Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.849.227
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Tnx

Nisam skuzio sto znaci skracenica NC.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Fake_Alert kaže...

Tnx

Nisam skuzio sto znaci skracenica NC.

 NC = Normally Closed

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
It'sMe932 kaže...
Fake_Alert kaže...

Tnx

Nisam skuzio sto znaci skracenica NC.

 NC = Normally Closed

Iako kratica to ne znači, može se protumačiti i kao normally connected. Iliti spojeno u "normalnom" stanju. Malo je zapravo bezveze što je to Normally pa kratica bude N..., jer bi si netko neupućen mogao to protumačiti kao Not Closed ili Not Connected. Bilo bi bolje da su odabrali neku drugu riječ.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
It'sMe932 kaže...
Fake_Alert kaže...

Tnx

Nisam skuzio sto znaci skracenica NC.

 NC = Normally Closed

Iako kratica to ne znači, može se protumačiti i kao normally connected. Iliti spojeno u "normalnom" stanju. Malo je zapravo bezveze što je to Normally pa kratica bude N..., jer bi si netko neupućen mogao to protumačiti kao Not Closed ili Not Connected. Bilo bi bolje da su odabrali neku drugu riječ.

 Nema veze, standard u industriji je NC normally closed, a NO normally open :)  Svi to koriste, vidio sam to u puno industrijske dokumentacije.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozz, zanima me vaše mišljenje o rasporedu LED-ica(SMD 1206)

Ramak između redova je 6.35mm dok je razmak između svake LED-ice 7.62mm. Bojim se da ih neću moći kvalitetno zalemit ako ih približim još, no opet me brine i to da svjetlost neće bit neka jer su udaljenje previše. Sa strane sam stavio jednu 5mm THT LED-icu za usporedbu.

 

 

https://imgur.com/zExydeh

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da će ti biti jako tesko za zalemiti, ne nemoguće, ali teško. Pogotovo ako nemas SMD vrh ili hot air lemilicu.

Zasto ne kupis neku od gotovih plocica s eBay-a? Mislim da se ne isplati zezati s ovakvim sitnicama.

https://ebay.us/wMIQlG

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Imam metalnu pincetu, i dovoljno prostora.. Stavio bi prvo lem na jedan pad, i onda ubacio smd led i nakon toga dodao lem i na drugi pad. A takav mi je pcb zbog kućišta
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Danijel789 kaže...

Zasto ne kupis neku od gotovih plocica s eBay-a? Mislim da se ne isplati zezati s ovakvim sitnicama. 

Ti kao da si nov na ovom forumu ili barem na ovoj grupi.  Dex si sam jako otežava nešto što ne bi trebalo biti teško. Podsjeća me na Michaela Scotta iz The Officea - "I'm going to make this way harder than it needs to be":

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pogledaj sliku PCBa kojeg sam stavio, vidi koliko pinova trebam...

15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

Obrati paznju na to da se na ts80 grije rucka tako da nije bas za predugu upotrebu.

Tako da ako lemis dugo u komadu mislim da je ts100 jos uvijek bolji odabir(al uzmi u obzir da nemam ni 1 od ta 2 modela i da je to cisto moje razmisljanje temeljeno na reviewima)

 Hvala, to mi je dosta bitno jer mislim lemiti po par sati u komadu. Moram detaljno procesljati reviewove.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne znam što kompliciraš, nisu to 0402 ili 0603 iako se i one leme ručno bez problema. S 1206 ne bi treba imati baš nikakvih problema ako imaš OK lemilicu i flux.  Ako si nesiguran imaš na ebayu kitove za vježbanje SMD komponenti za 2-3$.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma malo sam smanjio ramak, sad to ovako izgleda

 

https://imgur.com/a/JI9BW6n

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bit će to OK, samo bih ja stavio deblje taceove, Vidim da ima prostora. Posebno ako češ sam raditi jetkanje.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Šta je jetkanje? Traceovi su 0.3mm, na 1oz to je 1A maks
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Sam raditi pločicu, u kiselini.
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
andrijam kaže...
Sam raditi pločicu, u kiselini.

 

Ma iskreno, ne radi mi se to. Em je kiselina, em ima hrpa teksta koju želim napisati na PCB... Nek budu PCB-ovi profesionalniji. 

Kućište ću dizajnirati u CATIA-i, još jedino ne znam gdje bi mogao izraditi od prozirne plastike(ili malo zamućene) poklopac za far. Našao sam firmu koja 3D printa dijelove.

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim da je ovaj tvoj projekt pretezak za djep s obzirom sto dobivas.

 

Kad radis nesto, cilj je da cim jeftinije napravis projekt, a to se radi na nacin da je cim manje djelova po narudbi i da cim vise koristis gotovo s police.

Barem se tako uci na faksu, a i u praksi kad sefu moras objasniti za sto tocno ti on daje odredeni buget.

 

Za kuciste kupi neku kutijicu velicine pcb-a, ako treba ju jos stanjis, kupi pleksi zeljene prozirnosti, izmedu silikon i to je to.

 

EDIT:

Kuzim tvoj nacin razmisljanja, sam sam tako prije razmisljao i shvatio da to tako ne funkcionira.

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.8.2018 20:30 (CroNk3r).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ma pleksiglas je izgleda jedina opcija, no opet glavno kućište i kućišta farova moraju bit po mom guštu(+zbog još nekih stvari)..
Najskuplje će me baterije izaći(8x18650)
Ne žalim iskreno za novcem jer dobivam nešto što se ne može kupit, bar tako mislim
14 godina
moderator
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ekipa ako netko treba TS100 imam kupon koji spušta cijenu na $45, javite se na privat :)

 

Ja sam naručio jednu već.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...

Ekipa ako netko treba TS100 imam kupon koji spušta cijenu na $45, javite se na privat :)

 

Ja sam naručio jednu već.

Javi ako ćeš imati za TS80! 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne bih se složio. Sve pristojnije lemilice imaju najmanje 70W, ne računam mikro lemilice i mikro klješta, oni imaju oko 50W. Pozicija grijača nije tolko bitna kod kompozitnih vrhova koliko je bitna pozicija senzora temperature, koji odmah reagira, a ne za 15 sekundi. Ono što je proslavilo JBC je to da čim počme padati tempreatura lemna stanica to zna i krene grijati vrh svom snagom, druga stvar je brzina zagrijavanja od 10tak sekundi, i za to treba snaga, ne računam u to na vrhove koji se griju magnetskom indukcijom, njih nisam koristio pa ne znam.

Postoji nekoliko videa na internetu gdje ljudi stavljaju vrhove jbc lemilica na veće tremalne površine pa čak i u  vodu s prikazim grafa snage i temperature na lemnoj stanici. Jer budimo realni ti kompozitni vrhovi nemaju gdje spremiti termalni kapacitet, pre tanki su, ali zato odmah reagiraju zato jer je senzor u samom vrhu. I tu dolazi snaga do izražaja, tako da tempreatura vrha može biti što stabilnijia. Uzalud takvi vrhovi ako lemilica i dalje nema dovoljno sange.

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Javi ako ćeš imati za TS80! 

 Imat ću kad završi promo cijena koja je trenutno.

Trebala bi koštat oko $65 s kuponom.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...
mbaksa kaže...

Javi ako ćeš imati za TS80! 

 Imat ću kad završi promo cijena koja je trenutno.

Trebala bi koštat oko $65 s kuponom.

Pretpostavljam da će to biti za golu lemilicu, ne? Koliko će biti jači paket, s debljim vrhom, USB-C kabelom, adapterom i inim?

 

I dalje je to puno, s obzirom da se TS100 može na akciji kupiti za oko 45 dolara...

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Pretpostavljam da će to biti za golu lemilicu, ne? Koliko će biti jači paket, s debljim vrhom, USB-C kabelom, adapterom i inim?

 

I dalje je to puno, s obzirom da se TS100 može na akciji kupiti za oko 45 dolara...

 Nemam još točne informacije, morat ćemo pričekati dok dobijem kupon.

Znaš da s kinezima baš i nije lako komunicirati :)

 

Cijena je trenutno nabrijana jer je novi proizvod, bude se to normaliziralo.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
13 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ekipa, slab sam s elektrotehnikom, ali imam osnovno neko znanje. Zanima me kako oni tzv. stun gunovi koji navodno postižu nekoliko milijuna volta (marketing, u stvarnosti je to možda par kV) ne ubiju čovjeka kad je u pitanju takav napon, ako s druge strane kućna mreža od 220V ubija. Malo sam čitao po netu i vidim da je fora s kondenzatorom koji ima malu discharge energiju, ali mi svejedno nije baš najjasnije ako uzmemo Ohmov zakon, kako to da toliki napon ne ubije čovjeka. Od tolikog napona bi trebala proteći velika struja tijelom da herc stane. Meni je jasno da takav uređaj koji je napajan 9V baterijom ne može ubiti čisto energetski gledano jer teško može posjedovati dovoljno energije. Je li moguće da taj napon koji postoji u stun gunu traje neznatno malo da ne može napraviti utjecaj?

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Keops kaže...

Ekipa, slab sam s elektrotehnikom, ali imam osnovno neko znanje. Zanima me kako oni tzv. stun gunovi koji navodno postižu nekoliko milijuna volta (marketing, u stvarnosti je to možda par kV) ne ubiju čovjeka kad je u pitanju takav napon, ako s druge strane kućna mreža od 220V ubija. Malo sam čitao po netu i vidim da je fora s kondenzatorom koji ima malu discharge energiju, ali mi svejedno nije baš najjasnije ako uzmemo Ohmov zakon, kako to da toliki napon ne ubije čovjeka. Od tolikog napona bi trebala proteći velika struja tijelom da herc stane. Meni je jasno da takav uređaj koji je napajan 9V baterijom ne može ubiti čisto energetski gledano jer teško može posjedovati dovoljno energije. Je li moguće da taj napon koji postoji u stun gunu traje neznatno malo da ne može napraviti utjecaj?

 

 

Limit struje(I)? Nije isto imaš li 220V i 10A ili 220V i 10mA 

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Keops kaže...

Ekipa, slab sam s elektrotehnikom, ali imam osnovno neko znanje. Zanima me kako oni tzv. stun gunovi koji navodno postižu nekoliko milijuna volta (marketing, u stvarnosti je to možda par kV) ne ubiju čovjeka kad je u pitanju takav napon, ako s druge strane kućna mreža od 220V ubija. Malo sam čitao po netu i vidim da je fora s kondenzatorom koji ima malu discharge energiju, ali mi svejedno nije baš najjasnije ako uzmemo Ohmov zakon, kako to da toliki napon ne ubije čovjeka. Od tolikog napona bi trebala proteći velika struja tijelom da herc stane. Meni je jasno da takav uređaj koji je napajan 9V baterijom ne može ubiti čisto energetski gledano jer teško može posjedovati dovoljno energije. Je li moguće da taj napon koji postoji u stun gunu traje neznatno malo da ne može napraviti utjecaj?

 

 S obzirom da sam izrazito lijen onda ću samo kopirati ovaj tekst s interneta:

 

Having high voltage does not mean that you have high current. You can have all the ‘motivation’ in the world for charges to move, but if there’s no charge there, you won’t get any current. So you can have a lot of potential to make charges move (voltage) without actually having any charges moving (current). This means you can have high voltage without getting hurt at all.

A great example of this is static electricity. By pulling a sweater off over your head on a cold winter day you often feel sparks crackling… this requires thousands of volts, but does not really hurt.

 

Isto tako baci oko ovdje gdje možeš vidjeti kako jačina struje utječe na ljudsko tijelo.

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.9.2018 22:52 (It'sMe932).
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...
mbaksa kaže...

Pretpostavljam da će to biti za golu lemilicu, ne? Koliko će biti jači paket, s debljim vrhom, USB-C kabelom, adapterom i inim?

 

I dalje je to puno, s obzirom da se TS100 može na akciji kupiti za oko 45 dolara...

 Nemam još točne informacije, morat ćemo pričekati dok dobijem kupon.

Banggood baš provocira! TS100 sad za 40 dolara na akciji. S jedne strane mi nije sila kupovati novu lemilicu jer u zadnje vrijeme jako, jako malo lemim. No kad lemim, onda mi je malo žao što nemam poštenu štapnu lemilicu. TS80 je previše novca za to što meni treba, a TS100 je "stara tehnologija" (i vjerojatno bih si morao kupiti i strujni adapter da je mogu potpuno iskoristiti) uz lošiju ergonomiju.

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Imaš još nešto više od 2 sata za odluku...

 

Da nemam ionako previše dobrih lemilica, ja bih kupio sad TS100.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Uvijek ju možeš nekom poklonit 🙄😂
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.9.2018 9:47 (Dex.pwn).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice