Matura 2017.

poruka: 262
|
čitano: 99.097
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Nultocku ce nam priznati samo x, bio je slican zadatak u prijasnjoj maturi pa su priznali.

9 godina
offline
Matura 2017.

Kaj mislite oce priznat u 16. zadatku broj zaokružen na dvije decimale (2.81)??

 

U onim sluzbenim preporukama pise da se ne zaokruzuje nista, ali zbog nekakve navike iz fizike, rjesenja uvijek zaokruzim na 2 decimale.. 

9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Jel mislite da ce se spustit prag za fer ove godine? 

11 godina
offline
Re: Matura 2017.
fizicar1 kaže...

Jel mislite da ce se spustit prag za fer ove godine? 

 Ja se isto nadam da ce se i iz ekonomije sniziti

9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Rješavao sam matišu i po meni prilično ista matura kao i svake godine. Dobro, ima par glupo postavljenih recimo onaj sa satom. Inače ništa pre teškog. 

9 godina
offline
Re: Matura 2017.
fizicar1 kaže...

Jel mislite da ce se spustit prag za fer ove godine? 

 Ne znam bas, raste svake godine po malo, mislim da ni ova nece biti iznimka. U najgorem slucaju ostaje isti kao i prosle.

10 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Bit ce nizi sigurno posto su i mat i fiz bile dosta teze ove godine.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
tLeon kaže...

Bit ce nizi sigurno posto su i mat i fiz bile dosta teze ove godine.

 Prag će biti oko 760-755.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
el pistlero123 kaže...
tLeon kaže...

Bit ce nizi sigurno posto su i mat i fiz bile dosta teze ove godine.

 Prag će biti oko 760-755.

 To je proslogodisnji prag, ja ove godine ocekuje kao prije 3-4g oko 650-700. Inace ti si prvi koji trvdi da ovogodisnja matura nije bila teza nego prijasnje, a prico sam sa dosta ljudi sta starijih sta iz ove generacije.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
tLeon kaže...
el pistlero123 kaže...
tLeon kaže...

Bit ce nizi sigurno posto su i mat i fiz bile dosta teze ove godine.

 Prag će biti oko 760-755.

 To je proslogodisnji prag, ja ove godine ocekuje kao prije 3-4g oko 650-700. Inace ti si prvi koji trvdi da ovogodisnja matura nije bila teza nego prijasnje, a prico sam sa dosta ljudi sta starijih sta iz ove generacije.

  stari moj žešće si ti zabrijo ako misliš da bu bodovni prag 650-700. Takav bodovni prag je bio prije 4 god jer je to bila generacija za vrijeme rata. Sada je puno više maturanata nego tada a samim time i veći bodovni prag. I da prije 3-4 godine je postojalo da se može upast na Fer jedino ak skupiš ukupnu ocjenu iz matiše i fizike na maturi -> 7. Znači mogo si proć sa samim dvojkama, jedva proć HR i ENG na maturi, i dobit iz mat 4 i iz fiz 3 i upao bi na fer. (Zato ti je takav prag). Prag će biti oko 10 bodova manji nego prošle godine, pošto je prošle bilo oko 767 bodova znači oko 755 bod bude prag. Naravno moguće je da griješim u što sumnjam ali dobro. A ta matura iz matiše uopće nije toliko teška, niti je toliko različita od prijašnjih. Pa 75% sam skupio a da nisam ni pogledao ništa. Stvar je da svaka generacija misli da je njegovo najteža. Pa i ja sam prošle godine mislio da je fizika do onda bila najteža i onda vidim zadatke i rješenja i shvatim da sam bio kreten i psiha je uzela svoje. Tko god misli na fer ovakvi zadaci na maturi mu stvarno nebi trebali stvarati probleme.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Kako rjesiti onaj s najvecom mogucom cijenom jeftinijeg proizvoda?
All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
8 godina
offline
Re: Matura 2017.
el pistlero123 kaže...
tLeon kaže...
el pistlero123 kaže...
tLeon kaže...

Bit ce nizi sigurno posto su i mat i fiz bile dosta teze ove godine.

 Prag će biti oko 760-755.

 To je proslogodisnji prag, ja ove godine ocekuje kao prije 3-4g oko 650-700. Inace ti si prvi koji trvdi da ovogodisnja matura nije bila teza nego prijasnje, a prico sam sa dosta ljudi sta starijih sta iz ove generacije.

  stari moj žešće si ti zabrijo ako misliš da bu bodovni prag 650-700. Takav bodovni prag je bio prije 4 god jer je to bila generacija za vrijeme rata. Sada je puno više maturanata nego tada a samim time i veći bodovni prag. I da prije 3-4 godine je postojalo da se može upast na Fer jedino ak skupiš ukupnu ocjenu iz matiše i fizike na maturi -> 7. Znači mogo si proć sa samim dvojkama, jedva proć HR i ENG na maturi, i dobit iz mat 4 i iz fiz 3 i upao bi na fer. (Zato ti je takav prag). Prag će biti oko 10 bodova manji nego prošle godine, pošto je prošle bilo oko 767 bodova znači oko 755 bod bude prag. Naravno moguće je da griješim u što sumnjam ali dobro. A ta matura iz matiše uopće nije toliko teška, niti je toliko različita od prijašnjih. Pa 75% sam skupio a da nisam ni pogledao ništa. Stvar je da svaka generacija misli da je njegovo najteža. Pa i ja sam prošle godine mislio da je fizika do onda bila najteža i onda vidim zadatke i rješenja i shvatim da sam bio kreten i psiha je uzela svoje. Tko god misli na fer ovakvi zadaci na maturi mu stvarno nebi trebali stvarati probleme.

 Osvrnuo bih se samo na boldano. 

1. To koliko si skupio bez da si išta radio je relativno. Ovisi o tvom predznanju, naravno da ako nešto već znaš možeš to preskočiti i briljirati. 

2. Bezveze izjava, to što ti nešto stvara probleme ili ti je teško ne bi trebalo utjecati na tvoje misli o tome gdje želiš biti i što želiš postići.

Pouka priče, nijedan ispit na maturi nije težak, međutim nije jednostavno izmjeriti sve faktore koje utječu na pisanje ispita i iznošenje znanja na bilo kojem ispitu. 
Prag je, zanimljivo, kad sam ja htio upasti bio isto oko 760, ali s tim moraš računati. Meni je trebalo (prema tvojoj izjavi) barem 100 puta više pripreme da bih postigao takav rezultat (mislim da sam imao cca 69% na mat), spasila me fizika (koju sam također radio samostalno od ničega do solidnog znanja), a onda je dalje lako. Nije nužno da si 101% spreman za fer.. trudom možeš nadoknaditi sve


Komediruzecki®™
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.6.2017 17:26 (Komediruzecki).
10 godina
offline
Re: Matura 2017.

Ako si B razina odgovor ti je pod C. Ne znam sad točno brojeve a ni kako sam riješio al točno sam izračuna, radilo se skroz o nekom malom broju oko 0.2 da je skuplji onaj prvi proizvod. 

Gamer
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Diplomirani pješak kaže...
Kako rjesiti onaj s najvecom mogucom cijenom jeftinijeg proizvoda?

Ja sam to rješio nekakvim logičkim slijedom tipkanja u kalkulator dok nisam dobio dobre brojeve. Kad sam dobio 220.135 uzeo sam 220.13 jer je onda skuplji 220.14 i ispalo je dobro.

7 Times World Champion - 155 Podiums - 68 Pole Positions - 91 Wins | Goodbye and thank you for everything Michael
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
ali ne kuzim kako ste postavili, meni dode jedna jednadzba s 2 nepoznanice, mogao sam brute force isprobavati brojeve oko 200, ali ionako nisam imao vremena
All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Diplomirani pješak kaže...
Kako rjesiti onaj s najvecom mogucom cijenom jeftinijeg proizvoda?

 

Nisam vidio zadatak niti imam pojma na što točno misliš, ali pretpostavljam da se najvjerojatnije radi o primjeni derivacija odnosno traženju ekstrema funkcije.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Diplomirani pješak kaže...
ali ne kuzim kako ste postavili, meni dode jedna jednadzba s 2 nepoznanice, mogao sam brute force isprobavati brojeve oko 200, ali ionako nisam imao vremena

 Evo napamet kako bi ja topostavil:

posto imamo 2 proizvoda od kojih je jedan jeftiniji a jedan skuplji a jedan jeftiniji. Ovaj jeftiniji Mora biti najveci moguci. Znaci da bi nekom logikom skuplji bio veci za jednu lipu. -> y = x + 0.01 A druga jednadzba bi bila 0.7x + y = 374.23

14 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Ja sam taj s najvećom cijenom riješio ovako:

a - cijena skupljeg

b - cijena jeftinijeg

 

a + 0.7b = 374.23       -> a = 374.23 - 0.7b

a > b

374.23 - 0.7b > b

b <  220.135

 

Pošto su kune i lipe u pitanju prvi manji je 220.13

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.6.2017 14:04 (ja123789).
9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Izisla rjesenja iz hrvatskog

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Bok ljudi!
Citao sam sto mislite o potrebnim bodovima za fer i ovogodisnjoj matisi pa sam htio podijelit svoje misljenje s vama. Ove godine sam zavrsio ruder i skoro sve razrede prosao s 5. Matisa mi jako dobro ide dok se oko fizike malo mucim. Rjesavao sam prijasnje testove iz fiz i mat i uglavnom bi na svakom roku iz mat dobio 5 a iz fiz neku slabiju 4-ku dok sad imam mat 65-70% a fiz 60%. Puno bolje sam rijesio hrv i eng nego fiz i mat iako hrv i eng nisam ni takeo. Slazem se s vecinom da su testovi bili dosta tezi ove godine, pogotovo iz mat. Cak smo vidjeli da ni ncvvo ne zna rijesit test. Sto se tice potrebnog broja bodova za fer ja ocekujem da ce bit 700-720. Gledao sam anketu iz ocekivane ocjene iz mat ove godine na srednja.hr i pise da 50% ljudi ocekuje 1 dok je prosle godine bilo 14% a pretprosle 15% sto sigurno mora bit signal da ce prag pasti dosta. Pitao sam takoder 2 prijatelja koji su prosli sve razrede s 5.0 i bili na natjecanjima iz mat i fiz i oni isto kazu da su lose napisali i da su neka pitanja bila dvosmislena i zbunjujuca. Na kraju se ispostavilo da sam bolji za kroatistiku nego za fiz i mat 😂😂
6 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Sta mislite koliko bi bodova dobio u eseju u kojem sam napisao 3 recenice o samom djelu ali 500 rijeci o dva polazna teksta i ostale smjernice, gramiticki relativno tocno napisan esej...?!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.

Pa moze i 5 biti, mozes ti nasrati iz supljeg u prazno pa dobiti 3-4, a da pojma nemas o djelu ili vrlo malo, samo mora gramaticki biti savrseno i ne smije biti netocnih podataka.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2017 10:33 (Diplomirani pješak).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
CroGamer_1 kaže...
Bok ljudi!
Rjesavao sam prijasnje testove iz fiz i mat i uglavnom bi na svakom roku iz mat dobio 5 a iz fiz neku slabiju 4-ku dok sad imam mat 65-70% a fiz 60%. Puno bolje sam rijesio hrv i eng nego fiz i mat iako hrv i eng nisam ni takeo....kraju se ispostavilo da sam bolji za kroatistiku nego za fiz i mat 😂😂

 Isti slučaj i kod mene, samo što sam fiziku napisao bolje, a mat malo lošije od tebe.

Dok hrvatski i engleski koji također nisam ni taknuo cu vjerojatno dobiti 5...za eng sam gotovo siguran, a hrv mi ovisi o eseju.

Sve u svemu, trebao bi imati od 750 - 766 bodova i iskreno se nadam da ce biti dovoljno za upis na fer.

 

P.S. Prije matematike sam mislio da cu imat debelo preko 800 bodova 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.7.2017 12:16 (fizicar1).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Upadas sigurno s tim bodovima. Ja cu imati 700-750. Nadam se da cu upast. Da li daju bod na mat ako si u zadnja dva zadatka samo napisao formule tj sinusov i kosinusov poucak i nesta mrvicu skicirao?
6 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Pozdrav,

Mislite li da će 30% iz fizike biti dovoljno za prolaz?

Hvala
9 godina
offline
Re: Matura 2017.

Zadnje dvije godine za prolaz je bilo dovoljno 28%, tako da ce vjerojatno i ove

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Da, ali ove godine su povecali broj zadataka, a smanjili ukupan broj bodova.
9 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Najvjerojatnije ce ti biti dovoljno za prolaz, ne brini.

11 godina
neaktivan
offline
Matura 2017.

Za ovogodisnje maturante.

 

Pretpostavljam da se ovdje dosta ljudi planira ici na FER/PMF/TVZ, pa me zanima me kako ste napisali A razinu matematike. 

 

Ja cu vjerojatno imat 70-75%.

 

 

2 90-100%
0 80-90%
3 70-80%
3 60-70%
2 50-60%
1 40-50%
1 30-40%
4 30% i manje
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.7.2017 13:38 (johnsteR).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Matura 2017.
Moze li se na maturu birati strani jezik tj izmedu engleskog i njemackog jezika. Hvala na odgovoru.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice