Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

poruka: 24
|
čitano: 28.415
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

U ovih par postova detaljno je opisan proces izrade tiskane pločice "toner transfer" postupkom.

 

Toner transfer je kvalitetom lošiji od od "Fotopostupka" ali je daleko jeftiniji i jednostavniji, stoga je vrlo zanimljiv početnicima ili iskusnim elektroničarima koji nemaju opremu[$$] potrebnu za fotopostupak.

 

[1.] Za početak treba električnu shemu pretvoriti u montažnu. Postoji brdo programa za njezino crtanje. Eagle PCB pruža odličan omjer naprednih mogućnosti i jednostavnosti korištenja te je dobar izbor. Skinuti ga možete sa slušbene stranice. Jedina razlika između demo i pune verzije je u tome što je veličina prostora za crtanje ograničena na 10x10cm. Slika 1.

 

[2.] Nakon nacrtane pločice slijedi printanje u 1:1 mjerilu(sliku ne treba zrcaliti). Na slici 2. prikazana je provjera mjerila. 

 

[3.] Dodatno se može provjeriti raspored komponenti jer se kod crtanja može previdjeti njihova veličina pa se dogodi da ne stanu na pločicu. Slika 3. (Ovo je komad spužve za pakiranje u koji mogu upiknuti komponente, može i stiropor)

 

[4.] Printanje laserskim printerom na papir za prijenos. Službeno se korisit foto papir(za ispis slika - 20Kn) ali je besplatna opcija korištenje papira iz kataloga. Može se isto koristiti kuhinjski papir za pečenje. Papir mora biti "mastan" da se boja može preslikati na pločicu. Slika 4.

 

[5.] Potrebna je jednostrana tiskana pločica koju je praktično izrezati potrebnu veličinu. Slika 5.

 

[6.] Izrezanu pločicu treba očistiti od masnoće i zaštitnog laka. U protivnom toner se neće preslikati. Može se koristit alkohol ili fini brusni papir(čelična vuna). Slika 6.

 

[7.] Fiksiranje pločice na papir. Maskirna traka ne ostavlja tragove po polčici. Slika 7.

 

[8.] Peglanje(može se koristiti parna pegla, ali nemojte uključiti paru). Između papira i pegle dobor je staviti tanku krpu. Slika 8.

Slika 1. Slika 1.
Slika 2. Slika 2.
Slika 3. Slika 3.
Slika 4. Slika 4.
Slika 5. Slika 5.
Slika 6. Slika 6.
Slika 7. Slika 7.
Slika 8. Slika 8.
elCid
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2014 19:21 (elCid).
 
8 0 hvala 6
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

[9.] Stavljanje ispeglane pločice u vodu. Voda će razmočiti papir te će se tako lakše skinuti. Slika 9.

 

[10.] Kada je pločica bila dovoljno dugo u vodi potrebno je istrljati prstom papir sa pločice(oprezno, da se toner ne ošteti). Slika 10.

 

[11.] Može se dogoditi da toner nije dobro preslikan. To se popravlja markerom ili nožem ako se toner razlijao i kratko spojio dva voda. Slika 11.

 

[12.] Za nagrizanje bakra koristio sam feriklorid(Elmatis - 36Kn; Chipoteka - 35,63Kn; Kronos - 22,5Kn). Feriklorid je vrlo opasan, stoga je potreban oprez i zaštitna oprema pri njegovom korištenju. Više o zaštiti pri radu sa kemikalijama: link. Slika 12.

 

[13.] Otopina za jetkanje se radi od 250 grama feriklorida i 500ml tople vode temperature između 20 i 40°C. Veća temperatura otopine može ubrzati kemijsku reakciju i uništiti pločicu. Meni je bilo potrebno 150ml otopine, stoga sam linearno odvojio 75 grama feriklorida. Slika 13.

 

[14.] Pametno je napisati na pakiranje koliko je sadržaja iskorišteno. Tako vodim računa o količini i znam imam li dovoljno kada ću raditi novu otopinu. Slika 14.

 

[15.] Temperatura vode, kao što sam gore rekao je vrlo važna. Kod mene, voda iz bojlera ime temperaturu 30°C koju sam dodatno podgijao na 40°C. Najlakši način provjere temperature je multimetrom koj ima termoelement. Slika 15.

 

[16.] Otopina se radi u plastičnoj posudi (feriklorid nagriza metal). Predlažem da tu posudu (kao i ostatak korištenih posuda) više ne koristite, osim za jetkanje. Slika 16.

Slika 9. Slika 9.
Slika 10. Slika 10.
Slika 11. Slika 11.
Slika 12. Slika 12.
Slika 13. Slika 13.
Slika 14. Slika 14.
Slika 15. Slika 15.
Slika 16. Slika 16.
elCid
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2014 19:12 (elCid).
 
6 0 hvala 4
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

[17.] Nakon jetkanja pločicu valja dobro isprati u običnoj vodi. Slika 16.

 

[18.] Nakon gotovo tri sata zezanja se oko pripreme i samog jetkanja možemo napokon vidjeti izgled pločice, ali do kraja je ostalo još puno posla. Slika 17.

 

[19.] Po završetku rada sa kiselinom potrebno ju je sigurno uskladištiti. Treba koristiti posudu koja se može čvrsto zatvoriti i potrebno je staviti etiketu na istu sa njezinim sadržajem. Slika 19.

 

[20.] Na red dolazi bušenje i rezanje na pravu veličinu same pločice. Za bušenje i rezanje sam koristio multifunkcijski alat tzv. "Dremel". Prašina(staklena vlakna) koja nastaje bušenjem i rezanjem pertinaxa ili vitroplasta je kancerogena stoga je pametno koristiti nekakvu zaštitnu masku. Slika 20.

 

[21.] Toner se skida finim brusnim papirom, čeličnom vunom ili acetonom. Pločica se sada može zaštititi lotlakom(lak koji ima u sebi flux). Ako koristite samo običan lak, lakiranje se obavlja poslije lemljenja. Može se koristiti i lak za kosu :). Slika 21.

 

[22.] Pločica bi sada trebala izgledati ovako: Slika 22. Izrezana, izbušena i lakirana, odnosno spremna za lemljenje.

 

[23.] Prije lemljenja na hrpu sam skupio sve komponente. Samo da vidim koliko me čeka posla(možda bolje reći uživanja) :)

Slika 16. Slika 16.
Slika 17. Slika 17.
Slika 19. Slika 19.
Slika 20. Slika 20.
Slika 21. Slika 21.
Slika 22. Slika 22.
Slika 23. Slika 23.
elCid
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.6.2014 19:11 (elCid).
 
3 0 hvala 2
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

rezervirano

elCid
 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Zadnji put kada sam bio u Chipoteci su mi rekli da više nemaju feriklorid, da sada kao zamjenu imaju Natrij persulfat, no vidim da i dalje na popisu imaju feriklorid.

 

Do onda sam i ja koristio feriklorid i najveća zamjerka mi je bila skladištenje i vrijeme nagrizanja. Bilo mi je malo glupo za samo jednu pločicu rastapati granule pa onda baciti ostatak, i tako svaki put kada radim neku sitnicu, pa sam sačuvao. Donekle je upalilo, ali nakon 3-4 pločice više baš i nije nagrizalo. Zadnja koju sam radio se "kiselila" preko 3 sata, uz zagrijavanje otopine da ubrzam reakciju i mućkanje same pločice u otopini iz istoga razloga :).

 

Imao sam još feriklorida, no probao sam sa natrij persulfatom i mogu reći da je puno bolji. Smutio sam cca 200ml otopine prošle godine u listopadu i stvar radi i dan danas, napravio sam sigurno 10ak pločica, što malih 3x4cm do većih 6x8 i jednostranih i dvostranih. Upravo sada mi se jedna pločica "kiseli" :). Reakcija se je usporila, ali stvar radi, trenutno treba oko 30 minuta da se izjetka. No ne treba ni grijati ni mućkati. Samo bućnem i ostavim. A i već bih polako mogao smutiti novu otopinu, no mislim da ću probati sa solnom kiselinom. To kažu da je dosta dobro, tu sam našao upute za ovaj postupak. Solnu kiselinu (HCl) je lako nabaviti, ima je u skoro svakoj trgovini na odjelu sa sredstvima za čišćenje. Jedino je peroksid malo teže nabaviti. No nije toliko kritičan, vjerojatno bi radio i onaj za blajhanje kose, u DM-u sam npr. vidio da ih ima. Jedino je bad što je to prilično jaka kiselina pa treba biti oprezan, natrij persulfat je prilično bezazlen.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

peroksid uzmes u DM il di god za kosu tocno
ali gledas da je sta jaci
ja sam jednom bio uzo jedan u kremi i taj ej bio zvjer samo si moro pazit da ti ploca na padne u talog inace sve ode u 3pm

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Zaboravite na feriklorid, kombinacija solne kiseline i peroksida je puno učinkovitija!

Svi smo mi Mentalist.
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Prije par mjeseci sam nabavio iz apoteke litru peroksida, maksimalno što smiju dati je 10%. Vidio sam u DM-u da je isto 10%, a najjeftinije što imaju je 12% gel/krema. Peroksid inače koristim za izbjeljivanje plastike (retrobright).

 

Na onom linku što sam gore stavio lik kaže da mu je jetkanje bilo gotovo za 2 minute (sa solnom kiselinom). Štos sa tim je da se sa vremenom ta kiselina "promjeni", umjesto HCl postane CuCl2, koji i dalje funkcionira za jetkanje, samo što mu povremeno treba dodati peroksid da se "obnovi". Ili samo ostaviti na "na zraku" da sam povuče O2, što je možda bolja opcija jer će dodavanje peroksida (što je najbrže) povećati volumen pa će se svako malo trebati rješavati viška, što je malo nezgodno jer je bakar (a i sama kiselina) "malko" toksičan da se samo tako šikne u WC :). Da bi se rješilo toga može se dodati soda bikarbona (reakcija je "vesela" pa to baš ne bi trebalo raditi u dnevnom boravku, ili bilo gdje gdje u zatvorenom prostoru, ili tko bi htio sačuvati parket/namještaj/pločice :)) ili aluminijska folija. I jedno i drugo "potroši" CuCl2.

 

Naišao sam da umjesto foto papira ljudi koriste papir za pečenje no nisam probao. Već neko vrijeme ne koristim metodu sa toner transferom nego foto (napravio sam si u starom skeneru UV osvjetljivač sa UV ledicama), dvostrane pločice bi bilo jako teško raditi sa toner transferom, kako znati da je nanišanjeno OK? :) Plus ne moram svako malo izvlačiti printer. Isprintam jednom na foliju i onda sa tim mogu osvjetliti više pločica.

 

Kod toner transfer metode me najviše naživciralo peglanje, vjerojatno je puno lakše sa laminatorom, samo treba i njega naći da je OK, tj. da ima dovoljno visoku temperaturu, često i njih modaju da bi im povečali max temperaturu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Pozdrav

ja sam također ispočetka radio sa ferikloridom ali ono je mrtvilo .. 

prešao sam na peroksid i solnu ..solnu nadem u ducanu a peroksid sam kupio u jednom ducanu za frizere i ima 30 % 70 kn dođe ... posto sam iz splita kome treba moze ga kupiti u ducanu koji se zove ukosnica ..a nalazi se pokraj oprtničke škole  

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
12 godina
odjavljen
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Zahvaljujem svima na inputu, vašim vlastitim iskustvima pri izradi tiskanih pločica. 

 

Ova gore opisana metoda nije možda najbolja, jer to je apsolutno subjektivni dojam što je zapravo i dobro. Upravo je zato na svakome da se informira o različitim metodama i okuša u samoj izradi pa iz vlastitog iskustva zaključi koja mu je metoda izrade zapravo najpovoljnija, odnosno najkvalitetnija, njaisplativija, najjednostavnija, najjeftinija (ovisno o tome što traži).

 

@Solo761

Da, papir za pečenje se može isto koristiti za prijenos tonera. Editirat ću prvi post i staviti tu informaciju. Zahvaljujem :)

 

Isprike svima na zapostavljanju teme. Imao sam dosta obaveza na faksu kako je semestar pri kraju [završio sada :D]. Još ću u zadnji post staviti slike gotovog uređaja i njegov kratak opis.

elCid
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Pozdrav! Zanima me ovo:Znaci imam Epson NX415 printer,neznam da li je moguca Toner transfer metoda sa ovim printerom..Ako je moguca kakav papir trebam kupit,gdje i ostalo.. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Čitam i nevirujem ... jesi li ti uopce procita ovo gore sta je kolega pisao ..i podebljao sa zelenim obrubom ???

 

Barem ova tema nije velika pa se moze procitat ..

 

 

Ugl nemožeš jer ta tvoj printer nije laserski nego obični tintni .... ako zelis nesto radit transferom najbolje ti je  u prvi  kvalitetnji fotokopirni studio i nek ti isprintaju ili na grafo foliju ili na foto papir ... 

 

meni osobno je draži foto papir jer kada ga ''zaljepim'' glačalom onda ga samo uvalim u ledenu vodu i pričekam da se papir dobro natopi te ga je lako odstranit dok sa folijom mozes imat problema da ti nece ostat na svim mjestima ...ali opet transfer postupak se ne nosi kao precizni postupak i niej za neke fine sheme pa se uvik moze popravit stvar sa flomasterom ..(e pazi ne bilo kojim flomasterom)

 

Pošto vidim da si neinformiran progooglaj malo i pretarzi forum...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
10 godina
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

....da dodam još jedan postupak koji sam koristio na friško napravljenoj pločici prije bušenja/ spajanja komponenti...da ne oksidira i od prstiju da se ne zamasti bi takvu novu pločicu premazao kalafonijem :) ....imao sam grumenova te smole ( u bivšoj firmi je bilo u bačvama od 200L). Zdrobim komad od otprilike 1 cm kubični i uspem u bočicu od 1dL i ulijem čistog alkohola do pola bočice. promućkam i  ukapam na komadić spužvice te premažem po čistoj pločici. Kad se osuši izbušim pa sa guštom lemim elemente{#}

 

ps: bočicu hermetički čepom zatvoriš i možeš otopinu koristiti dok ne potrošiš sve...

9 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Ante5656 Zao mi je sto sam te začudio svoji neznanjem...Ali sam zahvalan sto si mi objasnio..AF139 gdje se moze nabavit to? Ako moze netko reci koji je dobar marker onako praktican ali i da ostaje tinta nakon jetkanja. Ne sada neki preskup,neki onako prosjecan i funkcionalan.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Edding 400 crni ili crveni.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom
Amater258 kaže...

Ante5656 Zao mi je sto sam te začudio svoji neznanjem...Ali sam zahvalan sto si mi objasnio..AF139 gdje se moze nabavit to? Ako moze netko reci koji je dobar marker onako praktican ali i da ostaje tinta nakon jetkanja. Ne sada neki preskup,neki onako prosjecan i funkcionalan.

 

Kolega nisi me toliko začudio svojim neznanjem nego u prvoj poruci je sve opisano a ti pitas nesto sto je vec odgovoreno ..ali nema veze :D forum je tu da se pita pa i po nekoliko i nekoliko desetaka puta .. :D

 

Vidim da se interesiraš za flomaster ...e pa jos jedan savjet kada budes crtao flomasterom po pločici onda ti je najbolje raditi točicu jednu do duge da ostane što debilji sloj  flomastera jer ako vučeš crtu onda(više puta) onda se skida sloj koji je prethodn ostavljen ..a jedan sloj je pre malo ..ako je kiselina jaka progrize ga ...

ali ak obudeš radio sa papirom neces imat potrebe koristiti marker :D

 

Ste se tice toga što ti je kolega rekao ..to je jako pametno ..ali ja kada radim pločice(transfer postupkom) na kraju ih sve prođem lemo mtj  polemim ono gdje je bakar ... a ako radin fotopostupkom to niej ptorebno jer na bakru ostaje foto sloj :D

Uživaj i sretno

 

 

 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
9 godina
neaktivan
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

ante5656 danas sam kupio marker edding 400 crveni, izrezao sam mali kvadratic pcb i bezveze povuko par srta da vidim hoce li ostat. Stavio sam u feroklorid(inace netrba mi velika kolicina pa sam stavio par koamada u casicu od 20ml i napunio mlakom vodom) ali nakon 20ak minuta kada je ostatak bakra nestao nestalo je sve i marker i bakar ispod toga.Sad neznam u cemu je problem.. mozda koncetraciji kiseline,ili nesto drugo,pa ako mi mozes nest preporucit ja stvarno neznam..

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

PCB ne smije biti duze od 10min u ferokloridu i mora se svake 1-2min vaditi ploca i provjeravati.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom
Amater258 kaže...

ante5656 danas sam kupio marker edding 400 crveni, izrezao sam mali kvadratic pcb i bezveze povuko par srta da vidim hoce li ostat. Stavio sam u feroklorid(inace netrba mi velika kolicina pa sam stavio par koamada u casicu od 20ml i napunio mlakom vodom) ali nakon 20ak minuta kada je ostatak bakra nestao nestalo je sve i marker i bakar ispod toga.Sad neznam u cemu je problem.. mozda koncetraciji kiseline,ili nesto drugo,pa ako mi mozes nest preporucit ja stvarno neznam..

Da  ..bas kao sto ti je i kolega rekao ..ne smije biiti dugo ...ali oept imam osječaj da ne čitaš ono što sam napisao ... pa nekoliko poruka gore sam ti napisao da ne vučeš crte po pločici nego radis crtu na način da stavljač markerom točku do točke .... ..

 

jer ak ti povuces crtu ..tebi vizualno izgleda da je sve popunjeno  tintom ali nije ... zato točku do točkice i piokuša što manje  šarat tj micati  marker dok se dira pločice..

 

Eto nadam se da ti je sad malo jasnije ..probaj pa javi

 

 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
10 godina
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

@ ante5656

kaže: "..Ste se tice toga što ti je kolega rekao ..to je jako pametno ..ali ja kada radim pločice(transfer postupkom) na kraju ih sve prođem lemo mtj  polemim ono gdje je bakar ... a ako radin fotopostupkom to niej ptorebno jer na bakru ostaje foto sloj :D"

 

...kako lemiš spojeve sa elementima na pločici na kojoj ne skineš foto sloj ?

 

Za nabavku kalafonija ti neznam gdje se tamo u ZG može naći ali bi trebalo biti neka firma koja koristi smole jer se kalafonij dobija iz smole od drveća.( bar su mi tako rekli). Sve premazane djelove prethodno očišćenog bakra se sa lakoćom mogu lemiti bez hladnih spojeva :) a i perfektan je za očistiti vrh lemilice.

 

..ja bi ga iz bačve sa čekićem i izvijačem odlomio par komada ( izgleda kao smeđe-žut kristal dok je hladno a grijanjem se topi)

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.10.2014 12:47 (AF139).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Lemim tako da oko rupe  pamučnim štapičem očistim foto sloj....

 

 to što ti kažeš kalifornij ..slicna stvar je ISOPROPANOL pa ako je do njega lakše doci probaj potrazit i to ,ali opet velim ti  ako radis nesto jednostavno samo polemi jer radis transfer postupkom!

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
10 godina
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Kolofonij ima za uzet u Conrada ( iako bi u nekoj firmi koja ga koristi mogao pola kila dobiti badava) i ni približno nije slično sa isopropanolom. Neko vrijeme je bilo uzeti tinol žicu punjenu kolofonijem koji za razliku od većine pasta za lemljenje ne nagriza tj. bez kiselina je.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Da falija san isopropanol nije slican kolofoniju ali ima slican ucinak tj namjenu

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
8 godina
offline
Izrada PCB-a Toner transfer postupkom

Može netko preporučiti laserski printer namjene isključivo za toner transfer postupak.. Budget je do 100 eura , i sad bitno je koliko koštaju zamjenske tinte , jer ne bih htio kupovati tinte skuplje od samog printera. Lijep Pozdrav!

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice