Silverlight (BugTV primjer)

poruka: 6
|
čitano: 2.703
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Silverlight (BugTV primjer) i vlastito razvijanje

Ovako imam jednu zamolbu. Radim u Silverligt tehnologiji unutar onog WSC projekta, jer sam na FER-u. E sada...nikak da se nađu neki dobri templateovi...pa sam mislio ako bi bio Bug toliko darežljiv da template BugTv-a stavi na sljedeći Bug. Ako niste rapoloženi da djeljenje znanja na takav način, molim vas možete mi napisati kako ste napravili tražilicu, koja radi na principu Vistinog search-a u Startu.

 

 

Hvala Vam puno.


...nije zlato sve što sja...
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Silverlight (BugTV primjer) i vlastito razvija
Monk3 kaže...

Ovako imam jednu zamolbu. Radim u Silverligt tehnologiji unutar onog WSC projekta, jer sam na FER-u. E sada...nikak da se nađu neki dobri templateovi...pa sam mislio ako bi bio Bug toliko darežljiv da template BugTv-a stavi na sljedeći Bug. Ako niste rapoloženi da djeljenje znanja na takav način, molim vas možete mi napisati kako ste napravili tražilicu, koja radi na principu Vistinog search-a u Startu.

 

Silverlight 1.0 se sastoji od tekstualnih datoteka (XAML i JS) pa uz malo truda do toga možeš i sam doći.
Što se tiče tražilice, radi se o kombiniranju Silverlighta i AJAX-a - velik dio možeš otkriti iz već spomenutih datoteka, a za ostalo se posluži brojnim primjerima ASP.NET AJAX-a kojih na webu ima milion, samo treba malo guglati.

Domagoj
16 godina
neaktivan
offline
Silverlight (BugTV primjer)

Ok. Znači tražilica je pisana u AJAX-u.

 

Imam pitanje...koja je razlika između ajax-a, i jave? Te, nisam te baš previše shvatio. Mislio si ima dosta template-a na netu? Inače nije ih baš tako lako nać. Ali javili mi MS-ovci, da imaju bazu podataka codeplex.com na kojem ima hrpa template-a, koji su besplatni. To nije baš nešto previše razvikano, a baza je zakon!


...nije zlato sve što sja...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Silverlight (BugTV primjer)

Vidim da ti web tehnologija nije najjasnije podrucje, iako si na FERu :)

 

uglavnom, Silverlight 1.0 funkcionira ovako:

XAML fajlovi za opis sucelja ("obicni" xml) + JavaScript za funkcionalnost. Sve se to vrti na klijentu, znaci da mozes dobiti lokalno cijelu Silverlight aplikaciju od BugTVa, odnosno vec ju imas u cache-u preglednika.

 

AJAX (asinkrono pozivanje XMLa-web servisa sa servera uz pomoc JavaScripta, ne Jave!!) se postize pozivanjem asp.net web servisa, za pretrazivanje i sl, a to sumnjam da ce ti bugovci dati - mozes samo vidjeti iz JavaScript koda sto oni pozivaju sa servera i kako hendlaju rezultat. A iz toga zakljucis sto se desava na serveru, odnosno kako izgleda baza.

 

Kada spominjes templateove, jel mislis na GUI template dizajne (znaci XAML), ili example source kodove? Ako je ovo drugo, krenes od silverlight.net i codeplex.com stranica, ali prvo od ove prve jer su tamo beginner primjeri, i mozda i od www.asp.net jer su tamo asp.et (web servisi i sl) primjeri i tutoriali. Codeplex je repozitorij open-source projekata. Korisni kada vec znas nesto pa tamo gledas kako su to drugi napravili i sl.

Onda ce ti biti jasno kako je napravljen cijeli bugtv!

 

#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.4.2008 16:33 (hudo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Silverlight (BugTV primjer)
hudo kaže...

Vidim da ti web tehnologija nije najjasnije podrucje, iako si na FERu :)

 

uglavnom, Silverlight 1.0 funkcionira ovako:

XAML fajlovi za opis sucelja ("obicni" xml) + JavaScript za funkcionalnost. Sve se to vrti na klijentu, znaci da mozes dobiti lokalno cijelu Silverlight aplikaciju od BugTVa, odnosno vec ju imas u cache-u preglednika.

 

AJAX (asinkrono pozivanje XMLa-web servisa sa servera uz pomoc JavaScripta, ne Jave!!) se postize pozivanjem asp.net web servisa, za pretrazivanje i sl, a to sumnjam da ce ti bugovci dati - mozes samo vidjeti iz JavaScript koda sto oni pozivaju sa servera i kako hendlaju rezultat. A iz toga zakljucis sto se desava na serveru, odnosno kako izgleda baza.

 

Kada spominjes templateove, jel mislis na GUI template dizajne (znaci XAML), ili example source kodove? Ako je ovo drugo, krenes od silverlight.net i codeplex.com stranica, ali prvo od ove prve jer su tamo beginner primjeri, i mozda i od www.asp.net jer su tamo asp.et (web servisi i sl) primjeri i tutoriali. Codeplex je repozitorij open-source projekata. Korisni kada vec znas nesto pa tamo gledas kako su to drugi napravili i sl.

Onda ce ti biti jasno kako je napravljen cijeli bugtv!

 

 

 E super! Sada mi je malčice jasnije. Jer činjenica jest da sam nOObovac do boli, jer sam se tek sada počeo time baviti, a prije nisam imao pojma o web developmentu.
Ferovac...pa nema to veze sa web developmentom, jer to je IT sektor a ne računarstvo. Iako neznam da li kasnije godine imaju čiste primjenjive IT module studiranja...jer tek sam brucoš. Znam da je ASP samo programski jezik pisanja baza podataka, i znam neke čiste osnove o Silverlightu, jer sam išao na dodatna predavanja o nj, pa te mogu odprilike shvatit o čemu pričaš.

A OFFTOPIC: razlika javascripta i Jave?

P.S. Od kud počet, od njubarskih tutorijala sa silverlight.net-a. Jer imam materijala ko blesav i neznam od kud počet. Skinuo sam Total Trainng za cijeli Expression Studio, imam ga doma besplatnog, dali su nam i besplatno knjigu o Silverlightu, pa neznam fakat od kud počet...Znači vjerojatno sa knjigom koja opisuje cijelu strukturu i sve ono što poziva Silverlight.

 

Hvala na pomoći.

 

Znači Bugovci su napisali ASP kod koji mogu projveriti za Mozillom, i prilagoditi joj svojoj bazi podataka, serverima koji hostaju? Jel to tako jednostavno? A gdje vidjeti xml dio tražilice, tj njen izgled?


...nije zlato sve što sja...
16 godina
offline
Silverlight (BugTV primjer)

Bugtv i njegovi fajlovi ti eventualno mogu posluziti za ucenje, neces ga moci skinuti i prilagoditi (ili ces barem moci mozda dio samog tv playera). Ili ako bas zabrijes da bi to htio napraviti, vjerojatno ce ti trebati vise vremena nego da naucis cijeli silverlight i asp.net.

Ako zelis pogledati fajlove, evo ti neki primjeri:

- xaml silverlight player je u http://bugtv.bug.hr/BugTV.xaml, ili barem dio njegov jer ne vidim u kodu onu 3D kocku sto se vrti- a on moze dinamicki ucitati tokom rada druge XAML fajlove preko javascripta

- ajax pozivi na server su ti u http://bugtv.bug.hr/bugtv_ajax.js, a dio koda je i u samom htmlu stranice.

- u default.aspx su napravili tkz. web metode, odnosno server-side metode koje je moguce pozvati s klijenta/javascripta i dobiti rezulzat, u ovom slucaju u JSON obliku (pogledaj wikipediju za to). To ne mozes vidjeti, naravno :) I da, koristili su AjaxControlToolkit za one dole spiskove emisija po datumima.

 

Uglavnom, da ne duljim; prvo reci sto zelis nauciti, pa cemo ti ovdje moci predloziti tutoriale i sajtove koje mozes posjetiti.

Ako je to izrada ovakvog playera, za pocetak ti treba:

- Expression Encoder - za izradu samog playera i kodiranje videa

- Expression Blend - za dodatne dorade na playeru, odnosno izradu Silverlight  (XAML) sucelja

- Visual Studio 2008 Express, za ASP.NET i JavaScript

I naravno, znanje rada:

- ASP.NET web aplikacija, sto ukljucuje osnove objektno orjentiranog programiranja u C# ili VB, a samim time i kako radi asp.net

- JavaScript

- deklarativni opisni jezici: HTML/CSS/XAML

 

PS Nemoj brkati ASP i ASP.NET, nisu nimalo slicni iako u osnovi rade istu stvar. ASP je slican PHPu, a ASP.NET Javi - imaju sasvim drugi kocnept rada i pristup problematici. Takodzer, to nisu jezici za rad s bazom, to im je samo jedna od mogucnosti.


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice