Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.984.955
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Ne razumijem sta ne znas desnu stranu - pa tamo ja samo jedan broj... Ako rastavis prema hintu, pa sve je dalje trivijala cak i za prosjecnog klinca - rastavis sve i svi se pokrate osim prvog i zadnjeg, rastav je 99% tezine problema.

A bez trikova tesko, recimo suma (1/n^2) izgleda vrlo slicno, a suma od 1->beskonacno je Pi^2/6, za dokaz ti trebaju Taylorovi redovi za sin i cos, tj. alati koji ne spadaju ni pod srednju skolu, a kamoli 7. razred osnovne. Tako da sumnjam da ima neki generalizirani i rutinski algebarski pristup...

Osim gornjeg trika, jedini preostali elementarni nacin koji mi pada na pamet da se napadne problem je mat. indukcija: hipoteza da je zbroj jednak (n-1)/n je vrlo prirodna i ocita, a baza i korak indukcije su zbilja jednostavni.
Samo ni indukcija bas nije 7. razred osnovne, pa sam prilicno siguran da zadatak pretpostavlja da ce ucenik uocit taj trik. A cuj, problemi na natjecanjima su uglavnom takvi...

7 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Ti najbolje znaš kako malac razmišlja. Ako je logičar, ideš u tom smjeru(primer: šta treba pomnožiti sa x brojem da bi y bio za 3 manji)
Ako pak računa probaj preko računskih operacija doći do rešenja. Najbolje je da odradi par ovakvih primjera sa različitim brojevima pa sam da zaključi(mislim da je tako i najbolje. Od priče teško da šta ima u matišu, il' znaš il' ne znaš. Ako dečko već ima potencijala - par primera i skapiraće).
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

pozz jeli netko moze rijesiti ovaj zadatak ,zahvaljujem

eune : Flaeryy
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Super flaeryy kaže...

pozz jeli netko moze rijesiti ovaj zadatak ,zahvaljujem

 

AB || DC i AB=DC (ovo računam kao vektore, vektor AB i Vektor DC). Za D uzmi koordinate x,y i kad izračunaš AB=DC dobiješ (1,3)=(5-x,2-y), slijedi da je 1=5-x i 3=2-y

x=4, y=-1. D(4,-1). Samo još nađi vektore dijagonala, prva ti je AC, a druga BD, pa dužinu ta dva vektora |AC|=sqrt(x^2+y^2), tako i za BD.

 

Mislim da bi tako trebalo :D

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Tako sam i ja racunao i ispadne korijen od 34 , a rjesenje je korjen od 74, cini mi se da je krivo rjesenje
eune : Flaeryy
10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Super flaeryy kaže...
Tako sam i ja racunao i ispadne korijen od 34 , a rjesenje je korjen od 74, cini mi se da je krivo rjesenje

 rjesenje je korijen 34, evo sigurnog dokaza :)

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ne treba mi rješenje, imamo jednadžbu hiperbole i trebamo a i b, a vidimo očitati, a b ne vidimo pa trebamo izračunati. Moje je pitanje biste li vi uzeli točku (4,5) za izračun b? Pošto graf prolazi malo manje od milimetra lijevo od te točke (a pošto je crtano računalno, to bi "u mikrometar" moralo ići precizno kroz točku). Ja nisam uzeo točku 4,5 nego sam preko asimptote i dobio sam da je a^2 = 4 i b^2 = 9 i mislio sam super, lijepi brojevi, uvrstio 3-4 broja za provjeru i sve stima, da bi profesorica rekla da b^2 mora biti 25/3. Unesem u program svoje rjesenje i tocno prolazi tak za pol milimetra od (4,5), a kad unesem njeno graf prolazi tocno kroz (4,5), sto u polaznom crtezu nije slucaj. I sad ona meni veli u prethodnom zadatku kad sam sinus zaokruzio na 5 decimala umjesto da je ostao u racionalnom obliku da sam neprecizan i oduzme bodove, a ovog rjesim precizno i ispada da sam previse precizan pa mi i tu oduzme bodove? Mislim sad ce netko reci da kompliciram, ali stvarno mi nije jasno.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2016.
10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Diplomirani pješak kaže...

Ne treba mi rješenje, imamo jednadžbu hiperbole i trebamo a i b, a vidimo očitati, a b ne vidimo pa trebamo izračunati. Moje je pitanje biste li vi uzeli točku (4,5) za izračun b? Pošto graf prolazi malo manje od milimetra lijevo od te točke (a pošto je crtano računalno, to bi "u mikrometar" moralo ići precizno kroz točku). Ja nisam uzeo točku 4,5 nego sam preko asimptote i dobio sam da je a^2 = 4 i b^2 = 9 i mislio sam super, lijepi brojevi, uvrstio 3-4 broja za provjeru i sve stima, da bi profesorica rekla da b^2 mora biti 25/3. Unesem u program svoje rjesenje i tocno prolazi tak za pol milimetra od (4,5), a kad unesem njeno graf prolazi tocno kroz (4,5), sto u polaznom crtezu nije slucaj. I sad ona meni veli u prethodnom zadatku kad sam sinus zaokruzio na 5 decimala umjesto da je ostao u racionalnom obliku da sam neprecizan i oduzme bodove, a ovog rjesim precizno i ispada da sam previse precizan pa mi i tu oduzme bodove? Mislim sad ce netko reci da kompliciram, ali stvarno mi nije jasno.

Asimptota ti nije zadana koliko vidim, a precizno je ne mozes nacrtat bez a i b. Koliko vidim ti si sam procijenio da ti asimptota prolazi kroz (2,-3), a mozda bas prolazi malo iznad ili ispod...

Al opet jasno je da hiperbola ne prolazi tocno kroz (4,5) pa to vidi sa profesoricom zasto je to onda uvrstila.

Iskreno ne znam kako bi ovo rijesio jer mi se cini da ima premalo zadanih podataka. Osim da uvrstis (4,5), al ni ja to ne bi napravio jer je jasno da ne prolazi kroz tu tocku.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.11.2016 18:03 (nix111).
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Hvala, zato se i previse ne bunim posto je mora asimptota isto tako pretpostavljena kak i njena 4,5 tocka, samo kaj onak morska glupost, pa bar se to pomocu programa moze precizno nacrtati.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2016.
14 godina
offline
Matematika - pomoć

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microblink.photomath ovo nije lose pa ako netko zapne da pokusa s ovim

7 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Nisam čitala komentare ranije, ali pretpostavljam da si već dobio odgovor.


Studiram matematiku pa ti možda pojednostavnim malo život svojim komentarom.


Bez da štrebetaš hrpu formula za sva moguća tijela gledaj ovako bit će ti lakše za sva ostala tijela koja učiš:

 

Ako imaš pravilnu šesterostranu prizmu znači kad nacrtaš da imaš 2 baze i pobočje.

Te 2 baze obzirom da je prizma pravilna mora biti građena od pravilnih jednakostraničnih trokuta kojih ukupno ima 6 u bazi , logično jer je šesterostrana.

Druga važna stavka je 6 pobočja koji su oblika pravokutnika. Zadani su ti visina h i stranica a.

Znaš da je površina pravokutnika a*b pri cemu je u ovom slučaju a*h. Imaš ih 6 znači---6*a*h

Znaš da je površina jednakostraničnog trokua a^2korijenaiz3 pa sve kroz 4. Takvih imaš 6 u jednoj bazi pa prema tome ---(6*a*a*koriz3)/4------trebaju ti dvije baze pa onda još pomnožiš s dva-----(2*6*a*a*koriz3)/4

 

I za kraj samo zbroji 6*a*h s (2*6*a*a*koriz3)/4 i dobio si rješenje!

 

AKO ZNAŠ FORMULE ZA POVRŠINU PRAVOKUTNIKA I TROKUTA ZNAŠ ZA SVA TIJELA ! 

 

sretno na testu 

10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
gojo kaže...

Nisam čitala komentare ranije, ali pretpostavljam da si već dobio odgovor.


Studiram matematiku pa ti možda pojednostavnim malo život svojim komentarom.


Bez da štrebetaš hrpu formula za sva moguća tijela gledaj ovako bit će ti lakše za sva ostala tijela koja učiš:

 

Ako imaš pravilnu šesterostranu prizmu znači kad nacrtaš da imaš 2 baze i pobočje.

Te 2 baze obzirom da je prizma pravilna mora biti građena od pravilnih jednakostraničnih trokuta kojih ukupno ima 6 u bazi , logično jer je šesterostrana.

Druga važna stavka je 6 pobočja koji su oblika pravokutnika. Zadani su ti visina h i stranica a.

Znaš da je površina pravokutnika a*b pri cemu je u ovom slučaju a*h. Imaš ih 6 znači---6*a*h

Znaš da je površina jednakostraničnog trokua a^2korijenaiz3 pa sve kroz 4. Takvih imaš 6 u jednoj bazi pa prema tome ---(6*a*a*koriz3)/4------trebaju ti dvije baze pa onda još pomnožiš s dva-----(2*6*a*a*koriz3)/4

 

I za kraj samo zbroji 6*a*h s (2*6*a*a*koriz3)/4 i dobio si rješenje!

 

AKO ZNAŠ FORMULE ZA POVRŠINU PRAVOKUTNIKA I TROKUTA ZNAŠ ZA SVA TIJELA ! 

 

sretno na testu 

Odgovorila si na prvi post ove teme, koji je napisan 2009-te  

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.11.2016 23:15 (nix111).
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Moze pomoc oko prvog zadatka?

 

Ideja samo za n = 1 ,posto sam pokusao sve i svasta al ne vidim kako dalje do rjesnja..

7 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ispisi si jednadzbe za n=1,2,3 . Pogledaj sto ti je konstanta tj. Sto se ponavlja u svim n-ovima koje si izracunao. Pretpostavka ti je polaxna jednadzba. A za korak je dovoljno da upises n+1 I racunas normalno do kraja. Vidjet ces da ce ti se pojaviti ista konstanta kao za n=1,2,3 I uz nju jos nesto. Prilikom racunanja svedi sve polovicne  i dvostruke kuteve na x koji je izmedju njih dvojice. Imas formule za njih pa ne trebas izmisljat toplu vodu I uvodit neke nepotrebne zamjene. Racunaj si ovaj zadnji dio di su kotangensi jer je strana sa sumom 100 puta kompliciranija.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Diplomirani pješak kaže...

Hvala, zato se i previse ne bunim posto je mora asimptota isto tako pretpostavljena kak i njena 4,5 tocka, samo kaj onak morska glupost, pa bar se to pomocu programa moze precizno nacrtati.

 Iz ove slike nije moguće odrediti jednadžbu bez navođenja bar još jedne točke kroz koju hiperbola sigurno prolazi. Onaj tko je to zadavao, očito u fokus nije stavio tu točku, odnosno dovoljno velik komad slike izrezao.

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav,

 

trebao bi  pomoć oko 3 zadatka. Znam započeti, ali ne i završiti zadatak uspješno.

 

1. zadatak: Ako je zbroj prva 3 člana geometrijskog niza 3/8, sljedeća 3 člaana -3, odredite zbroj sedmog, osmog i devetog člana tog niza. Koliki je zbroj prvih 9 članova tog niza?

2. zadatak: Geo.niz ima 5 članova. Ako je zbroj prva 4 člana jednak 30, a zbroj posljednja 4 jednak 60, odredite sve članove tog niza.

3. zadatak: Geo. niz ima 6 članova. Ako je zbroj prva 3 člana 7/4, a zbroj posljednja 3 člana 7/32, odredite sve članove tog niza.

 

Kada bi netko riješio barem prvi bio bih mu jako zahvalan. Hvala unaprijed.

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Pes2011_gamer kaže...

Pozdrav,

 

trebao bi  pomoć oko 3 zadatka. Znam započeti, ali ne i završiti zadatak uspješno.

 

1. zadatak: Ako je zbroj prva 3 člana geometrijskog niza 3/8, sljedeća 3 člaana -3, odredite zbroj sedmog, osmog i devetog člana tog niza. Koliki je zbroj prvih 9 članova tog niza?

2. zadatak: Geo.niz ima 5 članova. Ako je zbroj prva 4 člana jednak 30, a zbroj posljednja 4 jednak 60, odredite sve članove tog niza.

3. zadatak: Geo. niz ima 6 članova. Ako je zbroj prva 3 člana 7/4, a zbroj posljednja 3 člana 7/32, odredite sve članove tog niza.

 

Kada bi netko riješio barem prvi bio bih mu jako zahvalan. Hvala unaprijed.

 Dokud si došao? Gdje si zapeo? Pa da vidimo najbolji način da ti objasnimo :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
8 godina
offline
Matematika - pomoć

Nadam se da ces uspit razumit... Nisam ni ja 100% siguran dali je tocno pa provjeri ako imas riješenje.... Uglavnom mislim da su ti sva tri na isti princip. 

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ako mi netko može pomoć sa ovim zadatkom(kvadriranje)muči me ovo rješenje kako doć do njega?

pOtPiS
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2016 19:56 (marino15).
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ja bi to ovako napravio sad ne znam gdje su oni izvadili onaj rezultat?Gdje griješim?Kvadriraš zagradu i onda sve skupa pomnožit i šta još?

pOtPiS
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2016 19:58 (marino15).
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Skratis (podijelis) sve sa 7...

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

e hvala to sam se poslije sijetio.Još mi ovaj nije jasan kako je rješenje 320 šta se tu množi i kvadrira?

 

pOtPiS
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

dal sam dobro izračunao?

 

pOtPiS
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Da,dobro si izracunao...nadam se da ovo nije neki troll 

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ma kakv troll pomažem susjedu oko matematike, a on nema pojma a ja sam to davno računao pa sam pola toga zaboravio.

pOtPiS
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

evo ovo je zadnji :) kratim, kvadriram, množim ali nikako doć do rješenja koje iznosi 64 hm?

 

pOtPiS
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

kako sam glup sad tek vidim na kakvoj sam se sitnici zajebao hahahahh.

pOtPiS
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ne znam samo kako mu pomazes matematiku,a ni sam ne znas osnovne stvari xd

7 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Dobro vece,
Hitno mi je potrebna pomoc! Ubrzo trebam raditi pismeni zadatak ali imam dosta poteskoca sa izvodima.. Poslacu vam sliku zadatka koji mi predstavlja problem, u pitanju je 22 zadatak, ako bi mogao neko pomoci u primjeru pod a) na koji nacin treba uraditi zadatak a ostalo bih znao iz tog znati da uradim. Molim vas za pomoc, hvala unaprijed!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Dobro vece,
Hitno mi je potrebna pomoc! Ubrzo trebam raditi pismeni zadatak ali imam dosta poteskoca sa izvodima.. Poslacu vam sliku zadatka koji mi predstavlja problem, u pitanju je 21 zadatak, ako bi mogao neko pomoci u primjeru pod a) na koji nacin treba uraditi zadatak a ostalo bih znao iz tog znati da uradim. Molim vas za pomoc, hvala unaprijed!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice