FER (iskustva, vježbe) izdvojena tema

poruka: 512
|
čitano: 276.307
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Ako te zanima računarstvo, onda ti u Zagrebu jedino preostaje još računarstvo na TVZ-u (ne informatika nego baš računarstvo). Ako uspoređuješ s FER-om, ima manje teorije, fizike i matematike a puno više programiranja. Onda u Varaždinu imaš FOI (na početku spoj između informatike i ekonomije, poslije samo informatika), u Splitu FESB, u Osijeku ETFOS i u Rijeci RITEH. To su uglavnom svi bolji fakulteti za računarstvo u Hrvatskoj.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
el pistlero123 kaže...
theimprobableone kaže...
el pistlero123 kaže...
theimprobableone kaže...

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

 Ma na fer ti je fakat prelagano upast, pogotovo ako imaš prosjek 5. Meni je prošle godine falilo 9 bodova, a imao sam prosjek ocjena 3,9 sva četri razreda + 80% MAT-A + 65% FIZ + 50% HR-B + 65% ENG-A.

Također sam imao lošeg profesora iz fizike, tj. nikakvo predznajne, bio sam na pripremama i sve nadoknadio, i na kraju sam još i bio nezadovoljan rezultatom.

 Wow, odlicno onda, moram priznat da si me definitivno ohrabrio s ovim odgovorom...samo me zanima, koliko ti je ucenja bilo potrebno za matematiku jer sam cuo, od profesora osobno, da je visu razinu iz mat dosta tesko napisat za vise od 3?

 Matematiku sam spremao zadnjih 2 tjedna prije mature, ne znam koliko dobro ti ide matematika ali pretpostavljam da imaš 5. Tako da na maturi su ti osnovni zadaci iz te 4 godine (osim zadnjeg zadatka), ako imaš solidno predznanje nema straha. I stvarno nije problem napisat za više od 3.

 Iskreno, matematiku sam imao 4 svaku godinu tako da se nadam da ne bi trebalo bit loše ni u kom slučaju, ali mi je uvijek veći problem bila fizika pa se nadam da ću to uspjet pohvatat/naučit na trinomu...uglavnom, drago mi je što ipak nije toliko teško napisat za više od 3.

7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
power_user kaže...
theimprobableone kaže...
el pistlero123 kaže...
theimprobableone kaže...

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

 Ma na fer ti je fakat prelagano upast, pogotovo ako imaš prosjek 5. Meni je prošle godine falilo 9 bodova, a imao sam prosjek ocjena 3,9 sva četri razreda + 80% MAT-A + 65% FIZ + 50% HR-B + 65% ENG-A.

Također sam imao lošeg profesora iz fizike, tj. nikakvo predznajne, bio sam na pripremama i sve nadoknadio, i na kraju sam još i bio nezadovoljan rezultatom.

 Wow, odlicno onda, moram priznat da si me definitivno ohrabrio s ovim odgovorom...samo me zanima, koliko ti je ucenja bilo potrebno za matematiku jer sam cuo, od profesora osobno, da je visu razinu iz mat dosta tesko napisat za vise od 3?

Glupost, imao sam lošu profesoricu, kod nje sam imao 4, išao sam na pripreme u Algebru, ali to je više bilo pasivno slušanje tako da su prave pripreme bile možda 2 tjedna prije ispita i napisao sam za blizu 80%(i s time sam bio jako nezadovoljan jer sam jako puno izgubio na glupostima, poput krivog prepisivanja točno riješenog zadataka s lista za koncept). Iz fizike mi je bila ista profesorica, pripremao sam se tjedan prije testa i dobio 97%(fizika mi je uvijek išla bolje od matematike). S prosjekom 4.6 i tim rezultatima(i 4 iz HRV-A i 5 iz ENG-A) sam bio 300. na listi. Položio sam sve na prvoj godini u roku sa minimalnom količinom učenja.

 

Mature su lagane, 70%-80% iz svega ne bi smio biti problem, pogotovo ako misliš na neki "teži" fakultet.

 Dobro činjenica je da meni fizika ide lošije nego tebi :D, ali dobro je znat da se sve stigne naučit bez većih problema kao što vidim. Samo se nadam da prag neće bit previsok...Također, svaka čast za prvu godinu.

8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Čujem da se na feru programiranje rjesava na papiru? Jel to teško poloziti? Ja sam naviko cijelo vrijeme runati program i gledati di su greske pa mi to na papiru strasno zvuci. Ima netko primjer zadatka koji treba tako rjesiti?

14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
theimprobableone kaže...

 Dobro činjenica je da meni fizika ide lošije nego tebi :D, ali dobro je znat da se sve stigne naučit bez većih problema kao što vidim. Samo se nadam da prag neće bit previsok...Također, svaka čast za prvu godinu.

Ne ide ni meni fizika toliko dobro, samo malo bolje od matematike, nego zbilja nije teška matura. Većina zadataka se može riješiti samo s gotovim formulama, a teorija je na zakoruživanje pa se veliki dio može riješiti eliminacijom. 

SMA Solar kaže...

Čujem da se na feru programiranje rjesava na papiru? Jel to teško poloziti? Ja sam naviko cijelo vrijeme runati program i gledati di su greske pa mi to na papiru strasno zvuci. Ima netko primjer zadatka koji treba tako rjesiti?

Zvuči gore nego što je, za neke sintaksne pogreške skidaju sitan broj bodova ili ništa(npr. ako zaboraviš ; na jednoj liniji ili na jednom od 5 mjesta staviš print umjesto printf). Računaj i na to da ćeš ipak do tada naučiti nečto više, a i znati ćeš što se točno traži od tebe. Evo ti i primjer ovogodišnjeg međuispita iz PIPIja, to je prvi ispit iz programiranja koji ćeš pisat.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Ma znam da, sve su to dobri fakulteti, ali bi najrađde nekako u Zagreb pa mi je zato prvi izbor FER, a drugi TVZ. A ako ne upadnem na to u Zagrebu onda cu najvjerojatnije na FOI u Varaždin.
Sta mislis jel mi se isplati ic sve A razine ili da idem na B one koje predmete koji se ne traze A?

14 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
patrik98 kaže...

Ma znam da, sve su to dobri fakulteti, ali bi najrađde nekako u Zagreb pa mi je zato prvi izbor FER, a drugi TVZ. A ako ne upadnem na to u Zagrebu onda cu najvjerojatnije na FOI u Varaždin.
Sta mislis jel mi se isplati ic sve A razine ili da idem na B one koje predmete koji se ne traze A?

Što se programiranja tiče TVZ stvarno nije loš, a i FOI je kao treći izbor dosta dobar. Ja bih ti preporučio da hrvatski ideš B razinu jer ti stvarno nije potrebna viša razina.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
8 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Zvuči gore nego što je, za neke sintaksne pogreške skidaju sitan broj bodova ili ništa(npr. ako zaboraviš ; na jednoj liniji ili na jednom od 5 mjesta staviš print umjesto printf). Računaj i na to da ćeš ipak do tada naučiti nečto više, a i znati ćeš što se točno traži od tebe. Evo ti i primjer ovogodišnjeg međuispita iz PIPIja, to je prvi ispit iz programiranja koji ćeš pisat.

 Znao bih 3 zadatka al na svoj nacin, hvala puno na uvidu. I kako dugo onda traje taj test? Na koji nacin se boduje?

Jel ima one logike ko u prvom razredu na informatici tzv. booleova algebra, to nikad nisam kuzio, jer smo pokazali nesto kao A * B = A (sad napamet glupost velim, ne znam dal je fakat tako), i odmah je zadatak bio A*(A*B)*C/B(B+C+A) itd

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2017 19:31 (SMA Solar).
14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
SMA Solar kaže...

Zvuči gore nego što je, za neke sintaksne pogreške skidaju sitan broj bodova ili ništa(npr. ako zaboraviš ; na jednoj liniji ili na jednom od 5 mjesta staviš print umjesto printf). Računaj i na to da ćeš ipak do tada naučiti nečto više, a i znati ćeš što se točno traži od tebe. Evo ti i primjer ovogodišnjeg međuispita iz PIPIja, to je prvi ispit iz programiranja koji ćeš pisat.

 Znao bih 3 zadatka al na svoj nacin, hvala puno na uvidu. I kako dugo onda traje taj test? Na koji nacin se boduje?

Jel ima one logike ko u prvom razredu na informatici tzv. booleova algebra, to nikad nisam kuzio, jer smo pokazali nesto kao A * B = A (sad napamet glupost velim, ne znam dal je fakat tako), i odmah je zadatak bio A*(A*B)*C/B(B+C+A) itd

Piše se 2 ili 2 i pol sata, ne sjećam se više točno. Nema nekih stogih pravila za bodovanje osim nekih osnovnih smjernica, ovisi o asistentu, ali uglavnom je fer i neće te rušiti zbog neke sitnice u bodovanju.

 

Booleaova algebra je na digitalnoj logici, morat ćeš je naučiti, ali nije teško. Ideš na faks da bi nešto naučio, nemoj da te obeshrabre stvari koje nisi naučio u srednjoj jer će biti još jako puno toga.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
13 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Sranje je što ti zapravo dosta ovisi o asistentu
Većina ih je fer, no ima par debila kod kojih sigurno dobivaš manje bodova od zasluženog (po kriterijima drugih asistenata)
You have to be odd to be number one
7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Prijavio sam matematiku visu, engleski visu jer mi treba za neke fakseve, hrvatski nizu i od izbornih informatiku i fiziku.
Hvala puno na infrormacijama i pomoci, stvarno mi je puno pomoglo!

7 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pozdrav ljudi, evo mene opet sa par pitanja...
Gledao sam sad bas rang listu prema bodovima iz srednje skole(1.,2. i 3. razred) i za upis na FER sam 376. od 640 ukupno na listi. Jos prosjek iz 4. razreda srednje skole (oko 75), znaci imat cu oko 300 i nesto sitno bodova bez mature.
E sad me zanima koliko bi morao otprilike skupiti bodova sa državne mature da uspijem upast na FER?
Hvala 

10 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
patrik98 kaže...

Pozdrav ljudi, evo mene opet sa par pitanja...
Gledao sam sad bas rang listu prema bodovima iz srednje skole(1.,2. i 3. razred) i za upis na FER sam 376. od 640 ukupno na listi. Jos prosjek iz 4. razreda srednje skole (oko 75), znaci imat cu oko 300 i nesto sitno bodova bez mature.
E sad me zanima koliko bi morao otprilike skupiti bodova sa državne mature da uspijem upast na FER?
Hvala 

 Prosjek rijesenosti matematike i fizike za upad je 80.5%

Poruka je uređivana zadnji put sub 29.4.2017 20:37 (tLeon).
11 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

To ti nitko ne moze reci. Sve ovisi kolko će mature biti teske, tocnije koliko će bodova ostali ostvariti. Prag za upad je u posljednje 4 godine u uzlaznom trendu, no i to ne mora znaciti da ce se tako nastaviti.

[url]http://exclusiveapplications.blogspot.com/[/url]
10 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
SMA Solar kaže...

Čujem da se na feru programiranje rjesava na papiru? Jel to teško poloziti? Ja sam naviko cijelo vrijeme runati program i gledati di su greske pa mi to na papiru strasno zvuci. Ima netko primjer zadatka koji treba tako rjesiti?

 nemoj da te takve sporedne stvari zamaraju, to se čini na svim jačim fakultetima tipa etfos, a vjerujem fsb i fesb imaju sličnu proceduru. potpuno je normalna stvar i vjerojatno određena zbog broja studenata i činjenicom da se najviše razvija logički aparat kada ti je jedini potreban kompajler onaj vlastitog mozga
naravno nije slučaj za sve kolegije, ispiti se polažu isključivo učenjem

Kreativnost se postiže repeticijom. Analogno, talent - radom.
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Zanima me ima li sanse da upadnem na fer ako dobijem na dezavnoj 4 i 3 iz mm i fiz tj zbir ocjena 7 a kroz sve 4 godine sam imao prosjek 5.0
Hocu reci da ne polazem hrvatski i engleski jer sam strani drzavljanin pa imam i tu mogucnost...i ako neko zna moze li se kao strani drzavljanin polagati npr samo engleski bez hrbatskog?
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Idem u opcu gimnaziju i jos od osnovne me zanima matematika, uvijek sam isao na natjecanja i cesto nesto i osvajao na zupanijskom, a od srednje je ista situacija. Sto se tice informatike i programiranja nemam nikakvo znanje, dijelom sto nismo bukvalno nista radili u srednjoj a dijelom i sto se nisam sam aktivirao. Ali cuo sam da se sve rafi od 0 pa me toga i nije strah ako upadnem na fer. Zanima me vase misljenje, narocito ako ima neko ko je isao u opcu gimn pa upisao fer, je li taj faks za mene? To me zanima jer me strah, meni se taj faks svidja zbog toga sto su prisutni i matematika i fizika, mada u samu elektrotehniku nisam bas upucen
13 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Luule kaže...
Zanima me ima li sanse da upadnem na fer ako dobijem na dezavnoj 4 i 3 iz mm i fiz tj zbir ocjena 7 a kroz sve 4 godine sam imao prosjek 5.0
Hocu reci da ne polazem hrvatski i engleski jer sam strani drzavljanin pa imam i tu mogucnost...i ako neko zna moze li se kao strani drzavljanin polagati npr samo engleski bez hrbatskog?

 Bez problema, uostalom izračunaj si bodove

ako imaš >780 upadaš

Luule kaže...
Idem u opcu gimnaziju i jos od osnovne me zanima matematika, uvijek sam isao na natjecanja i cesto nesto i osvajao na zupanijskom, a od srednje je ista situacija. Sto se tice informatike i programiranja nemam nikakvo znanje, dijelom sto nismo bukvalno nista radili u srednjoj a dijelom i sto se nisam sam aktivirao. Ali cuo sam da se sve rafi od 0 pa me toga i nije strah ako upadnem na fer. Zanima me vase misljenje, narocito ako ima neko ko je isao u opcu gimn pa upisao fer, je li taj faks za mene? To me zanima jer me strah, meni se taj faks svidja zbog toga sto su prisutni i matematika i fizika, mada u samu elektrotehniku nisam bas upucen

 Ne treba ti predznanje. Pogledaj malo osnove preko ljeta (samo da dobiješ osjećaj)

 

Moj savjet za ljeto ti je da se odmoriš, baviš se sportom i čitaš knjige (posljednje nije važnije, ali je podcrtano jer znam je to ono što većina ne radi)

Nemoj učiti unaprijed (previše)

 

Pogledaj nekakav uvod u pravu matematiku, nešto o programiranju i tako, ali nemoj previše

You have to be odd to be number one
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Je li dovoljno da preradim Matematiku u 24 lekcije? A fiziku planiram zutu zbirku i dvoumim se izmedju Fizika u 24 lekcije i Fizika na drzavnoj maturi
Imas li iskustva na Feru, kakva je prva godina?
I koji su dobri udzbenici za matematiku, koji se koriste po planu u Hrvatskoj?
13 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Pojma nemam
Ja sam koristio trinomovu zbirku
You have to be odd to be number one
12 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Luule kaže...
Je li dovoljno da preradim Matematiku u 24 lekcije? A fiziku planiram zutu zbirku i dvoumim se izmedju Fizika u 24 lekcije i Fizika na drzavnoj maturi
Imas li iskustva na Feru, kakva je prva godina?
I koji su dobri udzbenici za matematiku, koji se koriste po planu u Hrvatskoj?

Fizika - jedini predmet koji sam zapravo pripremao, trebalo mi je nešto više od mjesec dana. Išao sam po Fizici na drzavnoj maturi i ispostavilo se pun pogodak. Teorija je dosta sažeta, ali zato obavezno moras rjesavat one njihove zadatke jer kroz njih najvise naucis. Manji dio teorije sam ponovio iz starih biljeznica, pošto sam knjige prodao, a zadaci koje smo rješavali na nastavi kroz 4 godine (žuta zbirka) su dosta teži od zadataka koji dolaze na maturi. Tjedan dana prije mature sam mislio da nemam pojma i da necu nista stic napravit kako treba ali onda kad sam pogledao ispite od prošlih godina ispostavilo se da su zadaci dosta lagani i da je gore navedena knjiga baš pisana za takav tip zadataka.  Također mislim da ima negdje na youtubu par videa gdje se rješavaju stare mature i objašnjava postupak, dosta korisno za pogledat.

 

Koristio sam i matematiku u 24 lekcije, dobro mi je došla za sažeto ponovit trigonometriju i općenito gradivo koje nisam stigao detaljnije. (Ostalo mi je 3-4 dana prije ispita za ponovit prve tri godine, pa sam krenuo detaljno listatat biljeznice i knjige, a kako je vrijeme odmicalo završio sam na matematici u 24 lekcije).

Udzbenici koje smo mi koristili (prirodoslovno matematicka gimnazija) su od Dakića i Elezovića (element). Pazi jer postoji i verzija za strukovne škole, nisam siguran koliko je velika razlika, možda fali neko gradivo koje se ispituje na maturi.

 

Rezultati - Fizika 90% Matematika 80% i negdje na polovici rang ljestvice FERa. 

http://25.media.tumblr.com/tumblr_makcziBKrN1ryi1myo1_500.gif
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2017 1:09 (KiCo77).
15 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Luule kaže...
Je li dovoljno da preradim Matematiku u 24 lekcije? A fiziku planiram zutu zbirku i dvoumim se izmedju Fizika u 24 lekcije i Fizika na drzavnoj maturi
Imas li iskustva na Feru, kakva je prva godina?
I koji su dobri udzbenici za matematiku, koji se koriste po planu u Hrvatskoj?

 Ja sam radio fiziku samo po Fizika u 24 lekcije, predobra knjiga i jako dobro se može naučiti ako prođeš kroz sve. Matematiku nisam baš učio, ali vjerojatno možeš po Matematika u 24 lekcije bez problema.

9 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
KiCo77 kaže...
Luule kaže...

Fizika - jedini predmet koji sam zapravo pripremao, trebalo mi je nešto više od mjesec dana. Išao sam po Fizici na drzavnoj maturi i ispostavilo se pun pogodak.

 

 Gdje se može naći ta knjiga, postoji negdje online?

12 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Avensac kaže...
KiCo77 kaže...
Luule kaže...

Fizika - jedini predmet koji sam zapravo pripremao, trebalo mi je nešto više od mjesec dana. Išao sam po Fizici na drzavnoj maturi i ispostavilo se pun pogodak.

 

 Gdje se može naći ta knjiga, postoji negdje online?

Ja sam je uzeo ovdje.

Ako mislis na pdf oblik, mislim da ne postoji.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_makcziBKrN1ryi1myo1_500.gif
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Kako dolazim iz BiH i profesor mi stalni govori za knjigu Fizika na drzavnoj maturi kako je dobra, kaze na koricama knjige je drvo od olovaka zelenih, je li to ta knjiga? 😂
Dakle da ne radim puno po zutoj zbirci? Na drzavnoj maturi iz fizike su samo zadaci, vidim da mnogi pisu kako ne znaju teoriju, ali nece biti pitanja iskljucivo teoretskih?
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Kada ce objaviti oblasti koje ce biti na drzavnoj maturi iz fizike 2018? I gdje mogu naci to da su objavili za 2017?
9 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Imaš sve ovdje 

 

Sve službene informacije vezane za maturu možeš naći na www.ncvvo.hr i www.postani-student.hr 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2017 18:21 (Avensac).
8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Ionako, te "oblasti" su iste svake godine, nije ti to ko hrvatski da se ne znaju dogovoriti pa onda filozofiraju, izmišljaju toplu vodu i na kraju stave morske gluposti u test, kod fizike se točno zna i da uzmeš 30 godina staru knjigu svi ti zakoni i dalje vrijede.

 

Zanima me za fer, kroz 4 godine gimnazije profesorica je stalno naglašavala da tko misli na fer i slične fakseve neće smjeti koristiti kalkulator?!? Znam da je isto "sporedna" stvar, pošto svi tu pišu o upisima i sl., ali mene stvarno zanima, dal mi uopće treba onda kalkulator, u kojim slučajevima se (ne) smije koristiti?

11 godina
offline
FER (iskustva, vježbe)

Ne znam za dalje, ali mislim da je isto kao i na prvoj godini. Možeš ga koristiti na svim predmetima gdje se zadaci baziraju na računanju s ajmo reć većim brojevima.

Ne smiješ ga imati na mat ali niti nemaš baš neke koristi od njega jer nema previše računanja na matematici na faksu.

Dozvoljen je na fizici, osnovama elektrotehnike i sl.

[url]http://exclusiveapplications.blogspot.com/[/url]
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Moze li mi neko preporuciti jos neke fakultete elektrotehnike, pa recimfakultesu poslije FERA najbolji u Hrvatskoj?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice