Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.981.541
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Matematika - pomoć
mozes samo molim te zapocet, pa ja cu dalje, nisam bas skuzio kak da pocnem
Dirt 3 -> Dino Bzik
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...
mozes samo molim te zapocet, pa ja cu dalje, nisam bas skuzio kak da pocnem

Raspiši formule koje imaš.

 

a*b = blabla

cos(alfa) = blabla

 

pogledaj malo u knjigu, bilježnicu, to su valjda jedine dvije formule sa skalarnim produktima.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...
dmanz kaže...
mozes samo molim te zapocet, pa ja cu dalje, nisam bas skuzio kak da pocnem

Raspiši formule koje imaš.

 

a*b = blabla

cos(alfa) = blabla

 

pogledaj malo u knjigu, bilježnicu, to su valjda jedine dvije formule sa skalarnim produktima.

imam prvu formulu a*b = |a| * |b| * cos alfa

 

i onda dobijem da je a*b = - |a|2

 

i ne znam dalje

Dirt 3 -> Dino Bzik
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

I imaš uvjet okomitosti. a i b su okomiti ako je skalarni produkt a i b jednak ?? To još raspiši i to je to.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć
nisam skuzio, nikak, nisam bio u skoli, ova knjiga dakic elezovic nista nikad nije objasnjeno dobro, u skoli ne rjesavamo zadatke nego samo radimo teoriju, a zadatke onda pita, i kak da onda znam

valjda je jednostavno jako, ali sam ocito glup pa ne kuzim da vec 3 sata rjesavam ovaj zadatak, međutim hvala na pomoci budem mozda nekak skuzio
Dirt 3 -> Dino Bzik
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

a i b su okomiti ako i samo ako je a*b=0

 

Siguran sam da ovo piše zaokruženo, pozadina crvena, zelena ili kakva već i boldana slova.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...

a i b su okomiti ako i samo ako je a*b=0

 

Siguran sam da ovo piše zaokruženo, pozadina crvena, zelena ili kakva već i boldana slova.

pa znam to, al zadatak ne glasi da je a i b okomito nego (a+kb) i (a-b) da su okomiti i treba odredit k iz podataka da je kut izmedju a i b 120 stupnjeva i da je duljina vektora b duplo veca od duljini od a

Dirt 3 -> Dino Bzik
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...
Luuka kaže...

a i b su okomiti ako i samo ako je a*b=0

 

Siguran sam da ovo piše zaokruženo, pozadina crvena, zelena ili kakva već i boldana slova.

pa znam to, al zadatak ne glasi da je a i b okomito nego (a+kb) i (a-b) da su okomiti i treba odredit k iz podataka da je kut izmedju a i b 120 stupnjeva i da je duljina vektora b duplo veca od duljini od a

a i b iz definicije može bit bilo kaj, to su samo slova. Ako hoćeš drugačije:

"Dva su vektora okomita ako im je skalarni produkt nula".

 

Sad to primjeni na svoja 2 vektora i malo to raspiši. Dakle, (a+kb)*(a-b) = 0.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć
Dobio sam, ne vjerujem kak je lako s cim se ja mucim, puno ti hvala majstore
Dirt 3 -> Dino Bzik
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
patch123 kaže...
itf4n kaže...
patch123 kaže...

3.

a + c = 21

P = ac / 2 = a(21-a) / 2. Deriviraj i izjednači s 0. c dobiješ iz a + c = 21, b iz pitagorinog poučka.

 

Zar površina trokuta nije ab/2 ? Ja sam uvrstio,derivirao i izjednačio sa 0 ali nisam dobio točno rješenje.

 

Puno hvala za ona 2 gornja zadatka.

Da, ab/2, sry. b možeš izraziti pomoću a i c (pitagorinim poučkom), a c koji će se pojaviti pomoću a (tj. 21-a), pa to deriviraj i vidi gdje postiže max.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li mi itko reći postupak kako iz nekog dvoznamekastog broja dobije isto dvoznamenkasti broj koji sadrži brejeve prvog dveznamenkastog broja samo suprotnog smjera.
NPr:imamo 63 i sada kako dobiti račuski 36. Ali to ne vrijedi samo sa ovaj broj nego za sve dvoznamenkaste brojeve.

 

Hvala

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
kompjuteras2010 kaže...

Može li mi itko reći postupak kako iz nekog dvoznamekastog broja dobije isto dvoznamenkasti broj koji sadrži brejeve prvog dveznamenkastog broja samo suprotnog smjera.
NPr:imamo 63 i sada kako dobiti račuski 36. Ali to ne vrijedi samo sa ovaj broj nego za sve dvoznamenkaste brojeve.

 

Hvala

Ako ti napišem da je

63 = 6*10 + 3 hoće onda bit lakše? :D

 

(p.s. Dijeljenje broja s 10 daje odgovor. Rezultat dijeljenja je znamenka desetica, ostatak pri dijeljenju je znamenka jedinica)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
kompjuteras2010 kaže...

Može li mi itko reći postupak kako iz nekog dvoznamekastog broja dobije isto dvoznamenkasti broj koji sadrži brejeve prvog dveznamenkastog broja samo suprotnog smjera.
NPr:imamo 63 i sada kako dobiti račuski 36. Ali to ne vrijedi samo sa ovaj broj nego za sve dvoznamenkaste brojeve.

 

Hvala

 

 

Mislim da forumaš želi napraviti program u jeziku C koji radi ovo što on kaže :D

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Da mu ne bi i kod dao :D Sve mu piše gore kaj treba :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ako treba kod nek se javi :)

www.math.hr
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Kod nije problem samo me zanimao matematički postupak

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
wrathchild kaže...

ako treba kod nek se javi :)

 

daj meni kod :D

ne trebaš kod, može i uputa na privatne poruke...

 

thnx

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

log 5 * log 2 / log 652   (svi logaritmi su na bazi 10)

 

u rjesenjima pise da je rezultat 1/2 a samim upisivanjem u kalkulator dobijem 0.075..... od vas tražim da mi potvrdite sumnje :)

 

također, neznam kako riješiti log (baza: korijen iz 2)12 * log (baza 4) 36 /(2+3*log(baza 8) 6)

Igor
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Moze pomoc?

 

* Date su jednacine dviju stranica pravougaonika  x-2y=0 i x-2y+15=0 i jednacina jedne njegove dijagonale 7x+y-15=0. Odrediti koordinate vrhova pravougaonika.

 

 

Ja sam odredio koordinate vrhova A i C  ,a to su: A(2,1) i C(1,8). Sad sam zapeo kod ova dva ostala vrha nemogu se sjetiti kako da izracunam presjek normale kroz svaki od ova dva dobivena vrha.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
eagle05 kaže...

Moze pomoc?

 

* Date su jednacine dviju stranica pravougaonika  x-2y=0 i x-2y+15=0 i jednacina jedne njegove dijagonale 7x+y-15=0. Odrediti koordinate vrhova pravougaonika.

 

 

Ja sam odredio koordinate vrhova A i C  ,a to su: A(2,1) i C(1,8). Sad sam zapeo kod ova dva ostala vrha nemogu se sjetiti kako da izracunam presjek normale kroz svaki od ova dva dobivena vrha.

Trebaš primjetiti da je koeficijent k kod obe jednadžbe stranica isti, a to znači da su te dvije stranice paralelne. Presjek prvog pravca i dijagonale tati će ti vrh A, a presjek druge stranice i dijagonale dati će ti vrh C. Da bi dobio jednadžbu pravca koji leži na jednoj od preostale dvije stranice koristiš pravilo okomitosti pravaca - za oba pravca ( k0=-1/k1 ) i za svaki pojedini koordinate vrha koji siječe. Nisam računao - pretpostavljam da si dobro izračunao koordinate ova dva vrha Npr. da bi dobio jednadžbu stranice AD koristiš sljedeće: k= -2 ( k0=-1/k1 kad jednu od prve dvije jednadžbe prebaciš u eksplicitni oblik i pročitaš koeficijent k = 1/2, a njegova reciprična vrijednost s promjenjenim predznakom je -2)

i točku A(2,1)  - y-y1=k(x-x1) => y=-2x+5   I sad će ti presjek pravaca x-2y+15=0 i y=-2x+5 dati koordinate vrha D. Tako i za vrh B. Koeficijent je isti samo u jednadžbu za pravac stavljaš koordinate vrha C. I kad dobiješ pravac, njegov presjek s pravcom x-2y=0 će ti dati vrh B.

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
CRT kaže...

log 5 * log 2 / log 652   (svi logaritmi su na bazi 10)

 

u rjesenjima pise da je rezultat 1/2 a samim upisivanjem u kalkulator dobijem 0.075..... od vas tražim da mi potvrdite sumnje :)

 

 

Pretpostavljam da je ovo log 625. U tom slučaju ćeš log625 napisati kao log54 tj. 4log5. Kratiš log 5 u brojniku i nazivniku i ostane  ti log2 /4 što je ustvari 0.075... koje je rješenje i na kalkulatoru.

Život je samo smrtonosna spolno prenosiva bolest. Igram Starcraft 2(Plankton), Battlefield 3(CRO-Plankton), League of Legends-east(Plankton996)
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Moze li mi netko objasniti ortogonalnu projekciju.Evo jedan zadatak:Odredite ortogonalne projekcije dužine FH na ravnine ABC,ABF,DCG,EFG,ADH i BCG.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
CRT kaže...

log 5 * log 2 / log 652   (svi logaritmi su na bazi 10)

 

u rjesenjima pise da je rezultat 1/2 a samim upisivanjem u kalkulator dobijem 0.075..... od vas tražim da mi potvrdite sumnje :)

 

također, neznam kako riješiti log (baza: korijen iz 2)12 * log (baza 4) 36 /(2+3*log(baza 8) 6)

Koristiš se sljedećim:

n-ti korijen od nečega = nešto1/n

logaritam po bazi bc od nešto =  (1/c) * logaritam po bazi b od nešto

logaritam po bazi b od (nešto)c = c * logaritam po bazi b od nešto

 

Cilj ti je svaki pribrojnik u danom izrazu svesti na npr. oblik log2(nešto). Kad to napraviš, primjenjuješ svojstva poput logaritam zbroja i sl.

 

edit: čini mi se da je zadatak pogrešno postavljen, jer nema nekog osobitog kraćenja koje se može obaviti.

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2012 16:41 (itf4n).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Koja su osnovna svojstva brojeva u modulu? Ako imam recimo ovako:

x2-|x|-|2x|-2=-4

Kako to mogu riješiti? Skroz sam te module zaboravio {#}

~
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Proz0r kaže...

Koja su osnovna svojstva brojeva u modulu? Ako imam recimo ovako:

x2-|x|-|2x|-2=-4

Kako to mogu riješiti? Skroz sam te module zaboravio {#}

 

|x| = -x, x<0

     = x, x>=0

 

I to je sve što ti treba. Ovisno o onome kaj je unutar modula složiš slučajeve, po gornjoj definiciji se riješiš zagrada i onda dalje normalno.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

E super, sad idu ovakvi zadaci k'o po loju :)
I još da pitam za ovu vrstu, kada su mi logaritmi u nazivniku (logX je logaritam po bazi 10 od X):

(1/(5-4logX)) + (4/(1+logX)) = 3

Jedino što mi pada na pamet je svesti na zajednički nazivnik, i onda dobijem:

(21-15logX) / (5+logX-4(logX)2) = 3 

Pojma nemam što dalje.

~
16 godina
offline
Matematika - pomoć

Može li mi netko pomoći s ovim zadatkom?

log2(x+4)*log2(x-1)=log28

Come to the dark side, we have cookies.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

jeli izmedu mozda +  ?

www.math.hr
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Proz0r kaže...

E super, sad idu ovakvi zadaci k'o po loju :)
I još da pitam za ovu vrstu, kada su mi logaritmi u nazivniku (logX je logaritam po bazi 10 od X):

(1/(5-4logX)) + (4/(1+logX)) = 3

Jedino što mi pada na pamet je svesti na zajednički nazivnik, i onda dobijem:

(21-15logX) / (5+logX-4(logX)2) = 3 

Pojma nemam što dalje.

probaj uvesti novu nepoznanicu, t := logx

i onda rjesi tako ;)

 

ako di zapne reci

www.math.hr
16 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
crystal6 kaže...

Može li mi netko pomoći s ovim zadatkom?

log2(x+4)*log2(x-1)=log28

 

wrathchild kaže...

jeli izmedu mozda +  ?

Nije, baš stoji množenje. Da je + bilo bi lako, ali ovako... Nemam ideje.

Come to the dark side, we have cookies.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice