema nikakav sadržaj, samo imate tri clickable linka i to je to, nista posebno.

 

Tražim samo nekoliko savjeta koje sam gore naveo ništa više, ne tražim da mi vi skripte da radite, jer tako nikad ne bi naučio. Naravno možete mi tutorijal koji isto poslati, preporučujem na našem jeziku.

 

Hvala na razumijevanju :)

HTML (poćni ućiti HTML5) i CSS su prve stvari koje trebaš naućiti, a sam CSS će ti sjesti sa praksom. Također uzmi neki text editor tipa Notepad+ lakše ćeš vidjeti kod u njima. Postoji Client side i server side tehnologija. Client side su ti Javascript i Flash, dok je PHP jedan od server side tehnologija. Također obrati pažnju na servere PHP neće raditi na svakom servereu isto će vrijediti i za ASP, JSP i druge serverske tehnologije.

Ima tu još masu drugih stvari za pazit koje se vežu na samu izradu stranica i iz kojih proizlazi sam dizajn. 

12 godina
offline
Moj projekat izrada stranice

Evo mali update kako sam uradio stranicu. Dugmad koje vidite i header sam radio u paintu nista posebno, ali ima smisla dovoljno mi za pocetak. Uglavnom skontao sam na kojem principu radi html. Uglavnom tu ne mozemo napraviti nesto specijalno, ne moze nam se niko registrovati na taj sajt, tu se uglavnom prave sajtovi za neke informacije, kontakt i slicno. Uskoro prelazim na CSS da radim malo napredniji stajling.

 

I evo vam slika naravno

 

I naravno kako ide code da mogu pisati kako ja hocu, da mogu enter kada ja zelim i slicno, posto ja koristim samo paragrafe i br, pa mozete i sami vidjeti sta mi je ispalo od teksta, ali kako ide code da mogu ja kako ja zelim ? Znam da to ima, samo sam zaboravio, a bio sam negdje nasao :)

 

Btw radjen je samo u HTML-u sajt, za ove izlozene.

4 Svidja li vam se ?
sda sda
Darko
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.1.2013 11:16 (DarkoKwon).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
DarkoKwon kaže...

 

I naravno kako ide code da mogu pisati kako ja hocu, da mogu enter kada ja zelim i slicno, posto ja koristim samo paragrafe i br, pa mozete i sami vidjeti sta mi je ispalo od teksta, ali kako ide code da mogu ja kako ja zelim ? Znam da to ima, samo sam zaboravio, a bio sam negdje nasao :)

 

?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
DarkoKwon kaže...

Evo mali update kako sam uradio stranicu.

Introduction to HTML programming na YouTube-u, zato ti sajt i izgleda tako...

Sajt ti je katastrofa, ako želiš blažu plavu sličnu toj, nađi je na webu, odnonsno HEX kôd, a ne koristiti aqua.

Uzmi neku knjigu o HTML-u i CSS-u.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Sredi si boje sredi si fontove neznam zašto koristiš br on je nepotreban u 99% slućajeva sve se da to fino posložiti. Paint ne koristi ako ti treba neki takav program predlažem Photoshop ili Fireworks, illustrator ili corel po potrebi.

Također pređi na HTML5 bit će ti kasnije lakše, a nisu tolko velike razlike samo par tagova novih moraš popamtiti i zašto se oni koriste.  A kasnije kad budeš radio neš kompliciranije bit ćeš zahvalan HTML5 što ti je omogućio da to jednostavno napraviš.

12 godina
offline
Moj projekat izrada stranice

Evo ljudi update, posto niste zadovoljni sa mojim prvim sajtom. Uglavnom ne mozete od mene ocekivati neki pro sajt kada sam tek naucio html. Uglavnom poradio sam na stajlingu i radio sam u photoshopu, to nece biti stranica od tog kluba, vec to je samo test, da imam neki cilj.

 

Sve sugestije su dobrodosle :)

 

Ovo je skroz drugi sajt od onoga.

 

Btw predlozite mi ime nekog fonta, ovaj meni nikako ne pase, a nisam znao naci neki bolji.

 

 

Darko
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2013 0:00 (DarkoKwon).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Kako radiš layout, tabele? Ako jesu, odmah sve obustavi i uči CSS, bez toga sve je katastrofa.

12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Radjen je sa CSS, nisu tabele.

Darko
12 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Kreni s ovim, odlična stvar.

 

http://learncss.tutsplus.com/

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2013 0:05 (Defa.psd).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Ok!

Šta misliš o horizontalnom meniju i malo drugačijoj color shemi, da li bi znao izvesti?

Ova narandžasta na izborniku i između glavnog djela i zaglavlja mi upada u oči.

12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Ne znam meni boje baš pašu. Samo što je forum resize sliku pa izgleda sve nekako mulj. Ja ti mogu poslati svoj html fajl pa vidiš sam. Mada pokušaću više kombinacija pa ću update ovdje. Uglavnom hvala svima.

Darko
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.1.2013 0:15 (DarkoKwon).
13 godina
offline
Moj projekat izrada stranice
Oo Mrkonjic, pa blizu smo :D... Nemoj koristiti Bevel and Emboss, ne izgleda lijepo u ovoj kombinaciji... I poradi na tipografiji...
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Moj projekat izrada stranice

Evo ponovo moja stranica koju sam radio, stajling nije nesto, izgleda basic, ali meni se svidja, jer je nekako jednostavno, nije nabudzeno nekim efektima i slicno. Stranica je linkovana u fullu, sve je clickable. Ono sto mi je najbitnije da sam naucio CSS i nisam imao pojma kolika je to prednost, prije sa samim html-om sam morao svaku stranicu posebno editovati, ovdje je sve jednostavno. Od skoro cu krenuti da ucim html5 pa da to sve kombinujem zajedno.

 

 

 

 

http://upload.slike.com/slike/pFkPJ.jpg

 

Ocjenite, komentarisite, sta god vec.

1 Sajt je ok ?
Darko
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.1.2013 9:17 (DarkoKwon).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

Za početak - tipografija. Font ti je Times New Roman!?

12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
royalhero kaže...

Za početak - tipografija. Font ti je Times New Roman!?

 

Kod tabova mi je Arial, a kod teksta mi je ja mislim times new roman, na to nisam obracao paznju, pa mi je sigurno stavilo default. Uglavnom skontao sam kako radi html5 i css3, daleko je lakse sa onim articlima, hederima, futerima itd, pa cu uraditi opet novi sajt i potrudicu se da bude mnogo ljepsi pa cu paste ovdje.

 

Nego je li lose koristiti times new roman ?

 

I je li ok da naucim basics javascript prije nego sto predjem na html5 ili obrnuto ?

Darko
13 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

A da jednostavno probaš sa nekim CMS-om? Recimo Wordpress,on je najlakši i jako dobro se može prilagoditi željama...

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 / - / beta.bassfeverfm.com - / http://www.universe-hosting.com/
12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
dj_renny kaže...

A da jednostavno probaš sa nekim CMS-om? Recimo Wordpress,on je najlakši i jako dobro se može prilagoditi željama...

Evo čitam na wikiju šta je to wordpress i koliko vidim to je vezano za PHP, pa PHP mi je komplikovan još, zato još radim na osnovama, html/css, pa kad ovo proučim prelazim na naprednije tehnike, PHP i koja god mi se nadje na putu da će mi biti potrebna.

Darko
13 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
DarkoKwon kaže...
dj_renny kaže...

A da jednostavno probaš sa nekim CMS-om? Recimo Wordpress,on je najlakši i jako dobro se može prilagoditi željama...

Evo čitam na wikiju šta je to wordpress i koliko vidim to je vezano za PHP, pa PHP mi je komplikovan još, zato još radim na osnovama, html/css, pa kad ovo proučim prelazim na naprednije tehnike, PHP i koja god mi se nadje na putu da će mi biti potrebna.

{#}

 

Ne trebaš znati uopće programirati jer se sve svodi na par klikova i CSS prilagodbi te malo znanja u photoshopu da dobiješ nešto

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 / - / beta.bassfeverfm.com - / http://www.universe-hosting.com/
12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
dj_renny kaže...
DarkoKwon kaže...
dj_renny kaže...

A da jednostavno probaš sa nekim CMS-om? Recimo Wordpress,on je najlakši i jako dobro se može prilagoditi željama...

Evo čitam na wikiju šta je to wordpress i koliko vidim to je vezano za PHP, pa PHP mi je komplikovan još, zato još radim na osnovama, html/css, pa kad ovo proučim prelazim na naprednije tehnike, PHP i koja god mi se nadje na putu da će mi biti potrebna.

{#}

 

Ne trebaš znati uopće programirati jer se sve svodi na par klikova i CSS prilagodbi te malo znanja u photoshopu da dobiješ nešto

Hvala tebi što pokušavaš pomoći, ali ja idem po redu i polako, neću da mi se sve izmiješa. Ako mi možeš reći šta da idem, javascript ili html5 ? Koliko sam skontao ne mogu da pravim video player bez jave u htmlu ? Neke sam tutoriale bio pratio.

Darko
13 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
DarkoKwon kaže...

Hvala tebi što pokušavaš pomoći, ali ja idem po redu i polako, neću da mi se sve izmiješa. Ako mi možeš reći šta da idem, javascript ili html5 ? Koliko sam skontao ne mogu da pravim video player bez jave u htmlu ? Neke sam tutoriale bio pratio.

Skineš jwplayer uploadaš ga na webhost i embedaš ga na website sa jednim kodom u kojem navodiš put do media file-a

 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011 / - / beta.bassfeverfm.com - / http://www.universe-hosting.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

@dj_renny Ma da, zašto bi iko programirao kada sve imamo gotovo... Ako dečko hoće da se bavi pravom izradom weba, to je odlično (u današnje vrijeme), pusti ga.

@Darko

CMS ni za živu glavu, sada uči HTML i CSS, a naravno i JS.

Kada pitaš za HTML5, pa to je samo novi standard, ne novi jezik, nemaš šta učiti. Recimo imaš dosta novih stvari, a za neke će ti trebati JS (canvas).

Kada ovladaš HTML-om i CSS-om, tj. frontend tehnologijama, okušaj se i u programiranju - ASP.NET, PHP, RoR... Nakon toga vidi što te više zanima i tome se posveti.

dj_renny kaže...

Skineš jwplayer uploadaš ga na webhost i embedaš ga na website sa jednim kodom u kojem navodiš put do media file-a

 

To dokazuje koliko znaš. Jwplayer je rađen u Flashu, a on te pitao kako da napravi video player nativno.

@Darko
Možeš, HTML 5 ima video tag.
http://www.w3schools.com/html/html5_video.asp

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.1.2013 19:56 (royalhero).
12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice
royalhero kaže...

@dj_renny Ma da, zašto bi iko programirao kada sve imamo gotovo... Ako dečko hoće da se bavi pravom izradom weba, to je odlično (u današnje vrijeme), pusti ga.

@Darko

CMS ni za živu glavu, sada uči HTML i CSS, a naravno i JS.

Kada pitaš za HTML5, pa to je samo novi standard, ne novi jezik, nemaš šta učiti. Recimo imaš dosta novih stvari, a za neke će ti trebati JS (canvas).

Kada ovladaš HTML-om i CSS-om, tj. frontend tehnologijama, okušaj se i u programiranju - ASP.NET, PHP, RoR... Nakon toga vidi što te više zanima i tome se posveti.

dj_renny kaže...

Skineš jwplayer uploadaš ga na webhost i embedaš ga na website sa jednim kodom u kojem navodiš put do media file-a

 

To dokazuje koliko znaš. Jwplayer je rađen u Flashu, a on te pitao kako da napravi video player nativno.

@Darko
Možeš, HTML 5 ima video tag.
http://www.w3schools.com/html/html5_video.asp

 

Baš to želim, baš to što rojal kaže, graditi sajtove iz nule, a ne da koristim custom engine, te custom engine sam koristio sa 13 godina. Meni nije cilj prekopirati nečiji kod, već uraditi svoj, tj. naučiti ga, pa da ga uvijek znam. Znam i ja da se može kopirati, ali ne pravim ja ovdje neki basic blog, već ja se mislim ovime baš baviti u životu, ako bog da da nađem neki posao. i želim se što više posvetiti ovome.

 

Uglavnom da se vratim na temu, čitao sam ja taj dio na w3schools, ali da budem iskren ja tu ništa nisam skontao. Mada sam našao nekog lika koji sve u detalje objašnjava kako da napravim lično svoj player, pa mi to više ležim, to bi bilo odlično iskustvo da naučim.

Darko
13 godina
online
Re: Moj projekat izrada stranice
DarkoKwon kaže...

 

Baš to želim, baš to što rojal kaže, graditi sajtove iz nule, a ne da koristim custom engine, te custom engine sam koristio sa 13 godina. Meni nije cilj prekopirati nečiji kod, već uraditi svoj, tj. naučiti ga, pa da ga uvijek znam. Znam i ja da se može kopirati, ali ne pravim ja ovdje neki basic blog, već ja se mislim ovime baš baviti u životu, ako bog da da nađem neki posao. i želim se što više posvetiti ovome.

 

Uglavnom da se vratim na temu, čitao sam ja taj dio na w3schools, ali da budem iskren ja tu ništa nisam skontao. Mada sam našao nekog lika koji sve u detalje objašnjava kako da napravim lično svoj player, pa mi to više ležim, to bi bilo odlično iskustvo da naučim.

da budem iskren ni ja nisam bas skuzio taj w3schools, ali sam pratio ovog lika https://tutsplus.com/course/30-days-to-learn-html-and-css/ i naucio dosta toga o html i css.

★★★★★ ako sam ti pomogo stisni HVALA!!!★★★★★
12 godina
offline
Re: Moj projekat izrada stranice

w3 je glupost što se mene tiče.. Btw i ja sam pratio tog istog lika i mnogo, mnogo sam naučio, samo sada sam prevazišao njegove tutse, jer sam to naučio.

 

Evo ti ovo, ovaj lik nije normalan kakve tutse pravi, sve u detalj, nikad više nisam naučio kao od ovog lika.

 

https://www.youtube.com/user/thenewboston

Darko
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2013 4:52 (DarkoKwon).
13 godina
offline
Moj projekat izrada stranice

Imaš dobar stav i to je jako dobro (a kakvi bi mi Bosanci bili {#}) ... HTML5 ima neke nove elemente, ako znaš HTML, to je lako... Uči JS pa onda neki server-side jezik tipa PHP, Asp.NET, ROR itd. Sretno!

Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Moj projekat izrada stranice

Konačno neki normalan početnik :D
Kucaj kod u notepad++, možeš odma prijeći u PHP i raditi neke stvari (jednostavni login ili jednostavna foreach petlja koja ispisuje podatke iz polja)
Naravno uz to HTML i CSS. Po meni početnik ne treba JavaScript dirati dosta dugo. Kad malo skužiš PHP, onda kreni na baze(MySql) i onda ćeš vidjeti koliko to sve skupa ima smisla i kako dobre stvari se sve mogu napraviti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2013 10:10 (Major velicanstveni).
 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Moj projekat izrada stranice

Preporučam Treehouse za učenje:

 

http://teamtreehouse.com/

 

Jeftin je i daje jako dobre rezultate ako posvećeno

radite + monthly fee stvara psihološki pritisak koji

(po meni) dobro utječe na "raspored" i "pohađanje" :)

 

Primjer:

http://teamtreehouse.com/library/websites/build-a-simple-website/website-basics

 

Lp,

K

 
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice