Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.849.873
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

jel ovdje ima netko tko je uspješno instalirao opencv na raspberry pi ? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Koliko je dobro lemit žicu direkt na bateriju(plus, i minus pol)?

Stigle su mi kutijce, no naravno nema dovoljno mjesta za holdere, pa mi je jedna opcija kupiti (i čekati) veće kutijce s eBaya, a druga mi je jednostavno zalemit žice direkt na baterije.

Kako da uradim to, a da što manje oštetim ćelije?

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ako imaš lemilicu dovoljne termalne mase.

Ostruži prvo polove šarafcigerom, rastopi tinol na vrh lemilice, i trebalo bi se lako primiti na bateriju.

Ako ne uspiješ u par sekundi, ostavi malo da se ohladi.

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nije dobro lemiti, ali ako nemaš izbora... Ja bih to radio ovako - prvo na žicu staviti lem. Onda na pol baterije staviti flux. Onda žicu staviti na pol baterije i istovremeno staviti lem na pol baterije i grijati žicu. Mislim da bi se tako baterija zagrijavala najkraće, a to je bitno (za to bih možda i malo dignuo temperaturu lemilice).

 

EDIT: sviđa mi se ova ideja fer-de-lancea o nanošenju lema na vrh lemilice, pogotovo zato jer je onda lako zalemiti žicu na fiksiranu bateriju (ne trebaš imati tri ruke) - to bi vjerojatno bilo i bolje rješenje, samo što tada obavezno treba staviti dosta fluxa na pol baterije.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2017 12:35 (mbaksa).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da lem kojeg koristim ima flux u sebi, i na bazi olova je, dost lako se topi.

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Mislim da lem kojeg koristim ima flux u sebi, i na bazi olova je, dost lako se topi.

To je OK dok lemiš žičice i sitne konektore. Kad lemiš nešto na veću masu, toplo je preporučljivo staviti flux. Ja osobno ne bih lemio na bateriju bez da premažem pol fluxom.

 

Također, ako se odlučiš na ovo rješenje da prvo lem naneseš na vrh lemilice, onda obavezno mora ići flux na pol baterije, jer će ti flux koji je na vrhu lemilice već ispariti kad ćeš ti šarati lemilicom po bateriji.

14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

To raditi isključivo ako nema druge, i MORA se imati lemilica sa debelm vrhom tj velikom termalnom masom, inače su veće šanse da se ošteti baterija. Ali na neki način se ošteti sigurno, samo je pitanje koliko.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
3 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jel ima neka el. vodljiva ljepljiva traka?
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Jel ima neka el. vodljiva ljepljiva traka?

 Ne, jer ljepilo predstavlja izolator. Ali možeš koristiti magnete:

 

https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=14&t=60517

 

Pogledaj cijelu temu, pri kraju su bolje metode.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

matrix777 Zašto TD?

 

@Hvala :)

P.S.: Te trake su od bakra pretpostavljam?

Gledam po eBayu, pre skupe su trake.

Dal bi išlo kad bi na neodimijski magnet zalemio žicu, i onda samo spojio na pol baterije?

Nadam se da magneti nemaju velik otpor.

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2017 19:38 (Dex.pwn).
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma tip je lud, pusti ga.

 

Da, koristili su bakrene, ali bilo je i riječi aluminijskima, čak i obična alu folija.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Uredio sam gornji post.

Folija, da, al mora bit deblja, da ne bi zagorila mal :P

14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da, u možeš zalemiti žicu na magnet, ali moraš jako paziti jer ti toplina demagnetizira magnet. Nije toliko stvar u otporu magneta, nego u kontaktnom otporu, tako da je bolje nešto staviti između.

 

Dobra fora je koristiti screen shielding od neke oklopljene žice, ima ih u našim elektro dućanima. Kupiš npr. višežilni kabel sa recimo 8 žila, i izvučeš iz njega kao neku mrežicu, isto je bakrena i relativno je mekana pa se dobro prilagodi i ima odličan kontaktni otpor.

 

https://sc02.alicdn.com/kf/HTB1y_cJKVXXXXcbXpXXq6xXFXXXx/Copper-screen-shielded-H05VV-F-power-cable.jpg

 

Vidiš ovaj bakreni dio oko kabela. Njega izvučeš i spljoštiš.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Aluminijska folija mi je jeftinije rješenje.

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Odes na tavan, precvikas kabel od antene i iz njega uzmes plast.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

Odes na tavan, precvikas kabel od antene i iz njega uzmes plast. 

Susedov tavan, ne svoj. 

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Stigao mi je ground loop isolator, ali i dalje zvucnici imaju high pitched sound kad su ledice u pwm-u(nad nisu bas upaljene ili ugasene).

Tako da to nije pomoglo, ima tko kakvu drugu ideju?

Jer jednostavno mi je bezveze koristiti 2 napajanja ako je i jedno od 12V 20A overkill(PC napajanje)

 

Tak pricate ko da ce nesto izgubiti ako i svoj precvika 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mater neće moći gledati svoje serije :D

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Danas sam malo lemio na bateriju od mobitela. Šlampavo, ali što ćeš...  Bitno da radi.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Dobre žice, silikon :) 

 

Ja za tako neke upitne lemove imam flux u flomasteru, odlična stvar, ima ga na tme. Pomogne i malo pogrebati.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Danas sam malo lemio na bateriju od mobitela. Šlampavo, ali što ćeš...  Bitno da radi.

 Koju lem zicu koristis?

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...

Dobre žice, silikon :)

Imo sam i bolje. 

 

Dobro oko!  Je, pred neki dan stigle, pa reko baš da vidim kakve su. Ovo su AWG 20 (zapravo su predebele za ovo), imao sam i AWG 18 koje su imale deblju izolaciju, bile fleksibilnije i nisu smrdile kao ove.

 

Super su mi silikonske žice - za spajanje na projektićima sad koristim njih kad god ih imam. Za signalne žice imam ultratanke AWG 28 - s njima je jako lijepo raditi (lemiti), a nisi u strahu da ćeš lemljenjem otaliti izolaciju, kao što se zna dogoditi kod punih žica s PVC izolacijom, kad su u fizičkom kontaktu (kad jedna ide preko druge).

 

Jakovp kaže...

Ja za tako neke upitne lemove imam flux u flomasteru, odlična stvar, ima ga na tme. Pomogne i malo pogrebati.

Ma OK mi je bio i flux u pasti, problem je bio što nisam fiksirao bateriju i što nisam mjesecima lemio.

 

ivanoman kaže...
Koju lem zicu koristis?

Stannol bezolovni 1 mm iz Chipoteke. Za ovo mi je bila OK debljine, a inače mi je malo predebela (za Arduino, pin headere, AWG 24+ žičice). Nisam ovo išao popravljati jer nisam želio nepotrebno dodatno grijati bateriju.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Znači upalim taj projekat, da probam novi kod(prebacivao sam duga svjetla s pina tri na pin jedan). Doduše, ovaj problem se pojavio otkako sam stavio to sranje od punjača("" sa zaštitom "").

 

Dakle, na početku videa rade normalna svjetla(prednje tri bijele LED-ice, i pet stražnjih crvenih LED-ica, serije po ~12V). Palim žmigavac, on radi kako treba, cijeli sustav je ok.

Nakon toga palim duga svjetla(dvije serije od tri bijele LED-ice). Najednom kad se upale LED-ice za žmigavac, LED-ice za prednje, i stražnje svjetlo smanje svjetlinu, te se iz boostera čuje nekako zujanje. Zujanje nestane, i LED-ice se vrate na normalnu svjetlinu kad se LED-ice žmigavca ugase.

Kad samo žmigavci rade, sve je ok, nema zujanja.

Nakon što sam resetirao Arduino(tako da sam jednostavno prekinuo strujni krug), radile su maglenke(sve crvene LED-ice gore maksimalnom snagom), te obična prednja svjetla(tri bijele LED-ice). Nakon reseta sam uključio i žmigavce, i duga svjetla, problema više nije bilo.

 

Jel mi netko može objasniti zašto, zbog čega?

Shema napajanja ide ovako:

 

Baterije -> Punjač "sa zaštitom" -> iz punjača ide na sklopku(koja je na + žici) -> Preko sklopke ide na booster -> Na VIN ulazina na boosteru paralelno je spojen još jedan booster -> Jedan booster diže na 5V(za Arduino, i senzore), drugi diže na 12V za LED-ice

Napon na 12V je stabilan, barem kako mi multimetar kaže. Također ni ovaj od 5V nije skurio Arduino kao što je Baksi fotić otišao.

 

Video (OneDrive)

 

Zahvaljujem :)

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kad ima problema, mjeri napon iz boostera. Ako dolazi do pada napona, onda ili booster to ne može podnijeti ili punjač baterije to ne može podnijeti.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Kad ima problema, mjeri napon iz boostera. Ako dolazi do pada napona, onda ili booster to ne može podnijeti ili punjač baterije to ne može podnijeti.

 

Da, ima pad napona, stalno hoda.

Misliš da ne može podnjeti jakost struje koja treba proći?

To je def. onda punjač.

16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Da, ima pad napona, stalno hoda.

Misliš da ne može podnjeti jakost struje koja treba proći?

To je def. onda punjač.

A gle - dovedi na booster jači izvor struje istog napona kojeg su ti baterije pa vidi (ako ništa drugo punjač od mobitela jakosti 2A) - ako i tad ima problema, onda znaš da je u pitanju booster. Ako nema, onda znaš da je u pitanju punjač baterije.

 

Sam si moraš izdijagnosticirati problem - mjeriti napone i struje.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pad napona imam na boosteru od 12V, na punjaču, i samim baterijama nemam.

Primjetio sam da je lem loš na punjaču(na OUT+ izlazu). Budem sutra popravio lem pa javim rezultat, moćda je to problem.

Ako se dobro sjećam, preko tog boostera(isti taj znači, samo je bio podešen na 5V) sam punio mobitel s 0.3A(čak sam i napisao to tu negdje).

Vjerojatno je punjač u pitanju onda. Hvala još jednom :)

12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kako se zove ona Nizozemska trgovina u koja prodaje baterije? Kak se zove format baterije koja ide u mobitele?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Kako se zove ona Nizozemska trgovina u koja prodaje baterije? Kak se zove format baterije koja ide u mobitele?

NKON, mobiteli su posebni slucaj, skoro svaki model ima posebnu bateriju da bi se najbolje moguce iskoristio prostor unutar mobitela.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
Dex.pwn kaže...

Kako se zove ona Nizozemska trgovina u koja prodaje baterije? Kak se zove format baterije koja ide u mobitele?

NKON, mobiteli su posebni slucaj, skoro svaki model ima posebnu bateriju da bi se najbolje moguce iskoristio prostor unutar mobitela.

 

Jasno mi je to, no pitam za format, te plosnate LiIon.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice