LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

poruka: 8
|
čitano: 3.112
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

Pokusavam vec danima pronaci dimmer, za MR16 bazu zarulje.

 

Ugl. zelim u brod stavit LED MR16, zbog svoje male velicine i relativno su jeftine.

Inace MR16 LED Philips lampe se deklariraju kao 12V DC/AC.

Meni je u brodu napon na baterijama 12V, bit ce tu inverter.

 

(Inace u brodu mjenjam svu struju, tako da sad pokusavam isplanirat troskove.)

 

Nigdje ne mogu pronaci dimmer koji po mogucnosti ima 12vdc ulaz i 12v izlaz - moze i 220v ulaz, al s obzirom da vec imam 12v, cemu dizat na 220v kako bi ponovo spustio na 12v, za ledice.

 

Mislo sam stavljat 10 komada po 5W. Tj. dimer bi trebao bit min 60w snage.

 

Isto tako zelio bih regulirat jacinu svijetla, preko mobitela ili daljinskog. Kao sto je to napravljeno na GE Z Wave.

 

Na dimer bi potrosio 700kn u slucaju da je wireless, a u suprotnom ne preko 400kn.

 

Inace po struci sam elektricar, al nisam se prije bavio s ledicama opcenito.Na trzistu ima masu toga al upitno je koliko je to kompatibilno s MR16.Inace kupovao bih Philips MR16 5-7W.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

To ti je jako zeznuto pitanje.

Inače ni većina E27 i sličnih led žarulja nije kompatibilna sa triac dimmerima nego koriste posebni dimmer ili imaju ugrađen sklop za detekciju takvih dimmera.

E sad, bilo bi dobro znati koje točno MR16 žarulje planiraš uzeti jer neke izvedbe bi komotno mogao regulirati koristeći standardni PWM kontroler, a onda se se lako dalje iskombinira regulacija na daljinu.

 

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

Evo naprimjer ova, nasao sam datasheet za prigusivanje, al je problem sto su svi ti dimmeri na 120V 60Hz.Samo bi zakomplicira sustav, pa bi mi trebao transformator za napon, a onda mi je opet problem frekvencija.Jer nitko ne definira 50/60Hz vec samo 60Hz.

 

Cak sam pitao na ebayu s cime bi oni prigusivali neke svoje mr16, pa su mi preporucili scr dimmer.

 

I to cini mi se da samo oni odgovaraju. Inace slao sam mailove u razne trgovine po hrv. Iduci korak, direktno philips.

 

7 godina
online
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

Da, normalni triac dimmer ti i je scr dimmer.

U tom slučaju ti radi bilo koji dimmer koji radi na našem naponu i frekvenciji (premda kod takvih frekvencija ne igra neku ulogu).

Uglavnom, ovo rješenje s PWM regulatorom kaj sam rekao ne bi šljakalo sa philipsovim mr16 jer imaju ugrađen driver a ne priprostu regulaciju.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2018 22:00 (fer-de-lance).
16 godina
neaktivan
offline
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

jel znas mozda sto bi valjalo jer ovdje se sominju ELV i MLV dimmeri.

 

Nasao sam nesto od Osrama,al nisam siguran,a i nitko ne prodaje kotacice za prigusivanje.Kako cu ih prigusit?

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.1.2018 22:13 (Dalmatinac).
7 godina
online
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

Teško.

Svi ti dimmeri su predviđeni za rad na izmjeničnom naponu.

A kod istosmjernog samo PWM ali opet na  žarulje nema utjecaja osim ako imaju neko primitivno napajanje.

 

 

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

Nije problem(msm kad nema od 12v), svakako cu stavljat inverter od 1600w, za frizider i potrosacku elektroniku, pa mogu onda prikljucit i unutarnje osvjetljenje, samo sta kupit?

7 godina
online
Re: LED brodska rasvjeta MR16 - prigusivanje

Onda uzmi neke koje rade na standardni scr dimmer koji možeš onda kupiti bilo koji i nemaš problema.

 

 

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice