Prepisivanje na fakultetu

poruka: 17
|
čitano: 11.807
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Varanje na ispitima na fakultetu

Pozdrav, raspravljajući s frendovima zaključio sam da na hrvatskim fakultetima prepisivanje rasplamsanije od normalnog polaganja. Ja sam nekako živio u uvjerenju da prepisivanja na faksu u pravom smislu te riječi nema, ono neki salabahtercic i sl. moze, ali da neki preko pola kolegija prođu uz mobitele i bubice nisam htio vjerovati.

 

Stvar je u tome da sve cesce mi se javljaju frendovi (u zadnjih 5 dana s agronomije i ekonomije), nasred ispita da im rjesim ispit iz matematike. Znaci ja u to vrijeme gorim od ljubomore da se to moze tako napraviti kod njih, jer znam koliko sam ja izlazaka propustio, kava popio, frendova odjebao da na tehnickom faksu naucim matematiku.

Sto njihovi profesori su toliko glupi da ne vide da od 100 studenata u dvorani, njih 60 rjesava ispit uz mobitel? Ili ih jednostavno boli ona stvar?
Jeste li vi ikad svjedocili prepisivanju, na kojem faksu i u kojoj mjeri? Ponajprije me zanima iz prve il druge ruke, frendovi, kolege, ne ono "pa to ti je normalno ima svugdje".

Jeste li svjedocili da je netko uhvacen, koja je bila kazna?

Sto vi mislite o prepisivanju na faksu, dali to pripisujete snalazljivosti i smatrate da je to problem faksa da se tako moze, ili studenata koji ne kuze da zapravo sami sebe varaju? Hoce li to sto su prepisivali, i kako utjecati na njihovo buduce zaposlenje i zivot?


Tako ogorceno otvaram ovu temu jer znam iz iskustva da na mome faksu na najmanji šum asistent ili profesor provjeravaju cijelu klupu, dal nemam nesto izmedu papira, dal nemam nesto dopisano na formulama itd., pod ispitom se zna raspored sjedenja da u slucaju prepisivanja se moze lako otkriti kad npr cijeli zadnji red ima ista rjesenja, a za takve stvari se ide pred vijece, te se na stranicama fakulteta objavi odluka tog vijeca i obiljezi te za cijeli zivot (npr. da netko goola tvoje ime vidjet ce da si varao na ispitu, cak te ne mora kazniti povjerenstvo vec samo istrazivati).

 

I onda meni nije jasno, kako na nekim faksevima cijela dvorana uspije bit na mobitelu, slikat ispit, pricekat rjesenja, sve prepisati i proci. Stvarno mi nije jasno. Osjecam se glupo.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
Mislim da se opcenito podignula razina neargumentiranog obrazovanja,puno djece zavrsava osnovnu sa 5.0,upisuje neadekvatne srednje skole i gimnazije i na sve moguce nacine zavrsava i vise skole da ne kazem plate,pa je vjerojatno kvalitetnije zavrsiti neki faks uz prepisivanja i pomagala nego da cisto platis pa poslije postoji selekcija na radnom mjestu,(nadam se da nije tako u medicini)
12 godina
offline
Prepisivanje na fakultetu

S razlogom se prepisuje, naše školovanje se svodi većinom na čisto štrebanje uz malo ili nimalo prakse i samostalnog logičkog razmišljanja.

Imao sam priliku posjetiti BFSU, što njihovi studenti rade i koliko aktivnosti imaju - jednostavno sam ostao zaprepašten...

 

Dok se neke stvari ne promijene, studenti i učenici će se snalaziti kako da prođu.

facebook.com/MiCroatiaFans Xiaomi MIX 6/256GB - MIUI Super Moderator
8 godina
protjeran
offline
Prepisivanje na fakultetu

Ma to je postalo prebolesno, ja sam fax shvacao jako ozbiljno, ali kad dodes i vidis da profesor da ispite i samo sjedi na stolici bolji u mobitel ili cita novine sto drugo ocekivat? Najace su mi zenske koje nose bluetooth, pokriju dugom kosom i sapcu, pa se pitam gdje ovo ima na svijetu i to naravno sve preko besplatnog wifia.. i takvi danas zavrse fax i pametuju drugima. Lijepo neka svi na 1 stol stave sve mobitele,torbe sto ti ja znam osim kemiske, poredaj stolove u slovo U, od profesora stol u sredini tj malo prije slova U, neka su svi primaknuti stolu i tko progovori neka ga izbaci, pa bi vidili tko uci, a tko ne. I kazu da su hr fakulteti teski (jesu neki), ali ovdje gdje nisu nekim ljudima su i ti teski pa idu u BIH tipa mostar na fax jer je tamo jos lakse sto se tice gradiva i svega.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
O tome i pricam,mislim da je kvalitetnije ovdje zavrsiti neki fakultet uz pomagala nego u Mostaru uz tarifu a jako se podigla struktura papirnatog obrazovanja pa neke poslove koje si prije mogao raditi sa kvalitetnijom srednjom,sad moras biti minimalno prvostupnik
8 godina
protjeran
offline
Prepisivanje na fakultetu

I onda meni dode zenska pametuje kako je isla na fax u mostar, ubijala se, trosila vrijeme i novac na bus i stan blabla kontam hebote ovo je neka buduca odvjetnica, kad ono isla za tetu u vrticu gdje je najtezi predmet glazbeni i polaganje ringe ringe jaja, doslo mi je da se upucam.

12 godina
neaktivan
offline
Prepisivanje na fakultetu

I meni se kao studentu fera javljaju razliciti ljudi da im rjesim matematiku, fiziku itd. Uvijek pitam kaj radi njihov profesor da to mogu, pa kažu da ih 200 piše u jednoj dvorani odjednom, pa profesor cak i da zeli nekoga kazniti ne moze jer ne zna tko je progovorio u zadnjem redu.
Isto tako, kazu da profesorima nije u interesu da se vuku po raznim komisijama, rokovima, da ruse studente itd., pa radije kao zazmire na jedno oko.

Meni je to jako tuzno, kuzim ucio si ali nisi stigao jedno gradivo, pa imas neki mali salabahter za prolaz, ali bas da neki ljudi ni knjige nemaju, i sve ispite polazu nekim muljazama, to mi je bolesno. 
I onda jos takvi meni rade konkurenciju na natjecajima za stipendije i sl., a zbog takvih i poslodavci sve manje cijene diplome fakseva, te uvode svoje testove pri zaposlenju.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
11 godina
neaktivan
offline
Prepisivanje na fakultetu

Između ostalog, zbog ovoga je malo ferovaca na višim godinama dobilo stem stipendije. Prva mjesto na listi za tehničke fakultete je s filozofskog.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2017 22:32 (dire_duke).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
Koji bosanac mi je stisnuo prst dolje
12 godina
neaktivan
offline
Prepisivanje na fakultetu

Meni vise smeta hiperinflacija fakulteta i smjerova, svaki grad ima neki fakultet i to je tesko kontrolirati, ja ne znam kome je u interesu toliki broj nepotrebnih fakulteta. Bas me zanima misljenje nekog poslodavca, dali i u kojoj mjeri valja strojarstvo u Puli, u usporedbi sa FSB-om. 

 

 

(da ne spominjem sad kod dodjele STEM stipendija, frendovi s fera koji su predstavljali RH na medunarodnim natjecanjima u fizici, matematici itd. nisu dobili, a tamo neki lik s filozofskog je dobio jer studira za ucitelja informatike il stajaznam)

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
13 godina
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
Diplomirani pješak kaže...

I meni se kao studentu fera javljaju razliciti ljudi da im rjesim matematiku, fiziku itd. Uvijek pitam kaj radi njihov profesor da to mogu, pa kažu da ih 200 piše u jednoj dvorani odjednom, pa profesor cak i da zeli nekoga kazniti ne moze jer ne zna tko je progovorio u zadnjem redu.
Isto tako, kazu da profesorima nije u interesu da se vuku po raznim komisijama, rokovima, da ruse studente itd., pa radije kao zazmire na jedno oko.

Meni je to jako tuzno, kuzim ucio si ali nisi stigao jedno gradivo, pa imas neki mali salabahter za prolaz, ali bas da neki ljudi ni knjige nemaju, i sve ispite polazu nekim muljazama, to mi je bolesno. 
I onda jos takvi meni rade konkurenciju na natjecajima za stipendije i sl., a zbog takvih i poslodavci sve manje cijene diplome fakseva, te uvode svoje testove pri zaposlenju.

 Ja kao student na feru sam se u ove tri godine nagledao prepisivanja na KPZovima (i na matematikama i na VISu), fizici (ne znam je li 1 ili 2; dva lika, jedan iza drugog, zamijenili se za papire s rjesenjima), UTRZ i TINF (lik koji je sjedio za stolom pored mene je toliko ispitivao lika ispod da je omeo pola grupe u radu)

U prostoriji nas je uvijek < 35 (osima na kpzu)

 

Takvi dodju na seminar, projekt ili na zavrsni rad i propisno se osramote. Ispiti nisu najbitnija stvar na svijetu

Mozes kako hoces, ali ne dokad hoces

You have to be odd to be number one
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
Ovo tvoje su izdvojeni primjeri, nije da je pola ljudi nista ne ucilo i imalo pomagaca na mobitelu, nego su se dvojica dosaptavala ili zamjenila ispit, sto je naspram 35 ljudi u ucioni nekakva normalnija brojka, takve ce prije il poslije skuzit. A kaj profesor to nije cuo ili?
All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
14 godina
offline
Prepisivanje na fakultetu

Na FSB-u su strogi što se tiče prepisivanja. Gubiš pravo izlaska na ispit i još neka kazna. Svi moraju mobitele ostaviti na kraju dvorane. Ovisno o velični prostorije na ispitu su 1 - 3 asistenta ili profesora. Uvijek se može pitati asistenta da objasni ako je komplicirano. Tako je barem na velikim i najtežim ispitima. Čak ako se uspije nešto prepisati, to neće pomoći jer većina predmeta ima i usmeni ispit na kojem se traži razumjevanje gradiva.

Ne znam kako je kod ostalih (neSTEM) fakseva ali očito se tamo gdje je najveća prolaznost profesori i studenti trude nešto naučiti ili su to tečajevi koje platiš, odslušaš i nešto napišeš da znaš o čemu se radi.

Do not feed the trolls!!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
Diplomirani pješak kaže...
Ovo tvoje su izdvojeni primjeri, nije da je pola ljudi nista ne ucilo i imalo pomagaca na mobitelu, nego su se dvojica dosaptavala ili zamjenila ispit, sto je naspram 35 ljudi u ucioni nekakva normalnija brojka, takve ce prije il poslije skuzit. A kaj profesor to nije cuo ili?

 Upravo je neki lik na fer2 zatrazio da mu se screenshota blic iz pipija...

12 godina
neaktivan
offline
Prepisivanje na fakultetu

Da, i ? Pa svakome blic izgleda drugačije ako nisi znao, neće mu ništa pomoći, a isto tako, ako nisi znao, jednom kad si gotov s ispitom na Edgaru, možeš prvih par minuta otići na preview, npr. doma ili na faksu u dvorni, i lijepo spremiti rješenja, jako je mala šansa da će baš tebi takvo pitanje doći.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
8 godina
neaktivan
offline
Prepisivanje na fakultetu

Mislio sam na veća prepisivanja, u smislu da covjek zavrsi faks, a da je preko pola ispita prepisivanjem prosao, iako ima dosaptavanja svugdje, nisam na to mislio, nego bas maratonsku prepisacinu, svi na mobitelima itd. 
Ovo da je netko trazio screenove rjesenja, nista ne znaci, jer nece dobiti takva pitanja, problem bi bio da je screenao svoja i trazio da mu netko u realnom vremenu rjesava, e to je problem.

13 godina
offline
Re: Prepisivanje na fakultetu
Diplomirani pješak kaže...
Ovo tvoje su izdvojeni primjeri, nije da je pola ljudi nista ne ucilo i imalo pomagaca na mobitelu, nego su se dvojica dosaptavala ili zamjenila ispit, sto je naspram 35 ljudi u ucioni nekakva normalnija brojka, takve ce prije il poslije skuzit. A kaj profesor to nije cuo ili?

Na feru su pravila poprilicno stroga, ali i dalje prepisivanja ima

Istina je da se radi o pojedincima, ali se dogadja i treba se sprijeciti 

 

Ma nije, samo ne znam kako nije kad ga je cula trecina dvorane.

Na fizici asistent 2 sata nije digao glavu

DragonWarrior kaže...

Na FSB-u su strogi što se tiče prepisivanja. Gubiš pravo izlaska na ispit i još neka kazna. Svi moraju mobitele ostaviti na kraju dvorane. Ovisno o velični prostorije na ispitu su 1 - 3 asistenta ili profesora. Uvijek se može pitati asistenta da objasni ako je komplicirano. Tako je barem na velikim i najtežim ispitima. Čak ako se uspije nešto prepisati, to neće pomoći jer većina predmeta ima i usmeni ispit na kojem se traži razumjevanje gradiva.

Ne znam kako je kod ostalih (neSTEM) fakseva ali očito se tamo gdje je najveća prolaznost profesori i studenti trude nešto naučiti ili su to tečajevi koje platiš, odslušaš i nešto napišeš da znaš o čemu se radi.

 Na feru mozes izletit s faksa, a i mozes proci tek s opomenom. Ovisno o raspolozenju prof./asistenta

You have to be odd to be number one
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice