Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

poruka: 110
|
čitano: 18.546
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
online
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Molim sve prisutne za malo pažnje

 

Razgovarao sam s Mirom o ideji da se ovdje na Bug Online Forumu u AV temi napravi jedan podforum s AV školom.

Miro se slaže s idejom, no treba nam netko tko bi to sve vodio barem na početku (organizacija, tutoriali, alati...).

 

Za sada predlažem sljedeće forumaše za koje znam, ako još tko treba biti na popisu, javitemi se.

total
djigibao
Silwncer

 

U prilogu postavljam i anketu da se ekipa izjasni što misli o mome prijedlogu.

 

A sada da kažem nešto više o samoj ideji:

 

Zamislio sam to kao školu koju bi polaznici pohađali i prolazili razine:

 

Prva razina: Učenje o osnovnim alatima i analiziranje par logova da se vidi da polaznici mogu prepoznati osnovne stvari nakon čitanja literature, (neupdatiran sustav, koja verzija je najnovija, koja verzija je kompatibilna s kojim OS-om...) traženje logova s određenim elementima (bez SP-a, s IE9, iz Safe Modea i sl.) Fokus bi bio na onome čime se malware najčešće koristi: Flash, Java, Adobe Reader, IE...

 

Druga razina: Učenje o Windowsima i o Registryju. Analiziranje nekoliko logova. Razlikovanje elemenata u registryju, pristupanje registryju, pronalaženje grešaka u skriptama..., rad s još alata (NTBRHive,MiniReg Tool, Tweaking.com - Registry Backup)

 

Treća razina: Rad na inficiranom sustavu (mentor i polaznik rade zajedno, s time da mentor digne VM s nekim OS-om i inficira ga za potrebe testa, te pušta polaznika da rješava infekciju i na kraju mu da feedback. Ograničio bi se pristup automatiziranim alatima kao što su TDSS Killer, MBAM, JRT, adwcleaner, i inzistiralo bi se na korištenju skruptiranih fixeva pomoću alata o kojima su polaznici učili, a naknadno bi se dozvolilo polazniku, dakle kada mentor vidi da je infekcija uklonjena, očistiti PC automatiziranim alatima kojim god želi...

 

Četvrta razina: Rad s korisnicima uz mentorski nadzor. Dakle, polaznik preuzme slučaj nekog korisnika, javi se mentoru i u suradnji s njim pomaže korisniku.

Peta razina: Nakon što mentor procjeni da je polaznik sposoban sam čistiti zaražene sustave, on dobiva status OVM – Okorjeli virusomlat (može i nešto drugo, ovo mi je prvo palo na pamet)

 

Napominjem da bi sudjelovanje bilo dobrovoljno i po želji. Materijali bi bili dostupni na hrvatskome jeziku (ja bih ih prevodio s engleskog uz nečiju pomoć, ako takvih ima, jer je toga puno, a ja studiram, pa koliko stignem).

 

Sve bi bilo na hrvatskome jeziku.

Dakle, složio bi se poseban podforum kojem bi pristup imali samo polaznici i instruktori.

Polaznike bismo rangirali po sljedećim kategorijama:

Početnik - Prva razina

Napredni korisnik - Druga razina

Savjetnik za uklanjanje malwarea - Treća razina

Virusni diplomac - Četvrta razina

Okorjeli virusomlat - Polaznik sa završenom školom, koji može samostalno djelovati

Instruktor - voditelj svega u podforumu. Odlučuje tko će biti primljen, nadzire polaznikov rad, upućujega i savjetuje.

 

Napominjem da je ovo samo grubi kostur i da će stvarna tema izgledati puno drugačije, ovo shvatite čisto kao skicu.

I na kraju dragi moji kolege forumaši, molim vas da se putem ankete izjasnite što mislite o mojoj ideji.

 

Također, primam sve prijedloge što se sadržaja tiče.

71 Super ideja!
6 Dobra ideja!
5 Meh...
0 Loša ideja...
2 Čista glupost!
Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
16 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
Ideja je odlicna i nadam se da ce zazivjeti.
Osobno se ne smatram prevelikim znalcem (u usporedbi s @total), ali mogu pomoci.
Sto se tice Druge razine o Windows OS tu su takodjer dobri forumasi (koji su i meni pomagali) @kizo2703 i @ihush.

Mislim i da jako dobro znanje imaju i forumasi @njonji, @stux, @Siksika, @siketa...
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
protjeran
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

iskreno ideja ti je vrh i slazem se s time da bi bilo odlicno da se realizira

ja nisam neki strucnjak (iako studiram IT i ponesto znam),al definitivno bi volio nauciti vise

tako da ja sam ZA (ako vridi moj glas uopce :D)

 

10 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Želim biti učenik ove škole.

Lajkam ideju, te ju podržavam. Lijepo je kada ljudi žele drugima pomoći, te uložiti svoju eneneriju i vrijeme i takav jedan projekt pomoći.

 

 

Uključite, njonji. Čovjek svima pomaže.

 

 

Kad se male ruke slože, sve se može, sve se hoće....

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.
15 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Odlična ideja. 
Ima dosta ljudi koji znaju jako puno o ovome, 

Za sebe mogu reći da sam po ovome tek prva razina, tako da bih eventualno mogao pomoći oko toga, a volio bih i naučiti nešto više.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
15 godina
odjavljen
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Ja mogu napraviti neki web gdje bi se to sve stavljalo, pratilo, organizirali tečajevi i sl...

 

Možda i neki server kojeg treba očistiti od raznih napasti koje drljaju po WPu i ostalom?

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
13 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Odlična ideja! 

10 godina
protjeran
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
Sum_of_all_fears kaže...

Ja mogu napraviti neki web gdje bi se to sve stavljalo, pratilo, organizirali tečajevi i sl...

 

Možda i neki server kojeg treba očistiti od raznih napasti koje drljaju po WPu i ostalom?

 

Još da je sa nekim licenciranim ostvariti neki vid suradnje pa da se i neki papir ( licenca,diploma ) može izdati

a ti ( ili pomoćnici ) da na tom webu imaš uvjek ažuran popis polaznika i stupnjeva koje su dosad položili.

( u CV uvjek dobro dođe neka licenca bez obzira kaj i nema neku težinu al fino popunjava CV ... )

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Uz malu pomoć napola gotovo templatea (mog)....

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
bunkermax kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Ja mogu napraviti neki web gdje bi se to sve stavljalo, pratilo, organizirali tečajevi i sl...

 

Možda i neki server kojeg treba očistiti od raznih napasti koje drljaju po WPu i ostalom?

 

Još da je sa nekim licenciranim ostvariti neki vid suradnje pa da se i neki papir ( licenca,diploma ) može izdati

a ti ( ili pomoćnici ) da na tom webu imaš uvjek ažuran popis polaznika i stupnjeva koje su dosad položili.

( u CV uvjek dobro dođe neka licenca bez obzira kaj i nema neku težinu al fino popunjava CV ... )

 

 Ovo je također odlična ideja. Nadam se da je ovako nešto izvedivo.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Naravno da je izvedeno ali trebat će mi neki pomoćnik koji zna ASP.Net, MSSQL i jQuery... Ja radim pon-pet 8-16 pa ono, nisam baš uvijek raspoloživ.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
Sum_of_all_fears kaže...

Naravno da je izvedeno ali trebat će mi neki pomoćnik koji zna ASP.Net, MSSQL i jQuery... Ja radim pon-pet 8-16 pa ono, nisam baš uvijek raspoloživ.

 Mislio sam na prvi dio

 

"Još da je sa nekim licenciranim ostvariti neki vid suradnje pa da se i neki papir ( licenca,diploma ) može izdati"

 

Za tebe znam da ovo sa webom možeš izvesti 

 

Kolega sope, kako ste?

Dugo vas nešto nije bilo.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 12:40 (mind_challenge).
15 godina
odjavljen
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Dok se neki zaebavaju...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
online
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
djigibao kaže...
Ideja je odlicna i nadam se da ce zazivjeti.
Osobno se ne smatram prevelikim znalcem (u usporedbi s @total), ali mogu pomoci.
Sto se tice Druge razine o Windows OS tu su takodjer dobri forumasi (koji su i meni pomagali) @kizo2703 i @ihush.

Mislim i da jako dobro znanje imaju i forumasi @njonji, @stux, @Siksika, @siketa...

 Hvala lijepa na preporuci. Kontaktirao sam dečke.

mind_challenge kaže...

Odlična ideja. 
Ima dosta ljudi koji znaju jako puno o ovome, 

Za sebe mogu reći da sam po ovome tek prva razina, tako da bih eventualno mogao pomoći oko toga, a volio bih i naučiti nešto više.

 

Sum_of_all_fears kaže...

Ja mogu napraviti neki web gdje bi se to sve stavljalo, pratilo, organizirali tečajevi i sl...

 

Možda i neki server kojeg treba očistiti od raznih napasti koje drljaju po WPu i ostalom?

 Sjajna ideja.

bunkermax kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Ja mogu napraviti neki web gdje bi se to sve stavljalo, pratilo, organizirali tečajevi i sl...

 

Možda i neki server kojeg treba očistiti od raznih napasti koje drljaju po WPu i ostalom?

 

Još da je sa nekim licenciranim ostvariti neki vid suradnje pa da se i neki papir ( licenca,diploma ) može izdati

a ti ( ili pomoćnici ) da na tom webu imaš uvjek ažuran popis polaznika i stupnjeva koje su dosad položili.

( u CV uvjek dobro dođe neka licenca bez obzira kaj i nema neku težinu al fino popunjava CV ... )

 

 Opa, ovo mi nije palo na pamet, ali vrhunska ideja, a koliko vidim, nešto bi se dalo srediti.

Sum_of_all_fears kaže...

Dok se neki zaebavaju...

 To je to.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
14 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Ko je ovaj @sope koji SVIMA daje bez veze TD ???

 

Kaj ni jedna tema ne može proći bez nekog "pacijenta"?

Jel to on nama na virus totalu svakom lupao po 200-tinjak puta TD na linkove naših profila???

 koji pacijent, pa kak mu se to dalo????????????

 

bdw:

Ideja je dobra al za održavanje iste trebaju nekoliko ljudi uložiti svoj trud,znanje i vrijeme pa nisam baš ziher koliko će to biti održivo kroz neko duže vrijeme.

Održavanje AV-Gurusa je eto spalo na leđa samo @Djigija i da nema njegove ustrajnosti i truda, odavno bi stranica zamrla!

 

Tko se god upustio u aktivnu izradu i održavanje te ideje, neka unaprijed promisli može li ustrajati u tome na duže staze!

 

 

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 13:30 (andi.cro).
13 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
softwaremaniac kaže...

Još da je sa nekim licenciranim ostvariti neki vid suradnje pa da se i neki papir ( licenca,diploma ) može izdati

a ti ( ili pomoćnici ) da na tom webu imaš uvjek ažuran popis polaznika i stupnjeva koje su dosad položili.

( u CV uvjek dobro dođe neka licenca bez obzira kaj i nema neku težinu al fino popunjava CV ... )

 

 Opa, ovo mi nije palo na pamet, ali vrhunska ideja, a koliko vidim, nešto bi se dalo srediti.

 S obzirom da se razmislja i o licencama, odnosno diplomama, koliko bi to kostalo na kraju, ako bi se naplacivalo?

Inace, odlicna ideja... 

Garfield - Život je kao Ferrari, prolazi prebrzo... Ali to je u redu, jer ionako nemaš dovoljno novaca za njega...
14 godina
online
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
andi.cro kaže...

Ko je ovaj @sope koji SVIMA daje bez veze TD ???

 

Kaj ni jedna tema ne može proći bez nekog "pacijenta"?

 

bdw:

Ideja je dobra al za održavanje iste trebaju nekoliko ljudi uložiti svoj trud,znanje i vrijeme pa nisam baš ziher koliko će to biti održivo kroz neko duže vrijeme.

Održavanje AV-Gurusa je eto spalo na leđa samo @Djigija i da nema njegove ustrajnosti i truda, odavno bi stranica zamrla!

 

Tko se god upustio u aktivnu izradu i održavanje te ideje, neka unaprijed promisli može li ustrajati u tome na duže staze!

 

 

 Ne znam tko je to. Znam da trebaju. Ja za sebe znam da će biti perioda kad ću biti nedostupan zbog ispita i obaveza i još sto drugih faktora, no potrudit ću se biti što aktivniji, jer bi mi bilo žao da najveći hrvatski IT forum nema svoj Malware Study section.

Jesi li i ti voljan pomoći koliko ćeš moći?

djigi, neke stvari s bloga bismo mogli iskoristiti za školu :)

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
15 godina
odjavljen
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Ne znam, ima da meni netko plati ćevape za ovo...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
softwaremaniac kaže...

 

 Ne znam tko je to. Znam da trebaju. Ja za sebe znam da će biti perioda kad ću biti nedostupan zbog ispita i obaveza i još sto drugih faktora, no potrudit ću se biti što aktivniji, jer bi mi bilo žao da najveći hrvatski IT forum nema svoj Malware Study section.

Jesi li i ti voljan pomoći koliko ćeš moći?

djigi, neke stvari s bloga bismo mogli iskoristiti za školu :)

 Ne znam u čemu i kako a doma dođem tek navečer a imam i svoju obitelj i bebu pa samim time niti vremena 

Viš da nisam više niti aktivan ko nekada na temi...

Some people are so poor... all they have is money!
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 13:34 (andi.cro).
16 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Ja sam slobodan do 3-4 mjeseca i imam vremena i volje 24/7.
Nakon toga malo manje do ljeta, po ljeti me nemojte nista pitat.

 

@sope=@epos  

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 14:10 (djigibao).
15 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

podupirem ideju, i mislim da bi ovaj projekt uspio uz jasno definirana pravila i minimalno 3 forumaša koji su prošli AMF tečaj ili koji će tečaj tek završiti. u suprotnom bi se složio s kolegom andijem da se ne bi održalo na neko duže vrijeme.

15 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

(padobranski upad, vjerojatno neću sudjelovati ali par natuknica..)

 

fali nazovimo nulta kategorija. Klasičan juzer (ne iskusniji PCjaš..) jednostavno ne razumije malware, načine, rizike.. npr posljednji veliki rizik, ransom-crypt ware.

važnije je preventiva/razumijevanje, nego rješavanje posljedica. Važnije je ne klikati, shvatiti da postojanje jave otvara vrata kao i flash, pdf.. ili portforward itd. (kao što svaki crack može biti..). Slično kao prelaženje ceste, pogledaš, prijeđeš... kako ne stradati. .. ?

 

svaki soft je samo soft, ničem s neta se ne smije vjerovati 100%, ni jednoj informaciji.. sve može biti poglrešno, lažno, pa i polu-info postanu dezinformacije. OS-zakrpe, AV, spec.čistači.. su stvar izbora, ali kao svaki alat nije dovoljno imati ga, treba znati, znai koristiti, razumjeti. U suprotnom su moguće veće štete. Skalpel u ruci = kirurg?

Zato treba pripaziti kad se početnicima (juzerima) daju savijeti, kao u ostalim stvarima, alat za reqirements ima znanje.

Drugi problem, kad je PC zaražen, tad njime možda ne može ništa.. pa podešavanje OSa, AV .. opet spada pod preventivu, ne pod rješenje, tj tad možda treba drugi PC ili (najoptimalnije) live mediji kao linux-miniPE .. hirens, time se može pomoći i u ostalim (ne samo malware) problemima, istovremeno, tamo se nalazi dosta alata i eliminira potrebu nabave (često pirat-crack) softwarea uz rizik da je i nabavljen soft nastanjen malwareom. Pogotovo što nakon popravka-spašavanja.. 90% tih alata nisu potrebni (pa ih nema potrebe držati instalirane, npr partition manageri kao Easeus.. ista stvar, bootnuti live i obaviti job, nakon tog više nema potrebe .. time se i OS održava urednim-čistim).

 

eto, taj nulti dio. Preventiva i razumijevanje, ne zaletavanje jer je svaki korak rizik i mogućnost širenja problema. Neke stvari ipak traže predznanje. Podaci su zapravo najvažniji, jer su nenadoknadivi. OS se lako digne od nule, soft je samo soft..

Jednostavno, upozoriti prije upotrebe, npr prčkanja po win.reg (jer kako nazvati korištenje nekih uputa bez razumijevanja, copy-paste sindrom, prčkanje bez razumijevanja i biti siguran da je neki fix nekog problema upravo taj koji juzeru treba.. ili neki drugi?) .. i Backup! (pred)znanje i priprema za slučaj da se nešto desi, ne kad se desi.

Tipičan juzer (početnik) ne zna ni prenjeti-opisati problem, opiše nevažno, pogrešno.. diagnoza i fix mogu biti pogrešan lijek. Osnovno znanje je preduvijet za sve. .. i tome tema može pomoći. Problem, svi će skočiti na ''fix'' umjesto analize problema da bi bili sigurni u posljedice.

 

edit: tipično previše teksta.. pa karikirano. Nije problem npr natankati gorivo u auto, ako se zna koje gorivo.. u suprotnom imamo problem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 14:23 (ihush).
14 godina
online
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
total kaže...

podupirem ideju, i mislim da bi ovaj projekt uspio uz jasno definirana pravila i minimalno 3 forumaša koji su prošli AMF tečaj ili koji će tečaj tek završiti. u suprotnom bi se složio s kolegom andijem da se ne bi održalo na neko duže vrijeme.

 Ja sam na BC-u na tečaju trenutačno.

ihush kaže...

(padobranski upad, vjerojatno neću sudjelovati ali par natuknica..)

 

fali nazovimo nulta kategorija. Klasičan juzer (ne iskusniji PCjaš..) jednostavno ne razumije malware, načine, rizike.. npr posljednji veliki rizik, ransom-crypt ware.

važnije je preventiva/razumijevanje, nego rješavanje posljedica. Važnije je ne klikati, shvatiti da postojanje jave otvara vrata kao i flash, pdf.. ili portforward itd. (kao što svaki crack može biti..). Slično kao prelaženje ceste, pogledaš, prijeđeš... kako ne stradati. .. ?

 

svaki soft je samo soft, ničem s neta se ne smije vjerovati 100%, ni jednoj informaciji.. sve može biti poglrešno, lažno, pa i polu-info postanu dezinformacije. OS-zakrpe, AV, spec.čistači.. su stvar izbora, ali kao svaki alat nije dovoljno imati ga, treba znati, znai koristiti, razumjeti. U suprotnom su moguće veće štete. Skalpel u ruci = kirurg?

Zato treba pripaziti kad se početnicima (juzerima) daju savijeti, kao u ostalim stvarima, alat za reqirements ima znanje.

Drugi problem, kad je PC zaražen, tad njime možda ne može ništa.. pa podešavanje OSa, AV .. opet spada pod preventivu, ne pod rješenje, tj tad možda treba drugi PC ili (najoptimalnije) live mediji kao linux-miniPE .. hirens, time se može pomoći i u ostalim (ne samo malware) problemima, istovremeno, tamo se nalazi dosta alata i eliminira potrebu nabave (često pirat-crack) softwarea uz rizik da je i nabavljen soft nastanjen malwareom. Pogotovo što nakon popravka-spašavanja.. 90% tih alata nisu potrebni (pa ih nema potrebe držati instalirane, npr partition manageri kao Easeus.. ista stvar, bootnuti live i obaviti job, nakon tog više nema potrebe .. time se i OS održava urednim-čistim).

 

eto, taj nulti dio. Preventiva i rezumijevanje, ne zaletavanje jer je svaki korak rizik i mogućnost širenja problema. Neke stvari ipak traže predznanje. Podaci su zapravo najvažniji, jer su nenadoknadivi. OS se lako digne od nule, soft je samo soft..

Jednostavno, upozoriti prije upotrebe, npr prčkanja po win.reg (jer kako nazvati korištenje nekih uputa bez razumijevanja, copy-paste sindrom, prčkanje bez razumijevanja i biti siguran da je neki fix nekog problema upravo taj koji juzeru treba.. ili neki drugi?) .. i Backup! (pred)znanje i priprema za slučaj da se nešto desi, ne kad se desi.

Tipičan juzer (početnik) ne zna ni prenjeti-opisati problem, opiše nevažno, pogrešno.. diagnoza i fix mogu biti pogrešan lijek. Osnovno znanje je preduvijet za sve. .. i tome tema može pomoći. Problem, svi će skočiti na ''fix'' umjesto analize problema da bi bili sigurni u posljedice.

 

edit: tipično previše teksta.. pa karikirano. Nije problem npr natankati gorivo u auto, ako se zna koje gorivo.. u suprotnom imamo problem.

Jako lijepo rečeno i slažem se, ono što sam i u početku naveo, ono gore je samo skica.

Prije početka rada bismo se predstavili i dali bismo neke osnovne naputke. Backup if you can i takve stvari, upravo iz razloga koje si naveo, svaki korak je rizik i moramo biti osigurani u slučaju problema (što je s malwareom jako čest slučaj). A korisnicima bismo dali neki guideline da nam kod otvaranja teme daju FRST log recimo da imamo čime raditi i da se na nešto možemo osloniti.

 

Složili bismo neke govore tako da ih možemo dati korisniku (npr. za piratski softver, tuneup programe, neupdatiran IE, Adobe Reader i sl.)

 

Kod čišćenja računala, odnosno nakon toga bismo dali linkove korisniku i neke upute kako da održi svoj PC sigurnim od malwarea (ovisno što je u pitanju, zato kažem neke), kako se zaštititi da se ista stvar ne bi ponovila.

Što se tiče prčkanja i opasnosti fixeva, zato postoji level sa fixanjem uz mentora, koji je svjestan što koja naredba radi i koji će moći polaznika uputiti u pravome smjeru.

 

Prvo bi se krenulo od osnova rada na PC-u koje su nužne da bi polaznik uopće znao s čime se mora upoznati i kako što radi. Zato bismo složili dobru tutorial sekciju, koju bi korisnici čitali da nauče o tomu što će prolaziti na određenoj razini.

 

Kad PC nije bootabilan, da, trebat će drugi PC da bi se smislio fix i da bi se nešto vratilo.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
13 godina
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

@sum_of_all_fears Bilo bi fora kada bi se to moglo napraviti na slijedeći način. Kada se korisnik registrira, otvorena mu je prva lekcija dok su ostale zaključane. Kada polaznik ulazi u prvu lekciju ima pregled PDF file-a (kojeg može po potrebi skinuti) i kada sve nauči odnosno spreman je polagati ispit jednostavno klikne na gumb tipa "Položi ispit". Polazniku se zatim otvaraju pitanja kojih ima cca. 50 (sveukupno, na stranici 30) i koja se stalno miješaju (neće uvijek ista biti) te polaznik ima 30 minuta da ih riješi. Ukoliko polaznik padne, ide ispočetka (odredite max. broj pokušaja tipa 3 i ako u ta tri pokušaja ne prođe, gubi pravo na ispit), a ako prođe otključava mu se druga lekcija i ispisuje mu se ocjena iz ispita te pokazuju što je krivo.

 

Na samom kraju tečaja, mentor i polaznik dogovaraju vrijeme završnog ispita, mentor isto tako ima spremnu zaraženu virtualku te se njegovo se računalo spaja polaznik i pokazuje do sada sve naučeno. Po završetku ispita, mentor određuje polaznikovu ocjenu. Polaznik na svojoj stranici vidi sve svoje ocjene i dobiva diplomu u PDF formatu koja mu stoji na stranici te mu je ista dostupna za download.

 

Na ovaj način mentor ne mora biti stalno dostupan već samo na završnom ispitu, ali ako polaznik ima pitanja slobodno može pitati mentora. Gore navedene ispite odnosno polaganja bi sustav sam ocjenjivao i otključavao lekcije.

 

Što mislite o ovoj ideji?

10 Dobra ideja
0 Loša ideja
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 14:56 (Marko :D).
14 godina
online
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
Marko :D kaže...

@sum_of_all_fears Bilo bi fora kada bi se to moglo napraviti na slijedeći način. Kada se korisnik registrira, otvorena mu je prva lekcija dok su ostale zaključane. Kada polaznik ulazi u prvu lekciju ima pregled PDF file-a (kojeg može po potrebi skinuti) i kada sve nauči odnosno spreman je polagati ispit jednostavno klikne na gumb tipa "Položi ispit". Polazniku se zatim otvaraju pitanja kojih ima cca. 50 (sveukupno, na stranici 30) i koja se stalno miješaju (neće uvijek ista biti) te polaznik ima 30 minuta da ih riješi. Ukoliko polaznik padne, ide ispočetka (odredite max. broj pokušaja tipa 3 i ako u ta tri pokušaja ne prođe, gubi pravo na ispit), a ako prođe otključava mu se druga lekcija i ispisuje mu se ocjena iz ispita te pokazuju što je krivo.

 

Na samom kraju tečaja, mentor i polaznik dogovaraju vrijeme završnog ispita, mentor isto tako ima spremnu zaraženu virtualku te se njegovo se računalo spaja polaznik i pokazuje do sada sve naučeno. Po završetku ispita, mentor određuje polaznikovu ocjenu. Polaznik na svojoj stranici vidi sve svoje ocjene i dobiva diplomu u PDF formatu koja mu stoji na stranici te mu je ista dostupna za download.

 

Na ovaj način mentor ne mora biti stalno dostupan već samo na završnom ispitu, ali ako polaznik ima pitanja slobodno može pitati mentora. Gore navedene ispite odnosno polaganja bi sustav sam ocjenjivao i otključavao lekcije.

 

Što mislite o ovoj ideji?

Zanimljivo. Ja sam mislio malo drugačije, ali ni ovaj prijedlog nije loš.

Moj plan je bio prvo neki form da ispune, npr. zašto se želiš baviti ovime? Prethodno iskustvo na PC-u? Poznavanje alata?

Čisto da se vidi s kime imamo posla. Nakon toga, ako procjenimo da je kandidat podoban, prihvatimo ga i otključamo mu prvi set tutoriala i vježbi.

Kad se osjeti spremnim, korisnik kreira novu temu u podforumu npr: Početnik - vježba 1 - softwaremaniac

Zaduženi mentor za tu vježbu radi s polaznikom, pregledava njegove odgovore i postavlja potpitanja, jer ne može svaki polaznik imati jednaku razinu znanja. Svatko je poseban i treba individualan pristup.

Završni ispit mi se ne sviđa iz jednostavnog razloga što polaznik neće uspjeti sve ručno očistiti u jednom pokušaju. Bolje da piše postove i da mu instruktor daje feedback na to, što se tiče demonstracije naučenog, to mi se sviđa, pogotovo za Windows/Registry dio.

Ocjene i diploma u pdf-u mi se sviđaju.

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
15 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
softwaremaniac kaže...
..

Moj plan je bio prvo neki form da ispune, npr. zašto se želiš baviti ovime? Prethodno iskustvo na PC-u? Poznavanje alata?

Čisto da se vidi s kime imamo posla...

- pazi RL situaciju, u temi malware, 90% juzera će se javiti kad imaju problem (jednako je s ostalim kvarovima..), ne preventivno kao učenje ili prikupljanje potrebnih alata i upoznavanje dok je za to vrijeme, dok PC radi.. pa i backup. Filtrirati one koji traže quickfix i one koji žele naučiti.. no za one druge i bez takve teme nema prepreke, google, forumi.. ostat će oni koji traže fix.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
online
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
ihush kaže...
softwaremaniac kaže...
..

Moj plan je bio prvo neki form da ispune, npr. zašto se želiš baviti ovime? Prethodno iskustvo na PC-u? Poznavanje alata?

Čisto da se vidi s kime imamo posla...

- pazi RL situaciju, u temi malware, 90% juzera će se javiti kad imaju problem (jednako je s ostalim kvarovima..), ne preventivno kao učenje ili prikupljanje potrebnih alata i upoznavanje dok je za to vrijeme, dok PC radi.. pa i backup. Filtrirati one koji traže quickfix i one koji žele naučiti.. no za one druge i bez takve teme nema prepreke, google, forumi.. ostat će oni koji traže fix.

 Naravno. Zato se i vraćam na svoj uvodni post u kojemu sam naglasio da bi materijalima i pristup školi imalii samo određeni korisnici. Ne bi se javno vidjelo. Vidjelo bi se samo da se može prijaviti za školu (oni ljudi koji žele naučiti), a ljudi kojima treba fix bi dobili svoj kutak u kojemu bi polaznici viših razina (uz nadzor), diplomirani i instruktori radili na popravku tih PC-eva.

 

Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
13 godina
offline
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
softwaremaniac kaže...
Marko :D kaže...

@sum_of_all_fears Bilo bi fora kada bi se to moglo napraviti na slijedeći način. Kada se korisnik registrira, otvorena mu je prva lekcija dok su ostale zaključane. Kada polaznik ulazi u prvu lekciju ima pregled PDF file-a (kojeg može po potrebi skinuti) i kada sve nauči odnosno spreman je polagati ispit jednostavno klikne na gumb tipa "Položi ispit". Polazniku se zatim otvaraju pitanja kojih ima cca. 50 (sveukupno, na stranici 30) i koja se stalno miješaju (neće uvijek ista biti) te polaznik ima 30 minuta da ih riješi. Ukoliko polaznik padne, ide ispočetka (odredite max. broj pokušaja tipa 3 i ako u ta tri pokušaja ne prođe, gubi pravo na ispit), a ako prođe otključava mu se druga lekcija i ispisuje mu se ocjena iz ispita te pokazuju što je krivo.

 

Na samom kraju tečaja, mentor i polaznik dogovaraju vrijeme završnog ispita, mentor isto tako ima spremnu zaraženu virtualku te se njegovo se računalo spaja polaznik i pokazuje do sada sve naučeno. Po završetku ispita, mentor određuje polaznikovu ocjenu. Polaznik na svojoj stranici vidi sve svoje ocjene i dobiva diplomu u PDF formatu koja mu stoji na stranici te mu je ista dostupna za download.

 

Na ovaj način mentor ne mora biti stalno dostupan već samo na završnom ispitu, ali ako polaznik ima pitanja slobodno može pitati mentora. Gore navedene ispite odnosno polaganja bi sustav sam ocjenjivao i otključavao lekcije.

 

Što mislite o ovoj ideji?

Zanimljivo. Ja sam mislio malo drugačije, ali ni ovaj prijedlog nije loš.

Moj plan je bio prvo neki form da ispune, npr. zašto se želiš baviti ovime? Prethodno iskustvo na PC-u? Poznavanje alata?

Čisto da se vidi s kime imamo posla. Nakon toga, ako procjenimo da je kandidat podoban, prihvatimo ga i otključamo mu prvi set tutoriala i vježbi.

Kad se osjeti spremnim, korisnik kreira novu temu u podforumu npr: Početnik - vježba 1 - softwaremaniac

Zaduženi mentor za tu vježbu radi s polaznikom, pregledava njegove odgovore i postavlja potpitanja, jer ne može svaki polaznik imati jednaku razinu znanja. Svatko je poseban i treba individualan pristup.

Završni ispit mi se ne sviđa iz jednostavnog razloga što polaznik neće uspjeti sve ručno očistiti u jednom pokušaju. Bolje da piše postove i da mu instruktor daje feedback na to, što se tiče demonstracije naučenog, to mi se sviđa, pogotovo za Windows/Registry dio.

Ocjene i diploma u pdf-u mi se sviđaju.

To bi se moglo napraviti da bude dio registracije i isto bi mu se ispisalo na njegovom profilu (nešto kao "O meni"). 

 

Znam da neće korisnik uspjeti sve počistiti iz prvog pokušaja, ali ipak bi to trebalo raditi nekako preko virtualke da mentor može vidjeti što korisnik radi te mu davati neki feedback.

Također, moglo bi se sve raditi preko screenshotova i videa, ali dok se screenshotovi mogu urediti tj. fotošopirati, videe treba uploadati no mnogi su zbog brzine uploadao ograničeni tako da ni jednog od toga nije solucija.

 

Btw Ja vam mogu pomoći izmisliti 50 pitanja za svaku lekciju, ako bude bilo potrebno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2016 15:34 (Marko :D).
15 godina
odjavljen
offline
Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa

Jedan (malo više) prijedloga:

 

1. Tečajevi i ispiti na webu

2. Tečajevi dostupni svima, ispiti samo odabranim korisnicima (ili po nekom drugom kriteriju)

3. Na forumu real-life primjeri jer ionako će netko stalno pilati (ne možeš izbjeć to)

4. Scoreboard na webu, tko je kako položio koji ispit

5. Downloadi na webu (alati...)

6. Organiziranje demonstracija (TeamViewer Meeting?) preko weba

 

I tako...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
14 godina
online
Re: Prijedlog za otvaranje Malware Study Programa
Marko :D kaže...
softwaremaniac kaže...
Marko :D kaže...

@sum_of_all_fears Bilo bi fora kada bi se to moglo napraviti na slijedeći način. Kada se korisnik registrira, otvorena mu je prva lekcija dok su ostale zaključane. Kada polaznik ulazi u prvu lekciju ima pregled PDF file-a (kojeg može po potrebi skinuti) i kada sve nauči odnosno spreman je polagati ispit jednostavno klikne na gumb tipa "Položi ispit". Polazniku se zatim otvaraju pitanja kojih ima cca. 50 (sveukupno, na stranici 30) i koja se stalno miješaju (neće uvijek ista biti) te polaznik ima 30 minuta da ih riješi. Ukoliko polaznik padne, ide ispočetka (odredite max. broj pokušaja tipa 3 i ako u ta tri pokušaja ne prođe, gubi pravo na ispit), a ako prođe otključava mu se druga lekcija i ispisuje mu se ocjena iz ispita te pokazuju što je krivo.

 

Na samom kraju tečaja, mentor i polaznik dogovaraju vrijeme završnog ispita, mentor isto tako ima spremnu zaraženu virtualku te se njegovo se računalo spaja polaznik i pokazuje do sada sve naučeno. Po završetku ispita, mentor određuje polaznikovu ocjenu. Polaznik na svojoj stranici vidi sve svoje ocjene i dobiva diplomu u PDF formatu koja mu stoji na stranici te mu je ista dostupna za download.

 

Na ovaj način mentor ne mora biti stalno dostupan već samo na završnom ispitu, ali ako polaznik ima pitanja slobodno može pitati mentora. Gore navedene ispite odnosno polaganja bi sustav sam ocjenjivao i otključavao lekcije.

 

Što mislite o ovoj ideji?

Zanimljivo. Ja sam mislio malo drugačije, ali ni ovaj prijedlog nije loš.

Moj plan je bio prvo neki form da ispune, npr. zašto se želiš baviti ovime? Prethodno iskustvo na PC-u? Poznavanje alata?

Čisto da se vidi s kime imamo posla. Nakon toga, ako procjenimo da je kandidat podoban, prihvatimo ga i otključamo mu prvi set tutoriala i vježbi.

Kad se osjeti spremnim, korisnik kreira novu temu u podforumu npr: Početnik - vježba 1 - softwaremaniac

Zaduženi mentor za tu vježbu radi s polaznikom, pregledava njegove odgovore i postavlja potpitanja, jer ne može svaki polaznik imati jednaku razinu znanja. Svatko je poseban i treba individualan pristup.

Završni ispit mi se ne sviđa iz jednostavnog razloga što polaznik neće uspjeti sve ručno očistiti u jednom pokušaju. Bolje da piše postove i da mu instruktor daje feedback na to, što se tiče demonstracije naučenog, to mi se sviđa, pogotovo za Windows/Registry dio.

Ocjene i diploma u pdf-u mi se sviđaju.

To bi se moglo napraviti da bude dio registracije i isto bi mu se ispisalo na njegovom profilu (nešto kao "O meni"). 

 

Znam da neće korisnik uspjeti sve počistiti iz prvog pokušaja, ali ipak bi to trebalo raditi nekako preko virtualke da mentor može vidjeti što korisnik radi te mu davati neki feedback.

Također, moglo bi se sve raditi preko screenshotova i videa, ali dok se screenshotovi mogu urediti tj. fotošopirati, videe treba uploadati no mnogi su zbog brzine uploadao ograničeni tako da ni jednog od toga nije solucija.

 

Btw Ja vam mogu pomoći izmisliti 50 pitanja za svaku lekciju, ako bude bilo potrebno.

 Žuto - Misliš prilikom registracije za školu?

Pa to bi se vidjelo i iz skripti za fix koje bi mu slao preko foruma. Nemam ništa protiv i direktnog spananja samo sam mislio da bi ovako bilo lakše, jer bi mentor mogao sve pregledati prije.

5 50 pitanja!
2 Individualni pristup!
Ne obaziri se na TD. To su trollovi.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice