Samogradnja kompresora za čišćenje računala izdvojena tema

poruka: 77
|
čitano: 107.005
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Vujkan kaže...

Evo ja nisam vjerovao pa sam isprobao. 

Mogu ti reći da imaš 100 % pravo.

 

Napravio sam privremeno rješenje s kompresorom od frižidera i bocom od plina.

Nema dovoljno tlaka ni za farbanje neke manje površine npr. kutije cigareta a kamoli nešto veće.

Ova tvoja ideja za samogradnju kompresora s posebnom kompresorskom glavom je daleko bolje riješenje. Ja ću morati ići na tu soluciju. 

 

Dok sam isprobavao kompresor od frižidera sam primjetio ješ jedan problem koji bi mogli imati oni koji ispuhuju elektroničku opremu. Čini mi se da prilikom puhanja iz kompresora također izlazi malo ulja u vidu maglice. To nije puno ali se npr da primjetiti jako tanki sloj na nekome papiru npr. Je li itko od vas to još možda primjetio?

 

 

Neznam za to ulje što izlazi ali i iz kompresora izlazi voda ... količina ovisi o uvjetima u kojima kompresor radi ..ali 0% vlažnosti nemožeš postiči tako da ti uvik posotji šansa da izleti malo vode ... 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Našao sam negdje da se za te kompresore od frižidera upotrebljava električki nevodljivo ulje pa mislim da ne bi trebao biti problem i ako malo pošprica...

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Ja imam jedan motor (kompresor) od frizdera i iskoristio bih ga za napraviti kompresor, samo kad ga ukljucim u struju, počme da radi nekih 10 sekundi i stane, a dok radi započme fino da puše, zna li netko sta bi mogao biti problem?

 

EDIT:

 

Evo skužio sam šta je bio problem pa ću postavit ako nekoga zanima ili ima isti problem.

Kompresor je sadržavao bimetalnu sklopku koja ga je gasila nakon 10 sekundi rada, tj. cim se malo zagrije, pa sam jednostavno nju izbacio iz strujnoga kruga, a žicu koja je bila povezana na nju direktno spojio i sad radi non-stop, a na vam je da pazite da vam se kompresor ne pregrije. Ispod su i slike kako je izgledalo i kako sad izgleda nakon rješavanja problema.

 

ps. Na slikama je ovo ugrubo prikazano, naravno potrebno je žice fino izolirati da nebi doslo do kratkoga spoja ;)

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 2.5.2015 20:12 (Veka24).
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Umjesto kupnje kompresora,koji je preskup i prije svega neprenosiv,došao sam na ideju da pokušam komprimirani zrak ponovno napuniti u čemu sam donekle i uspio.
Znači istrošio sam limenku do kraja,probušio ju 4mm svrdlom,umetnuo ventil za bajk gumu i zalijepio epoksijem,za sad funkcionira

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Pozdrav! Zanima me dali je moguče mali auto kompresor 12v, nekako prilagoditi za kučnu uporabu, trebalo bi mi za ispuhavanje PC. Mislio sam odsiječi auto priključak i na njegovo mijesto staviti punjač od šišača 12v ili ima neki adapter.Na šta trebam paziti, nisam stručnjak, ako netko želi pomoči da me uputi, bio bi mu zahvalan. Tnx! Dali je to moguče!

 

http://dobrestvari.hr/index.php?id_product=501&controller=product&id_lang=7

 

 

 

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Ja sam to isto napravio, s istim Einhell kompresorom (samo crne boje), i šljaka ok, samo kaj zaboravi na bilo kakve adaptere, kompresor u startu povuće gro struje, i adapter ga ne može pokrenuti (osim ako nadeš neki koji daje bar 5 Ampera, pretpostavljam, izmjerit ću), ili ugradiš kurblu s kvačilom za startanje.

Ja sam ga spojio na staro napajanje od PC-a, i još samo moram bocu nabavit.

Kruha i igala...
9 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Pozdrav!  Nadao sam se tome da je moguce, znaci za ispunjivanje PC bi bilo ok, bez dodataka boce....znaci samo stavim napajanje od laptopa, ako odgovara i to bi bilo to.Imam neke stara napajanja ali vecinom su 18.5.V-19.0.V  a mini kompresor ide na 12V, dali bi bilo problema ili bas mora biti 12V. 

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
14 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
veseli007 kaže...

Pozdrav!  Nadao sam se tome da je moguce, znaci za ispunjivanje PC bi bilo ok, bez dodataka boce....znaci samo stavim napajanje od laptopa, ako odgovara i to bi bilo to.Imam neke stara napajanja ali vecinom su 18.5.V-19.0.V  a mini kompresor ide na 12V, dali bi bilo problema ili bas mora biti 12V. 

 Naravno da bi bio problem pustas mu napon veci od nazivnog a time mozda i veca struja.Mozes imati napon veci ali ne puno mozda nekih 1V-2V max tako isto i nizi napon samo sto sa nizim ce raditi sa manjim kapacitetom.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2017 16:47 (dreadmoore).
7 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
veseli007 kaže...

Pozdrav!  Nadao sam se tome da je moguce, znaci za ispunjivanje PC bi bilo ok, bez dodataka boce....znaci samo stavim napajanje od laptopa, ako odgovara i to bi bilo to.Imam neke stara napajanja ali vecinom su 18.5.V-19.0.V  a mini kompresor ide na 12V, dali bi bilo problema ili bas mora biti 12V. 

 Ne bi bilo problema, motor koji je unutra je baš ovaj:
http://www.ebay.com/itm/DC-Motor-12-24V-High-Torque-Gear-for-R-C-Power-PCB-Hand-Drill-Toy-Model-Hobbly-/172306651961?hash=item281e46db39:g:LHMAAOSw0UdXsTri

I radi na maksimalno 24V.

Ali, probao sam ja s adapterom od laptopa (19V) i aktivira mu se zaštita od kratkog spoja jer motor u startu potegne ogromnu struju (vjerovatno blizu 10A) jer mora ostvariti ogromni okretni moment da bi zavrtio radilicu od klipa kompresora, zato bez PC napajanja ili nekog adaptera s linearnim trafom ništa (12V adapter koji je puno teži od normalnih, jer ima ogromni trafo na mrežnoj frekvenciji, prije su ih koristili za noćne lampe, itd., možda imaš takav doma).

A za ispuhivanje ti ne treba boca, nego samo nastavak s malom iglicom (ona za pumpanje lopte ima preveliki promjer rupe, ali probaj s njom), pritisak ne bude veliki, ali vjerovatno bude dovoljno, baš ću probat.

dreadmoore kaže...

 Naravno da bi bio problem pustas mu napon veci od nazivnog a time mozda i veca struja.Mozes imati napon veci ali ne puno mozda nekih 1V-2V max tako isto i nizi napon samo sto sa nizim ce raditi sa manjim kapacitetom.

 Zato i oni stavljaju u te kompresore motor 12-24V, jer neki kamioni npr. koriste 24V sistem akumulatora.

 

Edit: testirao sam na 12V na ATX napajanju, rezultati su sljedeći:
-start bez opterećenja - 7A

-struja u radu bez opterećenja (samo nastavak za pumpanje lopte) - 5A konstantno.

Protok zraka nije baš neki (zbog malog klipa), pa ne puše baš opako, teško budem  na taj način nekaj ispuhao, ali probat ću.

 Video: http://sendvid.com/00q4gxgo

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.2.2017 18:36 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Pozdrav, našo sam kuči 12V pa ču probati sa njim, za sada samo pitam jer trebam kupiti taj mali kompresor, negdje sljedeči tijedan. Javim kada kupim i sve probam, samo ako jedva puše, dali če valjati za PC, da ne bacam novac u vijetar. Hvala! 

 

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
7 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Probao sam s iglom za lopte, i slabo je to.

Poanta kod tih kompresora je da postižu veliki pritisak, ali mali protok zraka.

Uglavnom, probat ću sutra svrdlom proširiti rupu za usis zraka na cilindru zraka, možda povećam protok na taj način...

Kruha i igala...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Vidim da je tema još aktivna, imam viška motor od frižidera i bocu od vatrogasnog aparata posjedujem co2 aparat i mogu bez problema na bocu zavariti par cijevi 1/2 ili 3/4 sa navojem da se može lako sastaviti kompresor ili mogu napraviti gotov kompresor sa tlačnom sklopkom i prodati ga za kojih 300-400 kn što je relativno jeftino s obzirom da sama tlačna sklopka košta oko 150 kn + farbanje + rad uglavnom ako nekome treba motor ili boca ili tlačna sklopka nek se javi na pp možda se uspijemo dogovoriti
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Vidim da je tema još aktivna, imam viška motor od frižidera i bocu od vatrogasnog aparata posjedujem co2 aparat i mogu bez problema na bocu zavariti par cijevi 1/2 ili 3/4 sa navojem da se može lako sastaviti kompresor ili mogu napraviti gotov kompresor sa tlačnom sklopkom i prodati ga za kojih 300-400 kn što je relativno jeftino s obzirom da sama tlačna sklopka košta oko 150 kn + farbanje + rad uglavnom ako nekome treba motor ili boca ili tlačna sklopka nek se javi na pp možda se uspijemo dogovoriti
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Ja sam od ovih motora iz frižidera pravio kasice za novac odrežem brusilicom u krug uz šav izvadim motor skupa sa statorom i rotorom tj izvadim sve iz nutra ostane samo oklop obrišem dobro razređivačem ofarbam na gornjem dijelu prorežem rupicu za ubacivanje novca i zavarim ponovno kako je bilo i onda više ne možeš vaditi novac dok ponovno ne odrežeš oklop motora brusilicom

Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
fer-de-lance kaže...

Probao sam s iglom za lopte, i slabo je to.

Poanta kod tih kompresora je da postižu veliki pritisak, ali mali protok zraka.

Uglavnom, probat ću sutra svrdlom proširiti rupu za usis zraka na cilindru zraka, možda povećam protok na taj način...

 Onda je bolje ne uzimati, ako imaju slab protok zraka... Ne preostaje nista drugo, nego male bocice 400ml, komprimiranog zraka. Svejedno Hvala Vam na trudu, LP!

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
7 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
veseli007 kaže...

 Onda je bolje ne uzimati, ako imaju slab protok zraka... Ne preostaje nista drugo, nego male bocice 400ml, komprimiranog zraka. Svejedno Hvala Vam na trudu, LP!

 Pala mi ideja na pamet, napravio sam, i ok je , ali morat ću ići na veću bocu.

Projekt FANTAstični spremnik komprimiranog zraka, ili kraće - FSKZ 

 
 Izrezao sam komad gume od bicikla s ventilom, rpa kroz čep, i zalijepio vrućim ljepilom.

A sa strane jednu rupicu za crijevo, još samo moram nabaviti neko crijevo s pištoljem od kompresora (mislim da frend ima jedan neispravan od šprice, možda mi pokloni - ipak sam bijeli cigan ).

Probao sam držati prst na crijevu, i nadrukao sam nožnom pumpom, fino je ispuhivalo, ali se brzo istroši zrak, jer je mala litraža i prevelik izlazni promjer (to će pištolj riješiti).

Jedino kaj ću još spojiti trajno gore onaj Einhell kompresorčić, pa ga ostaviti da nadruka na veći pritisak, da vidim na kojem pritisku plastična boca eksplodira

 

Edit: ispada da te boce drže bar 10-12 bara bez problema (150-175 PSI), čak i više 

Izvor:

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.2.2017 16:57 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Hvala Vam za trud , zivio!

Život je jednostavan ne treba komplicirati! ;))
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice