Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.980.917
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Matematika - pomoć

moze 2 hitna zadatka pls trigonometrija (to vam ide ko od sale)

 

 

1. Visina na osnovicu jednakokracnog trokuta tri puta je dulja od visine na krak. Koliki su kutovi?

 

2. Ako je omjer duljina dijagonala romba 3:4 koliki su njegovi unutarnji kutovi?

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

moze 2 hitna zadatka pls trigonometrija (to vam ide ko od sale)

 

 

1. Visina na osnovicu jednakokracnog trokuta tri puta je dulja od visine na krak. Koliki su kutovi?

 

2. Ako je omjer duljina dijagonala romba 3:4 koliki su njegovi unutarnji kutovi?

Ja riješim prvi, pa ti onda sam drugi :D

 

a osnovica, b krak, vk visina na krak, va visina na osnovicu, alfa kutevi kod osnovice, beta kut između krakova. Nacrtamo sliku i vidimo da vrijedi:

zadano nam je va/vk=3

 

sin alfa = va/b i sin alfa = vk/a

pa vidimo da vrijedi

va/b=vk/a, odnosno (kad uvažimo što je zadano)

b/a=va/vk=3 , odnosno b=3a

 

Sad se vratimo u veliki trokut i vidimo da vrijedi cos alfa = (a/2) / b = (a/2) / (3a) = 1/6

Sad dobijemo alfa, a kako je beta = 180-2alfa imamo sve.

 

Ako sam i nešto fulao, ovaj je postupak pa ćeš skužit :D

 

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

sve u redu je i tocno, al jos uvijek se mucim s ovim drugim :p ne volim romb/paralelogram/trapez, najjaci su trokuti kvadrati i pravokutnici :p

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

sve u redu je i tocno, al jos uvijek se mucim s ovim drugim :p ne volim romb/paralelogram/trapez, najjaci su trokuti kvadrati i pravokutnici :p

Na isto ti dođe :D Dijagonale će rascjepat romb na 4 trokuta pa opet gledaš po trokutima :D Kod romba se dijagonale sijeku pod pravim kutem i raspolavljaju se, pa ti i to može pomoć...

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...
dmanz kaže...

sve u redu je i tocno, al jos uvijek se mucim s ovim drugim :p ne volim romb/paralelogram/trapez, najjaci su trokuti kvadrati i pravokutnici :p

Na isto ti dođe :D Dijagonale će rascjepat romb na 4 trokuta pa opet gledaš po trokutima :D Kod romba se dijagonale sijeku pod pravim kutem i raspolavljaju se, pa ti i to može pomoć...

to nisam znao, sad je sve jasno, rjesio sam hvala ;) {#}

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

E ovako ljudi ja sam drugi srednje prodavač i sutrra ispravljam jedinicu iz logaritama molim vas da mi pomognete  {#} jer slabo kužim ovo

naprimjer ovaj zadatak

 

log5(2x-3)=-1

ili ovaj

logx=3+3log a - 1-kroz-2logb

kolko sam ja skužio sve se mora svesti da su isti dolje ili gore i onda normalnom jednadžbom rješiti?pliz ako neko zna ovo mi je zadnja prilika za ispravljanje  {#}

http://balcanclubsoundno1.tk/ besplatno skidanje rmx-a,mixeva :)) dj darac (ja) i dj knezo admini :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.3.2011 18:22 (crni pauk).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

zna ko?  {#}

http://balcanclubsoundno1.tk/ besplatno skidanje rmx-a,mixeva :)) dj darac (ja) i dj knezo admini :)
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
crni pauk kaže...

E ovako ljudi ja sam drugi srednje prodavač i sutrra ispravljam jedinicu iz logaritama molim vas da mi pomognete {#} jer slabo kužim ovo

naprimjer ovaj zadatak

 

log5(2x-3)=-1

ili ovaj

logx=3+3log a - 1-kroz-2logb

kolko sam ja skužio sve se mora svesti da su isti dolje ili gore i onda normalnom jednadžbom rješiti?pliz ako neko zna ovo mi je zadnja prilika za ispravljanje {#}

U prvom primjeru samo trebaš znati kako je logaritam definiran.

logab = c -> b = ac

Ajmo to primijeniti na tvoj primjer:

log5(2x-3)=-1 -> 2x-3=5-1 = 1/5. I sad dalje znaš.

Kako najlaše zapamtit onu formulu? Zamisli da smo u ovom primjeru napravili 5lijeva_strana = 5desna_strana , kao da smo podmetnuli peticu objema stranama.

Na lijevoj strani nam se zbog logaritma te petice pokrate i dobijemo baš ono što piše nakon znaka ->

 

A ovaj drugi se trebaš igrati sa svojstvima logaritma: 1=log10, a logb = logba , loga+logb=log(ab) itd.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

jedan zadatak ne kuzim bas mislim da treba heronovu formulu ali se izgubim u njoj

 

trokut ABC

b= 12 cm

c= 14cm

P= 258 cm2

 

a= ?

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

jedan zadatak ne kuzim bas mislim da treba heronovu formulu ali se izgubim u njoj

 

trokut ABC

b= 12 cm

c= 14cm

P= 258 cm2

 

a= ?

Da, "s" izrazi pomocu (a+b+c)/2 i onda uvrsti sve sto imas zadano i ostat ce ti samo nepoznanica "a". Samo probaj to pregledno napisati jer ce ti ispasti kobasica pa da sam sebe ne zbunis :P

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

jedan zadatak ne kuzim bas mislim da treba heronovu formulu ali se izgubim u njoj

 

trokut ABC

b= 12 cm

c= 14cm

P= 258 cm2

 

a= ?

Dobro misliš :D

 

UZ Heronovoj formuli se pojavljuju P,a,b,c ,a ti imaš zadano 3 od toga. Dakle ako ju iskoristiš biti će to jednadžba sa jednom nepoznanicom i dobiti ćeš rješenje. Ono što je nezgodno je da je to jednadžba 4. stupnja, no pošto se radi o naštimanom zadatku vjerojatno će biti rješiva :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

da i to napravio sam i dobijem onda na kraju pod korijenom negativne brojeve, a mislim da nebi trebala biti imaginarna rjesenja??

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Imam jedan problemski koji mi zadaje probleme! :)

"koliko kilograma vode treba ispariti iz pola tone celulozne mase koja sadrži 90% vode, da se dobije masas 80% vode?"

možda je rješenje krivo ali može postupak kako dobiti to?

In Trance We Trust!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
unknown kaže...

Imam jedan problemski koji mi zadaje probleme! :)

"koliko kilograma vode treba ispariti iz pola tone celulozne mase koja sadrži 90% vode, da se dobije masas 80% vode?"

možda je rješenje krivo ali može postupak kako dobiti to?

Prije isparivanja masa vode je bila 0,9 * 500kg = 450kg

Ostatak je 50kg necega.

 

Nakon isparivanja, ostatak tog necega je 20% (100% - 80% (sto je udio vode)), posto to "nesto" se ne gubi onda i dalje ima masu od 50kg.

Znaci: 0,2 * x = 50  => x = 250kg

x - masa smjese nakon isparivanja.

Od tih 250kg smjese, 50kg je nesto drugo, a 200kg je voda.

 

Prije isparivanja bilo je 450kg vode, nakon isparivanja je 200kg vode, znaci isparilo je 250kg vode.

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
AA-d00d kaže...
unknown kaže...

Imam jedan problemski koji mi zadaje probleme! :)

"koliko kilograma vode treba ispariti iz pola tone celulozne mase koja sadrži 90% vode, da se dobije masas 80% vode?"

možda je rješenje krivo ali može postupak kako dobiti to?

Prije isparivanja masa vode je bila 0,9 * 500kg = 450kg

Ostatak je 50kg necega.

 

Nakon isparivanja, ostatak tog necega je 20% (100% - 80% (sto je udio vode)), posto to "nesto" se ne gubi onda i dalje ima masu od 50kg.

Znaci: 0,2 * x = 50  => x = 250kg

x - masa smjese nakon isparivanja.

Od tih 250kg smjese, 50kg je nesto drugo, a 200kg je voda.

 

Prije isparivanja bilo je 450kg vode, nakon isparivanja je 200kg vode, znaci isparilo je 250kg vode.

ahhhh hvala radio sam na isti postupak samo sam uzeo da je masa vode i eluloze 5000kg xD

In Trance We Trust!
14 godina
offline
Matematika - pomoć

imam jos 2 zadatka, pa ako se kome da, sutra imam test:

 

1. omjeri stranica trokuta su 4:5:8 , promjer opisane kruznice je 9 cm. Kolika je povrsina trokuta?

 

2. Duljine dviju stranica trokuta iznose 7 i 11cm, a tezisnica na trecu stranicu duga je 7 cm. Kolika je treca stranica?

 

 

 

niti netrebate bas rijesit , samo mi dajte postupak neki

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

da i to napravio sam i dobijem onda na kraju pod korijenom negativne brojeve, a mislim da nebi trebala biti imaginarna rjesenja??

Ne mogu bit negativni brojevi nikako, to si ti nešto zeznuo :D

U Heronovoj formuli se pojavljuje s, koji je poluopseg, s =(a+b+c)/2 i zato jer se radi o trokutu uvijek će vrijediti da je s-a>0, s-b>0, s-c>0

 

dmanz kaže...

1. omjeri stranica trokuta su 4:5:8 , promjer opisane kruznice je 9 cm. Kolika je povrsina trokuta?

 

2. Duljine dviju stranica trokuta iznose 7 i 11cm, a tezisnica na trecu stranicu duga je 7 cm. Kolika je treca stranica?

1. a=4k, b=5k, c=8k, površinu dobije preko heronove formule i ona će ovisiti o k. Uz to, pronađi formulu koja povezuje stranice trokuta s polumjerom opisane kružnice (znam da postoji, samo ju ne znam napamet) i tu ćeš dobiti k.

 

2. Vjerovao ili ne, opet Heronova formula :D

Označimo poznate stranice sa a i b, nepoznatu sa c, a poznatu težišnicu sa tc. Težišnica je dužina koja spaja vrh sa polovištem suprotne stranice, dakle točka gdje težišnica siječe stranicu c dijeli c na dva jednaka dijela duljine c/2 (nacrtaj si sliku). Naš trokut je tom težišnicom podijeljen na dva dijela i vrijedi:

površina_velikog_trokuta=površina_prvog_malog + površina_drugog_malog

površine napiši preko heronove formule i evo ti jedna jednadžba koja ovisi samo o c.

 

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

P = abc / 4R

 

u vezi negativnog: za heronovu formulu izrazim s = c/2 +9

 

i kasnije u onom dijelu formule gdje je (s - c) dodje mi c/2 - c a to je -c/2 i onda mi to ostane pod korijenom

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2011 14:30 (dmanz).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

imam jos 2 zadatka, pa ako se kome da, sutra imam test:

 

1. omjeri stranica trokuta su 4:5:8 , promjer opisane kruznice je 9 cm. Kolika je povrsina trokuta?

 

2. Duljine dviju stranica trokuta iznose 7 i 11cm, a tezisnica na trecu stranicu duga je 7 cm. Kolika je treca stranica?

 

 

 

niti netrebate bas rijesit , samo mi dajte postupak neki

ti možda površina ispadne 107.1?

In Trance We Trust!
14 godina
offline
Matematika - pomoć

povrsina mi ispadne 6.9 jer su stranice duzine a=3,68 b=4,6 i c=7,36

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

P = abc / 4R

 

u vezi negativnog: za heronovu formulu izrazim s = c/2 +9

 

i kasnije u onom dijelu formule gdje je (s - c) dodje mi c/2 - c a to je -c/2 i onda mi to ostane pod korijenom

ako je s=c/2+9, onda je s-c = - c/2 + 9 , a to bude pozitivno :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...
dmanz kaže...

P = abc / 4R

 

u vezi negativnog: za heronovu formulu izrazim s = c/2 +9

 

i kasnije u onom dijelu formule gdje je (s - c) dodje mi c/2 - c a to je -c/2 i onda mi to ostane pod korijenom

ako je s=c/2+9, onda je s-c = - c/2 + 9 , a to bude pozitivno :D

kak da onda izracunam korijen iz -c/2 + 9 

 

 

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

kak da onda izracunam korijen iz -c/2 + 9 

 

Vjerojatno ni ne trebaš računat korijen. Kvadriraš cijelu onu jednadžbu, korijeni će ne stat, a još će doći onaj dvostruki, a to će vjerojatno bit korijen kod kojeg ćeš moć faktorizirat ispod. Računaj, igraj se malo :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

mogu ovo napraviti? jel se smije jer to mi ostane kada u heronovu formulu ubacim s= c/2 + 9

 

 

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Ne možeš :D I nije mi jasno kak si uspio sve negativno dobit, to ne može bit dobro nikak. Evo budem ja sad probal riješit

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
Alex55 kaže...

MOLIM VAS DA MI POMOGNETE!!!

 

Idem u 8. razred osnovne škole i imam problem što se tiče matematike!

 

Imam udžbenik "Matematika 8" u izdanju "PROFIL"-a napisan od strane Tamare Nemeth i Gorana Stajčića, drugo polugodište, prvo izdanje tiskan 2007, ožujak. U utorak pišemo test iz geometrijskih tijela (prizme, piramide, stošci i kugle, te sfere), te sam ja ovaj vikend ponavljao. Zapelo je na šesterostranoj prizmi, točnije na njezinom oplošju.

 

Na satu, u bilježnicu smo napisali ovu formulu (O = oplošje, P = površina plašta, B = površina baze (pravilni šesterokut), h = visina, a = osnovni brid baze) :

 

O = 2 · B + P

O = 2 · 3 · (a2·√3 / 2) + 6 · a · h

 

(kada stavim kosu crtu to označava razlomak, a u razlomku su samo oni brojevi koje sam stavio u zagradu)

(na kraju smo nešo pokratili i izašla nam je formula za "korištenje"):

 

O = 3 · a · ( a ·√3 + 2 · a · h )

 

Sada ću napisati formulu za Bazu (B) i za plašt (P) tog istog šesterokuta:

 

B = 6 · ( a2 ·√3 / 4 )

B = 3 · ( a2 ·√3 / 2 )

 

P = 6 · a · h

 

To su bile formule koje smo zapisali na satu, a ne nalaze se u knjizi. Isto tako imam formule na na papiru od "M.I.M. - SRAGA"-e sa svim formulama koje će mi ikada trebati, a one daju ovakve formule:

 

B = (3 · a ·√3 / 2)

 

P = 6 · a · h

 

O = 3 · a2 ·√3 + 6 · a · h

 

Ako pokušavam izračunati zadatak uz pomoć M.I.M.-ovih formula, bez obzira išao samo sa "O" formulom ili kombinirajući 2 · B + P = O, uvijek dobijem isti rezultat, dok kada pokušavam izračunati zadatak uz  pomoć formula iz bilježnica, bez obzira išao samo sa "O" formulom ili kombinirajući 2 · B + P = O, uvijek dobim različit rezultat, a jedini rezultat koji je isti sa M.I.M.-ovim rezultatom je ako kombiniram formule iz bilježnice u načinu 2 · B + P = O.

 

Nadalje... U već prije navedenom udžbeniku na stranici "75" napisane su formule za pravilni šesterokut:

 

P = 6 · P1

P1 = (3 · a2·√3 / 2)

 

Pošto znamo da se površina pravilno šesterokuta izračunava tako da zbrojimo šest površina jednakostraničnih trokuta koji se nalaze u pravilnom šesterokutu ako ga razdijelimo po glavnim dijagonalama dolazimo do zaključka da bi trebali izračunati prvo površinu jednakostraničnih trokuta. Ta formula se u već navedenoj knjizi nalazi na strani "74" i ona glasi:

 

P = (a2 ·√3 / 4)

 

Ako usporedimo formulu za izračunavanje površine jednakostraničnog trokuta i formulu za izračunavanje površine pravilnog šesterokuta dolazimo do spoznaje da P1, koji u površini pravilnog šesterokuta označava površinu jednakokračnog trokuta nije jednak formuli za izračunavanje površine kod jednakostraničnog trokuta!

 

Nadalje... Na stranici "94" u već navedenom udžbeniku stoji da za izračunavanje baze kod šesterostrane prizme (izračunava se obujam, ali isto treba prvo izračunati bazu!) piše da je formula za izračunavanje baze ova (Primjer 3., Rješenje:) :

 

B = 6 · (a2·√3 / 4)

 

Kada pogledamo ovu formulu i formulu sa stranice "75" i "74" dolazimo do zaključka da su koristili formulu za izračunavanje pravilnog šesterokuta P = 6 · P1, a P1 zamijenili sa formulom za izračunavanje površine jednakostraničnog trokuta sa stranice "74".

 

Mene zanima jedna stvar:

 

KOJA JE TOČNA FORMULA ZA IZRAČUNAVANJE OPLOŠJA PRAVILNE ŠESTEROSTRANE PRIZME???

 

Molim vas da mi pomognete!!! I tražim pomoć od svih osmaša ili svih ostalih koji se razumiju u to gradivo. Molim bez zloćudnih komentara...

 

Molim vas pomozite...

 

Zadatak na kojem sam zapeo "72". h = 5 dm, a = 4 cm, O = ?

RJEŠENJE BI TREBALO BITI: O = ( 24 ·√3 + 1200) cm2

 

MOLIM VAS BRZ ODGOVOR I SLOBODNO PITAJTE AKO NEŠTO NIJE JASNO!!!

 Ja sam 8. razred i nikad nisam vidio nesto slicno tome !!! :D HAHAHA

nothing is true, everything is permitted
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...

mogu ovo napraviti? jel se smije jer to mi ostane kada u heronovu formulu ubacim s= c/2 + 9

 

 

Lol, ne i jos jednom ne.

  1. Dok "-1" ubacis pod kvadratni korijen onda je to "1"
  2. Ne mozes tako korjenovati, ako ispod korjena zbrajas brojeve onda ih ne mozes rastaviti tako da zbrojis korijen od svakog broja posebno!
Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
14 godina
offline
Re: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
decko1987 kaže...

 

 Ja sam 8. razred i nikad nisam vidio nesto slicno tome !!! :D HAHAHA

to se radi na kraju 8. razreda kolko ja znam

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...
2. Vjerovao ili ne, opet Heronova formula :D

Označimo poznate stranice sa a i b, nepoznatu sa c, a poznatu težišnicu sa tc. Težišnica je dužina koja spaja vrh sa polovištem suprotne stranice, dakle točka gdje težišnica siječe stranicu c dijeli c na dva jednaka dijela duljine c/2 (nacrtaj si sliku). Naš trokut je tom težišnicom podijeljen na dva dijela i vrijedi:

površina_velikog_trokuta=površina_prvog_malog + površina_drugog_malog

površine napiši preko heronove formule i evo ti jedna jednadžba koja ovisi samo o c.

Ovo nije dobar put. Jako se zakomplicira i niš se ne pokrati na što sam računao kad sam vidio zadatak.

U tablcama sam našao formulu

tc = 1/2 *korijen( 2a2 + 2b2 -c2 )

pa ak ju tu iskoristiš odmah dobiješ c.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

pa profesor je lud s ovakvim zadatcima mi nikad culi za takve neke formule ni nikad nismo vjezbali takve zadatke u skoli a sutra cu za 30 min morat rijesiti 5 takvih zadataka a vjerujem da necu stici

 

sreca da smo prosli tjedan odgodili test pa uspjeli vidjet (poslikat) testove kakve nam je htio dati, al izgleda da nista nam ni to ne znaci hahah

Što imaš više sira, imaš više rupa. Što imaš više rupa, imaš manje sira. ?????????????
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice