Konfiguracija za AutoCAD

poruka: 60
|
čitano: 27.757
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
keymaster kaže...

Mislio sam da će za windowse i sve programe biti dovoljno i 120GB.

Za ovo što si napisao će računalo sasvim dobro poslužiti. Ako se možeš rastegnuti uzmi SSD od 240 GB biti će ti lakše u životu ali i sa 120 GB možeš preživjeti (samo moraš paziti što instaliraš, npr Autodesk BDS ti sam zauzme 40 GB bez Revita).

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Onda možda bolje za početak izbaciti grafičku i uzeti još 8GB rama i 240GB SSD, ostatak stavi sa strane, pa lako malo dodaš i uzmeš grafičku naknadno...
12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
keymaster kaže...

Dodatnu grafičku karticu sam stavio čisto da ne koristi integriranu a i možda malo pomogne ako ikada bude neki 3d nacrt.

Gore u konfiguraciji je već 2x8GB.

 Ovo moraš odlučiti. Kao da kažeš kako tražiš obiteljski automobil s velikim gepekom, četverozonskom klimom u koji možeš smjestiti ženu i troje djece.... i možda nekad voziš utrke s njim.

Nekakav i5 + 16-32GB RAM-a je sasvim dobro za 2D rad. Ljudi uredno rade u 2D i na 10 godina starim konfiguracijama. Novije verzije AutoCAD-a traze sve vise resursa same po sebi.

Prosjecna gaming kartica s 2GB VRAM-a je dovoljna i za low poly 3D. Međutim, ako će to biti alat za high poly 3D s real time shadingom i sjenama onda ces za graficku dati bar dvostruko od ostatka konfiguracije zajedno. 

 

Uglavnom, da ti treba takva konfiguracija već bi to znao.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Nisam vidio da već stoji 2x8, oprosti, s obzirom na to "ako zatreba" bolje je da onda ne uzimaš grafu nego uzmeš 240GB SSD, ili ako se možeš protegnut, i jedno i drugo, ostalo je sve dovoljno za ugodan rad.
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

gle imaš mali skok performansi između 120 i 240 GB (bolje kod većeg), ali tih 300 kn koje uštediš s manjim SSDom će te brzo ugrist za tur kad kreneš s nečim većim raditi..

 

ja ti inače mičem korisničke profile (tj. C:\Users mapu) na HDD (znači D:\) tako da zapravo na C:-u imam samo Windowze, programe i scratch/temp disk (ili neku radnu mapu, npr. Solidworks PDM) dakle samo ono za što mi je važna brzina...

 

malo si ugodi konfu, odredi koji je optimum love, a do koliko se možeš rasteći... ili što ne moraš nužno odmah uzeti - možda će ti integrirana grafa u procu biti dosta za prvu ruku....

 

ali ti si gazda i napravi kako misliš da je najbolje....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

Nikakve igre me ne zanimaju,onda ću maknuti grafičku karticu,koristiti integriranu i uzeti veći SSD.

12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Stric_Jura kaže...

gle imaš mali skok performansi između 120 i 240 GB (bolje kod većeg), ali tih 300 kn koje uštediš s manjim SSDom će te brzo ugrist za tur kad kreneš s nečim većim raditi..

 

ja ti inače mičem korisničke profile (tj. C:\Users mapu) na HDD (znači D:\) tako da zapravo na C:-u imam samo Windowze, programe i scratch/temp disk (ili neku radnu mapu, npr. Solidworks PDM) dakle samo ono za što mi je važna brzina...

 

malo si ugodi konfu, odredi koji je optimum love, a do koliko se možeš rasteći... ili što ne moraš nužno odmah uzeti - možda će ti integrirana grafa u procu biti dosta za prvu ruku....

 

ali ti si gazda i napravi kako misliš da je najbolje....

 Taj skok performansi je neosjetan i to je skok performansi u loadanju aplikacije i pri importu/xref. U samom radu to je nebitno.

Ja na jednom racunalu imam 128 GB SSD i na njemu Win, AutoCAD, Archicad, Libre Office, Gimp, Artlantis Studio, brdo biblioteka, a tu drzim i projekte koji su u radu. I opet mi je slobodno pola prostora.

Micanje radnih dokumenata s SSD-a na HDD je kontraproduktivno. Sta ce mi SSD ako ce mi se dokumenti sporo otvarati? Ako je stiska s prostorom radije cu maknuti aplikaciju koju rijetko koristim.

13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
BlueMax kaže...

 Taj skok performansi je neosjetan i to je skok performansi u loadanju aplikacije i pri importu/xref. U samom radu to je nebitno.

Ja na jednom racunalu imam 128 GB SSD i na njemu Win, AutoCAD, Archicad, Libre Office, Gimp, Artlantis Studio, brdo biblioteka, a tu drzim i projekte koji su u radu. I opet mi je slobodno pola prostora.

Micanje radnih dokumenata s SSD-a na HDD je kontraproduktivno. Sta ce mi SSD ako ce mi se dokumenti sporo otvarati? Ako je stiska s prostorom radije cu maknuti aplikaciju koju rijetko koristim.

Možda je razlika u otvaranju fileova (SSD vs HDD) ali to je samo kod otvaranja i nije nešto oko čega se puno sekiram. Nakon otvaranja i tako je sve u RAM-u a autosave sprema fileove u Temp direktorij koji je na disku C. Što se tiče potrebnog RAM-a nedugo sam završio jedan veliki posao kojeg sam radio u 3D (koristio AutoCAD MEP). Veličina file-a u memoriji je bila nešto preko 9 GB dok je fizička veličina dwg datoteke bila oko 58 MB. Po meni je minimaln količina memorije, za 3D u AutoCAD-u, 16 GB a optimalna 32 GB.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

.. i problem kako postupno pojačavati-dodavati, npr RAM je najlakše dodati (može se uštedjeti u startu..) ali se SSD ne može 'povećati'.

s druge strane što više RAMa, manji je utjecaj diska (agresivno keširanje).. pogotovo u slučaju kad nema dovoljno RAMa, tad je disk važniji.

naravno i VGA može integrirka, pa po želji-potrebi kasnije (za ACAD i sl je važno koliko grafa ima RAMa, više nego za gejmanje, tj kod gejmana mora biti i snaga da bi imalo smisla na višoj postavci-kvaliteti, kod ACADa/rada je kvaliteta prikaza važnije od FPSa i tad je količina VRAMa važna (gepek), naravno brzina je važna ali košta.. tak da i tu sitnicu treba gledati jer u jeftinijim klasama može biti slična cijena s dvostruko više RAMa..)

 

čak ne znači da je najskuplje-najjače-najbolje za svaki task tj svako usko grlo treba eliminirati dok kupnja nečeg od 10-20k kn nije usporedivo s nečim od 3-4kkn, .. a moguće dobiti vrlo upotrebljiv stroj.

 

win ima tempove, fontove, bezbroj sitnica koje čačkaju po disku, tu je SSD u prednosti.

ako ima više RAMa tad je i swap+hyber.. potrošeno mjesto (znate koliko tad ode na npr 32GB RAMa?).. još smješnije što tad swap nije nužan (ipak ne isključivati, nego ograničiti ili muvnuti).

ako se računa na nadogradnje postupno, tad treba uzeti ono što se neće sutra baciti, nego dodavati, to se može s RAMom, VGA.. ali tad u startu imamo slabe performanse jer su oboje direktno povezani, pa opet, ovisi o projektu, može biti sasvim dobar plan.. tek kad se proba znat će se konkretnije.

 

ugl, preporuka kupti veći-brži ssd (ne gledati 50kn razlike u brandu i sl) i jači CPU i3-i5.. i7 je overkill cijenom, jer se to kasnije ne dodaje (nego mijenja..). VGA je svaki mjesec jača-jeftinija.. tu se može uštedjeti (za skuplje modele, jeftiniji su zanemarive razlike).

Ovisno o MBO, može biti optimalnije uzeti veći modul (dualchanel je sporedan za performanse srednje klase, tek u zvjerima je i to bitno), čak se može uzeti najsporiji RAM (tu ne vrijedi pravilo kao za SSD, jer su razlika najbrži-najsporiji mjerljive samo benchom, ne samim korištenjem, neosjetno).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
BlueMax kaže...
Stric_Jura kaže...

gle imaš mali skok performansi između 120 i 240 GB (bolje kod većeg), ali tih 300 kn koje uštediš s manjim SSDom će te brzo ugrist za tur kad kreneš s nečim većim raditi..

 

ja ti inače mičem korisničke profile (tj. C:\Users mapu) na HDD (znači D:\) tako da zapravo na C:-u imam samo Windowze, programe i scratch/temp disk (ili neku radnu mapu, npr. Solidworks PDM) dakle samo ono za što mi je važna brzina...

 

malo si ugodi konfu, odredi koji je optimum love, a do koliko se možeš rasteći... ili što ne moraš nužno odmah uzeti - možda će ti integrirana grafa u procu biti dosta za prvu ruku....

 

ali ti si gazda i napravi kako misliš da je najbolje....

 Taj skok performansi je neosjetan i to je skok performansi u loadanju aplikacije i pri importu/xref. U samom radu to je nebitno.

Ja na jednom racunalu imam 128 GB SSD i na njemu Win, AutoCAD, Archicad, Libre Office, Gimp, Artlantis Studio, brdo biblioteka, a tu drzim i projekte koji su u radu. I opet mi je slobodno pola prostora.

Micanje radnih dokumenata s SSD-a na HDD je kontraproduktivno. Sta ce mi SSD ako ce mi se dokumenti sporo otvarati? Ako je stiska s prostorom radije cu maknuti aplikaciju koju rijetko koristim.

 gle, kad ti PDM potegne recimo s servera 20-30 GB za samo jedan projekt (vozilo), 240 GB brzo postane malo..

 

a ako ti osjetiš brzinu u otvaranju ne znam 500 Kb Word dokumenta između HDD-a i SSDa, onda svaka čast tvojoj senzorici, pazi samo da te Ameri ne ukradu i ne iskloniraju (al onako po bosanski)

 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Stric_Jura kaže...
BlueMax kaže...
Stric_Jura kaže...

gle imaš mali skok performansi između 120 i 240 GB (bolje kod većeg), ali tih 300 kn koje uštediš s manjim SSDom će te brzo ugrist za tur kad kreneš s nečim većim raditi..

 

ja ti inače mičem korisničke profile (tj. C:\Users mapu) na HDD (znači D:\) tako da zapravo na C:-u imam samo Windowze, programe i scratch/temp disk (ili neku radnu mapu, npr. Solidworks PDM) dakle samo ono za što mi je važna brzina...

 

malo si ugodi konfu, odredi koji je optimum love, a do koliko se možeš rasteći... ili što ne moraš nužno odmah uzeti - možda će ti integrirana grafa u procu biti dosta za prvu ruku....

 

ali ti si gazda i napravi kako misliš da je najbolje....

 Taj skok performansi je neosjetan i to je skok performansi u loadanju aplikacije i pri importu/xref. U samom radu to je nebitno.

Ja na jednom racunalu imam 128 GB SSD i na njemu Win, AutoCAD, Archicad, Libre Office, Gimp, Artlantis Studio, brdo biblioteka, a tu drzim i projekte koji su u radu. I opet mi je slobodno pola prostora.

Micanje radnih dokumenata s SSD-a na HDD je kontraproduktivno. Sta ce mi SSD ako ce mi se dokumenti sporo otvarati? Ako je stiska s prostorom radije cu maknuti aplikaciju koju rijetko koristim.

 gle, kad ti PDM potegne recimo s servera 20-30 GB za samo jedan projekt (vozilo), 240 GB brzo postane malo..

 

a ako ti osjetiš brzinu u otvaranju ne znam 500 Kb Word dokumenta između HDD-a i SSDa, onda svaka čast tvojoj senzorici, pazi samo da te Ameri ne ukradu i ne iskloniraju (al onako po bosanski)

 

 Mozda tebe ukradu i od klonova naprave politicare :)

 

Dakle sa servera se otvaraju 30GB fileovi a lokalno samo Word dokumenti?

 

AutoCAD fileovi s kojima se srecem idu max do 3-4GB a razlika u brzini njihova otvaranja dovoljna mi je da neke aplikacije koje koristim par puta mjesecno premjestim sa SSD-a kako bi stvorio mjesto tim fileovima koji su u radu.

Svak se prilagodjava svojim potrebama pa tako i ja.

 

 

ihush 

 

i7 nije overkill. Tih 1000kn razlike je upravo po filozofiji koju spominjes (i dobro je spominjes) kako se ulaze u ono sto je tesko ili nemoguce nadograditi najbolje pocetno ulaganje. SSD se moze nadograditi tj proširiti. Bez obzira da li to napravio kao dvije particije ili spojio u jednu.

 

15 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
BlueMax kaže...
..

 

i7 nije overkill. ..

 -je u okvirnoj cijeni, odnosno to odlučuje onaj tko plaća.. :) samo treba kupiti i ostatak PCja jer držati cpu u ladici nije gušt. i7 spada u skupe CPU kako god okrešneš (dok bi soft teoretski jednako radio na bilo kojem cpu razlika je 'samo' u performansama.

-tema nije kako složiti najjači, nego .. ili svejedno.. tad možemo reči nek ide na nekog 30core xeona, 200tinjak GB rama i sve u ramdisk s 4xtesla/quadro.

 

btw, relativno važno, za acad .. serija quadro, to je u osnovi geforce chip, s o(ne)mogućenim dijelom funkcija kroz driver. Nekad su postojalo modani driveri (sad beskorisno-nepotrebno). Ugl, quadro je slične snage, ali ima neke stvari omogućene, skupa. Kriterij kao za CPU, kad cijena nije važna..

na kraju, ukupna cijena + mogućnost pojačavanja. I to sve pametno složiti, raspored-disk, postavke jer nije nabacan hw+sw formula za dobar rad. Ne slušati gejmer savijete i omotavati win alufolijama .. podesiti je ponekad važnije (kao kuhanje, sastojci isti, jelo može biti neukusno ili slasno..)

 

btw, kad već teoretiziramo o etapama kupnje i cijenama.. postoji i mogućnost kupnje jeftikaner CPUa kao celeron za 300kn.. dok se sve posloži, radi. Kasnije baciti ga nije gubitak a svaka nova serija je jača (ako je socket odgovarajući) i cijene skupih se tad korigiraju-prepolove.. to je dobra ušteda ali ovisi o socketu i čekanju cca pola-do-godine za priliku. Isključivo zbog cijene i ostatka PCja koji se može kupiti za taj iznos (da se ne štedi na pogrešnim mjestima). Ipak, idealno je, kupiti odmah sve ili ne kupiti dok se ne može sve.. tad se ima PC koji radi dok i u ladici teče garancija a vrijednost pada (tempo izlaženja novih CPU-GPU kao skupe pojedine komponente).

kao i kupnja običnog npr 1TB HDDa kasnije SSDa i muvanje sistema na njega.. nema 'bacanja' diska nego postane storage (pa je zgodno ubosti npr WD blackija..) i tad juzer stvarno vidi razliku između hdd-ssd. Svaka od tih kombinacija je moguća i u nekoj priči logična :)) Što, kojim redom, kad, .. slatke brige. Samo da nije uzalud ili bačen novac.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.8.2016 19:49 (ihush).
8 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Može help?

Kupujemo u firmi računalo. Uglavnom AutoCad i to 2D. Puno podataka, ali nikakvi zahtjevniji programi od navedenog.

 

Dobili smo ovo na ponudu. (slika)

Može neki dobronamjerni komentar :)?

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.10.2016 21:28 (Arteps).
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Maknuti graficku jer nije puno bolja od integrirane i staviti 8GB rama + 128GB ssd za windowse i programe..

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

Konfa je užas, ajme meni

Svi smo mi Mentalist.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD

I meni se čini. Nije mi baš sve jasno na tom papiru, ali ono kaj je, mi je upitno. 

Dobra stvar je da mogu izmijeniti neke stvari. Samo hoću da se ima na umu da nam ne treba neki ludi stroj, ali ipak da bude kvalitetno i da potraje.

Neki savjet kaj da izmijenim konkretno?

14 godina
odjavljen
offline
Konfiguracija za AutoCAD

1 - proc i matična socket 1151 i ddr4

 

2 - 8 ddr gb minimum!

 

3 - hard disk barem 1TB, košto skoro isto kao 500 gb

 

4 - obavezno SSD od barem 128 gb, i maknuti grafičku kao što je kolega gore rekao. za 2d je potpuno nepotrebna, a integrirana nije puno slabija

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Evo ti moje konfiguracije (složeno 10 komada):

 

CPU Intel Core i7-6700 (3.4 GHz - 4 GHz, quad-core, 8 MB cache)
MBO Asus Z170-P
16 GB (2 x 8 GB) DDR4 2666 MHz Kingston HyperX Savage Black
SSD Samsung PM951 256 GB NVMe PCIe M.2
HDD 3.5" 2 TB Seagate
DVD±RW DL LG GH24
VGA Asus GTX960 4GB GDDR5 OC
PSU 600W Corsair CX 80+
CASE Fractal Define R5 black pearl, bez napajanja

 

cijena je bila cca 7.600,00 kn (u lipnju kupljeno). + PDV

 

Arteps: Miran si s ovakvim računalom dok ne krepa. Ono što si gore postao je loše. Više ti se isplati kupiti neki laptop za te novce, bolje će te služiti.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
mario.L_hr kaže...

Evo ti moje konfiguracije (složeno 10 komada):

 

CPU Intel Core i7-6700 (3.4 GHz - 4 GHz, quad-core, 8 MB cache)
MBO Asus Z170-P
16 GB (2 x 8 GB) DDR4 2666 MHz Kingston HyperX Savage Black
SSD Samsung PM951 256 GB NVMe PCIe M.2
HDD 3.5" 2 TB Seagate
DVD±RW DL LG GH24
VGA Asus GTX960 4GB GDDR5 OC
PSU 600W Corsair CX 80+
CASE Fractal Define R5 black pearl, bez napajanja

 

cijena je bila cca 7.600,00 kn (u lipnju kupljeno). + PDV

 

Arteps: Miran si s ovakvim računalom dok ne krepa. Ono što si gore postao je loše. Više ti se isplati kupiti neki laptop za te novce, bolje će te služiti.

 

Lol lako tako, mislim da mu je to preskupo

 

Taj procesor je overkill brutalni za autocad (koji BTW zna iskoristiti samo jednu jezgru, tako da najbolje radi sa i3 koji ima najviši clock na jednoj jezgri). Dakle više se isplati uzeti "slabiji" procesor, em će autocad bolje raditi (pazi, još govorimo o 2D!) em će se uštediti 1500 kn. Kao drugo grafička je em nepotrebna totalno, em taj model danas nije optimalan izbor jer je došla nova generacija koja ima bolju vrijednost za cijenu.

Svi smo mi Mentalist.
8 godina
neaktivan
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Hvala dečki na komentarima!

mario.L_hr  čini mi se da mi je ipak malo ovaj tvoj stroj preskup i too much za naše potebe .

Budemo nekaj skombali! Tenk ju.

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Jakovp kaže...

 

Lol lako tako, mislim da mu je to preskupo

 

Taj procesor je overkill brutalni za autocad (koji BTW zna iskoristiti samo jednu jezgru, tako da najbolje radi sa i3 koji ima najviši clock na jednoj jezgri). Dakle više se isplati uzeti "slabiji" procesor, em će autocad bolje raditi (pazi, još govorimo o 2D!) em će se uštediti 1500 kn. Kao drugo grafička je em nepotrebna totalno, em taj model danas nije optimalan izbor jer je došla nova generacija koja ima bolju vrijednost za cijenu.

Računalo, za poslovnu namjenu i izradu tehničkih crteža, nikada ne treba ići na najnižu cijenu. Zašto? Zato jer je u trenutku nabave već zastarjelo a kakvo će biti za par godina samo nebo zna.

 

Kažeš da je procesor overkill, daj prouči malo grafičke radne stanice što ih nude brand name proizvođači opreme, AutoCAD, promjenom varijable WHIPTHREAD 0/1/2/3 koristi više jezgri prilikom regena i redrawa (onaj tko crta u AutoCAD-u zna koliko često se koriste te komande). Nadalje uvijek kada crtam koristim i nešto drugo, zbog toga i koristim 2 monitora a uskoro bi mogao stići i treći. 2D crtanje polako prestaje biti dominantno u odnosu na 3D. Uvijek će postojati niše u kojima će 2D crtanje opstajati ali za par godina će velika većina crtati u 3D. Ne znam čime se Arteps bavi i gdje se nalazi u sustavu odlučivanja (što i kako će se koristiti na njegovu poslu) ali je upitno da li on uviđa prethodno napisano. Nije mi namjera da dociram već samo hoću reći da se kupnjom novog računala pokušava nabaviti isto koje će biti funkcionalno i iskoristivo idućih 3-5 godina.

 

Čim jača grafička tim bolje (kad je u pitanju 3D), kad sam ja slagao konfiguraciju ova je imala dovoljno RAM-a i imala je povoljan odnos cijene i karakteristika. 3D crteži koje ja radim, raspakirani u RAM-u su od 1 do 5 GB.

 

Konfiguracija koju sam mu postao mu je samo orjentir. Jasno je da danas ima povoljnijih i boljih komponenti od ovih mojih ali jednom se mora podvući crta i odlučiti što se nabavlja. Ono što mu toplo preporučam da ne mijenja je SSD i 16GB RAM-a.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
mario.L_hr kaže...
Jakovp kaže...

 

Lol lako tako, mislim da mu je to preskupo

 

Taj procesor je overkill brutalni za autocad (koji BTW zna iskoristiti samo jednu jezgru, tako da najbolje radi sa i3 koji ima najviši clock na jednoj jezgri). Dakle više se isplati uzeti "slabiji" procesor, em će autocad bolje raditi (pazi, još govorimo o 2D!) em će se uštediti 1500 kn. Kao drugo grafička je em nepotrebna totalno, em taj model danas nije optimalan izbor jer je došla nova generacija koja ima bolju vrijednost za cijenu.

Računalo, za poslovnu namjenu i izradu tehničkih crteža, nikada ne treba ići na najnižu cijenu. Zašto? Zato jer je u trenutku nabave već zastarjelo a kakvo će biti za par godina samo nebo zna.

 

Kažeš da je procesor overkill, daj prouči malo grafičke radne stanice što ih nude brand name proizvođači opreme, AutoCAD, promjenom varijable WHIPTHREAD 0/1/2/3 koristi više jezgri prilikom regena i redrawa (onaj tko crta u AutoCAD-u zna koliko često se koriste te komande). Nadalje uvijek kada crtam koristim i nešto drugo, zbog toga i koristim 2 monitora a uskoro bi mogao stići i treći. 2D crtanje polako prestaje biti dominantno u odnosu na 3D. Uvijek će postojati niše u kojima će 2D crtanje opstajati ali za par godina će velika većina crtati u 3D. Ne znam čime se Arteps bavi i gdje se nalazi u sustavu odlučivanja (što i kako će se koristiti na njegovu poslu) ali je upitno da li on uviđa prethodno napisano. Nije mi namjera da dociram već samo hoću reći da se kupnjom novog računala pokušava nabaviti isto koje će biti funkcionalno i iskoristivo idućih 3-5 godina.

 

Čim jača grafička tim bolje (kad je u pitanju 3D), kad sam ja slagao konfiguraciju ova je imala dovoljno RAM-a i imala je povoljan odnos cijene i karakteristika. 3D crteži koje ja radim, raspakirani u RAM-u su od 1 do 5 GB.

 

Konfiguracija koju sam mu postao mu je samo orjentir. Jasno je da danas ima povoljnijih i boljih komponenti od ovih mojih ali jednom se mora podvući crta i odlučiti što se nabavlja. Ono što mu toplo preporučam da ne mijenja je SSD i 16GB RAM-a.

 

 

Ok, sve to stoji, ali čovjek očito traži nešto za puno manje novaca i trenutno za 2D, nije napisao da će u budućnosti možda raditi 3D. Kad bude, će ili promjeniti procesor koji će tada biti puno jeftiniji, ili puno vjerojatnije, uzimati novi komp tada.

Svi smo mi Mentalist.
15 godina
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Nemoj štediti za radu acad-u.

Stavi dobar proc. min. I5 6600, 16GB ram i SSD 250GB.

Kažeš da crtaš u 2D? Dali koristiš layout? Ako da onda znaš da ako imaš više viewport-a u jednom layoutu da traje otvaranje istog i nerjetko će ti se srušiti Acad kod slabijih računala.

Uloži u komp 1000-2000kn više i biti ćeš miran 4-5godina.

Battlelog: MUDO_HR
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
Jakovp kaže...

Ok, sve to stoji, ali čovjek očito traži nešto za puno manje novaca i trenutno za 2D, nije napisao da će u budućnosti možda raditi 3D. Kad bude, će ili promjeniti procesor koji će tada biti puno jeftiniji, ili puno vjerojatnije, uzimati novi komp tada.

Da, ali ne kupuješ računalo, za posao, koje ćeš iduće godine mijenjati. Ako ima točno zadani budžet onda mu je puno bolje otići u temu za slaganje računala i tamo, u okviru zadanog budžeta, odabrati komponente. Za radne stanice (bilo brand name ili složence) pravilo je čim više tim bolje, za sveto trojstvo (CPU, RAM i VGA).

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.10.2016 13:45 (mario.L_hr).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
amater_2 kaže...

Nemoj štediti za radu acad-u.

Stavi dobar proc. min. I5 6600, 16GB ram i SSD 250GB.

Kažeš da crtaš u 2D? Dali koristiš layout? Ako da onda znaš da ako imaš više viewport-a u jednom layoutu da traje otvaranje istog i nerjetko će ti se srušiti Acad kod slabijih računala.

Uloži u komp 1000-2000kn više i biti ćeš miran 4-5godina.

 

Zašto kad je taj i5 lošiji od najjeftinijeg i3 u autocadu? Dakle potrošio bi više novaca na jezgre koje acad ne koristi, a dobio sporiji clock i time slabije performanse ukupno. 

 

Uostaom sam neka vidi koji mu je budžet i što si može priuštiti, ako može i7 onda go for it!

Svi smo mi Mentalist.
14 godina
protjeran
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
amater_2 kaže...

Nemoj štediti za radu acad-u.

Stavi dobar proc. min. I5 6600, 16GB ram i SSD 250GB.

Kažeš da crtaš u 2D? Dali koristiš layout? Ako da onda znaš da ako imaš više viewport-a u jednom layoutu da traje otvaranje istog i nerjetko će ti se srušiti Acad kod slabijih računala.

Uloži u komp 1000-2000kn više i biti ćeš miran 4-5godina.

Sasvim sigurno mu se nece rusit zbog procesora, eventualno zbog malo rama...

13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
ansha kaže...

Sasvim sigurno mu se nece rusit zbog procesora, eventualno zbog malo rama...

Sve je to OK ali reci mi da li ti znaš nekoga tko samo crta u CAD-u i ne koristi ništa drugo paralelno. Meni je redovito na jednom monitoru AutoCAD a na drugom neka od Office aplikacija ili neka specijalistička. Nekako sve više naginjem tome da dodam i treći monitor za e-mail klijent. 

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
protjeran
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
mario.L_hr kaže...
ansha kaže...

Sasvim sigurno mu se nece rusit zbog procesora, eventualno zbog malo rama...

Sve je to OK ali reci mi da li ti znaš nekoga tko samo crta u CAD-u i ne koristi ništa drugo paralelno. Meni je redovito na jednom monitoru AutoCAD a na drugom neka od Office aplikacija ili neka specijalistička. Nekako sve više naginjem tome da dodam i treći monitor za e-mail klijent. 

U firmi u kojoj trenutno radim pored cad-a je ljudima otvoren eventualno office koji slabo trosi resurse i recimo browser. Stari Athlon X2 se jos uvijek nosi s tim zadacama :) 

13 godina
offline
Re: Konfiguracija za AutoCAD
ansha kaže...

U firmi u kojoj trenutno radim pored cad-a je ljudima otvoren eventualno office koji slabo trosi resurse i recimo browser. Stari Athlon X2 se jos uvijek nosi s tim zadacama :) 

Samo 2D ili ima i 3D crtanja? Koristite li xref-ove? Koristite li Layoute i šrafure?

 

Imao sam i ja doma 10 godina staro računalo (isto Athlon) ali je negdje sa verzijom 2014 počelo s usporavanjem. Počeo sam sa izradom projekata u 3D-u (AutoCAD MEP i Plant) i odjednom je računalo postalo presporo a povremeno je dolazilo do smrzavanja. RAM je bio zakucan na vrh, stalno se zapisivalo nešto po HDD-u pa je i to usporavalo računalo a procesor je također povremeno bio na 100%.

 

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
protjeran
offline
Konfiguracija za AutoCAD

Ma samo 2d i cad je mislim 2010 maksimalno..

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice