Hdd to ssd

poruka: 15
|
čitano: 6.333
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
protjeran
offline
Hdd to ssd

Vec imam ssd u c:/ kao boot (win), na d:/ mi je hdd i tu su mi igre. Kupio bi ssd i prebacio odnosno klonirao kako se to vec zove sa hdda na ssd igre medutim, hoce li biti ikakvih problema sa igrama, da ne bude nesto win ili igre krivo ocitavale i da na kraju nebudem u mogucnosti pokrenuti igre?  Isto tako hoce li ostati ista od starog hdda na novom ssdu neki stari folderi, skriveni fajlovi od hdda, tipa kao da nadogradim windowse i onda mi budu ustali kao neki old windows folderi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hdd to ssd
Ako kloniras hard nece biti nikakve razlike, biti ce cista kopija, ali moras koristiti neki program za kloniranje
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hdd to ssd
Ako kloniras hard nece biti nikakve razlike, biti ce cista kopija, ali moras koristiti neki program za kloniranje
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hdd to ssd

-dovoljan je običan copy (hidden, sys atributi uključeni..), + nakon kopiranja promijenit 'slovo'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
protjeran
offline
Re: Hdd to ssd
ihush kaže...

-dovoljan je običan copy (hidden, sys atributi uključeni..), + nakon kopiranja promijenit 'slovo'..

 Mogu li vratiti slovo? sve mi je:

 

c  os i programi

d  igre

e  svasta

 

 

 

15 godina
offline
Re: Hdd to ssd
Kresimir4 kaže...
ihush kaže...

-dovoljan je običan copy (hidden, sys atributi uključeni..), + nakon kopiranja promijenit 'slovo'..

 Mogu li vratiti slovo? sve mi je:

 

c  os i programi

d  igre

e  svasta

 

 

 

 ha? :)) ..

vjerojatno, igre na d: .. kopiraš na ssd recimo x:, nakon toga, sadašnji hdd-d: isključiš slovo ili promijeniš na npr y: tek tad možeš ssd sa x: promijeniti na d: .. i to je to. (možda).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
online
Hdd to ssd

uskoro planiram kupiti ssd. u kompu imam hdd od 1tb koji ima dvije particije. jednu od 200gb drugu od 800gb.

 

na "c" se nalazi win10 dok je "d" igre i ostalo.

 

mogu li ja kad spojim ssd samo particiju "c" kopirati na ssd da se sa nje pokrece win ili moram raditi frišku instalaciju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hdd to ssd

-možeš, ali.. bolje je clean. To što se može, nije baš klik-next. Bezbroj problema, svaki je moguće riješiti..

-clean, samo ssd, kad je gotova instalacija osa, dodaš hdd.. najpoželjniji način, optimalan, no tad moraš i sve ostalo instalirati-podesiti. Da mijenjaš disk za disk (i da je dovoljan kapacitet, nrp jednak ili veći) tad bi mogao klonirati čitav disk i zamijeniti. To nije ista stvar (boot, OS, pathovi..) jer npr ne postoji disk/particija C:, nego je to MSov naziv, order i dodjeljivanje slova-patha. Ako se to izmijeni, imaš problem, dok će svaki disk na kojem je sys-win biti C: ako se taj win upali, pa da imaš desetak-multiboot windoza, svaki bi bio na C:..

D: možeš donekle slobodno mijenjati, u diskmanageru change .. mada i time možeš izgubiti path npr ako je neka app-igra instalirana na d: i to te OS upozori.. ali pošto je win na c: os bi radio, sve ostalo samo možda + potreba reinstalla.

 

-zbog sadašnjeg boota (na hdd), ovisnosti o biosu, bootanju, pathovi + MSovi interesi (ne želi se olakštati, zaštita-licenca).. + sam smisao, ako kupuješ SSD, želiš brz rad, optimalno.. ne neki kompromis + švercanje nagomilanog smeća, tad je clean u prednosti. Posao koji je gotov za recimo pola sata (istina tad tek započinje ono što traje.. podešavanja/instaliranja.. ali tako je to s diskom).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Hdd to ssd
Isto to sam ja radio kad sam kupio ssd, al mogu vam reci da copy i mijenjanje lettera nije riješenje...radi al ne radi, cesto mi nije ocitavalo neke stvari, dosta sporo radilo, tek kad sam fresh clean install napravio , napokon se osjetio ssd....
battletag:MasnaKrvavic#2275
8 godina
protjeran
offline
Re: Hdd to ssd

Znaci sada ja moram sve igre izbrisat, promjenit slovo, izbacit hdd, ubacit ssd na to slovo i instalirat 300Gb igara ^^

13 godina
online
Re: Hdd to ssd
ihush kaže...

-možeš, ali.. bolje je clean. To što se može, nije baš klik-next. Bezbroj problema, svaki je moguće riješiti..

-clean, samo ssd, kad je gotova instalacija osa, dodaš hdd.. najpoželjniji način, optimalan, no tad moraš i sve ostalo instalirati-podesiti. Da mijenjaš disk za disk (i da je dovoljan kapacitet, nrp jednak ili veći) tad bi mogao klonirati čitav disk i zamijeniti. To nije ista stvar (boot, OS, pathovi..) jer npr ne postoji disk/particija C:, nego je to MSov naziv, order i dodjeljivanje slova-patha. Ako se to izmijeni, imaš problem, dok će svaki disk na kojem je sys-win biti C: ako se taj win upali, pa da imaš desetak-multiboot windoza, svaki bi bio na C:..

D: možeš donekle slobodno mijenjati, u diskmanageru change .. mada i time možeš izgubiti path npr ako je neka app-igra instalirana na d: i to te OS upozori.. ali pošto je win na c: os bi radio, sve ostalo samo možda + potreba reinstalla.

 

-zbog sadašnjeg boota (na hdd), ovisnosti o biosu, bootanju, pathovi + MSovi interesi (ne želi se olakštati, zaštita-licenca).. + sam smisao, ako kupuješ SSD, želiš brz rad, optimalno.. ne neki kompromis + švercanje nagomilanog smeća, tad je clean u prednosti. Posao koji je gotov za recimo pola sata (istina tad tek započinje ono što traje.. podešavanja/instaliranja.. ali tako je to s diskom).

 hvala na detaljnom odgovoru.

 

znači postupak bi bio ovakav:

ubacim ssd / iskopčam hdd

snimim win 10 na ssd

ukopčam hdd

 

šta će se dogoditi s onim win koji su vec instalirani na hdd?

mogu li samo tu particiju obrisati a da ne moram dirati drugu particiju na hddu?

 

16 godina
offline
Re: Hdd to ssd
Ako kupite Samsung SSD onda dobijete softver za kloniranje diska i super lagano prebacite podatke na ssd.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Hdd to ssd
Kresimir4 kaže...

Znaci sada ja moram sve igre izbrisat, promjenit slovo, izbacit hdd, ubacit ssd na to slovo i instalirat 300Gb igara ^^

 ako zelis da ti sve radi kako treba i brze nego na hdd-u, onda da.

8 godina
protjeran
offline
Re: Hdd to ssd

Ok, hvala :)

15 godina
offline
Re: Hdd to ssd

-s hddom se neće ništa dogoditi, bit će jednak i jednako bootabilan (može preko bootmenija-biosa u stari OS.. i korištenje), jednako kao da sad samo ubodeš SSD (dok je prazan) i upališ. Naravno, kad postoje dva diska, tad je bootorder BIOSa taj koji to određuje, defaultno po redosljedu na sata kontroleru-portu (od nule ili jedinice) ili kako podesiš, dok se kroz UEFI može i to pamtiti, pa je navažno gdje ubodeš dodatni disk, pamti koji je bootabilan i preskače neki dodan prije njega po samom kontroleru.. zato, umjesto nagađanja, uđeš u BIOS i to podesiš (kad su dva diska u upotrebi).

 

-brisanje neke particije s diska koji nije sys (u priči kad su oba diska sys, bootabilna, s OSom) nema nikakve bitne veze s OSom koji je tad u upotrebi, sam sebe ne može obrisati, onaj drugi je samo disk-storage i tako se ponaša, obrišeš, gotovo..

-ali, ne baš, jer particija je samo particija-disk, disk je i dalje bootabilan (poseban MBR-GPT sektor) i BIOS ga tako vidi, pa se može desiti ako ne podesiš order, da će u rebootu javiti grešku (ništa strašno, podesiš order). Disk se kod prve inicijalizacije (uz opcije biosa kao gpt-uefi ili legacy) postavlja kao bootabilan ili čisto storage (nema boot sektor), kreiranje particije i formatirenje su postupci nakon tog, reformatiranje ili mijenjanje particija na to ne utječu .. ili diskpart-clean, tad ode sve :)

- kad instaliraš OS na SSD, spojiš HDD, upališ i uđeš u BIOS, podesiš-provjeriš order (prvi SSD).. i saveaš. Upali se win (novi) prepozna dodani HW-disk.. i tad s njim radiš što želiš, mijenjaš slova-raspored, obrišeš particije ili resizaš.. (izgubiš podatke ako ne paziš..) :)

-ono što je možda zbunjujuće.. na praznom SSDu u normalnoj instalaciji će installer kreirati nekoliko particija, boot, os, recovery + ostalo za OS ili ako mijenjaš dodatno.. dok neki OEM-predinstaliran može doći s još nekom factory-recovery particijom/driveri/loader itd.. i tad disk na kojem korisnik očekuje jednu particiju, ima nekoliko (ugl su skrivene, ali ne moraju biti, npr boot-recovery, + MSOve specijalne koje ne možeš modificirati, posebni alati..).

-u diskmanageru vidiš disk po redu disk0, disk1.. i po npr kapacitetu znaš koji je koji.. (zgodno je staviti labelu, npr hdd-radni, ssd-win.. pa to vidiš i filemanagerom kao explorer.. unutar diska vidiš particije, klik mišem je selektiranje, desni klik ili meni itd.. lako, vrlo razumljivo, pa ako i nisi siguran možeš desni klik-explore.. i vidiš sadržaj.

-kad kreiraš particiju, automatika nudi formatiranje i dodjelu prvog slobodnog slova.. npr d: e: f: .. ovisno imaš li npr DVD, koliko je postojećih particija-slova (a i b su floppy, c: je win-OS, .. do x:).

-kad jednom ručno dodjeliš nekom disku-particiji, neko slovo, tad to ostaje trajno.. npr za USB stikić možeš promijenit na npr U: (kao usb..) i on će od tad, ako je U: slobodno, biti svaki put na tom slovu kad ga ubodeš.. ali samo taj stikić, ne neki drugi, koji će dobiti prvo slobodno slovo.

-možda npr neki 'radni' disk staviti pod slovo R: .. neki gaming pod G: .. stvar izbora, potrebe ili preglednosti ako imaš više diskova i ako je potrebno nekako organizirati.. manje grešaka-zabuna, no zapravo svejedno. :)) ja npr radije imam tako podešene izmjenjive diskove i eventualno neku automatiku-skriptu ili soft za npr backup.. (zbog slova-patha, ne moram svaki put mijenjati 'slovo'..), ali za sam rad OSa to nije važno. Važno je kad to počneš koristiti, npr igra koju instaliraš na npr G: tad mora biti na tom disku, ne na d:-x:.. jer shortcut-path tad pokazuje na pogrešno mjesto. Kad se počne koristiti tad se path više ne treba mijenjati (manager te upozori takvom porukom) jer bi tad morao reinstalirati igru.. ništa strašno, gnavaža-praktičnost-izbor.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice