Bad sectori na HDD Laptop

poruka: 16
|
čitano: 3.596
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Bad sectori na HDD Laptop

Na laptopu DELL XPS 502,QuadCore Intel Core i7, 2585 MHz (26 x 99),Intel(R) HD Graphics 3000 ,4 GB DDR3-1333 , HDD - SEAGATE - ST9500420AS ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II) do nedavno sam imao  dual boot  Microsoft Windows 7 Ultimate (Win7 RTM) i Microsoft Windows 10 Pro 64 orig. i sve je radilo OK , ali na Win.7 su mi se pojavili neki problemi pa sam na particiju od Win.7 vratio sa Acronis Image (Backup Systema) napravljen kad je sve bilo u redu ,povratak je bio OK ali sam izgubio loader od Win.10 pa sam morao sa Easy boot CD popraviti problem i to je sređeno i nakon toga mogao sam bootati oba sistema ali nedugo poslije mi se na  Win.7 svako toliko počeo rušiti  Windows explorer , pregledao sam HDD sa  Disk Check iz Windowsa i ne pronalazi nikakvu grešku.

Sa CD-a iz DOS -a pokrenem Acronis Disk Director Suite pokušavajući riješiti problem ako ne onda formatirati samo tu particiju na kojoj je WIN.7 ali program mi uopće ne prepoznaje HDD ,i onda odlučim nanovo instalirati orig. Win.7 i gle čuda disk je tada bio vidljiv i formatiram ga cijelog i nanovo instaliram Win.7 sve prođe  OK.

 

Instaliram Hard Disk Sentinel koji prijavljuje  BAD SECTORE i 20 % oštećenja i još 58 dana života diska ali sa tim proramom nemogu popraviti ništa jer je trial verzija, pa onda sa Seagate www. skinem njihov program SEAGATE - SeaTools for Windows on ništa ne može riješiti čak iz DOS-a  ne vidi disk ,instaliram  EaseUS Partition Master ne pronalazi nikakvu grešku na cijelom disku pa onda instaliram WD Data Lifeguard Diagnostic pregleda cijeli disk sve OK  i kod njega nema greške .

Toliko sam isprobao alata za kontrolu diska jedan pokazuje ovako a drugi onako za ne vjerovati.

 

Na kraju saznam za Full HDD Regenerator koji mi iz Windowsa pronađe 3 BAD SECTORA ali iz Windowsa on ništa ne može popraviti nego spržim DOS verziju na CD i pokrenem ga da radi on prepoznaje disk i označim mu opciju ZERO REGENERATE znači briše sve sa diska i  odmah mi je naznačio da će pregled trajati 52 sata a HDD je 500 GB , do sada radi neprekidno već 17 sati i cca.33 % je do sada pregledao i još ništa nije pronašao a ostalo je još 35 sati rada .

 

Da li je nekome ovaj program HDD Regenerator pomogao jer pročitao sam za njega da je jedini koji riješava BAD SECTORE ili je sve uzalud , imam dojam da ovi problemi nisu fizička oštećenja na disku nego da su nastali zbog nekoliko puta instaliranja Windowsa i promjene boot loadera ,bar se nadam da će biti tako . 
Da li je netko koristio ovaj program i kakva su mu iskustva
.

 






Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 22:27 (MUĆAK).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

Instalacija operativnog sistema nebi smjela utjecati na trajnost diska, bez obzira na broj ponavljanja.

Imam dva hdd ( wd i seagate ), oba stara desetak godina, i dosad su prezivjela na stotine instalacija raznih verzija windowsa i linuxa, quick formatiranja, full formatiranja , na desetke mbr i gpt kreiranja...i rade jos uvjek bez loših sektora...

7 godina
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

Isprobao sam toliko alata za provjeru diska i svaki pokazuje drugačiji podatak od ispravnosti diska do bad sectora,  za ne vjerovati a laptop je star 6 godina i sada radi ovaj HD Regenerator ima još više od 30 sati pa ću vidjeti jeli riješio problem do sada je prošao 37% i pokazuje ovako trenutno  0 bad sectors found i 1 delays detected .

 

Nije problem u instaliranju samih Windowsa jer imam spremljen Image Windowsa na USB disku nego ne možeš arhivirati na drugim particijama ovog diska ništa jer me može tako zahebati.

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 22:49 (MUĆAK).
15 godina
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

zaboravi na regenerator (i sl.) .. sve se kvari. Par byteova koje možda osposobiš su nevažni u odnosu na pouzdanost, dovoljan je npr format ili chkdsk.

-dvije vrste grešaka, logička (soft) i fizička (hard). Ovisno o tome, možeš formatirati i sve OK ili traži drugi disk.

-za svaki brand-model/seriju postoji odgovarajući diag-utils za diagnostiku diska (proizvođačev, može s npr Hirensa.. ugl boot medij neovisno o OSu). Time vidiš..

 

problem možda uopće nije u HDDu, može biti ostatak računala, kabel-kontakt, pregrijavanje/napon, kontroler.. i sl.

najelegantnije je izvaditi HDD i test obaviti na ispravnom PCju (ne santinelom i sl.. nego odgovarajućim alatima, njihov errorcode je relevantan i za reklamaciju-garanciju ako postoji i konkretno ti javi problem).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

Samo odgovarajući tool proizvođača i error code je relevantan! Ukoliko ti je imalo bitna stabilnist sustava ubaci nov disk, moja preporuka SSD...

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.2.2017 23:13 (Hardwhelper!!!).
7 godina
offline
Bad sectori na HDD Laptop

HDD Regenerator  obavio pretragu nakon 50 sati  i evo rezultata na slikama koliko vidim nema bad sectora, što bio to bilo 1 delays detected na rezultatu  na što se to odnosi na disku .

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 16:10 (MUĆAK).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Bad sectori na HDD Laptop

Nakon tog opet napravim test sa Hard Disk Sentinel  pogledajte na slici što pokazuje ovaj program obratite pozornost na crveno označeno dali vjerovati tome.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Bad sectori na HDD Laptop

obavim test i sa programom HD TUNE PRO 5,6 i evo što on pokazuje .

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Bad sectori na HDD Laptop

I na kraju još jedan program WD Data Lifeguard Diagnostic i evo njegovog rezultata , kome sada vjerovati  od ova četri programa ovaj prvi radio je temeljito 51 sat i njie našao bad sectore osim tog delaya što i ne znam na što se to odnosi što mislite o tome.

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

Sve si obavio osim onog sto si trebao odmah uraditi a to je skinuti seagotv alat i pogledati sta on kaze. Ja tom disku nista ne bih vjerovao vise...

7 godina
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop
Evo našao sam na njihovim stranicama i piše ovo :

Hdd Regenerator repairs delays. If your hdd is external, it's better that you plug it as an internal drive. If you have delays under Windows, it's better to rescan the hdd from a bootable regenerating CD/flash.

Permanent delays shows that your hdd has sectors with long access time. A hdd with permanent delays is actually failing drive and may cause data losses. Try to regenerate this kind of sectors with “Regenerate all sectors in a range” option. Also, the delays can be regenerated with “scan and repair” option, if the following both conditions are met:

1. Your hdd doesn't contain bad sectors.

2. Your hdd has been completely scanned at least 1 time.

If you still have delays, such delays are permanent then the hdd should be replaced. Generally, 1-2 delays are not a problem. Your hdd will work. Unfortunatelly, later the amount of permanent delays will increase and you should be replace a hard disk.

Znači po ovome što piše ovdje da iako nema sada bad sect. ima kašnjenja u učitavanju podataka na disku i da to nije veliki problem ali je moguće povećavanja tih kašnjenja što će uzrokovati bad sectore na disku ako sam ja dobro ovo razumio.
Sada ću vratiti pravi backup image Windowsa pa ću vidjeti da li će se rušiti Windows explorer.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

Delayevi NEĆE uzrokovati bad sectore - ali ti imaš tri problema - reallocated sector count (neki sektori su neupotrebljivi i firmware diska ih je zamijenio sa rezervnima - njih nema na bacanje, par megabajta možda), visoku temperaturu i visoki CRC count.

 

Za početak, počisti od prašine ili nosi nekome tko zna. Ta visoka temperatura je vjerojatno uzrokovala hladni lem na nekim mjestima i zato dobivaš CRC errore i bad sectore kojih "nema". Ugl, backupiraj ako imaš išta bitno i vozi dok ide. Taj disk ti je uskoro gotov a možda i laptop (CRC errori na interfaceu mogu upućivati na probleme sa diskovnim kontrolerom tj. southbridgeom)...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
moderator
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop
MUĆAK kaže...
Znači po ovome što piše ovdje da iako nema sada bad sect. ima kašnjenja u učitavanju podataka na disku i da to nije veliki problem ali je moguće povećavanja tih kašnjenja što će uzrokovati bad sectore na disku ako sam ja dobro ovo razumio.

Tvoj HDD ima bad sektore. Hardverske bad sektore. Upravo to ti govori SMART parametar Reallocated Sector Count. Riješi se tog diska čim prije. Reklamiraj računalo ako ti je još pod garancijom.

7 godina
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop
Hard Disk Sentinel koji prijavljuje 20 % oštećenja i još 58 dana života diska ,moglo bi to biti to vratiti ću image Windowsa na particiju pa ću vidjeti kako radi i pratiti temp.diska iako mi laptop stoji na postolju sa ventilatorom ali biti će ubuduće sigurno problema iako sam laptop i nije toliko star 5 god.
7 godina
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop

Ma laptop DELL XPS 502,QuadCore Intel Core i7, 2585 MHz  je star 5 godina koštao je tada blizu 9000,00 kn jedino je od njega bio skuplji Apple MacBook Air.

Prijedlog koji disk kupiti za ovaj laptop HDD ili SSD kvaliteta ,veličina i cijena.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.2.2017 21:34 (MUĆAK).
16 godina
moderator
offline
Re: Bad sectori na HDD Laptop
MUĆAK kaže...

Prijedlog koji disk kupiti za ovaj laptop HDD ili SSD kvaliteta ,veličina i cijena.

http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/koji-ssd/50123.aspx

http://www.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/tema-odabir-tvrdih-diskova/79412.aspx

 

Preporučio bih ti da si kupiš SSD od 240-250 GB (ili duplo veći ako si to možeš priuštiti), a ako ti treba više prostora, da si kupiš vanjski disk ili eventualno da optički pogon zamijeniš internim kućištem za disk. Sa SSD-om bi ti računalo bilo mnogo responzivnije, življe.

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice