Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.982.023
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

evo prilicno zadvoljan sam sa napisanim iz vektora, javim u sridu jesam li uspia dobit 3 :D

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
14 godina
offline
Matematika - pomoć

Imam jedan problem sa zadatkom iz kruznice (analiticka geometrija)

Dakle, imam ovu jednacinu (x-3)^2+(y-2)^2=9 i tacku A(2,5)

Iz jednacine sledi => S(3,2)

Sledeci korak koji smo radili je: d=sqrt(1+9), taj korak mi nije jasan.

Problem je verovatno banalan, ali ja se ne mogu setiti nicega sto bi mi pomoglo..

Ziv je Moskri, umro nije dok je gudre i murije..
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
pirat01 kaže...

Imam jedan problem sa zadatkom iz kruznice (analiticka geometrija)

Dakle, imam ovu jednacinu (x-3)^2+(y-2)^2=9 i tacku A(2,5)

Iz jednacine sledi => S(3,2)

Sledeci korak koji smo radili je: d=sqrt(1+9), taj korak mi nije jasan.

Problem je verovatno banalan, ali ja se ne mogu setiti nicega sto bi mi pomoglo..

Vjerojatno ste se pitali pripada li točna A kružnici. To se radi tako da se odredi udaljenost točke A od središta kružnice S. Ako je ta udaljenostt = radijusu, onda je točka A na kružnici, inače nije. Sad bi trebalo bit jasno :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Može mi netko napisat kako izračunati kut α u formuli l=r∏α/180° ?

Hvala {#}

 

Postoje dvije vrste ljudi; mi s Međimurja i oni koji nam se dive!
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Toxic1337 kaže...

Može mi netko napisat kako izračunati kut α u formuli l=r∏α/180° ?

Hvala {#}

 

l=r∏α/180°
r∏α=180°*l   /:r∏
α=180°*l/r∏

Watercooled CPU. Bubni PP, ako te nešto zanima :)
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Hvala puno {#}{#}

Postoje dvije vrste ljudi; mi s Međimurja i oni koji nam se dive!
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

dobia sam 2 iz vektora, razočaran sam, falia mi je bod za 3 , u jednom zadatku sam izgubia 2 boda jer sam zaboravia kvadrirat zagradu, dakle u jednom redu je pisalo (3/4 x )2  a ja sam u drugom redu samo prepisa 3/4x2  i zaboravia kvadrirat razlomak, a u zadnjem zadatku se koristila formula (a - b)2 = a2 - 2a + b2  a ja sam izvrnia predznake i napisa a2 + 2a - b2 i otisla mi jos 2 boda, i stalno mi se to događa ,imam problema s koncentracijom otkad znam za sebe i ne mogu ih riješit, prošli tjedan sam programira neku aplikaciju doma i napisa 2 metoda u mainu, gleda sam program pola ure i nije mi bilo jasno sta je, kad mi je prijatelj reka nisam moga doc sebi,

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
athlon64 kaže...

dobia sam 2 iz vektora, razočaran sam, falia mi je bod za 3 , u jednom zadatku sam izgubia 2 boda jer sam zaboravia kvadrirat zagradu, dakle u jednom redu je pisalo (3/4 x )2  a ja sam u drugom redu samo prepisa 3/4x2  i zaboravia kvadrirat razlomak, a u zadnjem zadatku se koristila formula (a - b)2 = a2 - 2a + b2  a ja sam izvrnia predznake i napisa a2 + 2a - b2 i otisla mi jos 2 boda, i stalno mi se to događa ,imam problema s koncentracijom otkad znam za sebe i ne mogu ih riješit, prošli tjedan sam programira neku aplikaciju doma i napisa 2 metoda u mainu, gleda sam program pola ure i nije mi bilo jasno sta je, kad mi je prijatelj reka nisam moga doc sebi,

Jednostavno tehnika,pokušaj vježbat više pa ćeš vidit da ćeš i više pazit.

Sharing Is NOT Stealing!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
athlon64 kaže...

dobia sam 2 iz vektora, razočaran sam, falia mi je bod za 3 , u jednom zadatku sam izgubia 2 boda jer sam zaboravia kvadrirat zagradu, dakle u jednom redu je pisalo (3/4 x )2  a ja sam u drugom redu samo prepisa 3/4x2  i zaboravia kvadrirat razlomak, a u zadnjem zadatku se koristila formula (a - b)2 = a2 - 2a + b2  a ja sam izvrnia predznake i napisa a2 + 2a - b2 i otisla mi jos 2 boda, i stalno mi se to događa ,imam problema s koncentracijom otkad znam za sebe i ne mogu ih riješit, prošli tjedan sam programira neku aplikaciju doma i napisa 2 metoda u mainu, gleda sam program pola ure i nije mi bilo jasno sta je, kad mi je prijatelj reka nisam moga doc sebi,

 

 

Tvoje pogreške su banalne.To ti se ne smije događati, to moraš znati i u ne znam kakvoj dekoncetraciji.

 

Kvadrat razlike, itd.

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...
pirat01 kaže...

Imam jedan problem sa zadatkom iz kruznice (analiticka geometrija)

Dakle, imam ovu jednacinu (x-3)^2+(y-2)^2=9 i tacku A(2,5)

Iz jednacine sledi => S(3,2)

Sledeci korak koji smo radili je: d=sqrt(1+9), taj korak mi nije jasan.

Problem je verovatno banalan, ali ja se ne mogu setiti nicega sto bi mi pomoglo..

Vjerojatno ste se pitali pripada li točna A kružnici. To se radi tako da se odredi udaljenost točke A od središta kružnice S. Ako je ta udaljenostt = radijusu, onda je točka A na kružnici, inače nije. Sad bi trebalo bit jasno :D

Da, ali nije mi jasno ovo d=sqrt(1+9), otkud brojevi 1 i 9?

Ziv je Moskri, umro nije dok je gudre i murije..
13 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
marino15 kaže...

Mi moze netko pomoć rijesit ovaj zadatak?samo ako mi moze neko nacarat graf kvadratne funkcije drugo netreba.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/269/21415559.png/

Sigurno se šališ... Ovo je gradivo osmog razreda.... Iz predznaka možeš otkriti da će parabola biti na negativnoj strani ordinatne osi... X biraš sam osim ako nije zadan, kvadriraš ga, te pomnožiš sa -1/2, to stvarno nije teško... Onda ti je samo potrebno očitati s grafa i uradio si zadatak...

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li mi netko pomoći riješiti ovaj zadatak:

 

HVALA!

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.3.2012 19:35 (Karabaja14).
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav, moram riješiti rođaku jedan zadatak iz osnovne škole, ali nikako ne ide. Zadatak glasi:

 

Učenici jednog odjeljenja VI razreda sa više od 20 učenika su se dogovorili da nedjeljno/tjedno štede jednake sume za izlet. Za 7 nedjelja/tjedana uštedjeli su 3689 €. Koliko je u odjeljenju bilo učenika i koliko je svaki od njih štedio nedjeljno/tjedno?

 

Bilo kakva pomoć je dobrodošla, makar u postavci.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Karabaja14 kaže...

Može li mi netko pomoći riješiti ovaj zadatak:

 

HVALA!

Desnu stranu od jednako svedeš na bazu 2. [24=16 / 22=4]

23+|x-1|=24*(22)-(1/2)x  // u eksponentu umjesto -0,5x pišeš -(1/2)x

23+|x-1|=24*2-x  // (22)1/2=22/2=2

23+|x-1|=24-x  // u sljedećem koraku spuštaš eksponente

3+|x-1|=4-x

|x-1|+x=1

1. slučaj

-x+1+x=1  // Ovdje nemamo rješenja jer se iksevi poništavaju

2. slučaj

x-1+x=1

2x=2 pa je x=1 i to je rješenje

 

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
BlackRose88 kaže...

Pozdrav, moram riješiti rođaku jedan zadatak iz osnovne škole, ali nikako ne ide. Zadatak glasi:

 

Učenici jednog odjeljenja VI razreda sa više od 20 učenika su se dogovorili da nedjeljno/tjedno štede jednake sume za izlet. Za 7 nedjelja/tjedana uštedjeli su 3689 €. Koliko je u odjeljenju bilo učenika i koliko je svaki od njih štedio nedjeljno/tjedno?

 

Bilo kakva pomoć je dobrodošla, makar u postavci.

Prvo podijeliš taj iznos na broj tjedana koliko su štedili. 3689/7=527

Znači u tih 7 tjedana svaki tjedan su uštedili 527 €.

U zadatku kaže da ih ima više od 20 tako da moramo ići metodom čorave koke da bi došli do rješenja. Pretpostavit ćemo da su učenici štedjeli cijele iznose pa onda tražimo prvi cijeli broj. Znači dijelimo taj iznos koji zajedno uštede u jednom tjednu s brojem učenika. Krenemo s 21, pa  22, 23 itd. dok ne dobijemo cijeli broj. I prvi cijeli broj daje nam kvocjent 527/31=17, pa je odgovor da u razredu 31 učenik i da je svaki od njih štedio 17€ tjedno.

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

@ilija2010lukic

Hvala, isto to sam i ja dobio, ali prema knjizi, rješenje je < - beskonacno, 1].

 

I stvarno, provjerio sam, koji god negativni broj uzmes dobijes to rjesenje. 

 

Pati me kada cu znati jel rješenje samo broj ili skup brojeva.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.3.2012 18:44 (Karabaja14).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
ilija2010lukic kaže...
Karabaja14 kaže...

Može li mi netko pomoći riješiti ovaj zadatak:

 

HVALA!

Desnu stranu od jednako svedeš na bazu 2. [24=16 / 22=4]

23+|x-1|=24*(22)-(1/2)x  // u eksponentu umjesto -0,5x pišeš -(1/2)x

23+|x-1|=24*2-x  // (22)1/2=22/2=2

23+|x-1|=24-x  // u sljedećem koraku spuštaš eksponente

3+|x-1|=4-x

|x-1|+x=1

1. slučaj

-x+1+x=1  // Ovdje nemamo rješenja jer se iksevi poništavaju

2. slučaj

x-1+x=1

2x=2 pa je x=1 i to je rješenje

 

Ne baš :D Dobije se 1=1 što je istina za sve x-eve iz inrvala koji smo promatrali, dakle svi ti x-evi su rješenje.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...
ilija2010lukic kaže...
Karabaja14 kaže...

Može li mi netko pomoći riješiti ovaj zadatak:

 

HVALA!

Desnu stranu od jednako svedeš na bazu 2. [24=16 / 22=4]

23+|x-1|=24*(22)-(1/2)x  // u eksponentu umjesto -0,5x pišeš -(1/2)x

23+|x-1|=24*2-x  // (22)1/2=22/2=2

23+|x-1|=24-x  // u sljedećem koraku spuštaš eksponente

3+|x-1|=4-x

|x-1|+x=1

1. slučaj

-x+1+x=1  // Ovdje nemamo rješenja jer se iksevi poništavaju

2. slučaj

x-1+x=1

2x=2 pa je x=1 i to je rješenje

 

Ne baš :D Dobije se 1=1 što je istina za sve x-eve iz inrvala koji smo promatrali, dakle svi ti x-evi su rješenje.

Istina, to sam potpuno zanemario. Što bi mi bez našeg Luuke {#}

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozz

Treba mi pomoc oko ovog zadatka.

 

*Date su jednacine starnice trougla:

 

AB: 3x-y-7=0

BC: x+5y-29=0

AC: 7x+3y-11=0

 

Naci visine trougla  h (a) , h (b) , h (c).

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
eagle05 kaže...

Pozz

Treba mi pomoc oko ovog zadatka.

 

*Date su jednacine starnice trougla:

 

AB: 3x-y-7=0

BC: x+5y-29=0

AC: 7x+3y-11=0

 

Naci visine trougla  h (a) , h (b) , h (c).

Najprije ove tri jednadžbe prebaciš u eksplicitni oblik jednadžbe pravca (y=ax+b).Zatim iz sjecišta pravaca dobiješ koordinate vrhova A,B,C.Sad kad imaš koordinate vrhova odrediš udaljenosti tj. dužinu svake stranice(a(BC),b(AC),c(AB)).Kad si to napravio izračunaš površinu trokuta (imaš tri koordinate) preko P=1/2 |XA(YB - YC) + XB(YC - YA) + XC(YA - YB)| .Kad imaš površinu ideš na metodu izjednačavanja površina (MIP).P=P tj. jedan P imaš a ovaj drugi izraziš preko (a*Va)/2 tj. (b*Vb)/2 tj. (c*Vc)/2  i dobiješ visine trokuta.

Sharing Is NOT Stealing!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Mamic kaže...
eagle05 kaže...

 

Najprije ove tri jednadžbe prebaciš u eksplicitni oblik jednadžbe pravca (y=ax+b).Zatim iz sjecišta pravaca dobiješ koordinate vrhova A,B,C.

Ovaj dio ne mogu se sjetiti i bas zbog ovoga sam i postavio zadatak jer se ne mogu sjetiti kako da nadem koordinate vrhova A,B,C. Ovo mi trebate objasniti ostalo znam.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
eagle05 kaže...
Mamic kaže...
eagle05 kaže...

 

Najprije ove tri jednadžbe prebaciš u eksplicitni oblik jednadžbe pravca (y=ax+b).Zatim iz sjecišta pravaca dobiješ koordinate vrhova A,B,C.

Ovaj dio ne mogu se sjetiti i bas zbog ovoga sam i postavio zadatak jer se ne mogu sjetiti kako da nadem koordinate vrhova A,B,C. Ovo mi trebate objasniti ostalo znam.

 

AB: 3x-y-7=0   ==>y=3x-7

BC: x+5y-29=0  ==> y=-(1/5)x  +29/5

AC: 7x+3y-11=0 ==> y=-(7/3)X + 11/3

 

vrh A...AC presjek AB
-(7/3)X + 11/3=3x-7 (to je sjecište)

 

A kad to riješiš dobiješ koordinatu x a koordinatu y dobijes tako da x ubaciš u jednadžbu AB ILI AC.

Analogno za ostala dva vrha.

Sharing Is NOT Stealing!
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Treba mi pomoć oko ova 3 zadatka:

 

1. Odredi ekstreme funkcije:

f(x) = x + cosX + sinX

 

2. Odredi ekstreme funkcije:

f(x) = (sinX + cosX) / cos2X

 

3. Zbroj duljina jedne katete i hipotenuze pravokutnog trokuta iznosi 21 cm. U skupu svih takvih trokuta odredi onaj koji ima maksimalnu površinu.

 

 

Zadatke treba riješiti pomoću derivacija. Ekstrem funkcije se dobije tako što se derivacija funkcije izjednači sa 0.

Treći zadatak se također rješava pomoću derivacija, vjerovatno treba derivirati površinu po a i onda pronaći b i c.

 

Nadam se da će mi netko znati pomoći. Hvala.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
patch123 kaže...

/

 

1.

 

f'(x) = 0 => 1 - sinx + cosx = 0

 

Korištenjem formula za sin i cos dvostrukog kuta, uz supst. y = x/2:

 

cos2 y - siny cosy = 0  

cosy(cosy - siny) = 0

cosy = 0 => y = pi/2 + kpi => x = pi + 2kpi, k e Z

cosy - siny = 0 / :cosy => 1 - tgy = 0 => tgy = 1 => y = pi/4 + kpi => x = pi/2 + 2kpi, k e Z 

 

Dakle, skup rješenja je unija to dvoje. Provjeri sam koje je minimum, a koje maksimum.

 

2.

 

f'(x) = 0 => -2*(sin2x)*(sinx + cosx) + cos2x(-sinx + cosx) = 0 (nazivnik je nebitan jer izjedn. s 0)

-4sinxcosx(sinx + cosx) + (cos^2 x - sin^2 x)(-sinx + cosx) = 0

-4cosxsin^2 x - 4sinxcos^2 x - sinxcos^2x + cos^3 x + sin^3 x - cosxsin^2 x = 0   /cos^3 x

-4tg^2 x - 4tg x - tg x + 1 + tg^3 x - tg^2 x = 0

tg^3x -5tg^2 x - 5tgx + 1 = 0 

y^3 - 5y^2 - 5y + 1 = 0

-5y(y + 1) + (y + 1)(y^2 + y + 1) = 0

(y + 1)(y^2 - 4y + 1) = 0

jedno rj. tgx = -1, za ostala 2 riješi kvadratnu.

 

3.

a + c = 21

P = ac / 2 = a(21-a) / 2. Deriviraj i izjednači s 0. c dobiješ iz a + c = 21, b iz pitagorinog poučka.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
itf4n kaže...
patch123 kaže...

3.

a + c = 21

P = ac / 2 = a(21-a) / 2. Deriviraj i izjednači s 0. c dobiješ iz a + c = 21, b iz pitagorinog poučka.

 

Zar površina trokuta nije ab/2 ? Ja sam uvrstio,derivirao i izjednačio sa 0 ali nisam dobio točno rješenje.

 

Puno hvala za ona 2 gornja zadatka.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2012 14:34 (patch123).
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Što to zapravo znači da su vektori linearno nezavisni? Gledam već pola sata i nikako shvatiti.

 

Je li linearno nezavisan vektor onaj vektor koji se ne može prikazati u formatu a=xi+yj+zk jer ga ne tvori nijedna kombinacija navedenih jediničnih vektora i, j, k?

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
betmen kaže...

Što to zapravo znači da su vektori linearno nezavisni? Gledam već pola sata i nikako shvatiti.

 

Je li linearno nezavisan vektor onaj vektor koji se ne može prikazati u formatu a=xi+yj+zk jer ga ne tvori nijedna kombinacija navedenih jediničnih vektora i, j, k?

nezavisni su ako su im koeficijenti 0 ja mislim

 

 

npr alfa1 * a1 + alfa2 * a2 = 0 vektor

 

alfa1=alfa2=0

 

onda su nezavisni

Dirt 3 -&amp;amp;amp;amp;gt; Dino Bzik
14 godina
offline
Matematika - pomoć
Hitno je prosim!


Kut izmedju vektora a i b iznosi 120 stupnjeva. Ako je |b|=2|a| , te ako je vektor a + kb okomit na vektor a-b, kolki je k
Dirt 3 -&amp;amp;amp;amp;gt; Dino Bzik
14 godina
offline
Matematika - pomoć
Itko? molim vas
Dirt 3 -&amp;amp;amp;amp;gt; Dino Bzik
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

A jeste gluposti nadrobili. Kao prvo, vektor može biti zavisan/nezavisan samo kad ga se gleda u kombinaciji s drugim vektorima.

Reći da je vektor lin nezavisan sam za sebe nema nikakvog smisla.

 

A sad ajmo na pravu definiciju.

Vektori a i b su linearno nezavisni ako i samo ako ne postoje brojevi alfa,beta (barem jedan različit od nule) takvi da je alfa*a + beta*b =0.

Definicija se analogno prenosi na veći skup vektora.

 

Ako imamo samo dva vektora, onda ju možemo izreći na ovaj način:

a i b su linearno nezavisni ako ne postoji alfa takav da je a=k*b.

 

Ono što se provjerava da bi se vidjello jesu li v1,v2 i v3 nezavisni je jednadžba

alfa*v1+beta*v2+gama*v3 = 0

 

očito rješenja te jednadžbe je alfa=beta=gama=0, a ako je to i jedino rješenje, onda su vektori v1,v2 i v3 linearno nezavisni.

 

 

@drmanz : raspiši svaki od podataka i brzo se dođe do rješenja.

Okomitost vektora pogledaj kroz skalarni produkt, a kut iskoristi u jedinoj formuli gdje se pojavio kosinus.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice