Razvoj web-stranica - Rasprava izdvojena tema

poruka: 3.136
|
čitano: 558.758
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Pozz ekipa, krenuo sam s učenjem XHTML i CSS. Znam da TCom ima free web server, dali se je itko spajao na to?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
ERROR1911 kaže...

Pozz ekipa, krenuo sam s učenjem XHTML i CSS. Znam da TCom ima free web server, dali se je itko spajao na to?

sta ce ti to?

za udaranje po html-u i css-u ti je dovoljan xampp

14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
igor2007 kaže...
ERROR1911 kaže...

Pozz ekipa, krenuo sam s učenjem XHTML i CSS. Znam da TCom ima free web server, dali se je itko spajao na to?

sta ce ti to?

za udaranje po html-u i css-u ti je dovoljan xampp

 Ok, novi sam u svemu tome, pa još učim i proučavam

14 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava
za "udaranje" po hmtlu i cssu ti ne treba ni xampp
McLaren Mercedes:1974.Emerson Fittipaldi-1976.James Hunt-1984.Niki Lauda-1985.-1986.Alain Prost-1988.Ayrton Senna-1989.Alain Prost-1990.-1991.-Ayrton Senna-1998.-1999.Mika Hakkinen-2008.Lewis Hamilton
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
loky4i4 kaže...
za "udaranje" po hmtlu i cssu ti ne treba ni xampp

 Da sad udaram po CSS i HTML-u, nakon toga mi je plan MySQL i PHP, sada CSS/HTML radim u Adobe Dreamweaver CS6 i Notepad++

 

EDIT: radim i gledam po ovim tut-ovima(link)

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2015 17:16 (ERROR1911).
10 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Prvo dobro nauci HTML, CSS i JS, a onda predji na PHP, MySQL... A kad ti zatreba web server mozes ga pokrenut i lokalno sa wamp-om, ne treba ti nikakav free hosting.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.8.2015 18:27 (tLeon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dali imaš preporuku tutova za JS?
12 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Izvora koliko god hoćeš Codecademy TutorialsPoint thenewboston + youtube, itd. gdje god krenes ne možes pogriješiti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Runiks kaže...

Izvora koliko god hoćeš Codecademy TutorialsPoint thenewboston + youtube, itd. gdje god krenes ne možes pogriješiti.

 Nabavio sam Lyndu pa bude s njom

10 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Zanima me kako da napravim e-Mail poruku kao HTML? Dali može 000webhost podržat to?
 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...
Xyloto kaže...

Pozz zanima me u čemu radite web stranice preko programa sličnima notepade++ -u ili programima tipa Joomla?

 Za backend (php) PhpStorm je broj 1, a koristio sam i Netbeans koji je isto ok. Sublime mi isto izgleda moćno, samo kaj meni treba specijalizirano za php pa sam na PhpStormu :)

Gdje presudna razlika za odabrati PhpStorm umjesto Sublime-a? Ili bilo koji drugi resursa gladni IDE?

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
ministar kaže...
Luuka kaže...
Xyloto kaže...

Pozz zanima me u čemu radite web stranice preko programa sličnima notepade++ -u ili programima tipa Joomla?

 Za backend (php) PhpStorm je broj 1, a koristio sam i Netbeans koji je isto ok. Sublime mi isto izgleda moćno, samo kaj meni treba specijalizirano za php pa sam na PhpStormu :)

Gdje presudna razlika za odabrati PhpStorm umjesto Sublime-a? Ili bilo koji drugi resursa gladni IDE?

 Na kraju, sve ovisi što i kako radiš. Ja radim objektno orjentirani PHP i mogućnost ctrl+click da odem na parent klasu, desni klik-find usages i autocomplete naredbi kako tipkam mi špara neviđeno vremena. Tu je i ugrađen debugger, konzola i još hrpetina featurea. Isprobaj, ako ti se svidi i ako ti ubrza rad, onda je to to, ako je too much onda ti treba nešto jednostravnije. A meni čak i ne ždere puno resursa, radi mi poprilično glatko, a nemam neku mrcinu od kompa. Netbeans je recimo puno zahtjevniji po pitanju performansi.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...
ministar kaže...
Luuka kaže...
Xyloto kaže...

Pozz zanima me u čemu radite web stranice preko programa sličnima notepade++ -u ili programima tipa Joomla?

 Za backend (php) PhpStorm je broj 1, a koristio sam i Netbeans koji je isto ok. Sublime mi isto izgleda moćno, samo kaj meni treba specijalizirano za php pa sam na PhpStormu :)

Gdje presudna razlika za odabrati PhpStorm umjesto Sublime-a? Ili bilo koji drugi resursa gladni IDE?

 Na kraju, sve ovisi što i kako radiš. Ja radim objektno orjentirani PHP i mogućnost ctrl+click da odem na parent klasu, desni klik-find usages i autocomplete naredbi kako tipkam mi špara neviđeno vremena. Tu je i ugrađen debugger, konzola i još hrpetina featurea. Isprobaj, ako ti se svidi i ako ti ubrza rad, onda je to to, ako je too much onda ti treba nešto jednostravnije. A meni čak i ne ždere puno resursa, radi mi poprilično glatko, a nemam neku mrcinu od kompa. Netbeans je recimo puno zahtjevniji po pitanju performansi.

 

 

Kakav je to PHP?

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...
Luuka kaže...
ministar kaže...
Luuka kaže...
Xyloto kaže...

Pozz zanima me u čemu radite web stranice preko programa sličnima notepade++ -u ili programima tipa Joomla?

 Za backend (php) PhpStorm je broj 1, a koristio sam i Netbeans koji je isto ok. Sublime mi isto izgleda moćno, samo kaj meni treba specijalizirano za php pa sam na PhpStormu :)

Gdje presudna razlika za odabrati PhpStorm umjesto Sublime-a? Ili bilo koji drugi resursa gladni IDE?

 Na kraju, sve ovisi što i kako radiš. Ja radim objektno orjentirani PHP i mogućnost ctrl+click da odem na parent klasu, desni klik-find usages i autocomplete naredbi kako tipkam mi špara neviđeno vremena. Tu je i ugrađen debugger, konzola i još hrpetina featurea. Isprobaj, ako ti se svidi i ako ti ubrza rad, onda je to to, ako je too much onda ti treba nešto jednostravnije. A meni čak i ne ždere puno resursa, radi mi poprilično glatko, a nemam neku mrcinu od kompa. Netbeans je recimo puno zahtjevniji po pitanju performansi.

 

Kakav je to PHP?

 

Objektno orjentirano programiranje kao takvo je isto u svim jezicima, iste su ideje vodilje, iste su motivacije zašto se koristi. Da ti dajem linkove koje gugl izbaci sa "object oriented programming" mislim da nema smisla. 

PHP tu nije iznimka, objekti su uvedeni mislim da sa 5.0, i s vremenom su se dodavali dodatne funkcionalnosti (npr namespaceanje). Again, linkovi s gugla za "object oriented php" nema smisla da lijepim :)

 

Ako se misliš baviti PHPom, posebno u nekoj firmi, to je jedini PHP kakav ćeš koristiti. Svi popularni frameworci su pisani objektno (symfony, zend, laravel, cakephp, codeigniter, ...) i postoji milijun razloga zašto je to bolji način pisanja koda od običnog proceduralnog. Again, gugl is your friend :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...
Dex.pwn kaže...
Luuka kaže...
ministar kaže...
Luuka kaže...
Xyloto kaže...

Pozz zanima me u čemu radite web stranice preko programa sličnima notepade++ -u ili programima tipa Joomla?

 Za backend (php) PhpStorm je broj 1, a koristio sam i Netbeans koji je isto ok. Sublime mi isto izgleda moćno, samo kaj meni treba specijalizirano za php pa sam na PhpStormu :)

Gdje presudna razlika za odabrati PhpStorm umjesto Sublime-a? Ili bilo koji drugi resursa gladni IDE?

 Na kraju, sve ovisi što i kako radiš. Ja radim objektno orjentirani PHP i mogućnost ctrl+click da odem na parent klasu, desni klik-find usages i autocomplete naredbi kako tipkam mi špara neviđeno vremena. Tu je i ugrađen debugger, konzola i još hrpetina featurea. Isprobaj, ako ti se svidi i ako ti ubrza rad, onda je to to, ako je too much onda ti treba nešto jednostravnije. A meni čak i ne ždere puno resursa, radi mi poprilično glatko, a nemam neku mrcinu od kompa. Netbeans je recimo puno zahtjevniji po pitanju performansi.

 

Kakav je to PHP?

 

Objektno orjentirano programiranje kao takvo je isto u svim jezicima, iste su ideje vodilje, iste su motivacije zašto se koristi. Da ti dajem linkove koje gugl izbaci sa "object oriented programming" mislim da nema smisla. 

PHP tu nije iznimka, objekti su uvedeni mislim da sa 5.0, i s vremenom su se dodavali dodatne funkcionalnosti (npr namespaceanje). Again, linkovi s gugla za "object oriented php" nema smisla da lijepim :)

 

Ako se misliš baviti PHPom, posebno u nekoj firmi, to je jedini PHP kakav ćeš koristiti. Svi popularni frameworci su pisani objektno (symfony, zend, laravel, cakephp, codeigniter, ...) i postoji milijun razloga zašto je to bolji način pisanja koda od običnog proceduralnog. Again, gugl is your friend :)

 

Radim samo u PAWNu za sada, mlađi brat PHPa i on je proceduralan... Budem provjerio kako taj PHP izgleda. Slabije radim s tim PHPom jer ne znam HTML i CSS dobro pa mi nekako nema logike raditi PHP

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...
Luuka kaže...
Dex.pwn kaže...
Luuka kaže...
ministar kaže...
Luuka kaže...
Xyloto kaže...

Pozz zanima me u čemu radite web stranice preko programa sličnima notepade++ -u ili programima tipa Joomla?

 Za backend (php) PhpStorm je broj 1, a koristio sam i Netbeans koji je isto ok. Sublime mi isto izgleda moćno, samo kaj meni treba specijalizirano za php pa sam na PhpStormu :)

Gdje presudna razlika za odabrati PhpStorm umjesto Sublime-a? Ili bilo koji drugi resursa gladni IDE?

 Na kraju, sve ovisi što i kako radiš. Ja radim objektno orjentirani PHP i mogućnost ctrl+click da odem na parent klasu, desni klik-find usages i autocomplete naredbi kako tipkam mi špara neviđeno vremena. Tu je i ugrađen debugger, konzola i još hrpetina featurea. Isprobaj, ako ti se svidi i ako ti ubrza rad, onda je to to, ako je too much onda ti treba nešto jednostravnije. A meni čak i ne ždere puno resursa, radi mi poprilično glatko, a nemam neku mrcinu od kompa. Netbeans je recimo puno zahtjevniji po pitanju performansi.

 

Kakav je to PHP?

 

Objektno orjentirano programiranje kao takvo je isto u svim jezicima, iste su ideje vodilje, iste su motivacije zašto se koristi. Da ti dajem linkove koje gugl izbaci sa "object oriented programming" mislim da nema smisla. 

PHP tu nije iznimka, objekti su uvedeni mislim da sa 5.0, i s vremenom su se dodavali dodatne funkcionalnosti (npr namespaceanje). Again, linkovi s gugla za "object oriented php" nema smisla da lijepim :)

 

Ako se misliš baviti PHPom, posebno u nekoj firmi, to je jedini PHP kakav ćeš koristiti. Svi popularni frameworci su pisani objektno (symfony, zend, laravel, cakephp, codeigniter, ...) i postoji milijun razloga zašto je to bolji način pisanja koda od običnog proceduralnog. Again, gugl is your friend :)

 

Radim samo u PAWNu za sada, mlađi brat PHPa i on je proceduralan... Budem provjerio kako taj PHP izgleda. Slabije radim s tim PHPom jer ne znam HTML i CSS dobro pa mi nekako nema logike raditi PHP

 

Ja od CSSa ne znam ništa, HTML znam osnove. I svejedno mi u poslovnom signatureu piše Senior PHP Developer :) Stvar je specijalizacije, full stack developeri više praktički ne postoje, osim onih koji rade WordPress, Joomlu i slično.

 

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
odjavljen
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Al ne vidim svrhu onda PHPa kad ne znaš CSS/HTML... Evo radim UCP(kao Battlelog, samo za SAMP server koji se radi u PAWNu) i mješam HTML i PHP u jednom fajlu(kao Wordpress), ne vidim drugi način kako bi mogao to napraviti. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...

Al ne vidim svrhu onda PHPa kad ne znaš CSS/HTML... Evo radim UCP(kao Battlelog, samo za SAMP server koji se radi u PAWNu) i mješam HTML i PHP u jednom fajlu(kao Wordpress), ne vidim drugi način kako bi mogao to napraviti. 

 Jedno je kad si one-man team, a drugo je kada radis sa hrpom drugih ljudi u grupi od kojih je svatko specijaliziran za nesto.

WordPress ❤
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
OriginalEXE kaže...
Dex.pwn kaže...

Al ne vidim svrhu onda PHPa kad ne znaš CSS/HTML... Evo radim UCP(kao Battlelog, samo za SAMP server koji se radi u PAWNu) i mješam HTML i PHP u jednom fajlu(kao Wordpress), ne vidim drugi način kako bi mogao to napraviti. 

 Jedno je kad si one-man team, a drugo je kada radis sa hrpom drugih ljudi u grupi od kojih je svatko specijaliziran za nesto.

 This. Nas je 8 u timu, od toga dvojica koji rasturaju Frontend (HTML, CSS, Javascript, ...), ostali smo Backendaši (PHP, Mysql, Redis, Elastic, Sphinx, ...)

 

I dok nas nije bilo ovoliko bili smo specijalizirani. Sve te tehnologije je praktički nemoguće dovoljno dobro znati za raditi na ozbiljnijim i high traffic sitevima, mora postojati specijalizacija u timu, baš kao i u svim drugim poslovima.

 

edit: i da, viewovi će naravno imat miješano HTML i PHP, to je mjesto gdje se znanja susreću :) Ili mi backendaši samo echoamo podatke koje treba ispisati pa Frontendaši to urede da bude lijepo ili oni prvo naprave view sa dummy podacima koje mi onda popunimo sa onim što treba biti. Ili se uopće ne koristi html nego neki od templating enginea (npr twig), ali to je druga priča :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.8.2015 16:54 (Luuka).
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Bas zato je MVC nesto najbolje sto postoji

R.I.P. Tito Vilanova 25.04.2014. | Mes Que Un Club
Moj PC  
3 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Ne znam za vas al meni je draže da radim sve sam. Kasnije mi nitko neće srati ako projekat propadne. Al ovo što ja radim je svakako iz hobija(za svoju dušu bolje rećeno), vi vjerojatno radite nešto ozbiljnije(vjerojatno vam je to i posao) pa morate raditi u timu.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Dex.pwn kaže...

Ne znam za vas al meni je draže da radim sve sam. Kasnije mi nitko neće srati ako projekat propadne. Al ovo što ja radim je svakako iz hobija(za svoju dušu bolje rećeno), vi vjerojatno radite nešto ozbiljnije(vjerojatno vam je to i posao) pa morate raditi u timu.

 Naravno, dok god je sve u stadiju hobija i učenja, onda je bolja ovako. Čim projekt zaživi i postane imalo ozbiljniji (a posebno ako je posao) onda dolazi do potreba za više ljudi koji rade na njemu, a time i specijalizacije.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

najbolje je odmah vidjeti sto te zanima pa se bazirati na to, ako si neki vizualni, mastovit tip onda svakako frontend i za to ti nije potrebno znanje backenda, dok ako se odlucis za backend moras koristiti i frontend tehnologije da bi nesto smisleno napravio i ucio se. ja u tom slucaju uzmem nesto gotovo tipa bootstrap i samo slazem elemente i baziram se na backend razvoj jer s tim planiram nekad konkurirati(mozda vec uskoro). probao sam samostalno nesto sklepati, html znam dobro, css osnove osnova i to je izgledalo na razini "devespete".

 

jedno i drugo tesko mozes raditi dosta dobro, to prolazi jos na freelance servisima i to su uglavnom osobe s vec debelim radnim iskustvom, ali kad tad ces imati potrebu zaposliti se na necem sigurnijem, a onda se nades ni sim ni tam jer znas svasta, a nista onak kak spada i sto zahtjevaju moderni trendovi. 

 

na prvu to ovako izgleda dosta jednostavno, rekao bih zavaravajuce. s jedne strane imas php/mysql, a s druge html/css/javascript. kad dublje zakopas u bilo sta od toga mislit ces kako znas sve vise, a istodobno ces "ne znati" jos vise nego sto znas jer ces otkrivati stvari za koje nisi ni znao da postoje, a koriste se svakodnevno u profesionalnom razvoju.

 
4 0 hvala 1
13 godina
online
Nova tvrtka za web development

Isplati li se otvoriti svoju tvrtku za web development ili se bolje negdje zaposliti? Kako doći do prvih klijenata? Kako preživjeti prvih par mjeseci dok ne krene posao?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nova tvrtka za web development
ministar kaže...

Isplati li se otvoriti svoju tvrtku za web development ili se bolje negdje zaposliti? Kako doći do prvih klijenata? Kako preživjeti prvih par mjeseci dok ne krene posao?

 Bez prvih projekata ili bilo čega za pokazat neće doć ni novi klijenti. Po meni je dobro naučiti zanat od iskusnijih u nekoj firmi, a onda sa par referenci u životopisu ganjat klijente i tek onda otvorit firmu. Inače mislim da je jako teško do nemoguće.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
offline
Re: Nova tvrtka za web development
ministar kaže...

Isplati li se otvoriti svoju tvrtku za web development ili se bolje negdje zaposliti? Kako doći do prvih klijenata? Kako preživjeti prvih par mjeseci dok ne krene posao?

 Ako se ne zelis zaposliti, uvijek mozes iskustvo, portfolio i klijente sticati na freelance stranicama tipa upwork.com

WordPress ❤
13 godina
online
Razvoj web-stranica - Rasprava

Stavljate li projekte koje ste radili u firmi u vlastiti portfolio i kako? Uz neku napomenu sto ste vi radili na toj stranici i da je radeno u toj firmi ili kako? Sto kada se na primjer promijeni frontend stranice koji ste vi radili?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
ministar kaže...

Stavljate li projekte koje ste radili u firmi u vlastiti portfolio i kako? Uz neku napomenu sto ste vi radili na toj stranici i da je radeno u toj firmi ili kako? Sto kada se na primjer promijeni frontend stranice koji ste vi radili?

 To ti ovisi o firmi. Mislim da je većina ugovora koncipirana na način da što napraviš dok si u firmi je vlasništvo firme, znači ako se ne radi o kodu koji je open source ne možeš ga objavljivati. Poslovne tajne i tako to, čak i nakon što odeš iz te firme. Ali, projekte na kojima si radio možeš staviti u životopis i sigurno da to ima određen značaj, pogotovo ako se radi o poznatim/velikim/posjećenim siteovima, a još dodatno ako je taj rad vezan uz priznatu firmu.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
online
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Luuka kaže...
ministar kaže...

Stavljate li projekte koje ste radili u firmi u vlastiti portfolio i kako? Uz neku napomenu sto ste vi radili na toj stranici i da je radeno u toj firmi ili kako? Sto kada se na primjer promijeni frontend stranice koji ste vi radili?

 To ti ovisi o firmi. Mislim da je većina ugovora koncipirana na način da što napraviš dok si u firmi je vlasništvo firme, znači ako se ne radi o kodu koji je open source ne možeš ga objavljivati. Poslovne tajne i tako to, čak i nakon što odeš iz te firme. Ali, projekte na kojima si radio možeš staviti u životopis i sigurno da to ima određen značaj, pogotovo ako se radi o poznatim/velikim/posjećenim siteovima, a još dodatno ako je taj rad vezan uz priznatu firmu.

Mislio sam na nacin: dok sam radio za firmu XYZ sam napravio frontend na stranici www.nekisite.com

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice