Samogradnja kompresora za čišćenje računala izdvojena tema

poruka: 77
|
čitano: 106.984
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Pozdrav ljudi!

 

Evo odlučil sam se na samogradnju malog tihog kompresora koji mi prvenstveno služi za čiščenje/ispuhivanje računala/komponenata a nemam potrebe za kupnju velikog bučnog kompresora.

 

Znači stvar se sastoji od:

 

- 5L vatrogasni aparat (poklonjeno,hvala ekipi iz vp-a)

- motor/kompresor iz škrinje/frižidera (poklonjeno)

- barometar 10bar cca 30kn

- komplet einhell: crijevo,pištolj i set za pumpat gume (cca 100kn pevec)

- brza spojnica,teflon traka,komad crijeva od plinske boce, + sitni vodovodni materijal (cca 40kn)

 

Na aparat je zavareno: konektor za zrak,brzu spojku i barometar te dva šarafa za lakšu montažu (fala kolegi Denisu na varilačkim zahvatima{#})

sve skupa je spojeno i namontirano na stalak radi lakšeg prenošenja,

kaj se tice motora na njemu su 3 cijevčice: na jednoj strani za plin,ta se zatvara jel sad nema nikakvu ulogu i s druge strane usis na koji sam stavil spužvu u svrhu filtera i ispuh koji je spojen na aparat.

struja je spojena na brzinu,još fali prekidac..znači funkcionira na principu uključi/isključi/ispuši..

za neku ozbiljniju primjenu da stvar radi automatski potrebno ugraditi tlačnu sklopku da se sam uključi/isključi ovisno o pritisku u komori.(poželjno ugraditi i sigurnosni ventil)

održavanje: koji put u usis kapnuti motorno ulje.

 

Eto i koja slika da vidite kak to sve skupa izgleda.

 

edit: dodan video

 


 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.9.2011 14:12 (Minos).
14 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Svaka cast, odlicno izrađeno.

The quieter you become, the more you are able to hear | where there is a shell , there is a way (◣_◢) 艾维诶艾娜 九百九十二...
Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

I kakve su performanse? koliko mu treba da napumpa cca 3 bara? Jel može održavati tlak kod malo stalnijeg ispuhivanja od recimo 15 minuta?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Stari moj,svaka ti cast,izgleda ko iz ducana. {#} Mogao bi snimit mali video da vidimo kak radi ?{#}

Music As A Weapon !!
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
online
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Svaka ti dala....ovaaaaaaaaj,htjedoh reći hvala:)

 

Bravo majstore,svaka čast!

 

Ovo je hvale vrijedno{#}

Old Insomniac
Moj PC  
5 0 hvala 3
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

hvala na pohvalama {#}

 

do 3 bara mu treba cca 1min i kusur..

dosta sporo tak da nije praktičan za neka duža ispuhivanja ili lakiranje. isprobal sam ga do 10 bara napumpat to je dovoljno za kojih 5 + min ispuhivanja..ovisi..

ne usudim se više jel na aparatu je oznaka 15bara al kaže mi čovjek iz vatrogasne da drži bez problema do 25 bara.

 

nema problema snimit ću filmić da vidite

Moj PC  
0 0 hvala 3
13 godina
protjeran
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

od cega je to kompresor?Skrinja?Frizider?

Genijalno ispalo samo ga nemoj forsirat jer ce ti vrisnut...

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

ovaj kompresor je od manje škrinje ali i od frižidera je dobar, to je isto samo vjerojatno razlika u snazi motora..

 

nego evo i video da vidite kak radi{#}

 

 

Moj PC  
26 0 hvala 12
12 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Bravo majstore, sviđa mi se kako tiho radi, dobro bi došli kotači nekakvi, jesi probao gumu pumpati ? zašto se tako brzo prazni ?

Proleteri svih zemalja, ujedinite se !!!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

probao sam,bez problema se mogu gume napumpat na autu,skuteru,biciklu..

dosta se brzo prazni zbog omjera veličine komore/snaga-brzina kompresora(i o protoku zraka na pištolju), da sam stavio veću komoru vjerojatno bi se sporije praznio al više vremena bi trebalo da se napuni.

nije loše da se i kotaci stave ali za moje potrebe dovoljno mobilno.

Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala
Ti bi bez problema prezivio zombi apokalipsu! svaka cast! odlican rad!
Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll try again Try to die again, try to live through this night Try to die again.....
Moj PC  
5 0 hvala 1
12 godina
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Svaka ti dala! :D

kupujem sve pomalo
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala
Minos kaže...

probao sam,bez problema se mogu gume napumpat na autu,skuteru,biciklu..

dosta se brzo prazni zbog omjera veličine komore/snaga-brzina kompresora(i o protoku zraka na pištolju), da sam stavio veću komoru vjerojatno bi se sporije praznio al više vremena bi trebalo da se napuni.

nije loše da se i kotaci stave ali za moje potrebe dovoljno mobilno.

Ako se na spremnik ispušta zrak, onda uzmeš ovako malo vode i malo sapuna da napraviš pjenu i namaži oko otvora jer ak se primjeti pjenu koji stvara mjehur (kao balon) tad tu pušta zrak. A ono što si napravio nebi smio u spremniku sprazni zrak.

 

 

EDIT: Na sličan način imam kompresor od frižidera a koristim godinama, najčešće služi za punjenju gume aute, traktora, kola i bicikle. Te čišćenje komponeta računala i laptopa.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.9.2011 21:29 (Nello).
12 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

sve je oke ali mi jeto glupo što se nisi napravio npr. kad dođe do 8 bari pa da se gasi kak je kod mene to je jedina primjerka jel trebaš onda stalno pazit da neprepumpa

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala
ludinato kaže...

sve je oke ali mi jeto glupo što se nisi napravio npr. kad dođe do 8 bari pa da se gasi kak je kod mene to je jedina primjerka jel trebaš onda stalno pazit da neprepumpa

Može se složit samo mora imat tlačna sklopka od koji se napuni do 6bara sam se isključuje a kad se prazni oko 2 bara on se upali. Večina tlačna sklopka imat kupit vodovodne opreme košta oko 200kn nadalje.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala

@ludinato ,baš ovo kaj nello kaže..nije problem staviti tlačnu sklopku ali to bi mi bilo još dodatnih 150-200kn a ne koristim ga svaki dan pa za moje potrebe dovoljno...išo sam na to da s nekim minimalnim troškom napravim ako bude potrebe lako ugradim.

 

@Nello ,bez brige ispitani su svi spojevi sa sapuncom ne pušta nigdje...a mislim da je Diplomirani pješak mislio na to zašto se brzo prazni kad se na pištolj ispuhuje zrak.

15 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

lijepo zamšiljeno i napravljeno, samo vidim da nisi ništa napravio za ispustiti vodu koja bi mogla kondenzirati unutar spremnika, da se nebi desilo da pošpricaš sa vodom komponente skupa sa zrakom...

Darth Vader
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.9.2011 22:39 (malo zaigrano dijete).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

da imaš pravo..nisam ni previše razmišljao o kondenziranju vode, moram vidjet kroz neko vrijeme kak se ponaša pa ak se kondenzira napravim ispust s doljnje strane.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala

ODLIČNA STVAR.

Samo si napravi sigurnosni ventil taj ventil neka drži do 15bara tako kad prijeđe 15 bara da ti višak zraka ide van.

 

 

 

Arian RIčko
15 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

o kakvih 15 bara ti pricas??????

Darth Vader
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Odlična samogradnja i sve pohvale. Imam dva savjeta: obavezno na dnu ugradi ventilić za ispuštanje kondenzata (kondenzirana voda iz zraka), inače dolazi do neizbježnog korodiranja unutrašnjosti.

 

Drugo, još žurnije, na izlazu komprimiranog zraka ugradi mali filterčić (npr. filter za gorivo) da spriječiš ispirivanje mikrokapljica ulja na površinu koju želiš otprašiti. To je kod ovog kompresora obvezno, jer kako si sam napisao, za podmazivanje pokretnih dijelova koristi se ulje. Vjeruj da ćeš se iznenaditi koliko se brzo počne 'mastiti' filter od sitnih čestica ulja.

 

 

Teško konju kojeg selo hrani i državi koju suknja brani, jedan, dva, evo ti ga na
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala
malo zaigrano dijete kaže...

o kakvih 15 bara ti pricas??????

Komora drži 15 bara.

Arian RIčko
14 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala
77ari kaže...
malo zaigrano dijete kaže...

o kakvih 15 bara ti pricas??????

Komora drži 15 bara.

Da, svakako bih mu i ja preporučio sigurnosni ventil. Mada je 15 bara "malo" puno. Hajde 10 je sasvim dosta... Istina da je premali spremnik pa se brzo prazni, ali ok za ispuhnuti pauka iz kompjuterskog napajanja{#}.

 

Jura iz druge galaksije kaže...

Odlična samogradnja i sve pohvale. Imam dva savjeta: obavezno na dnu ugradi ventilić za ispuštanje kondenzata (kondenzirana voda iz zraka), inače dolazi do neizbježnog korodiranja unutrašnjosti.

 

Drugo, još žurnije, na izlazu komprimiranog zraka ugradi mali filterčić (npr. filter za gorivo) da spriječiš ispirivanje mikrokapljica ulja na površinu koju želiš otprašiti. To je kod ovog kompresora obvezno, jer kako si sam napisao, za podmazivanje pokretnih dijelova koristi se ulje. Vjeruj da ćeš se iznenaditi koliko se brzo počne 'mastiti' filter od sitnih čestica ulja.

 

 

Savjeti su na mjestu {#}

E sad je pitanje koliko bara može taj isti filterčić izdržati. Jer ako se spremnik napuni do cca 10 bara, i taj filter bi morao držati toliko, (što možda neće) obzirom da nema regulacije tlaka poslije spremnika, pa tlak koji je u njemu ide sve do pištolja za ispuhivanje.

Te mikrokapljice ulja neće ubiti komonente jer ih je ipak u principu tako puno.

Uglavnom najbolje i najjeftinije mu je baš tako kako je izveo (izuzev ispusta za vodu, iako i nju može u krajnjem slučaju ispuhati ako nagne bocu otvorom prema dolje). Svaki daljnji zahvat iziskuje sredstva, a i očekivanje novih  "problema" .

 

Svaka čast autoru na pažnji u detaljima prilikom izrade. Jako lijepo i profesionalno odrađeno.

13 godina
protjeran
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

ne preporucam da ga se puni na 10b jer ce taj kompresorcic prdnut brzo,to nije namjenjeno tolkom opterecenju

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala
KickAdict kaže...

ne preporucam da ga se puni na 10b jer ce taj kompresorcic prdnut brzo,to nije namjenjeno tolkom opterecenju

Imaš pravo,treba imati jači motor da može napumati toliko bara.Ali korisno je imati takvo nešto doma za sitne stvari.

Arian RIčko
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

hvala svima na pohvalama, komentarima i naravno savjetima{#} 

 

kaj se tiče nadogradnje trenutno nemam potrebe... ali mislim da bi prvo stavio tlačnu sklopku tipa kao ova sa slike model PM/12, ipak prakticnije bude da stvar funkcionira automatski

za sad još nisam primjetil nakupljanje vode(nagnem ga skroz okomito i ispušem ali nema vode,malo je pištolj vlažan ali zanemarivo) ali problem vlage/ulja u zraku bi rješio sa ugradnjom separatora vlage a nebi bilo na odmet i sigurnosni ventil do 15bar i naravno ventil za ispust kondenzata.

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čiščenje računala
Minos kaže...

hvala svima na pohvalama, komentarima i naravno savjetima{#} 

 

kaj se tiče nadogradnje trenutno nemam potrebe... ali mislim da bi prvo stavio tlačnu sklopku tipa kao ova sa slike model PM/12, ipak prakticnije bude da stvar funkcionira automatski

za sad još nisam primjetil nakupljanje vode(nagnem ga skroz okomito i ispušem ali nema vode,malo je pištolj vlažan ali zanemarivo) ali problem vlage/ulja u zraku bi rješio sa ugradnjom separatora vlage a nebi bilo na odmet i sigurnosni ventil do 15bar i naravno ventil za ispust kondenzata.

 

 

 

Kad napraviš to sve što si nabrojao kompresor je gotov i nemaš nikakvih problema.Jedino ako se motor pokvari.

Arian RIčko
15 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Bravo Maestro,svaka cast veoma korisna stvar.

Alek
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čiščenje računala

Svaka čast za ideju. {#}

 
0 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Ovo je zaista odlično! {#}

 
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice