Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 469.501
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

prodaje mozda tko rpi3? novi/radbljeni, svejedno.
imam u planu raditi owncloud jer mi polako istice dropbox.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ja na žalost ne razumijem dovoljno C. Nije mi problem očitati podatke sa Senzora uz upotrebu gotovog C drivera - ima ih na sve strane i za sve senzore, ali kako ne razumijem "šta tačno radi C driver", a sve ovo mi predstavlja hobi, neću da ih koristim.
Kod micropython-a tačno razumijem sta se dešava u driveru (biblioteci).

Kad dovoljno ovladam C kodom, probacu Nodemcu i na taj način.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Mislim na Klase (funkcije) koje omogućavaju čitanje senzora, u kojoj se nalaze sve funkcije senzora npr heater protiv kondenzacije, sleep, reset I sl. Znam da mnogi C primjeri na netu često sadrže "include /IME SENZORA/" na vrhu, a onda ispod kod koji iščitava i obrađuje podatke.

14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Koji je najjednostavniji nacin za dijelit datoteke preko zajednicke mreze na Kodiju?

Onako na prvu sam naletio na nekoliko prijedloga u vidu addona, al opet je zgodnije kad netko iz prve ruke zna.

 

Dakle HDD mi je spojen na RPI, koji je spojen na WiFi.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Jeli tko uzimao WiFi extender za RPi 3? Malo mi je daleko od routera pa saada moram stavljati extender ili AP...  Zanimaju me preporuke za extender za RPi, ako je tko uzimao

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Stavi AP, nikako repeater.

 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Slicer kaže...

Stavi AP, nikako repeater.

 Mislio sam nekakav USB<extender uzeti i spojiti ga na RPi pa me zanima kak to radi, dali je ok domet i signal?

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Pozz ekipa, dali netko ima bluetooth u rpiu da mu radi?
Treba mi za PS3 joystick pa sad neznam koji da uzmem, kazu da ne rade svi.

Neznam dali bi mi ovaj najjeftiniji radio?

 

EDIT: radi :)

Autoclimb kills more people than AIDS
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.9.2016 18:49 (Svrzic).
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Imali tko od va problema sa gledanjem videa na youtubeu preko Rpi-a 3?

Probao sam do sada par distribucija i web browsera i na kojem god pusti video na 360p ili više, slika trza

Treat your password like your toothbrush. Dont let anybody else use it, and get a new one every six months. ~Clifford Stoll
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
agnostes kaže...

Imali tko od va problema sa gledanjem videa na youtubeu preko Rpi-a 3?

Probao sam do sada par distribucija i web browsera i na kojem god pusti video na 360p ili više, slika trza

 

Ra Raspiju nije moguce gledati youtube u browser-u.

 

Instaliraj ovaj plugin za Chromium:

https://chrome.google.com/webstore/detail/rpi-youtube/laacchpjldmpbhkcjfmfcjijaekhhlgn?hl=en

 

Kad otvoris youtube video, klikni na dugme extenzije i video se otvori u omxplayer-u koji bez problema moze pustati full HD na 30fps

 

To je jedini nacin da gledas youtube video na rpi, koliko ja znam...

16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Koji je po vama bolji za rpi2/3? 
OpenElec, LibreElec ili OSMc

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
BlackDwarf kaže...

Koji je po vama bolji za rpi2/3? 
OpenElec, LibreElec ili OSMc

 Kod mene se najbolje vrti LibreElec e sad trebas probati pa vidi koji ti najbolje pase 

16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Buhaha kaže...
BlackDwarf kaže...

Koji je po vama bolji za rpi2/3? 
OpenElec, LibreElec ili OSMc

 Kod mene se najbolje vrti LibreElec e sad trebas probati pa vidi koji ti najbolje pase 

 Jesi napravio overclocking cpu-a?

14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Kolege,

 

Koji rpi moze upogoniti 720p 60fps 2 kamere i da to sprema na HDD 5400rpm 320gb... Mislio sam sloziti fikxni dashcam za naprijed i iza i da to sprema sve na HDD pa smislit samo neki usb izlaz u autu da spojim.lap i prebacim na drugi hdd nesto sto mi treba. Ako nebi sljakalo, ima tko ideju? 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Jeftinije ti je kupiti dashcam jer ti za ovo treba Raspberry 3.
Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ima li u Rijeci za kupiti  Pi 3B jeftinije od Chipoteke(424kn),treba sinu za školu.  Lp

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

noob pitanje

jel mi može netko pojasnit zašto ljudi spajaju arduino na rasp? Mislim ako rasp moze obavljat sve sto moze arduino (mislim?) čemu onda to?

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.10.2016 18:57 (golatificon).
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
golatificon kaže...

noob pitanje

jel mi može netko pojasnit zašto ljudi spajaju arduino na rasp? Mislim ako rasp moze obavljat sve sto moze arduino (mislim?) čemu onda to?

 Neznam kako vjerovatno postoji nacin sa uart, spi ili i2c, a rpi ne moze sve sto i arduino, jer rpi nema analogne inpute, i iima dosta manje gpio pinova (ovisi o modelu), i mislim da arduino ima hardwerski pwm dok rpi ima softwerski (ako se ne varam uno ima 3 pina za pwm a rpi b sa wiring pi moze koristit samo 1 pin za pwm ), vjerovatno ima jos jos razloga zasto koristit pinove arduina a ne rpi-a

8 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Raspi je microprocessor a arduino microcontroller - svaki je dobar u svom poslu. (raspi je mozak, a arduino sirova snaga, misici :))

 

Kao sto je someguy napisao, raspi nema analogne inpute i nema pravi pwm, vec samo software pwm koji je mnogo manje stabilan i cesta kasnjenja od par microsekundi se mogu desavati ako raspi uporedo obavlja jos nesto - a takva kasnjenja, iako su u mikrosekundama sasvim su dovoljna da ti sjebu npr. neopixel (led ws2812) semu. Raspi ima dva hardware PWM, od kojih je jedan dostupan preko GPIO pinova (samo on se moze korititi i poprilicno mocan), ali se oba koriste za audio kanal, pa nije moguce uporedo imati i zvuk i pwm out.

 

Za kontrolu nekoliko servo motora i seriju neopixel led, "software pwm" koji ima raspi nije dobro rjesenje zbog tih sitnih kasnjenja u mikrosekundama, dok raspi radi jos nesto (npr konektuje se na net ili pokrece neki sistemski zadatak) - savrseno bi bilo postaviti raspi da salje jednostavnu naredbu na arduino (ili esp8266), a on salje pwm signale za servo i neopixel (ili cita senzore i salje podatke nazad - iako danas vecina boljih senzora imaju digitalni izlaz i bez problema mogu na raspi, a i dodavanje MCP3002 na raspi nije komplikovano, a on dodaje analogni input, pokusavao sam).

13 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Zanima me da li bi se s RP dalo napraviti NAS s nekoliko 3.5' diskova?

Koji kako bi se spojilo HDD s RP? Preko SATA -> usb konektora? Neka druga metoda?

Kako bi se to moglo napajati?

Kako bi se na to mogao spojiti ventilator za hlađenje ukoliko bude potrebno?

Koliko je tu zapavo posla ukoliko je to izvedivo?

NAS bi se koristio samo za seedanje i transakciju fajlova, odnosno ne bi se koristio za stream.

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.11.2016 14:58 (axos).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
axos kaže...

Zanima me da li bi se s RP dalo napraviti NAS s nekoliko 3.5' diskova?

Koji kako bi se spojilo HDD s RP? Preko SATA -> usb konektora? Neka druga metoda?

Kako bi se to moglo napajati?

Kako bi se na to mogao spojiti ventilator za hlađenje ukoliko bude potrebno?

Koliko je tu zapavo posla ukoliko je to izvedivo?

NAS bi se koristio samo za seedanje i transakciju fajlova, odnosno ne bi se koristio za stream.

Možeš pospajati diskove na USB, ali presporo je za stvarno korištenje. Ako se ne varam, Pi ima jedan USB na koji su spojeni sva 4 USBa i Ethernet. To znači da za mrežu i sve diskove imaš ukupno 480Mbps, a čak i bez tog ograničenja ethernet port je samo 10/100. Možda bude čak i sporije, ovisi što točno misliš napraviti i je li CPU dovoljno jak za sve.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
16 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Da li je tko pokušao "napraviti" Amazon Echo na RP-u?

https://www.amazon.com/Amazon-Echo-Bluetooth-Speaker-with-WiFi-Alexa/dp/B00X4WHP5E

 

U praksi kako radi:

 

ovo su neki od tutorijala na netu kako napraviti na rp-ju, i radi super na njemu

http://lifehacker.com/how-to-build-your-own-amazon-echo-with-a-raspberry-pi-1787726931

https://github.com/alexa/alexa-avs-sample-app

 

Ja sam radio po ovome

 

I došao sam skroz do kraja i na kraju treba u browseru upisati u adress bar ip adresu od rp-ija i port: 5000 i to upišem i izbaci mi grešku: "We're sorry! An error occurred when we tried to process your request. Rest assured, we're already working on the problem and expect to resolve it shortly."

 

Pokušao sam naci na netu riješenje, nisam našao u nekom razumnom roku, a već je bilo kasno pa sam odustao, ali bi mogao danas pokušati opet

 

Jel tko napravio ovaj projekt?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
crozoki kaže...

Da li je tko pokušao "napraviti" Amazon Echo na RP-u?

https://www.amazon.com/Amazon-Echo-Bluetooth-Speaker-with-WiFi-Alexa/dp/B00X4WHP5E

 

U praksi kako radi:

 

ovo su neki od tutorijala na netu kako napraviti na rp-ju, i radi super na njemu

http://lifehacker.com/how-to-build-your-own-amazon-echo-with-a-raspberry-pi-1787726931

https://github.com/alexa/alexa-avs-sample-app

 

Ja sam radio po ovome

 

I došao sam skroz do kraja i na kraju treba u browseru upisati u adress bar ip adresu od rp-ija i port: 5000 i to upišem i izbaci mi grešku: "We're sorry! An error occurred when we tried to process your request. Rest assured, we're already working on the problem and expect to resolve it shortly."

 

Pokušao sam naci na netu riješenje, nisam našao u nekom razumnom roku, a već je bilo kasno pa sam odustao, ali bi mogao danas pokušati opet

 

Jel tko napravio ovaj projekt?

 ja sam uspio, fora je alexa al ubrzo dosadi

 

moguce da nisi unio dobre idove i to, pokusaj opet

 

15 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Bi li ovo bilo sigurno za korištenje: LNK?
Fakat mi je bezveze izvlačiti odnosno uvlačiti kabel u uređaj kada ga želim uključiti...

...mj ptps...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Je li netko probao raditi 24V DC thermostat s Pi-em?

Sve što nađem na netu je za AC što mi ne odgovara s Vaillant kombi bojlerom koji tvornički zapravo radi na čak 21V DC
robimarko@gmail.com
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
mrzm smglsnk kaže...

Bi li ovo bilo sigurno za korištenje: LNK?
Fakat mi je bezveze izvlačiti odnosno uvlačiti kabel u uređaj kada ga želim uključiti...

 Kaj nitko ništa?

 

:(

...mj ptps...
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
O tome sam i ja razmisljao
Fali mu power switch.
Najbrzi nacin ti je da uzmes najmanji produzni sto ima onaj power switch sa tinjalicom i u njega ustekas samo adapter od Rp-ja.
11 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Naručio kabel prije 20 dana pa kad dođe javim info.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
crozoki kaže...

O tome sam i ja razmisljao
Fali mu power switch.
Najbrzi nacin ti je da uzmes najmanji produzni sto ima onaj power switch sa tinjalicom i u njega ustekas samo adapter od Rp-ja

 

Hahaha, neloša ideja, međutim, problem je što takvi (ili bilo kakvi produžni) nisu baš neko cvijeće od ljepote i ne bih ga baš htio imati na nekom vidljivom mjestu. A ako ga sakrijem iza ormara, tko će ga onda dohvatiti :)

...mj ptps...
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2017 21:47 (mrzm smglsnk).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Hyperion-Shrike kaže...

Naručio kabel prije 20 dana pa kad dođe javim info.

 Odlično, nadam se da će sve raditi kako treba. Plz, javi onda dojmove...

...mj ptps...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice