Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.847.269
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
11 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bio bih iznimno zahvalan da mi netko tko se kuzi u mikroelektroniku pokaze na slici gdje se nalaze osiguraci?

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

neka me netko ispravi ako sam u krivu

 

 

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

pari ok... 

s tim da ukoliko nesto tu ne radi, meni sumnjivo izgleda "element" koji se nalazi desno od lijevo zaokruzenog dijela, okomita orijentacija, gornji pad. ne vidim sto bi tu tribalo bit i jeli spaljeno, nema ga, ili sto vec... 

11 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Tu je,  izgleda malo ruznije na slici nego u stvarnosti. Neznam jel spaljeno ali i meni djeluje kao da je tu neki problem..radi se o tabletu xperia z2 koji radi normalno ali ne daje sliku niti backlight na orginalnom lcdu( probao i drugi lcd), dok uredno radi spojen na monitor. Probat cu ispec maticnu pa vidjeti hoce li se lemovi ponovo spojiti. Ako i to ne uspje mislio sam osigurace premostit samo eto neznam sta je tu tocno osigurac. Hvala vam na pomoci 

12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Treba mi komponenta koja će na izlazu dati 5V ako je na jednom ulazu napon manji nego na drugom.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Treba mi komponenta koja će na izlazu dati 5V ako je na jednom ulazu napon manji nego na drugom.

Ne jednom ulazu ili na prvom ulazu? Znači, zanima te je li napon drugog ulaza manji nego napon prvog? Ili jesu li naponi različiti?

 

Vjerojatno bi tu u igru išao komparator, kojem bi jedan ulaz bio 5V.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

A to je ona shema da ti pali LED-icu ako je napon baterije ispod 3.4 V recimo.

Samo što ta shema ne radi. Sad, mislim da je do komparatora problem.

 

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

https://www.protis.hr/products/details/cyber-power-ups-bu600e/75749

Da li bih na ovaj UPS mogao spojiti veću bateriju ili akumulator od auta?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav kolege,

 

Moze li se izgoreni namotaj ikako popraviti ili je pumpa za vodu zrela za smece? Ne znam sto ju je moglo blokirati da namotaj izgori ili nema pravila?

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Što napraviti s nabreklom Li-ion baterijom? Odnosno, kako je se na siguran način riješiti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...
Što napraviti s nabreklom Li-ion baterijom? Odnosno, kako je se na siguran način riješiti?

Isprazniti do kraja pa je baciti u tehnički otpad?

14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Pozdrav kolege,

 

Moze li se izgoreni namotaj ikako popraviti ili je pumpa za vodu zrela za smece? Ne znam sto ju je moglo blokirati da namotaj izgori ili nema pravila?

 

Da, daš ga premotati. Vjerojatno loša kvaliteta izolacije ili dotrajalost, možda preopterećenje. Ako ti ga namotaju kako treba ne bi trebao više izgarati.

 

Proz0r kaže...
Što napraviti s nabreklom Li-ion baterijom? Odnosno, kako je se na siguran način riješiti?

 U kanti dest. vode ju isprazni polako do kraja, i onda kratko spoji, drži tako par dana, i onda odnesi na reciklažu.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...
Fake_Alert kaže...

Pozdrav kolege,

 

Moze li se izgoreni namotaj ikako popraviti ili je pumpa za vodu zrela za smece? Ne znam sto ju je moglo blokirati da namotaj izgori ili nema pravila?

 

Da, daš ga premotati. Vjerojatno loša kvaliteta izolacije ili dotrajalost, možda preopterećenje. Ako ti ga namotaju kako treba ne bi trebao više izgarati.

 

Proz0r kaže...
Što napraviti s nabreklom Li-ion baterijom? Odnosno, kako je se na siguran način riješiti?

 U kanti dest. vode ju isprazni polako do kraja, i onda kratko spoji, drži tako par dana, i onda odnesi na reciklažu.

 Znas li mozda koliko bi to cca kostalo? Mislim da pumpa nije bila vise od 100€.

I to za baterije sto je kolega pitao, zasto ne samo baciti baterije u reciklazu? Imam doma jednu napuhnutu, ne kao balon ali vidi se da se napuhala pa zasto bi ju se trebalo prazniti itd prije bacanja u reciklazu? Pitam jer ne znam.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

 1) Znas li mozda koliko bi to cca kostalo? Mislim da pumpa nije bila vise od 100€.

2) I to za baterije sto je kolega pitao, zasto ne samo baciti baterije u reciklazu? Imam doma jednu napuhnutu, ne kao balon ali vidi se da se napuhala pa zasto bi ju se trebalo prazniti itd prije bacanja u reciklazu? Pitam jer ne znam.

1) to ti se ne isplati, premotavanje bi te došlo i više od tih 100 €.

Ili kupi novu ili sam premotaj.

2) zato kaj dok god sadrže neku količinu pohranjene energije u sebi dobra je šansa da budu planule prilikom nekog fizički zahtjevnog tretmana (kad dođe do kratkog spoja između "ploča"), pogotovo litij polimer baterije; te planu i kad ih krivo pogledaš.

Zato ih je najpametnije skroz isprazniti.

A tu napuhnutu kaj imaš doma stavi negdje na nezapaljivu površinu i probi ju pijukom ili nečim sličnim.

Treba se ponekad i zabavit.

Bit će vatreno .

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 0:12 (fer-de-lance).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Sto se tice premotavanja ne mora ispasti vise od 100 eura, vidio sam da se i puno vece motore premotavalo za 400 kn, naravno sve ovisi kakve majstore nade i koju cijenu dobije. Nema sanse da sam premota :-)

Za bateriju, pa sigurnije ju je isprazniti ako je ostecena da se ne bi nesto dogodilo kasnije u rukovanju.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

 Znas li mozda koliko bi to cca kostalo? Mislim da pumpa nije bila vise od 100€.

I to za baterije sto je kolega pitao, zasto ne samo baciti baterije u reciklazu? Imam doma jednu napuhnutu, ne kao balon ali vidi se da se napuhala pa zasto bi ju se trebalo prazniti itd prije bacanja u reciklazu? Pitam jer ne znam.

Jos jedna stvar je da ne moras kupovati novu pumpu, samo motor zamjenis.

 

EDIT:

S tim da provjeri dal se ona okrece.(postoji mogucnost da je pumpa zacvikala i zbog toga je motor pregorio)

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.7.2017 10:27 (CroNk3r).
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Hvala.

Vjerojatno cu drugu kupiti da se sad sa tim ne natezem.

 

Zanima me mogu li ja sam promjeniti kolektore na rotoru, ne znam koliko su istroseni. Stari 30 god. Alternator u pitanju. Pitam iz razloga sa 'kucnim' alatom mogu li promjeniti ili da radije ostavim kako je ( ako nisu previse istroseni, slika dolje ), ili odnijeti nekome da mi promjeni? Htio sam kupiti novi rotor, ali nema nigdje. Zelio bih sam alternator 'reparirati'. Lezajeve sam skuzio kako se mijenjaju, regulator je OK barem prema multimetru, cetkice cu druge zalemiti, jos me samo zanimaju kolektori dali da ih diram ili ne.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Po meni tesko.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kolektor se može poravnati tokarskim strojem, ako ima dovoljno "mesa".

14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Može da, meni izgleda dosta istrošeno, ali netko tko servisira motore će znati bolje iz iskustva :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Saljem rotor u Mače kod jednog starog meštra da mi stavi nove kolektore. Nema nigdje novi rotor za kupiti jer je Iskra propala. Bas steta, najjaca firma u YU za struju propala. Sjecam se kod strica ima u BiH kontrolno brojilo od Iskre iz 70ih godina i jos radi.

Lakse je drugi alternator kupiti ali eto ima taj neki 'šmek' i u popravku ovih starih. 

EDIT : 100 kn je rekao popravak + 25 kn postarina.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.7.2017 12:23 (Fake_Alert).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne bi ja dirao kolektorske prstenove sve dok ne poviri bakelit ispod njih .

Samo promjeni ležajeve , očisti prašinu i masnoću da se metalne površine bolje hlade zrakom i četkice zamjeni ako su kratkog hoda (istrošene).

12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bok dečki.

Je netko od vas naletio na dobru čeonu svjetiljku, a da radi na AA ili AAA baterije?

Sve kvalitetnije su na punjive baterije nekog"nestandardnog" oblika.

A ja bi baš neku koju bi koristio vani, bez pristupa punjaču, samo da nosim rezervne AA baterije u džepu.

Plus, problemi s nabavkom baterija iz Kine...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Provjeri dućane za planinarsku i sportsku opremu - recimo Iglu šport: http://www.iglusport.hr/katalog/_531/Naglavne,%20%C4%8Deone%20svjetiljke

 

12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Provjeri dućane za planinarsku i sportsku opremu - recimo Iglu šport: http://www.iglusport.hr/katalog/_531/Naglavne,%20%C4%8Deone%20svjetiljke

 

 Upravo to i gledam.

Mislio sam ubosti nekog "kineza" za 10-20 dolara. Ovak će me košstati 300-1000 kn :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Aha... Nisi bio dovoljno precizan.  Potražiš na eBayu ili AliExpressu head lamp uz oznaku baterije, npr. ovako.

 

Imaj na umu jednu stvar - vidjet ćeš da će ti tu izlistati i 18650 lampe. Stvar je u tome da takve u pravilu dolaze s adapterom za AAA baterije, znači možeš koristiti 18650 bateriju ili 3xAAA baterije koje glume 18650.

 

Osobno lampu nisam kupio sad već 7-8 godina - imam jednu šrotnu glomaznu za 3xAAA baterije (isto se stavljaju u valjkasti adapter, no s prednje strane, znači uz svjetiljku, a ne na stražnju stranu glave) za nekoliko desetaka kuna iz Peveca valjda i jednu elegantniju, za 2xAA baterije, iz Intersporta ili Hervisa ili tako nešto - ne sjećam se više koliko je koštala, mislim da je bila ispod ili oko 100 kuna, al to je bilo davno.

12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Aha... Nisi bio dovoljno precizan.  Potražiš na eBayu ili AliExpressu head lamp uz oznaku baterije, npr. ovako.

 

Imaj na umu jednu stvar - vidjet ćeš da će ti tu izlistati i 18650 lampe. Stvar je u tome da takve u pravilu dolaze s adapterom za AAA baterije, znači možeš koristiti 18650 bateriju ili 3xAAA baterije koje glume 18650.

 

Osobno lampu nisam kupio sad već 7-8 godina - imam jednu šrotnu glomaznu za 3xAAA baterije (isto se stavljaju u valjkasti adapter, no s prednje strane, znači uz svjetiljku, a ne na stražnju stranu glave) za nekoliko desetaka kuna iz Peveca valjda

 E, to! Hvala :D

 

Haha, imam... imao sam i ja točno takvu. Klinci razbili prošli tjedan, a ja moram uskoro ići sređivati stvari u šupi u podrumu. Imam osjećaj da će mi trebati

Pa kad već uzimam, reko, ajde da vidim kak ove "bolje" rade :D

 

EDIT, ako još nekog zanima, za oko 10-12 dolara:

3800 lumena, 4 AA baterije, zoom, vjerojatno jako dugo drži s 4 baterije.

 https://www.aliexpress.com/item/XML-T6-2000Lm-Waterproof-Zoom-LED-Headlight-Headlamp-Head-Lamp-Light-Zoomable-Adjust-Focus-For/32575081013.html

 

 

Ili dvostruka LED-ica, 6000 lumena, punjač, USB (može se puniti/svijetliti preko USB baterije), auto punjač, podržava 18650, AA, AAA

I za razliku od gornje, samo tri AA:

 
 

https://www.aliexpress.com/item/6000LM-2-XML-T6-LED18650-AA-AAA-Headlamp-Headlight-Bicycle-Light-Head-Lamp-Light-2x18650/32667047514.html

 

Nabavio sam hrpu AA Duracelki, pa mislim da ću odabrati prvu soluciju, vjerojatno dosta dulje traje s 4 baterije i manje lumena....

(al me ipak nekako vuče i na drugu, jer mi se nekako sviđa više mogučnosti u budućnosti.)

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.7.2017 14:49 (CyberDemonVZ).
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Drugu bi ti imalo smisla naručiti ako ćeš koristiti 18650 baterije, bilo izvađene iz baterije za laptop, bilo da ih sam kupiš. Al onda možda imaš i bolja rješenja (svjetiljka s jednom baterijom) - treba li ti stvarno glomazna dvoglava svjetiljka s dvije baterije? Ako treba, OK. Ako ne treba, onda je bolje da ideš na nešto manje.

 

Ja se s trajanjem baterije ne bih previše opterećivao - ako hoćeš jače svjetlo, naravno da će baterije kraće trajati. Ako hoćeš manji paket (manju veličinu, manju težinu), naravno da će baterije kraće trajati. Ali isto tako rezervne baterije možeš imati oko sebe, a ne u svjetiljci.

 

 

PS zašto Duracellke (brijem da govoriš o alkalnima)? Zašto si ne kupiš neke low self-discharge punjive baterije, poput Eneloop (sveposvud), Camelion AlwaysReady (Čipoteka), Turnigy LSD (HobbyKing)? Mislim da sad i Duracell i Varta imaju LSD varijante NiMH baterija.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.7.2017 14:59 (mbaksa).
12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Drugu bi ti imalo smisla naručiti ako ćeš koristiti 18650 baterije, bilo izvađene iz baterije za laptop, bilo da ih sam kupiš. Al onda možda imaš i bolja rješenja (svjetiljka s jednom baterijom) - treba li ti stvarno glomazna dvoglava svjetiljka s dvije baterije? Ako treba, OK. Ako ne treba, onda je bolje da ideš na nešto manje.

Ja se s trajanjem baterije ne bih previše opterećivao - ako hoćeš jače svjetlo, naravno da će baterije kraće trajati. Ako hoćeš manji paket (manju veličinu, manju težinu), naravno da će baterije kraće trajati. Ali isto tako rezervne baterije možeš imati oko sebe, a ne u svjetiljci.

PS zašto Duracellke (brijem da govoriš o alkalnima)? Zašto si ne kupiš neke low self-discharge punjive baterije, poput Eneloop (sveposvud), Camelion AlwaysReady (Čipoteka), Turnigy LSD (HobbyKing)? Mislim da sad i Duracell i Varta imaju LSD varijante NiMH baterija.

 Da, u pravu si, neću uzimati  18650 baterije, pa nebudem ni gledao ove s punjačem.

 

Zašto Duracell? Dobio sam nekoliko paketa ovih:

https://edigital.hr/aa-baterija/duracell-turbo-max-alkalna-aa-baterija-4-kom-p403532

Pa smiješnoj cijeni, pa reko zašto ne

 

Eneloop imam u PC periferiji i igračkama na daljinski tak da sve znam :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CyberDemonVZ kaže...
Zašto Duracell? Dobio sam nekoliko paketa ovih:

https://edigital.hr/aa-baterija/duracell-turbo-max-alkalna-aa-baterija-4-kom-p403532

Pa smiješnoj cijeni, pa reko zašto ne

Radije si to stavi za daljinske za televizor i za zidne satove.  I recimo za slučaj kad potrošiš bateriju/e u mišu ili tipkovnici ako imaš bežične, pa da ih možeš koristiti dok ti se ove pune. Šteta trošiti alkalne baterije - samo se stvara otpad.

 

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice