DIY FM radio

poruka: 24
|
čitano: 9.629
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
DIY FM radio

Odlučio sam napraviti svoj FM radio jer nisam mogao naći gotov željenih karakteristika (barem ne po razumnoj cijeni.)

 

Te karakteristike su:

- ekran na kojem velikim i čitljivim znakovima piše frekvencija i naziv stanice

- bar 6 (ili bolje 8) tipki za direktni izbor memoriranih stanica

- mogućnost izbora stereo/mono moda

 

Osobine koje me ni najmanje ne zanimaju a imaju ih u trgovinama dostupni radiji/mikro linije:

cd player, mp3 player, USB, bluetooth, daljinski upravljač, sat, budilica...

 

 

Za FM tuner sam izabrao modul sa Philips TEA5767 I2C chipom (99 centi na ebayu).

Antenu sam uzeo iz starog tranzistora/kazetofona.

LCD veliki 122x44mm HD44780 kompatibilan 6.6$ ebay,

spojen preko I2C port expandera sa PCF8574 (99 centi ebay).

Tipke za izbor stanica sa zelenom LED 8 kom (2,45$ komad ebay).

Rotary encoder za promjenu frekvencije sam imao otprije.

Sa svim tim upravlja PIC16F877A na 8MHz (jer sam ga imao u ladici otprije),

program za PIC sam napisao u Proton BASIC compileru.

Power tipka sa zelenom LED 4,45$ ebay.

PIONEER TS-G1031I auto zvučnici – 160 kuna elipso.

Pojačalo 2x20W 12V  - 7$ ebay (mogao sam kupiti i bolje).

Napajanje za pojačalo 12V 5A  - 9$ ebay

Napajanje 5V:  trafo 230/6V izvađen iz nečega, grec, kond, 7805.

Kutija od šperploče 8 i 12 mm lijepljena poliuretanskim ljepilom, obojena lazurom nijanse crveni bor.

 

Moj PC  
29 0 hvala 3
13 godina
offline
DIY FM radio

Na testnoj pločici je moj radio izgledao ovako:

 

Moj PC  
12 0 hvala 0
13 godina
offline
DIY FM radio

PIC PCB i shema

Moj PC  
13 0 hvala 0
13 godina
offline
DIY FM radio

kutija iznutra

 

 

Moj PC  
13 0 hvala 0
14 godina
offline
DIY FM radio

Sve je to super i dobro izgleda, ali šta nisi mogao spojiti bilo koji mobitel na neki stari kazetofon? Ne bi morao potrošiti ni kune.

 
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: DIY FM radio
Diablo86 kaže...

Sve je to super i dobro izgleda, ali šta nisi mogao spojiti bilo koji mobitel na neki stari kazetofon? Ne bi morao potrošiti ni kune.

 Ovakve stvari se ne rade zato jer ti nešto treba, to je više hobi.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
13 godina
offline
Re: DIY FM radio
Diablo86 kaže...

Sve je to super i dobro izgleda, ali šta nisi mogao spojiti bilo koji mobitel na neki stari kazetofon? Ne bi morao potrošiti ni kune.

 

Kako bi s mobitelom mogao imati ovo?

ekran na kojem velikim i čitljivim znakovima piše frekvencija i naziv stanice

bar 6 (ili bolje 8) tipki za direktni izbor memoriranih stanica

 

Kako bi s tim mobitelom moja mama stara 76 godina mogla upaliti radio i mjenjati stanice?

(Inače mama koristi Siemens S55, pokušaj prelaska na smartphone je neslavno propao.)

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: DIY FM radio
Jameson kaže...

Kako bi s tim mobitelom moja mama stara 76 godina mogla upaliti radio i mjenjati stanice?

(Inače mama koristi Siemens S55, pokušaj prelaska na smartphone je neslavno propao.)

 Ne znam je li mi više cool tvoj home made radio ili činjenica da gospođa majka u 2017. koristi Siemens S55.

(bio sam fan Siemensovih mobitela kao klinac dok nisu izašli iz tog biznisa i nikad neću to prežaliti )

14 godina
offline
Re: DIY FM radio
Ne mora biti smartphone, na tipke stavis stanice. Mobitel je stalno na punjacu, onda ni ne treba nista paliti.
16 godina
offline
DIY FM radio

Da, a mogao je otići u najbliži Pevec i za 69,99 kupiti neki FM radio. 

 

Nije u tome poanta, nego da čovjek nešto osmisli, vlastitim rukama izradi, i to mu još bude korisno. Majstore, svaka čast, vrlo dobra ideja, i izvrsna izvedba. Uredno, lijepo, decentno, kvalitetno, baš kako treba... bravo!

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
 
17 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DIY FM radio
Mirko935 kaže...
Jameson kaže...

Kako bi s tim mobitelom moja mama stara 76 godina mogla upaliti radio i mjenjati stanice?

(Inače mama koristi Siemens S55, pokušaj prelaska na smartphone je neslavno propao.)

 Ne znam je li mi više cool tvoj home made radio ili činjenica da gospođa majka u 2017. koristi Siemens S55.

(bio sam fan Siemensovih mobitela kao klinac dok nisu izašli iz tog biznisa i nikad neću to prežaliti )

 

Imao sam S35 dok je bio novi model.
Još uvijek radi u DIY alarmu.

7 godina
neaktivan
offline
DIY FM radio

Svaka čast.

Stavi firmware za PIC na GIT Hub, baš me zanima u čemu je kompajliran i kako se s PICem kontrolira LCD.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
DIY FM radio

Dizajn je po meni bolji od vecine ovih iz trgovina.

I'd rather have questions that I can't answer, than answers that I musn't question.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DIY FM radio
andrijam kaže...

Svaka čast.

Stavi firmware za PIC na GIT Hub, baš me zanima u čemu je kompajliran i kako se s PICem kontrolira LCD.

 

S githubom se ne znam služiti.
Kompajliran je u Proton BASIC compileru.
http://www.protonbasic.co.uk/content.php/141-Proton-Development-Suite
Proton ima naredbe za ispis na HD44780 LCD, ali samo ako je spojen paralelno.
Kod mene je spojen serijski preko I2C expandera pa sam se morao sam pobrinuti za ispis.

13 godina
offline
DIY FM radio

Napravio sam još jedan, s malim izmjenama...

 

Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
DIY FM radio

Ovaj radio se ubio za moju baku :D U potpunosti razumijem tvoj projekt. Meni cak nebi trebao ni ekran, samo bi tipke za preset stanica povecao i bio bi idealan jer baka ne vidi.(koji je to problem bio kad joj se pokvario radio koji zna napamet koristiti, donesem drugi i nikako da nauci (mrena i 90 godina rade svoje). Uzmem, rastavim stari i srecom sklopka otisla samo, prespojim direkt i spojim ga na produzni kabel sa sklopkom, ona sretna ko malo dijete).

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
DIY FM radio

Sviđa mi se. Dolazim u napast da probam to napraviti.

 

Edit:
Nego sad bi trebalo početi raditi FM/DAB radio ili samo DAB :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 11:29 (spiderhr).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: DIY FM radio
spiderhr kaže...

Sviđa mi se. Dolazim u napast da probam to napraviti.

 

Edit:
Nego sad bi trebalo početi raditi FM/DAB radio ili samo DAB :)

 

 Koliko u nas ima smisla koristiti sam DAB bez FM?

 

kolika je pokrivenost u RH?

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: DIY FM radio
krokodil kaže...
spiderhr kaže...

Sviđa mi se. Dolazim u napast da probam to napraviti.

 

Edit:
Nego sad bi trebalo početi raditi FM/DAB radio ili samo DAB :)

 

 Koliko u nas ima smisla koristiti sam DAB bez FM?

 

kolika je pokrivenost u RH?

 

 

 

 

 

Napsao sam FM/DAB ili samo DAB (to onaj to si radi bude odlučio mada sam za prvu varijantu FM/DAB).

 

A što se tiče pokrivenosti trenutno je u testnoj fazi.

 

Citat: 'Riječ je o probnom uvođenju digitalnog signala koje će trajati godinu dana i obuhvaćati područje Grada Zagreba i osam županija: Zagrebačke, Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, dijela Karlovačke i Sisačko-moslavačke te Primorsko-goranske i Istarske županije. Postojeći FM signal se ne gasi, ali je prostor sužen jer nema prostora za nove nakladnike. Digitalni signal novim će nakladnicima omogućiti rad, a postojećima proširenje i osuvremenjivanje sadržaja', istaknuo je Butković.

13 godina
offline
DIY FM radio

Ja mislim da je DAB prilično sranje.

Testna faza traje godinu dana, a nakon toga pitanje kad će se pokrenuti pravo emitiranje.

Najgore od svega zbog velike kompresije kvaliteta je lošija od FM-a.

 

Kad bude vremena planiram u obadva radija dodati mogućnost slušanja webradia preko WiFi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
DIY FM radio

OK. To je bio sam prijedlog. Nemam DAB pa nisam isprobao.

 

Pratim projekt. Možda se upustim u izradu ali s razlikom da ima audio out tj. spoj na audio receiver koji nema mogućnost web radia.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
DIY FM radio

Pozdrav! 

 

Mozete mi pomoci kako da pojacam FM signal na radiu ( Sencor SSS 801 mikro hifi ). Sve super radi ali malo sumi, ne puno, nije 100% cisto i to mi malo smeta!  Posto ga bas moram  drzati na tv polici😠 Ima onu malu antenicu 75oma i kada je drzim onda je super, sve cisto, kada je pustim malo sumi nije neki bed ali je lijepse kad drzim😅. Znam da se to moze jednostavno rijesiti! Ako netko zeli podijeliti svoje znanje, super! Hvala! 😊

 

 

 

https://edigital.hr/prenosivi-zvucnik/sencor-sss-801-mikro-hifi-p506814?utm_source=jeftinije&utm_medium=products&utm_campaign=jeftinije_products&utm_content=pp_9

Odmori se u Istini! :))
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DIY FM radio
veseli007 kaže...

Pozdrav! 

 

Mozete mi pomoci kako da pojacam FM signal na radiu ( Sencor SSS 801 mikro hifi ). Sve super radi ali malo sumi, ne puno, nije 100% cisto i to mi malo smeta!  Posto ga bas moram  drzati na tv polici😠 Ima onu malu antenicu 75oma i kada je drzim onda je super, sve cisto, kada je pustim malo sumi nije neki bed ali je lijepse kad drzim😅. Znam da se to moze jednostavno rijesiti! Ako netko zeli podijeliti svoje znanje, super! Hvala! 😊

 

 

 

https://edigital.hr/prenosivi-zvucnik/sencor-sss-801-mikro-hifi-p506814?utm_source=jeftinije&utm_medium=products&utm_campaign=jeftinije_products&utm_content=pp_9

Zamjeni antenu s boljom.

https://www.chipoteka.hr/kategorija/4906/radio-antene

9 godina
offline
Re: DIY FM radio
Rijesio sam, imao sam sa strane antenu od kucnog kina. Samo sam odsijeko na krajevima onu plastiku ogulijo zicu 3-4cm i omoto jedan dio oko knauf vide i zavrnuo u zid drugi kraj antene omoto oko ove u zidu samo malo nize i sve stima! Nije 100% svako toliko se cuje sum na sekundu ali za sada mi je dobro! Svejedno hvala na savjetu!
Odmori se u Istini! :))
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice