Rasprava o 3D printanju

poruka: 616
|
čitano: 279.035
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Pozdrav ekipa...evo totalno sam se nabrijao da kupim Ender 3, sad je neka akcija na aliexpressu pa bih uzeo za 1700kn:

 

Ender 3 PRO

Stakleni bed

aluminijski extruder

2kg fillamenta

silent motherboard

 

E sad...vidim da se od programa može koristiti SolidWorks (koji aktivno koristim već perko 5god, pa ne vjerujem da ću iamti problema sa time).

Ali malo me brinu/bune ove temperature i generalno postavke...koliko je to komplicirano i da li je izgledno nešto generalno zajeb*** na printeru 

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Što se tiče programa, Solidworks je CAD/CAM program, za potrebe printera, treba ti Slicer, program koji 3D model pretvara u naredbe koje 3D printer prepoznaje (gcode). Sliceri su Cura, Slic3r , Simplify3D i slični. Što se tiče temperatura, to se sve namješta u sliceru
Moj PC  
1 0 hvala 2
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Jasno mi je da treba još i slicer, bitno mi je da barem model mogu napraviti u soliworksu :)

 

E ali te postavke, koje se postavljaju u sliceru, jel ima neki tutorail upute il nešto?

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
odjavljen
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Imaš na YouTubeu sve. Cura ti ima opise za sve postavke. Treba se igrat malo
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Kao sto je receno, sve imas na netu, gledaj sve i polako  pri slaganju printera i kalibriranja, manje problema ces imati kasnije. 3D printanje je za vecinu ljudi hobby u kojem ces se i puno puta frustrirati em zbog filamenta koji se zacepi pa neravne ploce itd, itd. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

e to, mislio sam odmah uzeti par nozzlea...kad se začepi jel ga odčepite nekako iglom ili nešto drugo? ili se mora staviti novi nozzle. Ma znam to bi i meni bio hobby za učenje i zezanciju više :)

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Nozzle se relativno lako odcepljuje, cuvaj prste da se ne opeces ipak pricamo o temp od cca 210°c, kad je ugrijana mozes iglom cistiti. Iglu dobijes i sa Enderom u kutiji uz jednu nozlu viska, nozle si mozes slobodno jos uzeti jer su jeftine za veliku kolicinu, medjutim ne trose se jako brzo ako koristis normalne tipove plastike.

16 godina
online
Rasprava o 3D printanju

U pravilu i kada se ponaša kao začepljen nije do mlaznice. Imao sam nekoliko puta te simptome na printerima, no uvijek je stvar bila da se pomakla PTFE cijev (ili u početku dok nisam znao te cake ju ja nisam dobro stavio) i napravi se mali prostor između "grla" i mlaznice u kojemu se skupi plastika i onda kda gura filament ima kao membranu kroz koju mora proći i tamo zapinje. Tj. desi se ovo https://imgur.com/f29jkl5

 

 

Evo zgodnog videa o problemtici

 

 

Razlika je jedino što ovdje ima "grlo" u koje PTFE cijev ide do polovice, a dalje je metal, a u grlu koje je standardno na Enderima (i mom Tornadu) PTFE cijev ide do mlaznice. No problematika je ista, ako se PTFE malo pomakne prema nazad napravi se procijep u kojemu se skupi plastika i onda zapinje. Isto kao što u videu pokažu što se desi ako mlaznica ne sjedne do kraja na grlo pa isto nastane takav procijep.

Jedino što ja dodatno napravim na svojim hotendovima je da na navoj mlaznice i "grla" koji se šarafe u heatblock stavim malo teflonske trake (ono što se koristi za cijevi za vodu, centralno, itd... tako da bolje dihta i da mi plastika ne može procuriti oko navoja ako se nešto nepredviđeno dogodi.

 

*edit*

 

Baš nakon što kliknuh pošalji nađem blog sa točno ovom problematikom i enderom :D

http://sispla3d.com/2019/06/09/how-to-unclog-the-extruder/

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.11.2019 8:37 (Solo761).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

kupio Ender 3 pro...sad se čeka da dođe...pojma nemam što ću sa njime...što uradih majko mila...

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

kupio Ender 3 pro...sad se čeka da dođe...pojma nemam što ću sa njime...što uradih majko mila...

 Sretno, i samo polako sa slaganjem :)

10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.11.2019 16:40 (MasterG).
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

 Nema bas opravdanja, samo razbij neku rucku ili nesto u kuci i napravi model i isprintaj, odmah osmijeh na licu 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Isprintaj joj igraču
16 godina
online
Re: Rasprava o 3D printanju
MasterG kaže...

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

 

Možeš isprintati beštek, čaše, šalice... ali ne bih pio iz njih :D. "Food safe" printanje je posebna tema i ispise bi trebalo malo dodatno tretirati da se mogu koristiti za takve namjene:D

 

Ali eto, možeš isprintati vrtne ukrase, ukrasne tegle i teglice za cvijeće i slično :D.

10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Solo761 kaže...
MasterG kaže...

očekujte brdo pitanja XD

 

EDIT:

usput možete napisat i neke razloge zašto sam to kupio, da se mogu opravdat ženi 

 

Možeš isprintati beštek, čaše, šalice... ali ne bih pio iz njih :D. "Food safe" printanje je posebna tema i ispise bi trebalo malo dodatno tretirati da se mogu koristiti za takve namjene:D

 

Ali eto, možeš isprintati vrtne ukrase, ukrasne tegle i teglice za cvijeće i slično :D.

 nemamo vrt...a u kući nam je jedina biljka neki bog kaj ni ona nemre ubit...dakle kaktus joj rikne koliko je dobra sa biljkama XD

 

ali ajd, moram popravit usisavač - pukla cijev, pa ću neku redukciju napravit

vidio sam par ukrasni vaza - pa reko da stoje prazne - možda budu glow in the dark materijal XD

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Ekipa, gdje kupujete plastiku? Neki dan bio u chipoteci i praktički više nemaju ništa. A super mi je odgovarala linija od devil designa
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Manzi kaže...
Ekipa, gdje kupujete plastiku? Neki dan bio u chipoteci i praktički više nemaju ništa. A super mi je odgovarala linija od devil designa

 3D jake ima dosta dobru plastiku, ja ju koristim. Salju iz Austrije i ugl ti je u roku 3 dana na adresi.

14 godina
moderator
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
Manzi kaže...
Ekipa, gdje kupujete plastiku? Neki dan bio u chipoteci i praktički više nemaju ništa. A super mi je odgovarala linija od devil designa

 Naručim si ovdje:

https://marwiol.pl/en_GB/producer/Devil-Design/9/1/default/3

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

To cijena bez PDV-a? Cini se dosta jeftino. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
ivanzu kaže...

To cijena bez PDV-a? Cini se dosta jeftino. 

sa PDV + 15€ postarina, tako da ne isplati se uzimati samo kilu

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.11.2019 21:51 (CroNk3r).
14 godina
moderator
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Cijene koje vidiš su cijene koliko platiš, samo odaberi € za svaki slučaj.

 

Jeftino je, ali isplati se tek ako više naručuješ jer je poštarina 15€ po pošiljci, za 1kg neisplativo, dok za više se isplati.

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
ivanzu kaže...

To cijena bez PDV-a? Cini se dosta jeftino. 

 3DJake ti ima postarinu od 50kn i cijena je koju vidis za odredjenu rolu, iznad 340kn postarina besplatna.

14 godina
moderator
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

Ne izgleda mi baš jeftino...

http://www.bug.hr/forum/topic/sluzbene-obavijesti-pravila/pravila-foruma/96209.aspx
12 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju
XXX-Man kaže...

Ne izgleda mi baš jeftino...

 Koliko para toliko muzike, probao sam dosta jeftinih rola i katastrofa su, radje platim malo vise za kvalitetnu plastiku, ima par jeftinijih ali ih ovdje ne prodaju.

12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Koji spray koristite kao filler  primer za vase 3d printove?

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.11.2019 13:31 (Rodić).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Ja nisam imao problema sa crnim PLA od devildesigna. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Devildesign je best buy. PETG je isto dobar.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.11.2019 20:57 (CroNk3r).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Rasprava o 3D printanju

Je li ima neka  besplatna stranica za monitoring preko web kamere? 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Rasprava o 3D printanju

Na www.3djake.com imaju akciju, popusti im idu do 30%, naručio sam si par filamenata, ok su mi njihovi ecoPLA, naručio sam i probno rolicu od 250g "glow in dark" PLA, malo sam skeptičan oko njega jer su glow in the dark filamenti abrazivni pa pojedu mlaznicu, no za probu kako to izgleda će 250g će valjda biti ok. Naručio sam i extrudr marku, biofusion porodica, izgledaju metalik pa da vidimo kako će to biti, npr. https://www.3djake.com/extrudr/biofusion-blue-fire :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.11.2019 14:27 (Solo761).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Rasprava o 3D printanju

jel njemu poštarina 50kn po roli ili?

Steam ID: MasterG ; Origin ID: MasterGCro
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice