Sonim XP5300 Force 3G

poruka: 3
|
čitano: 8.246
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sonim XP5300 Force 3G".
12 godina
offline
[Recenzija] mladenm3: Sonim XP5300 Force 3G
Kupio sam ovaj mobitel prije nepuna 2 mjeseca, a ovo mi je prvi put da pišem recenziju o nekom mobitelu. Naravno da je ovo mobitel koji ima svoju posebnu publiku i korisnike i odskače od poplave današnjih "touchscreen" mobitela. Svojim izgledom i veličinom podsjeća na mobitele od prije 10-ak godina. Na prvi dodir osjeća se robusnost i naravno nema nikakvog škripanja uređaja. Uređaj je, kao što je poznato, otporan na udarce, padove, vodu, razne kemikalije i slično, što se može provjeriti na youtube-u gdje prolazi razne torture od zaleđivanja, bacanje s balkona na beton ili zabijanje čavala u drvo ekranom, bez ikakve ogrebotine na staklu. Ja ga osobno nisam testirao osim što mi je jednom pao s lavandina na pločice, naravno ništa mu nije bilo. Prilikom kupnje me najviše plašilo kako će izgledati ekran koji ima 64k boja, jer sam prije toga imao Nokiu sa 16 miliona boja, no više nego ugodno sam se iznenadio jasnoćom prikaza na ekranu, doslovno nisam mogao vjerovati da ima samo 64k boja. Razlika između tonova u bojama se primjeti tek prilikom igranja nekih igrica. Što se tiče softwarea, vrlo je brz, podsjeća me na stare Siemens mobitele, trenutno reagira na pritisak tipke. Mobitel podržava java aplikacije tako da se može instalirati sve i svašta. Osim predinstalirane odlične Opere mini, unutra je još i GPS data aplikacija koja samo pokaziva vaše koordinate, bez karte, i City Cruiser, aplikacija za mobilnu navigaciju, koja ne podržava Hrvatsku, već samo Sjevernu Ameriku i nekoliko europskih država, beskorisno za sada. Čudno mi je da nije bilo nikakvih karata. Zbog toga je potrebno skinuti sa Sonimovih službenih stranica aplikaciju Mobile GMaps, što nije problem učiniti pomoću priloženog Application Managera. Mobile GMaps prikazuje nekoliko različitih tipova karata (obična, terain, satelitska i kombinirano), a vaša je pozicija ucrtana u sredini karte, Nisam našao opciju da bilježi rutu kretanja i slično, već samo trenutnu vašu poziciju, što mi se ne sviđa. Dobra je stvar da trenutne koordinate može odmah kopirati i poslati SMS-om. Ima kameru od 2 Mp, a podržava i video snimanje. Nedostatak je blic koji se ne uključuje automatski već ga sami morati ili uključiti pa se svaki put pali kad fotografirate, ili isključen. Sam blic služi i kao svjetiljka i to vrlo dobra, a pali se zadržavanjem desne bočne tipke. Video snima u 3gp formatu, nedostatak je kada snimate u najvećoj rezoluciji (720 x 480) zauzima puno memorije, ali snimka je odlična. Npr jedna moja snimka od 7 minuta zauzima 150 Mb prostora. Mobitel posjeduje raspoloživih 60 Mb memorije, a podržava i microSD kartice do 16 Gb. Nesretan je ponegdje doslovan prijevod menija na hrvatski jezik. Npr za uključenje bluetootha, (originalno je "power") piše "energija" uključiti, isključiti. Kad smo već kod nedostataka, tu je i imenik koji podržava samo jedan redak u koji upišete ime i prezime, iako instaliranjem Sonim PC-tools u računalo možete sinkronizirati imenik s Outlook-om, gdje se u taj isti redak uredno kopira i ime i prezime, ali se znaju ne kopirati neki dodatni brojevi iz Outlooka (npr imate više brojeva telefona za jednu osobu, kopirat će se brojevi mobitela i kućni broj, dok npr ako osoba ima 2 broja mobitela, kopirat će se samo prvi broj). Pretraživanje imenika nije napredno kao kod moje stare Nokie (symbian) koja pretraživa slova bez obzira gdje se nalaze u imenu ili prezimenu, dok Sonim pretražuje po prvim početnim slovima. Ipak, ovo nije smartphone, ali zato su tu druge kvalitete. To je u prvom redu trajanje baterije od 1850 mAh koja je deklarirana na 800 sati čekanja ili 24 sata u razgovoru (12 sati ako je uključena 3G mreža). U praksi možete doslovno od jutra do mraka koristiti mobitel, bilo aplikacije bilo razgovor, a da se ne isprazni. Ja ga punim svakih 4-5 dana uz vrlo često korištenje, što znači da bi prosječnom korisniku baterija izdraža minimalno duplo. Nadalje, tu je vrlo jaki zvučnik, dvostruko glasniji od bilo kojeg mobitela kojeg sam vidio. Ima i ugrađen i FM radio koji, naravno radi uz spojene slušalice koje mu služe i kao antena, može raditi u pozadini. Možete spojiti slušalice, upaliti radio te ga staviti na vanjski zvučnik! Naravno, najveća vrijednost je kvaliteta izrade, što potvrđuje i trogodišnja garancija koja uključuje čak i mehanička oštećenja. Ovdje nema izbljeđivanja tipkovnice, izgrebanog ekrana od ključeva i sl. Ovo je vrlo pouzdan mobitel, s jakom baterijom, kvalitetnom izvedbom i za veliku većinu korisnika sasvim dobrom opremljenošću. Meni kao planinaru ulijeva dodatnu sigurnost.
ukupna ocjena
 
3 0 hvala 3
12 godina
neaktivan
offline
Re: [Recenzija] mladenm3: Sonim XP5300 Force 3G

    zahvaljujem..na opširnom izvješću!

 

   s sonim uredjajima sam od natrag više od 4 godine i jutros sam uspi uništit mislim 4. po redu. sve u svemu jako zadovoljan.

 xp3 je bio manjkav .bez gps-a i ostalih mogućnosti samo suhi razgovor al...

 

  već zvao movens da dostave novi.

 

kad kod tog koristio sam i garancije dečki se drže ugovora ( NA xp3 mi je crkavao zvučnik, a stare modele kupovao izvanka jer tad nije bilo zastupnika pa nisam mogao reklamirati

12 godina
neaktivan
offline
Sonim XP5300 Force 3G

   a što se tiče testiranja ( skupa idemo na podvodni ribolov i skupa jedrimo, skupa montiramo bunge platforme ,zavarujemo i  brusimo željezo cjeli dan) jedino što on češće padne s motora nego ja{#}

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice