Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.980.870
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
Alex55 kaže...

KOJA JE TOČNA FORMULA ZA IZRAČUNAVANJE OPLOŠJA PRAVILNE ŠESTEROSTRANE PRIZME???

 

Molim vas da mi pomognete!!! I tražim pomoć od svih osmaša ili svih ostalih koji se razumiju u to gradivo. Molim bez zloćudnih komentara...

 

Molim vas pomozite...

 

Zadatak na kojem sam zapeo "72". h = 5 dm, a = 4 cm, O = ?

RJEŠENJE BI TREBALO BITI: O = ( 24 · √3 + 1200) cm2

 

MOLIM VAS BRZ ODGOVOR I SLOBODNO PITAJTE AKO NEŠTO NIJE JASNO!!!

 Hehe,imam istu knjigu ko i ti.Visian ti ne treba,probaj ovako
O=6*a²√3/4+6*a*vª/2,ali nisam siguran.
AC Milan
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:05 (emerik).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Na ovoj češ stranici pronaći sve što ti treba.Klikni na 8 razred.

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tešku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign.
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:03 (lzgr).
15 godina
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
emerik kaže...
Hehe,imam istu knjigu ko i ti.
 i zbog tog glupog komentara ti si ostavio cijeli citat. čovječe Viče
mislim da je ovo formula: O=3 a2 √3  + 6 a v
Bubamara na steroidima.
15 godina
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
jurluk kaže...
emerik kaže...
Hehe,imam istu knjigu ko i ti.
 i zbog tog glupog komentara ti si ostavio cijeli citat. čovječe Viče
mislim da je ovo formula: O=3 a2 √3  + 6 a v
 Pa baza šesterostrane prizme je pravilan šesterokut,a on se sastoji od 6 jednakosstraničnih trokuta,tak da je *6 kroz 4,a druga formula je još kroz 2.
AC Milan
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:05 (emerik).
15 godina
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
ne. nego se prvi dio formule (3 a2 √3) odnosi na površinu baze, a drugi dio (6 a v) na pobočje. pobočje je sastavljeno od 6 pravokutnika, površina jednog pravokutnika je a x v. pošto ima 6 pravokutnika to se množi sa 6, i to se sve zbroji sa površinom baze, i dobije se oplošje
dakle formula za oplošje pravilne šesterostrane prizme je O=3 a2 √3  + 6 a v
Bubamara na steroidima.
15 godina
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
3 jurluk kaže...
ne. nego se prvi dio formule (3 a2 √3) odnosi na površinu baze, a drugi dio (6 a v) na pobočje. pobočje je sastavljeno od 6 pravokutnika, površina jednog pravokutnika je a x v. pošto ima 6 pravokutnika to se množi sa 6, i to se sve zbroji sa površinom baze, i dobije se oplošje
dakle formula za oplošje pravilne šesterostrane prizme je O=3 a2 √3  + 6 a v
 I ne dobiješ dobar rezultat.Prva formula je 48√3 cm,a druga120 cm².
AC Milan
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

 

O= 3/2·a·(a·√(3)+√(3·a²+4·h²))

 

to bi trebala biti tocna formula.

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

da skuzio sam da nisu isti rezultati

 

ali gle ni udbenik ti nije uvjek tocan

 

http://mathworld.wolfram.com/HexagonalPyramid.html

15 godina
offline
RE: Matematika - pomoć
Alex55 kaže...
zlaya77 kaže...

 

O= 3/2·a·(a·√(3)+√(3·a²+4·h²))

 

to bi trebala biti tocna formula.

 Idem pokušati!
NE!!! FORMULA NIJE TOČNA!!!
Rezultat treba biti: O = (24 · √3 + 1200) cm2, prema udžbeniku!
 Joj pa da,daj koristi Wolfram Alpha malo!
AC Milan
15 godina
offline
RE: Matematika - pomoć

ne radi se o piramidi, nego o prizmi

Bubamara na steroidima.
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - pomoć
jurluk kaže...

ne radi se o piramidi, nego o prizmi

 sorry u pravu si... 
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:31 (zlaya77).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ja sam u srednjoj školi, i mogu ti reći sasvim precizno jer sam neki dan pisao ispit.

 

Znači, oplošje šesterostrane prizme jednako je zbroju baza (2*B) plus pobočju, koje se sastoji od 6 sukladnih pravokutnika (ako me pamćenje ne vara, u osnovnoj se ne uče kose prizme).

 

Baza je šesterokut, a ako je pravilan, to je onda lik koji se sastoji od 6 jednakostraničnih trokuta, jer je a jednako radijusu opisane kružnice tog šesterokuta.

Zato površina šesterokuta iznosi 6*površini jednakostraničnog trokuta, što je a na kvadrat korijena iz 3, sve kroz 4.

Pobočje ti je 6 puta visina puta a.

 

sqrt-drugi korijen, ^x je potenciranje

 

Sve skupa, zbrojeno, jednako je {12 * ([a^2*sqrt(3)]/4) + 6*a*v}

Nothing else matters.
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

OPLOŠJE PRAVILNE ŠESTEROSTRANE PRIZME GLASI: O=3xa2 x korijen3 +6av

Ovo ti je 1000% točno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:43 (pajic3).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - pomoć
D_Inuit kaže...

Ja sam u srednjoj školi, i mogu ti reći sasvim precizno jer sam neki dan pisao ispit.

 

Znači, oplošje šesterostrane prizme jednako je zbroju baza (2*B) plus pobočju, koje se sastoji od 6 sukladnih pravokutnika (ako me pamćenje ne vara, u osnovnoj se ne uče kose prizme).

 

Baza je šesterokut, a ako je pravilan, to je onda lik koji se sastoji od 6 jednakostraničnih trokuta, jer je a jednako radijusu opisane kružnice tog šesterokuta.

Zato površina šesterokuta iznosi 6*površini jednakostraničnog trokuta, što je a na kvadrat korijena iz 3, sve kroz 4.

Pobočje ti je 6 puta visina puta a.

 

sqrt-drugi korijen, ^x je potenciranje

 

Sve skupa, zbrojeno, jednako je {12 * ([a^2*sqrt(3)]/4) + 6*a*v}

 ovo je dobro, i ja to učim u drugom srednje sad...
p.s. potenciranje je sqr SmijehSmijeh
p.p.s. nebudeš ti ni Stiv Đob ni Bil Gejts ako neznaš formulu za oplošje šesterostrane prizme Belji seBelji seBelji se
C'est la vie
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:42 (leo_819).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Baza ti je kroz 4 a ne kroz 2 ako je pravilan šesterokut    tj.    B= a2 · √3 / 4

 

a oplošje je 6 ha

Svaki sat ranjava, zadniji ubija!
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:40 (Maxy).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Eto, hvala vam na potvrdi. Ako se rezultat uvrštenih brojeva ne poklapa s rješenjem danim u zbirci, onda je problem u njoj.

Meni se isto više puta znalo dogoditi da je u zbirci sasvim krivo rješenje, što sam i provjerio s profesorom.


Provjeri gledaš li točan zadatak, nakon određenog broja rješenih zna se dogoditi da rješavaš 47. i provjeravaš s rješenjem iz 48. i sl..

Nothing else matters.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - pomoć
 Ne... Ne radimo s opisanom kružnicom... Hvala!!!
Inače... Probao sam ono što ste predložili i kako god da okrenem ja dobijem (48 · √3 + 1200) cm2, umijesto (24 · √3 + 1200) cm2. Možda su ipak pogriješili autori?Izlanuo se
 to ti je zato jer si pogrijesio u formuli ---formula za bazu je a2 · √3 / 4    ......kroz sa 4 a ne kroz 2
Svaki sat ranjava, zadniji ubija!
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:43 (Maxy).
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

baza je 6 kvadrata a jedan kvadrat je a2sqrt(3) / 4

 

Alex nije moguće da si opet isto dobio, probaj ponovo

C'est la vie
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:46 (leo_819).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!

 

 

samo mo reci kako se pise korjen???

 

xfx GTX260 -------------------- AMD 7750 BE @ 2,9-->cooler od 6000+ ------------------- Gigabyte GA-M720-US3 ------------------- Coolermaster 600W ------------------ 3GB RAM-->800MHz ---
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pogledaj moju formulu koju sam ti napisao.. Kada uvrstiš sve dođe 48korijena3 x 120

Autor je pogriješio!

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:47 (pajic3).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

molim te da mi kazes koji zadatak na kojoj stranici pa cu ti napisati postupak ako mi dobro ispadne

Svaki sat ranjava, zadniji ubija!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!

za pravilnu sesterostranu ovako je sigurno:

 

O=3a[a*sqrt(3) + 2h]

 

/* sqrt je korjen

xfx GTX260 -------------------- AMD 7750 BE @ 2,9-->cooler od 6000+ ------------------- Gigabyte GA-M720-US3 ------------------- Coolermaster 600W ------------------ 3GB RAM-->800MHz ---
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ako ti treba riješit još koji zadatak slobodno ga ispiši.. Kolko sam to vježbo mogo sam već i diplomirat Belji se

 

Pozdrav!

14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - pomoć
Maxy kaže...

Baza ti je kroz 4 a ne kroz 2 ako je pravilan šesterokut    tj.    B= a2 · √3 / 4

 

a oplošje je 6 ha

 IMA PRAVO ; POSLUSAJ GA!(i mene)
xfx GTX260 -------------------- AMD 7750 BE @ 2,9-->cooler od 6000+ ------------------- Gigabyte GA-M720-US3 ------------------- Coolermaster 600W ------------------ 3GB RAM-->800MHz ---
15 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - pomoć

...

Svaki sat ranjava, zadniji ubija!
Poruka je uređivana zadnji put ned 31.5.2009 21:50 (Maxy).
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

meni je to pis of kejk ;ja san MIOCMršti se

xfx GTX260 -------------------- AMD 7750 BE @ 2,9-->cooler od 6000+ ------------------- Gigabyte GA-M720-US3 ------------------- Coolermaster 600W ------------------ 3GB RAM-->800MHz ---
15 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - pomoć
Alex55 kaže...
leo_819 kaže...

baza je 6 kvadrata a jedan kvadrat je a2sqrt(3) / 4

 

Alex nije moguće da si opet isto dobio, probaj ponovo

 Oprosti, ali ne znam što znači sqrt .
 
Ništa od tebe, sine Bille, ili Steve, što te čini sretnijim.
Sqrt=square root, još sam ti ja napisao gore u svom postu.
Nothing else matters.
15 godina
online
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
Alex55 kaže...

 

O = 2 · B + P

O = 2 · 3 · (a2 · √3 / 2) + 6 · a · h

 

(kada stavim kosu crtu to označava razlomak, a u razlomku su samo oni brojevi koje sam stavio u zagradu)

(na kraju smo nešo pokratili i izašla nam je formula za "korištenje"):

 

O = 3 · a · ( a · √3 + 2 · a · h )

 

 Ove dvije formule nisu ekvivalentne (odnosno, da shvatiš, nisu jednake).
Naime, kada kratiš prvu formulu, prvo skratiš razlomak s 2 iz osnovne formule (slika 1)
Nadalje, možeš izlučiti iz formule 3a (slika 2), te ti ostane a* drugi korjen od 3 + 2*h.
Kod tebe je zalutao jedan a (zeleni marker) koji nije smio biti na tom mjestu :]
Every hole is a goal!
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Jao što sam brzoplet, nisam vidio 5 dm

14 godina
neaktivan
offline
RE: Matematika - HITNO MOLIM POMOĆ!!!
Alex55 kaže...

MOLIM VAS DA MI POMOGNETE!!!

 

Idem u 8. razred osnovne škole i imam problem što se tiče matematike!

 

Imam udžbenik "Matematika 8" u izdanju "PROFIL"-a napisan od strane Tamare Nemeth i Gorana Stajčića, drugo polugodište, prvo izdanje tiskan 2007, ožujak. U utorak pišemo test iz geometrijskih tijela (prizme, piramide, stošci i kugle, te sfere), te sam ja ovaj vikend ponavljao. Zapelo je na šesterostranoj prizmi, točnije na njezinom oplošju.

 

Na satu, u bilježnicu smo napisali ovu formulu (O = oplošje, P = površina plašta, B = površina baze (pravilni šesterokut), h = visina, a = osnovni brid baze) :

 

O = 2 · B + P

O = 2 · 3 · (a2 · √3 / 2) + 6 · a · h

 

(kada stavim kosu crtu to označava razlomak, a u razlomku su samo oni brojevi koje sam stavio u zagradu)

(na kraju smo nešo pokratili i izašla nam je formula za "korištenje"):

 

O = 3 · a · ( a · √3 + 2 · a · h )

 

Sada ću napisati formulu za Bazu (B) i za plašt (P) tog istog šesterokuta:

 

B = 6 · ( a2 · √3 / 4 )

B = 3 · ( a2 · √3 / 2 )

 

P = 6 · a · h

 

To su bile formule koje smo zapisali na satu, a ne nalaze se u knjizi. Isto tako imam formule na na papiru od "M.I.M. - SRAGA"-e sa svim formulama koje će mi ikada trebati, a one daju ovakve formule:

 

B = (3 · a · √3 / 2)

 

P = 6 · a · h

 

O = 3 · a2 · √3 + 6 · a · h

 

Ako pokušavam izračunati zadatak uz pomoć M.I.M.-ovih formula, bez obzira išao samo sa "O" formulom ili kombinirajući 2 · B + P = O, uvijek dobijem isti rezultat, dok kada pokušavam izračunati zadatak uz  pomoć formula iz bilježnica, bez obzira išao samo sa "O" formulom ili kombinirajući 2 · B + P = O, uvijek dobim različit rezultat, a jedini rezultat koji je isti sa M.I.M.-ovim rezultatom je ako kombiniram formule iz bilježnice u načinu 2 · B + P = O.

 

Nadalje... U već prije navedenom udžbeniku na stranici "75" napisane su formule za pravilni šesterokut:

 

P = 6 · P1

P1 = (3 · a2 · √3 / 2)

 

Pošto znamo da se površina pravilno šesterokuta izračunava tako da zbrojimo šest površina jednakostraničnih trokuta koji se nalaze u pravilnom šesterokutu ako ga razdijelimo po glavnim dijagonalama dolazimo do zaključka da bi trebali izračunati prvo površinu jednakostraničnih trokuta. Ta formula se u već navedenoj knjizi nalazi na strani "74" i ona glasi:

 

P = (a2 · √3 / 4)

 

Ako usporedimo formulu za izračunavanje površine jednakostraničnog trokuta i formulu za izračunavanje površine pravilnog šesterokuta dolazimo do spoznaje da P1, koji u površini pravilnog šesterokuta označava površinu jednakokračnog trokuta nije jednak formuli za izračunavanje površine kod jednakostraničnog trokuta!

 

Nadalje... Na stranici "94" u već navedenom udžbeniku stoji da za izračunavanje baze kod šesterostrane prizme (izračunava se obujam, ali isto treba prvo izračunati bazu!) piše da je formula za izračunavanje baze ova (Primjer 3., Rješenje:) :

 

B = 6 · (a2 · √3 / 4)

 

Kada pogledamo ovu formulu i formulu sa stranice "75" i "74" dolazimo do zaključka da su koristili formulu za izračunavanje pravilnog šesterokuta P = 6 · P1, a P1 zamijenili sa formulom za izračunavanje površine jednakostraničnog trokuta sa stranice "74".

 

Mene zanima jedna stvar:

 

KOJA JE TOČNA FORMULA ZA IZRAČUNAVANJE OPLOŠJA PRAVILNE ŠESTEROSTRANE PRIZME???

 

Molim vas da mi pomognete!!! I tražim pomoć od svih osmaša ili svih ostalih koji se razumiju u to gradivo. Molim bez zloćudnih komentara...

 

Molim vas pomozite...

 

Zadatak na kojem sam zapeo "72". h = 5 dm, a = 4 cm, O = ?

RJEŠENJE BI TREBALO BITI: O = ( 24 · √3 + 1200) cm2

 

MOLIM VAS BRZ ODGOVOR I SLOBODNO PITAJTE AKO NEŠTO NIJE JASNO!!!

 Tu si falio ; ili  ako hoces dat cu ti ja formulu za sve trokute koji postoje:
P=sqrt[s*(s-a)*(s-b)*(s-c)]-----ako ti je  "s" poluopseg trokuta [s=O/2];uvrsti u ovu formulu i vidit ces.
xfx GTX260 -------------------- AMD 7750 BE @ 2,9-->cooler od 6000+ ------------------- Gigabyte GA-M720-US3 ------------------- Coolermaster 600W ------------------ 3GB RAM-->800MHz ---
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice