Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

poruka: 8
|
čitano: 27.573
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

Pozdrav,naslov sve govori,ima li netko ideju kako napraviti nešto od ovog nabrojenog?Samo onako iz hobija,za puniti baterije....

XxElectroFuckerxX
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Izrada solarnih ploča/vjetrenjače
Sve ovisi kakve baterije namjeravas puniti, ali iz prakse ti govorim da ako se radi o necemu sto je vece od baterija za daljince, fotice i sl se tako nesto ne isplati. Pogledaj po njuskalu, za 999kn imas novi, gotovi komplet sa akumulatorom,solarnim panelom,inverterom i svime sto ti je potrebno za nirmalan rad. Ako se bas zelis igrati, onda hop na ebay i kupi jeftino ostatke od modula i sl.
http://www.youtube.com/radiopulsfm
13 godina
offline
Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

Ne isplati se sam raditi ovo jer će te ispast još skuplje nego da kupiš

 

Link: http://www.asel.hr/solarni%20fotonaponski%20sustavi.htm

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

POzdrav evo ja cu ti nesto napisati u vezi izrade vjetrenjača i solarnih panela ..

 

Evo ovako ...solarne panele tj panele koje bi ti proizvodile struju sam kod kuce nemozes napraviti ..jedino možeš napraviti solarni panel za grijanje vode ili zraka ... za zrak se cesto napravi od limenki : http://solar.freeonplate.com/solarni_kolektor.htm

za vodu umjesto limenki se stavu bakrene cijevi i kroz njih se pušta voda... ili možeš koristiti kiler iliti hladnjak motora od nekog kamijona ali što večeg kapaciteta ...

 

toliko o suncu amo sad na vjetar...

 

princip cijelog rada je uhvatiti energiju ,,pohraniti je te ju transformirati u prihvatljivi oblik te ju iskoristiti

Dakle za hvatanje energiej iz vjetra potreban ti je vjetrogenerator olitiga vjetrenjača...

 

lopatice možeš napraviti od cijevi za kanalizaciju,plexiglasa,fiberglasa,lima i sl ...

generator e tu vec ima veceg posla i vecih problemcica ..dakle trebao bih ti generator koji bi na 100-300 okretaja u minuti davao 15-16 v  (za struju odnosno snagu cemo nesto kasnje) ..da bih to mogao dobiti postoji nekoliko načina prerade automobilskih alternatora ili elektromotora ...ili cak bez prerade ali ugradnje prijenosa preko remenice ali o tome ne bi jer je komlicirano... sto se tice  prerade najbolje je na alternatorski rotor skinuti namotaje i staviti stalne neo magnete (link za kupovinu i informacije http://artas.hr/magneti/neodimijski.htm ) ili cak skinuti namotaje sa rotora te ugraditi tanju žicu sa više namotaja  a pobudu za rotor uzeti sa akumulatora kojeg bih punio...

 

e sad cemo malo osnazi dakle snaga je jedanko u*i tj napon puta struaj ... tj koliko ti tvoj generator može adti struje ..što je jači može puniti više akumulatora te se onda snaga cjelokupnog sistema pojačava i s time duljina trajanja opskrbe...

 

..onda idemo na regulator -regulator punjenja ..ugl to ti je najbolje kupiti imas na njuskalu do 200 kn kvalitetnog. .mozes birati od 12 ili 24  tj sam regualtor prepozna kad ga spojiš na akumulator ...o njemui se nema što reci osim da se mora paziti na njegovu propisanu snagu i to je to ...

 

akumulator ...tu se isto nema sto reci ... uzmes jaci kapacitet ovisan o snazi pretvarača (invertera)

 

inverter pretvarač-http://artas.hr/energija/inverteri.htm- uređaj koji pretvara  onih 12 volti iz akumulatora na naših 230 na koje rade vecina kučanskih uređaja ..e tu se opat vračamo malo na snagu ..treba imati na umu da je snaga primara jednaka snazi sekundara(ne bas tocno zbog gubitaka)... tj mora se paziti na presjek žica i mogučnost akumulatora da isporuči određenu količinu struje inverteru oću reči da nomožeš spajati slabi akumulator i iz njega previše vući struje ...

 

uglavnom to je to ... uz nekoliko solarnih panela i koju jaču vjetrenjaču računi  struje ti drastično padaju ...vec sam negdije ovdije na forumu pisao o tome ali evo reci cu i tebi ..ja bih hepu odjavio preplatu da mi ne treba jača struja za zavarivanje i da mi ne treba protočni boljer koji pije 24 kw ...

 

 

Pozrav ako budes imao jos pitanja javi se ...i oprostite ako ima koja greska jer san ovo na brzinu pisao

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.5.2012 20:39 (ante5656).
12 godina
protjeran
offline
Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

Ipak nemozes odjavit pretplatu :D Ova struja nije stalna,oblacnost,nema vjetra...Tko bi rekao da je toliko komplicirano  {#}

XxElectroFuckerxX
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

Ako imaš dovoljno zaliha i rezerve možeš odjaviti ...kažem ti da bih ja  odjavio  da mi en treba jaka struaj za boljer i za zavarivanje ... 8 olarnih panela i vjetrenjač i sa strujom se razbcujem ..mogao bih je prodavati hepu ali to u našoj državi ne postoji ...tako da.. 

 

a sto se tice kompliciranosti kako kome i ovisno za kolike potrebe ..moj savjet ti ej da najprvo probaš sa steper motorom i malom snagom tj malim naponom pa da vidis kako je to malo opskrbljivat i da li iam vjetra pa ako ti ide  napraviš veliku vjetrenjaču  i imas kucnu malu elektranu ...xd poz

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.5.2012 22:39 (ante5656).
12 godina
protjeran
offline
Izrada solarnih ploča/vjetrenjače

Kako da ne postoji{#} Ima likova sta prodaju mislim da jedan lik iz Hrvaca(predpostavljam da znas di e to)prodaje HEP-u

XxElectroFuckerxX
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Izrada solarnih ploča/vjetrenjače
ante5656 kaže...

Ako imaš dovoljno zaliha i rezerve možeš odjaviti ...kažem ti da bih ja  odjavio  da mi en treba jaka struaj za boljer i za zavarivanje ... 8 olarnih panela i vjetrenjač i sa strujom se razbcujem ..mogao bih je prodavati hepu ali to u našoj državi ne postoji ...tako da.. 

 

a sto se tice kompliciranosti kako kome i ovisno za kolike potrebe ..moj savjet ti ej da najprvo probaš sa steper motorom i malom snagom tj malim naponom pa da vidis kako je to malo opskrbljivat i da li iam vjetra pa ako ti ide  napraviš veliku vjetrenjaču  i imas kucnu malu elektranu ...xd poz

Itekako postoji. Procedura je malo zaguljene, mada obećavaju da će ju pojednostavniti.

 

Pravilnik o korištenju obnovljivih izvora energije i kogeneracije.

Pravilnik o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije

Tarifni sustav za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije

 

HERA

HROTE

MINGORP

 

EDIT: Koga zanima energija vjetra, mali kapaciteti neka pogleda ovo.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.5.2012 23:04 (mario.L_hr).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice