Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi izdvojena tema

poruka: 1.365
|
čitano: 384.297
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
12 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Joj! Nadao sam se drugačijem odgovoru.

 

Hvala svejedno, morat ću rastaviti i probati prvo s resetom, ako to ne bude uspjelo onda ISP sa UNOm.

 

Znaš li možda gdje bih mogao brzo nabaviti (Hrvatska ili negdje s brzom dostavom) Pro Micro, 3.3V verziju, ako ne uspijem ovoga osposobiti?

Watercooled CPU. Pošalji PP, ako te nešto zanima. Sponsored by Noiseblocker.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
dombak1608 kaže...

Joj! Nadao sam se drugačijem odgovoru.

 

Hvala svejedno, morat ću rastaviti i probati prvo s resetom, ako to ne bude uspjelo onda ISP sa UNOm.

 

Znaš li možda gdje bih mogao brzo nabaviti (Hrvatska ili negdje s brzom dostavom) Pro Micro, 3.3V verziju, ako ne uspijem ovoga osposobiti?

njuskalo ces najjeftinije proci ako nades(probaj i letgo aplikaciju, moze se isto naci svega), ako nema tu, onda mozes na eradionici pogledati dal imaju kakvu croduino alternativu iako ne vjerujem. Mozda chipoteka ima, ali to je teska pljacka.

Ako neces nista od toga naci onda ebay.co.uk gledaj da shippa s europe i da je shiping unutar 2 tjedna(est date) ili doplatiti dhl.

 

ili na forumu zicati nekog da ti proda tko koristi pro micro.

Ja sam na nano, a kad treba snage ili esp ili stm32

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.6.2018 21:34 (CroNk3r).
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
dombak1608 kaže...

Znaš li možda gdje bih mogao brzo nabaviti (Hrvatska ili negdje s brzom dostavom) Pro Micro, 3.3V verziju, ako ne uspijem ovoga osposobiti?

Nisam vidio da bi to itko tu negdje u blizini prodavao. Stvar je u tome da je ta pločica nečija tuđa izmišljotina (mislim da čak Sparkfunova), tako da ih nema ni tamo gdje se inače prodaju originalne Arduino pločice. Ja mislim da imam samo 5V verzije.

 

Tako da se bojim da ćeš morati čekati iz Kine. Naruči si odmah više pločica, a ne samo jednu, jer se može dogoditi da primiš neispravnu pločicu te jer je Pro Micro lako natjerati da ga se ne može programirati (obično s floodanjem Seriala - bar sam to ja primijetio u sličnim slučajevima) pa da onda u takvim slučajevima imaš spremnu drugu pločicu, a da ovoj bootloader i ponovno programiranje odradiš kad će ti to pasati.

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...
Ako neces nista od toga naci onda ebay.co.uk gledaj da shippa s europe i da je shiping unutar 2 tjedna(est date) ili doplatiti dhl.

To mi 'opće nije palo na pamet - gledao sam na ebay.com i ograničio na Europu, ali nisam uočio ni jedan. A na ebay.co.uk ih ima. Naravno, uz paprenu cijenu, ali ih ima. 

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

To mi 'opće nije palo na pamet - gledao sam na ebay.com i ograničio na Europu, ali nisam uočio ni jedan. A na ebay.co.uk ih ima. Naravno, uz paprenu cijenu, ali ih ima. 

A bio sam par puta u takvoj situaciji di sam mogao s aliexpressa ili ebay.com naruciti 3-4 komada za cijenu jednog s ebay.co.uk(i u jednom slucaju ebay.de, ali ga izbjegavam jer sam s njemackim na vi) i onda jos na to express shipping...

Jbg, kad je hitno se mora platiti.

Zato ovo da se svaki put naruci 2-3 komada je zlatno pravilo.

Iako nije ni kinez vise jeftin kao nekad.

I jedno off pitanje:

jel ono s placanjem pdv-a i carinskog postupka od 50+kn za svaki paket neovisno o vrijednosti jos dolazi(i ako da od kad) ili je propali pokusaj pljacke nas koji narucujemo sitnice?

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.6.2018 23:49 (CroNk3r).
12 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Hvala na savjetima.
Ujutro ga vadim i pokušavam onu foru sa resetom, traženjem po netu naišao sam na ovo: LINK

Ako ne uspijem, vrlo vjerojatno naručujem sa ebay.co.uk, jer mi je poprilično hitno.

Naučio sam lekciju da jedan nikad nije dosta.

 

Kada bude sve gotovo, podijelit ću sa vama cijeli projekt, koji prvotno nisam napravio, ali sam kasnio nastavio kao završni rad (završavam 3. godinu računarstva na FERITU).

Usput, ako netko ima Pro Micro (ATmega32U4, 3.3V) Sparkfun ili ovu kinesku verziju, a da mu ne treba, kupujem ili posuđujem, uz određenu financijsku naknadu.

i pivo se mora popit.

Watercooled CPU. Pošalji PP, ako te nešto zanima. Sponsored by Noiseblocker.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Pozz raja,

možda je offtopic ali pitanje ima veze s projektima.

Zanima me dali u RH postoji neka firma ili servis koji 3D printa nacrtane dijelove(te ih šalje poštom)?

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...
jel ono s placanjem pdv-a i carinskog postupka od 50+kn za svaki paket neovisno o vrijednosti jos dolazi(i ako da od kad) ili je propali pokusaj pljacke nas koji narucujemo sitnice?

Nisam čuo nikakve novosti po tom pitanju. Nekako ne vjerujem da će se to realizirati već iduće godine jer za to treba vremena, a nitko se ne hvali da su napravljeni ikakvi koraci prema tome, ali eto... Nitko nije rekao ni da se odustaje, tako da mislim da moramo očekivati da će doći do promjena.

 

Tada carinjenje ne mora nužno koštati 50+ kuna - koliko sam shvatio, oni bi htjeli da se taj cijeli proces nekako automatizira, a za to će možebitno postojati sustav na razini EU.

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Dex.pwn kaže...

Zanima me dali u RH postoji neka firma ili servis koji 3D printa nacrtane dijelove(te ih šalje poštom)?

Izguglaš: 

3d ispis OR printanje site:hr

 

Tražiš nek ti daju ponude.

12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Nastavak sage.

Maleni je proradio!

Spojio žicu za RESET na tipkalo i krenio sa klikanjem.

Nakon trećeg puta je uspjelo.

Znači ovako, kad sam isto vrijeme kliknuo na tipkalo i Ctrl+U (Upload) pogodio sam timing.
Kod je bio sa jednim analogRead-om, tako da je brzo kompajlirao.

Hvala mbaksa na savjetu!

Watercooled CPU. Pošalji PP, ako te nešto zanima. Sponsored by Noiseblocker.
16 godina
moderator
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Literatura od Makea vezana uz elektroniku i Arduino na Humble Bundleu. Već se i za 1 dolar mogu naći korisne knjižice. U sljedeća dva koraka (8 i 15 dolara) nema baš nešto zanimljivo pa onda tek na 20 dolara ima. Pa ispada da se isplati uzeti ili ovo za 1 dolar, ili sve za 20 dolara.

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

Literatura od Makea vezana uz elektroniku i Arduino na Humble Bundleu. Već se i za 1 dolar mogu naći korisne knjižice. U sljedeća dva koraka (8 i 15 dolara) nema baš nešto zanimljivo pa onda tek na 20 dolara ima. Pa ispada da se isplati uzeti ili ovo za 1 dolar, ili sve za 20 dolara.

 za one koji baš i nemaju novca http://gen.lib.rus.ec/

14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Naručio sam ovaj ESP8266 board, međutim nikako ne znam na njega uploadati sketch. Probao sam s raznim postavkama, uključujući i ono što radi za drugi NodeMCU i uvijek dobivam ovo:

 

warning: espcomm_send_command: didn't receive command response
warning: espcomm_send_command(FLASH_DOWNLOAD_BEGIN) failed
error: espcomm_upload_mem failed

 

Na webu nisam našao ništa pametno, ali zapravo ni sam nisam siguran što imam pa ne znam što tražim (na pločici piše wemos, ali ne vidim takvu na njihovoj stranici, u descriptionu piše nodemcu, ali je drugačiji od nodemcu kojeg već imam). 

 

EDIT: rješio, držao sam flash tipku dok sam ga spajao na PC, onda radi

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.7.2018 19:40 (power_user).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Koristi još tko PlatformIO? Radio sam s njim sad zadnji projektić (za pločicu Arduino Pro Micro, tj. Leonardo) i došao skoro do kraja, a drugi dan nakon uključenja računala PlatformIO više ne želi raditi. Ništa nisam u međuvremenu radio, ništa nisam ažurirao, ništa nisam dirao. I eto to smeće iz čista mira odluči ne raditi, izbacuje kriptične greške koje ničemu ne služe. Inače radim u VS Codeu. Probao u Atomu - ista stvar. Štogod pokušao, ništa nije uspijevaolo.

 

Pa pokušao ispočetka na laptopu - instalirao Atom, Python i PlatformIO dodatak - odverglalo se sve i - na njemu radi. A na stolnom mi više ne radio, iako je dan prije radilo. Grrrrrrrr!

 

Na kraju sam ga odlučio posve ukloniti. Znači, maknuo ekstenziju iz VS Codea i pokušam obrisati sadržaj mape "C:\Users\Mario\.platformio", ali ne da! Smeće jedno. Restart, pa opet probao brisati, pa brisao dio toga i iz naredbenog retka pa onda još i Explorera i konačno uspio izbrisati sve iz te mape. Pokrenu VS Code, piše PlatformIO se instalira, izinstalirao se i konačno sad radi. Mada se intellisense i dalje žali da ne može pronaći Wire.h, iako ima ispravnu putanju u kojoj je mora i treba tražiti.

 

Nevjerojatno koliko je to defektna platforma. Stalno moraš biti u brizi hoće li ti drugi dan odbiti raditi. Nadogradnja ili ažuriranje PlatformIO-a iz VS Codeovog terminala meni nisu ništa riješili.

 

Uglavnom, ako vam se slično dogodi, znate što trebate raditi - ne uopće pokušavati "riješiti" probleme koje je platforma sama od sebe, iz čista mira stvorila, nego jednstavno briši sve (osim eventualno podmape lib u kojoj su biblioteke koje ste si preko PlatformIO-a sami instalirali - napravite se backup te mape prije nego li se upustite u brisanje) i pusti neka se PlatformIO iznova instalira.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ja koristim s atomom i nikad problema.

Jedino se treba priviknuti na includanje Arduino.h

Jedini problem s Atomom koji sam imao je bio kad sam imao ekstenzije za par jezika i onda se malo zna pogubiti i biti spor, a i nepregledan je.

Neznam dal postoji vec, ali bilo bi zgodno da se moze birati mode u kojem hoces IDE.

Nesto kao profili arduino, javascript, c++, java, html...

I onda ovisno o profilu ukljucuje ekstenzije koje hocemo.

 

Po meni je platformIO bolji od vsmiscro za visual studio.

 

EDIT:

Koji win imas? Da ne bi bilo da je do toga, ja sam na 10tki

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.7.2018 13:21 (CroNk3r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
CroNk3r kaže...

Jedino se treba priviknuti na includanje Arduino.h

Mene to ne traži - program se kompajlira u oba slučaja.

 

CroNk3r kaže...

Jedini problem s Atomom koji sam imao je bio kad sam imao ekstenzije za par jezika i onda se malo zna pogubiti i biti spor, a i nepregledan je.

Neznam dal postoji vec, ali bilo bi zgodno da se moze birati mode u kojem hoces IDE.

Nesto kao profili arduino, javascript, c++, java, html...

I onda ovisno o profilu ukljucuje ekstenzije koje hocemo.

VS Code se donekle prilagođava tome. Taskovi su različiti radiš li u trenutnom prozoru s PlatformIO-om ili recimo web-stranicom. A i status bar je drugačiji.

 

CroNk3r kaže...

Po meni je platformIO bolji od vsmiscro za visual studio.

Nisam nikad koristio taj vsmicro pa ne znam kakav je. Meni bi PlatformIO bio sasvim OK da nemam problema s njim i da ne moram strepiti da sutra više neće raditi (a da naizgled ne postoji opravdan razlog zašto ne radi).

 

Samo nek mi netko kaže kako je pajton zakon! 

 

CroNk3r kaže...

Koji win imas? Da ne bi bilo da je do toga, ja sam na 10tki

Ažurirana desetka. A PlatformIO je 3.6.0a6.

 

Sad konačno sve radi kako treba - sad mi više ni Intellisence ne kvoca da nemre naći Wire.h.

 

Možda je problem u nekoj od platformi koju sam instalirao (između ostalog, instalirao ESP8266, ESP32 i STM32). Sad mi je instalirana samo Atmel AVR i ESP8266. Ili je problem bila neka ekstenzija (mada ih nisam mnogo instalirao). Ili je problem u tome kako si PlatformIO sve to poveže skupa, možda kakav problem s keširanjem... Ili je problem možda u projektnim datotekama koje si platformio napravi za trenutni projekt pa s novijom verzijom možda tu dođe do kakvih nekompatibilnosti. Tko bi ga znao. Uglavnom, događaju se bedastoće kakve se ne bi smjele događati. PlatformIO je pun bugova, koji se ne rješavaju (vjerojatno zato jer je mnogima teško otkriti uzrok, a i vjerojatno premali broj ljudi radi na razvoju). Dok sve radi - super. Dok ne radi - jao si ga tebi.

14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

Samo nek mi netko kaže kako je pajton zakon! 

Ma tog pajtona mrzim iz dna duse, najvise zbog sintakse. Nema zagrada nego uvlacenja, nema varijabli(inicijalizacija tipa varijable)

 

platformIO je zbog toga i bugovit. Takve stvari se po meni rade u C/C++ koji su jezici u kojima imas potpunu kontrolu nad svim parametrima, a ne u nekim poluautomatskim jezicima.

Uz sve to uzas je za debugirat.

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.7.2018 18:33 (CroNk3r).
13 godina
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Gdje vi kupujete djelove?
Do sada sam za sina  uzimao u Chipoteci, ali tamo nije baš povoljno.
U čemu je razlika između ovoga: https://store.arduino.cc/arduino-mega-2560-rev3 i https://www.ebay.com/itm/MEGA-2560-R3-ATMEGA16U2-ATMEGA2560-16AU-Board-USB-Cable-For-Arduino/400994708253?hash=item5d5d25ab1d%3Ag%3AwBQAAOSwnGJbTD4W&_sacat=0&_nkw=arduino+mega&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313  Ne znam šta je primjereno za njega.
Također mu trebaju: Slide switch, Piezo Speaker/Buzzer, AA baterija i AA držač/adapter za baterije
Uopće nisam u tome, a sin bi dok traju školski praznici, bavio se time, pa je dosta bitan rok isporuke.
Hvala na savjetima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
C64 kaže...

Gdje vi kupujete djelove?

AliExpress, eBay, Banggood.

 

C64 kaže...

U čemu je razlika između ovoga: https://store.arduino.cc/arduino-mega-2560-rev3 i https://www.ebay.com/itm/MEGA-2560-R3-ATMEGA16U2-ATMEGA2560-16AU-Board-USB-Cable-For-Arduino/400994708253?hash=item5d5d25ab1d%3Ag%3AwBQAAOSwnGJbTD4W&_sacat=0&_nkw=arduino+mega&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313  Ne znam šta je primjereno za njega.

Prvo je original, od autora projekta Arduino. Drugo je kineska izvedba. Prvo kupuješ ako želiš podržati projekt i ako želiš biti siguran da je to to, drugo kupuješ ako želiš uštedjeti lovu. Sasvim OK su i te kineske izvedbe. Ako kupuješ, kupi uvijek najmanje dvije-tri pločice, za slučaj da se jednoj nešto dogodi ili je treba reprogramirati ili štoveć.

 

Mega se kupuje ako nekome baš treba Mega, znači ako mu baš treba toliko portova za neki projekt ili mu treba veća količina RAM-a. Usput mu kupi i nekoliko komada Arduino Nano i najmanje isti broj breadboardova. Arduino Nano je po funkcionalnosti gotovo isti standardnom Unou (ono na što ljudi inače misle kad kažu "Arduino"), a daleko je manji, i bolje je da je u breadboardu, jer u suprotnom u većini se slučajeva ionako Uno mora spajati na breadbord.

 

A možeš i koji Arduino Pro Micro, jer isti može glumiti tipkovnicu/miša pa može biti koristan za neke projektiće.

 

C64 kaže...

Također mu trebaju: Slide switch, Piezo Speaker/Buzzer,

Ukucaš u AliExpress, eBay...

 

C64 kaže...

AA baterija

Kupi u Chipoteci Camelion AlwaysReady (bijele s plavim slovima) ili u IKEA-i njihovu marku LADDA (to je u osnovi prepakirani Eneloop). Ili odnekud naruči Eneloop (pazi na Eneloop Lite jer one su nižeg kapaciteta - znači, ciljaj na one na kojima ne piše Lite, odnosno kojima je kapacitet preko 2000 mAh) - kod nas su skupe, a kad naručuješ izvana riskiraš krivotvorine. Ili imaš jako dobre Turnigy LSD na Hobbykingu (isplati se samo ako puno toga naručuješ jer je dostava skupa).

 

I kupi neki inteligentni punjač AA baterija. Neka ti to bude ulaganje i za inače, jer AA baterije ionako koristimo u više uređaja (osobno koristim gotovo isključivo punjive baterije - jednokratne baterije su užas i s ekološke, a i s financijske strane).

 

C64 kaže...

i AA držač/adapter za baterije

AliExpress i eBay. Samo što ti to može biti nezgodno - nerijetko su takvi držači malčice premali pa je bateriju jako tešku ugurati unutra.

 

C64 kaže...

Uopće nisam u tome, a sin bi dok traju školski praznici, bavio se time, pa je dosta bitan rok isporuke.

Nemre oboje. Može birat je li ti važnija cijena ili rok isporuke.  Možeš dijelove naručiti preko eBaya, ali da naručuješ od prodavača iz Njemačke ili VB, samo što ćeš to platiti barem 2-3 puta više nego da naručuješ iz Kine.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.7.2018 19:19 (mbaksa).
14 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...

 

C64 kaže...

Uopće nisam u tome, a sin bi dok traju školski praznici, bavio se time, pa je dosta bitan rok isporuke.

Nemre oboje. Može birat je li ti važnija cijena ili rok isporuke.  Možeš dijelove naručiti preko eBaya, ali da naručuješ od prodavača iz Njemačke ili VB, samo što ćeš to platiti barem 2-3 puta više nego da naručuješ iz Kine.

 

Opet jeftinije nego kod nas.

Ja bi preporucio jos opciju njuskalo preprodavaca kao neku opciju di je dosta brzo, a nije opet skupo ko chipoteka(ali nije ni jeftino ko kinez).

Na taj nacin nabavis osnove da se ima s cime poigrati dok ne stignu cjelovi iz kine.

Inace u zadnje vrijeme mi iz kine dve dolazi kroz 2 tjedna, ugodno iznenadenje.

12 godina
odjavljen
offline
Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Imam mali problem. Naime, na pinovima 9 i 10 sam povećao PWM frekvenciju na 3.9kHz te sam spojio servo na pin 6(ne fizički spojio već u kodu) i to mi pravi problem. PWM(analogWrite) više ne radi kako treba na pinovima 9 i 10. Vratio frekvenciju na početnu i dalje isto. Jedino ako maknem Servo.h kompletno onda PWM radi kako treba.

Jel ima rješenje za ovo? Frekvenciju na pinovima 5 i 6 ne smijem dirati jer delay i millis više ne rade kako treba. A za pinove 11 i 3 ne znam dali je dobro dirati jer mi je na pinu 3 interrupt. 

 

Na linku ispod piše sljedeće

Note that in Arduino 0016 and earlier, the Servo library supports only servos on only two pins: 9 and 10.

Samo ne razumijem šta im znači Arduino 0016.

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.8.2018 16:33 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Servo.h kosristi timer1 da bi ispravno radio. znaci pinove 9 i 10 kao pwm i library servo.h nemožeš koristiti istovremeno.

Možeš probati sa pwm na timeru2 tj na pinu 11. a pin 3 ostaviš kao input (ako ti je dovoljan samo jedan PWM pin). Tako frekvencija pwm-a nece utjecat na interrupt-e.

Ili možeš modificirati (ako razumiješ šta radiš) wiring.c gdje su upisane vrijednosti prescaler-a za timer0 (default je 64). Ako to središ, onda možeš promjeniti frekvenciju PWM-a na pinovima 5 i 6.

 

A Arduino 0016 je verzija IDE-a, koji je izašao davne 2009.

 

 

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Ma vratio sam na 555 kao upravljač za servo

12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Možeš probati kontrolirati servom sa timer2. je 8 bitni, ali da se...

 

prvo moraš odrediti kolko mikrosekundi prođe dok timer2 ne overflow-a

#define clockCyclesPerMicrosecond() ( F_CPU / 1000000L )
#define clockCyclesToMicroseconds(a) ( (a) / clockCyclesPerMicrosecond() )

 

prescaler za timer2 treba podesiti na 1 (pogledaj po datasheetu kako se to radi ili guglaj ako neznaš)

 


//ako uzmemo da je frekvencija 16MHz, onda dobijemo 16 mikrosekunda po jednom timer2 overflowu
#define MICROSECONDS_PER_TIMER2_OVERFLOW (clockCyclesToMicroseconds(1 * 256))

 

zatim odredimo parametre servo motora. ovo promijeni po svojim potrebama.

 

#define MIN_PULSE_WIDTH 544 // the shortest pulse sent to a servo
#define MAX_PULSE_WIDTH 2400 // the longest pulse sent to a servo

 

Interrupt rutina. pošto se interrupt na overflow timera2 dešava svakih 16 mikrosekunda,uvećavamo broj dok ne dođe do 1250 što je 20ms (period impulsa za servo)

 

volatile unsigned long timer2_overflow_count = 0;

ISR(TIMER2_OVF_vect){
  if (timer2_overflow_count == 1250){ //1250 overflow-a je 20 ms
   timer2_overflow_count = 0;     //resetiraj na nulu
  }
  else {
   timer2_overflow_count++;
  }
}

 

i onda ostatak koda implementiraj u svoj kod, ovim kodom bi trebao dobiti impulse koji imaju širinu varijable pulse na pinu koji sam odabereš (i naravno podesiš na output)

angle = 90; // željeni kut serva
pulse = map(angle, 0, 180, MIN_PULSE_WIDTH, MAX_PULSE_WIDTH); //mapiramo kut koji želimo u širinu impulsa

if (pulse > timer2_overflow_count*MICROSECONDS_PER_TIMER0_OVERFLOW){
//pin high
}
else {
//pin low
}

 

Kod nije testiran, te postoji mogučnost da sam se totalno za**bao. Nisam nikad upravljao servom, al nije neka naučna fantastika.

Probaj pa javi ovdje, da vidimo jel to funkcionira kak sam ja zamislio.

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Oke, još me zanima od starije/iskusnije ekipe dali je postavljanje pinova preko pinMode funkcije jednako brzo kao i postavljanje preko registrya?

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Zašto ti je to bitno? PinMode se koristi rijetko, vrlo rijetko.
12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

pinMode funkcija poziva još nekoliko funkcija unutar same funkcije. A sad kako to kompajler sebi prevede neznam.

Baci oko:

https://garretlab.web.fc2.com/en/arduino/inside/arduino/wiring_digital.c/pinMode.html

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
Poanta koju sam iznio je da nemaš razloga učestalo pozivati PinMode pa da bi ti bilo važno koliko je brza ili spora ta funkcija. Ako imaš, onda si vjerojatno fulao u logici programa pa bi umjesto petljanja s registrima trebao korigirati logiku programa. Te "spore" funkcije nisu tu za bezveze, taj kod koji je u njima, a zbog kojeg su nešto sporije, nije tu za bezveze.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi
mbaksa kaže...
Zašto ti je to bitno? PinMode se koristi rijetko, vrlo rijetko.

 

Zato što bi manje ROMa i RAMa uzimalo...

Također trebam i digitalRead/digitalWrite zamjenit

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.8.2018 11:51 (Dex.pwn).
12 godina
offline
Re: Arduino - projekti, ideje, savjeti, problemi

Negdje se je bio podatak da original blink program od arduina zauzima 1000 bajta, a isti AVR blink program manje od 200 bajta.

Da se uštedjeti. Zamjeni digitalRead/digitalWrite u svome kodu, pa javi razliku/uštedu.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice