Kemija - izjednačavanje jednadžba

poruka: 59
|
čitano: 114.133
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
HellY kaže...

Je zna tko kako urediti kemijsku jednadžbu, nešto kao:

NH3-N+H

HITNO JEE

Valjda NH3 ------ N2+H2

 

Izjednačeno glasi 2NH3 ------ N2+3H2

 

7. razred pretpostavljam?

 

Ako ti je ovo problem, čekaj osmi, vidit ćeš onda izjednačavanja, ovo je najosnovnija reakcija, bit će puno kompliciranijih...

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2013 12:52 (donator_bubrega).
13 godina
neaktivan
offline
Kemija - izjednačavanje jednadžba

kako je Avogadr otkrio da svaki plin ima pri istom talaku,volumenu i teperaturi  ima jednak broj jediniki (molekula)?

12 godina
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Zodiak kaže...

kako je Avogadr otkrio da svaki plin ima pri istom talaku,volumenu i teperaturi  ima jednak broj jediniki (molekula)?

Komplicirano... Zapravo u istim volumenima razlicith tvari nema istog broja cestica, no ocito se moralo doci do nekog standarda pa se to uzelo u obzir.

8 godina
neaktivan
offline
Kemija - izjednačavanje jednadžba

 

aliminij+jod--spoj?

 

Al+I---2AlI3

 

 

 

molim pomoć !!!!! Kako izjednačiti strane u jednadžbi ??????

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba

Može pomoć ? 

 

 

  Al + I  -------   2AlI3

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Može pomoć ?


Al + I ------- 2AlI3
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
kraso kaže...
Može pomoć ?


Al + I ------- 2AlI3

 2 Al + 3 I2 = 2 AlI3

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
dobro je to ali zašto je na lijevoj strani ispred 3I2 a na desnoj 2I3
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
kraso kaže...
dobro je to ali zašto je na lijevoj strani ispred 3I2 a na desnoj 2I3

 Aluminij je trovalentan, jod je jednovalentan pa tako njihovom reakcijom nastaje molekula gdje ima 1 aluminij i 3 joda(AlI- aluminijev jodid). Na lijevoj strani je I2 jer je to elementarni oblik joda(jedna molekula joda ima u sebi dva atoma joda). Sa desne je tri joda zbog već spomenutih valencija i sad to izjednačiš tako da kad vidiš 2 i 3 najmanji zajednički višekratnik je 6 pa računaš da mora sveukupno bit 6 joda na lijevoj i desnoj strani.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2015 18:44 (Simon_says).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Simon_says kaže...
kraso kaže...
dobro je to ali zašto je na lijevoj strani ispred 3I2 a na desnoj 2I3

 Aluminij je trovalentan, jod je jednovalentan pa tako njihovom reakcijom nastaje molekula gdje ima 1 aluminij i 3 joda(AlI- aluminijev jodid). Na lijevoj strani je I2 jer je to elementarni oblik joda(jedna molekula joda ima u sebi dva atoma joda). Sa desne je tri joda zbog već spomenutih valencija i sad to izjednačiš tako da kad vidiš 2 i 3 najmanji zajednički višekratnik je 6 pa računaš da mora sveukupno bit 6 joda na lijevoj i desnoj strani.

 kontas li fiziku 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
kraso kaže...
Simon_says kaže...
kraso kaže...
dobro je to ali zašto je na lijevoj strani ispred 3I2 a na desnoj 2I3

 Aluminij je trovalentan, jod je jednovalentan pa tako njihovom reakcijom nastaje molekula gdje ima 1 aluminij i 3 joda(AlI- aluminijev jodid). Na lijevoj strani je I2 jer je to elementarni oblik joda(jedna molekula joda ima u sebi dva atoma joda). Sa desne je tri joda zbog već spomenutih valencija i sad to izjednačiš tako da kad vidiš 2 i 3 najmanji zajednički višekratnik je 6 pa računaš da mora sveukupno bit 6 joda na lijevoj i desnoj strani.

 hvala ti za odgovor shvatio sam sve nakon tvog objasnjenja 

8 godina
neaktivan
offline
Kemija - izjednačavanje jednadžba

ne znam kako izjednaciti ovu jednadzbu, molim vas pomoc sa postupkom nije mi jasno 

 

AsH3+ Cl2--- AsCl3 + HCl

Ana
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Ana149 kaže...

ne znam kako izjednaciti ovu jednadzbu, molim vas pomoc sa postupkom nije mi jasno 

 

AsH3+ Cl2--- AsCl3 + HCl

Na lijevoj strani su 3 vodika pa to stavimo i na desnu
AsH3+ Cl2---- AsCl3 + 3HCl
Ali sada imamo na lijevoj strani 2 Cl, a na desnoj 6 pa Cl2 množimo sa 3
Time dobivamo krajnju jednadžbu: AsH3+ 3Cl2---- AsCl3 + 3HCl

The difference between stupidity and genius is that genius has its limits.
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.9.2015 1:29 (domagoj_tomic888).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba

Puno hvala :) 

 

 

Ana
8 godina
neaktivan
offline
Kemija - broj molova vodene pare

Pozdrav svima.

Potrebna mi je hitna pomoć!

 

Evo zadatka:

Koliko bi molova vodene pare nastalo potpunim sagorijevanjem 1 mola butana?

 

Hvala unaprijed

8 godina
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
2CH4 + 13O2 = 8CO2 + 10H2O

Riješenje je 5 mola jer na dvia mola butana koja ulaze u reakciju izlazi deset mola vode.
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Ferritin kaže...
zelenbic kaže...

Može meni netko objasniti taj proces vec par dana nikako nmg shvatiti a nmg samo na strebati  formule jer smo na ugljikovodicima

Pa jednostavno moras izjednacit jednadžbu sa lijeve i desne strane

 

(bezvezna jedndzba) Ako sa desne strane imas vodu a sa desne strane 8 vodika i 6 kisika moras izjednacit ih.

 

4H+ 2O2 ----- H20   

 

 

Lijeva strana imas 8 vodika i 4 kisika , a sa desne strane imas 2 vodika i 1 kisik. Sada ih izjednacavas da dobijes da ih ima jednako sa oba dvije strane znaci 8 H i 4 O ti mora biti na oba dvije strane.

 

4H+ 2O2 ----- 4H20     <---- jesi izjednačio ali nisi pojedostavio

 

 

         4H+ 2O2 ----- 4H20     <---- jesi izjednačio ali nisi pojedostavio 

 

 

            2H+ O2  ------  2H2

danielB
14 godina
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
danći123321 kaže...

 

         4H+ 2O2 ----- 4H20     <---- jesi izjednačio ali nisi pojedostavio 

 

 

            2H+ O2  ------  2H2

 

 

Mali bumpić? ahaahhaha

Red tuge, red bijesa
9 godina
neaktivan
offline
Kemija - izjednačavanje jednadžba

Trebam hitnu pomoć za zadaću kemije. Ne razumijem izjednačavanje. Dal bi mi tko htio objasniti kompletni postupak i dati rješenje za zadatak GLUKOZA SE ALKOHOLNIM VRENJEM RAZGRAĐUJE NA ETANOL I UGLJIKOV DIOKSID (GLUKOZA C6H12O6) i ETANOL (C2H6O). Ne mogu indeksirati jer sam na mobitelu. Molim vas čim prije. Eto bit ću vam zahvalna.

Ako sam ti pomogla, stisni HVALA.
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.5.2018 14:25 (Flexan22).
6 godina
protjeran
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba

Što radiš na satu? Prodaješ maglu ili brojiš ovce?

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Mary Sue kaže...

Što radiš na satu? Prodaješ maglu ili brojiš ovce?

 Ako misliš (mislite) na mene, samo da znate da ja nisam bila na satu, u našoj školi vlada hripavac, a nitko mi nije htio (znao) objasniti. Prije nego išta komentiraš (komentirate), stani (stanite) malo na kočnicu i zamisli si (zamislite si) kako bi tebi (Vama) bilo da tebi (Vama) nešto nije jasno (a nisi bio (niste bili) na satu); a nitko ti (Vama) ne pomogne. Baš lijepo, zar ne?

Ako sam ti pomogla, stisni HVALA.
6 godina
protjeran
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba

Hoćeš reći da se izjednačivanje kemijskih jednadžaba uči na jednome školskom satu pa si, zbog bolesti koja te snašla, ostala zakinuta za sve znanje o tome? Također, hoćeš reći da nastavnica kemije nije htjela ukratko ponoviti princip rješavanja zadataka bez obzira na to što je mnogo učenika očito izostalo taj nastavni sat zbog zaraze koja je pogodila školu? Teško mi je povjerovati u to. Ma što učenici mislili o predmetnim nastavnicima, vjeruj mi da se u pravilu ne radi o sadističkim bolesnicima koji žele što jače zakinuti što veći broj učenika. Veće su zlo od navodno strašnih profesora učenici koji tim ljudima pred roditeljima i društvom daju svakakve ne baš laskave epitete opisujući ih poput vragova koji su se spustili na Zemlju i zaposlili se u školstvu.

Zlo se vratilo. Ime mu (b)je Arendelle.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Mary Sue kaže...

Hoćeš reći da se izjednačivanje kemijskih jednadžaba uči na jednome školskom satu pa si, zbog bolesti koja te snašla, ostala zakinuta za sve znanje o tome? Također, hoćeš reći da nastavnica kemije nije htjela ukratko ponoviti princip rješavanja zadataka bez obzira na to što je mnogo učenika očito izostalo taj nastavni sat zbog zaraze koja je pogodila školu? Teško mi je povjerovati u to. Ma što učenici mislili o predmetnim nastavnicima, vjeruj mi da se u pravilu ne radi o sadističkim bolesnicima koji žele što jače zakinuti što veći broj učenika. Veće su zlo od navodno strašnih profesora učenici koji tim ljudima pred roditeljima i društvom daju svakakve ne baš laskave epitete opisujući ih poput vragova koji su se spustili na Zemlju i zaposlili se u školstvu.

 Ne mislim se prepirati zbog toga što mi ne vjeruješ. Što se mene tiče, niti ne moraš. I samo da znaš, nije to lijepo od tebe. Što dobivaš takvim stilom razgovora? Sad ću ti reći; kemiju imamo sljedeći tjedan, a neki učenici trebaju povisiti svoje ocjene, a onaj tjedan nakon zaključuje ocjene. Nije izostalo puno učenika, samo mi ne žele objasniti. A što se tiče učitelja, ja se slažem s tobom, samo što moja učiteljica nije baš takva. Ne da mi se objašnjavati zašto mi moji ne žele objasniti jednadžbe, to ću ti reći ako se ikada upoznamo. Pa ćeš čuti.

Ako sam ti pomogla, stisni HVALA.
Poruka je uređivana zadnji put čet 31.5.2018 8:04 (Flexan22).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba

Dolje ti je objašnjeno. - skini i zumiraj

Polgedaj+sliku Polgedaj+sliku
danielB
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 13:15 (danći123321).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
danći123321 kaže...

Dolje ti je objašnjeno. - skini i zumiraj

 Hvala ti. Dugujem ti. Ako tebi nešto ne bude jasno, javi mi se. 

Ako sam ti pomogla, stisni HVALA.
12 godina
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Flexan22 kaže...

Trebam hitnu pomoć za zadaću kemije. Ne razumijem izjednačavanje. Dal bi mi tko htio objasniti kompletni postupak i dati rješenje za zadatak GLUKOZA SE ALKOHOLNIM VRENJEM RAZGRAĐUJE NA ETANOL I UGLJIKOV DIOKSID (GLUKOZA C6H12O6) i ETANOL (C2H6O). Ne mogu indeksirati jer sam na mobitelu. Molim vas čim prije. Eto bit ću vam zahvalna.

 C6H12O6 -> 2CO2 + 2 C2H6O

 

ne znam koja si skola (osnovna/ srednja/ faks?) pa ne znam dal ti treba mehanizam izjednacavanja ili je ovo dovoljno... ovo je jednostavna matematika, zapises lijevu i desnu stranu jednadzbe i moras postici da ti bude jednak broj atoma svakog elementa na obje strane jednadzbe. U ovom slucaju vrlo jednostavno to postici bez ikakvog rasclanjivanja i raspisivanja :)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Minneyar kaže...
Flexan22 kaže...

Trebam hitnu pomoć za zadaću kemije. Ne razumijem izjednačavanje. Dal bi mi tko htio objasniti kompletni postupak i dati rješenje za zadatak GLUKOZA SE ALKOHOLNIM VRENJEM RAZGRAĐUJE NA ETANOL I UGLJIKOV DIOKSID (GLUKOZA C6H12O6) i ETANOL (C2H6O). Ne mogu indeksirati jer sam na mobitelu. Molim vas čim prije. Eto bit ću vam zahvalna.

 C6H12O6 -> 2CO2 + 2 C2H6O

 

ne znam koja si skola (osnovna/ srednja/ faks?) pa ne znam dal ti treba mehanizam izjednacavanja ili je ovo dovoljno... ovo je jednostavna matematika, zapises lijevu i desnu stranu jednadzbe i moras postici da ti bude jednak broj atoma svakog elementa na obje strane jednadzbe. U ovom slucaju vrlo jednostavno to postici bez ikakvog rasclanjivanja i raspisivanja :)

 Hvala ti za pomoć. Osnovna sam škola, sedmi razred. Ako hoćeš, molim te objasni mi. Hvala unaprijed, opet. 

Ako sam ti pomogla, stisni HVALA.
12 godina
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Flexan22 kaže...
Minneyar kaže...
Flexan22 kaže...

Trebam hitnu pomoć za zadaću kemije. Ne razumijem izjednačavanje. Dal bi mi tko htio objasniti kompletni postupak i dati rješenje za zadatak GLUKOZA SE ALKOHOLNIM VRENJEM RAZGRAĐUJE NA ETANOL I UGLJIKOV DIOKSID (GLUKOZA C6H12O6) i ETANOL (C2H6O). Ne mogu indeksirati jer sam na mobitelu. Molim vas čim prije. Eto bit ću vam zahvalna.

 C6H12O6 -> 2CO2 + 2 C2H6O

 

ne znam koja si skola (osnovna/ srednja/ faks?) pa ne znam dal ti treba mehanizam izjednacavanja ili je ovo dovoljno... ovo je jednostavna matematika, zapises lijevu i desnu stranu jednadzbe i moras postici da ti bude jednak broj atoma svakog elementa na obje strane jednadzbe. U ovom slucaju vrlo jednostavno to postici bez ikakvog rasclanjivanja i raspisivanja :)

 Hvala ti za pomoć. Osnovna sam škola, sedmi razred. Ako hoćeš, molim te objasni mi. Hvala unaprijed, opet. 

Ok, mislim da je na toj razini dovoljno ovo: 

 

http://www.moje-instrukcije.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3883:izjednaavanje-jednadbe-kemijske-reakcije&catid=124&Itemid=146

 

lijepo je jednostavno objasnjeno i svodi se samo na jednostavnu matematiku. u srednjoj i na faksu bude to malo kompliciranije ali preporucam da se ne zamaras time zasad :)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kemija - izjednačavanje jednadžba
Minneyar kaže...

Ok, mislim da je na toj razini dovoljno ovo: 

 

http://www.moje-instrukcije.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3883:izjednaavanje-jednadbe-kemijske-reakcije&catid=124&Itemid=146

 

lijepo je jednostavno objasnjeno i svodi se samo na jednostavnu matematiku. u srednjoj i na faksu bude to malo kompliciranije ali preporucam da se ne zamaras time zasad :)

 Hvala ti iskreno.

Ako sam ti pomogla, stisni HVALA.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice