[How to] Secure Erase SSD

poruka: 37
|
čitano: 26.101
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: SSD-škola
14 godina
neaktivan
offline
[How to] Secure Erase SSD

Evo posto me je vec dosta kolega sa foruma pitalo kako napraviti Secure Erase SSD-a odlucio sam napisati ovaj tutorijal.

 

Kao sto vec velika vecina zna za kompletno brisanje svih podataka sa SSD-a se ne koristi klasicno formatiranje diska kao kod mehanickih HDD vec se koristi Secure Erase za SSD-ove koji ce vas SSD vratiti na tvornicke postavke, dakle kompletno brisanje i vracanje tvornicki deklariranih brzina.

 

Ova metoda radi bez greske sa SSD-ovima koji koriste SandForce kontrolere, tipa Corsair Force, OCZ Vertex 2, Muskin Callisto dlx, itd.

Postupak traje svega par minuta i prilicno je jednostavan.

 

 

 

Upozorenje: Secure Erase ce u potpunosti izbrisati sve podatke sa SSD, te ce svi podaci biti izgubljeni, tako da ako imate sto za sacuvati prvo napravite backup.

 

 

1. Prvo skinite program Secure Erase ovdje.

 

 

2. Snimite skinuti program Secure Erase na bootabilni USB. Ako ne znate kako napraviti bootabilni USB pogledajte ovdje

 

 

3. Nakon sto ste snimili program na bootabilni USB, ugasite racunalo i odspojite sve diskove ukljucujuci i SSD-ove (istekajte sve sata kablove iz diskova), te pokrenite racunalo i udjite u BIOS, te promjenite nacin rada SATA kontrolera na IDE Compatible/Legacy mode, te postavite da je se prvo boota sa USB-a, Snimite i izadjite.

 

 

4. Bootajte sa USB-a, te kad se pojavi DOS command prompt, kao sa donje slike, spojite sata kabel u svoj SSD. Te upisite naredbu za pokretanje Secure erase programa C:\>hdderase.exe

 

5. Slijedece vas pita da li zelite nastaviti - stavite Y i pritisnite ENTER

6. Zatim za nastavak pritisnite bilo koju tipku

7. Zatim morate prihvatiti agreement - stavite Y i pritisnite ENTER

8. Pa opet za nastavak stavite Y i pritisnite ENTER

9. Zatim dolazimo u meni gdje izabirete SSD, u slucaju na slici je S1, znaci S1 i ENTER

10. Zatim opet za ici dalje Y i ENTER

11. Zatim pritisnite broj 1 za  Secure Erase

12. Zatim pokrecemo Secure Erase sa Y i ENTER, trajanje ovisi od diska do diska, u mom slucaju par sekundi

13. Ovo mozemo preskociti i stavte N i ENTER

14. Gotovo, stavite E i ENTER

 

15. Resetirajte racunalo te udjite u BIOS i vratite postavke SATA kontrolera na kojima su bile, i s tim je postupak gotov te sad imate kompletno restoran SSD potpuno prazan i sa tvornickim deklariranim brzinama.

 

 

Eto to bi bilo to, uglavnom vrlo koristan i jednostavan programcic za povrat brzina i ciscenje SSD-ova sa Sanforce kontrolerom. Pozeljno je napraviti Secure Erase svaki put prije dizanja sistema da bi se osigurali da cemo imati iste brzine kao i od onog dana kad smo kupili SSD, jer ipak brzina je glavna stvar radi cega se i uzima SSD.

Google is your friend
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.12.2010 18:54 (Jurky).
Moj PC  
27 0 hvala 36
15 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
Jurky kaže...

 

 

2. Snimite skinuti program Secure Erase na bootabilni USB.

 

da li samo treba ubacit program na botabilni usb

evo vidim da treba secure erase .exe kopirat na usb stoga zanemari pitanje

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.9.2012 21:25 (dery).
15 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

usbdisk storage tool mi stalno ponavlja formatiranje usb-a i nikako da ga napravi bootabilnim,uradija sve po naputku,probao sa nekoliko usb stikova ali nikako

 

edit:uspjelo sve ok

 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2012 17:27 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD
Kaj ima koji program, a da je za samsung kontrolere?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

...pitanje u vezi ove 2. tocke...

 

2.snimite...

 

Sta treba snim na usb?

 

 - kopirat .exe

 - .iso file

 - sve

...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

exe

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Postoji li neki drugi program s kojim mogu ssd vratiti na tvorničke postavke.

Ovaj program mi ne prepoznaje ssd, zapnem na koraku 9.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
bradonja_85 kaže...

Postoji li neki drugi program s kojim mogu ssd vratiti na tvorničke postavke.

Ovaj program mi ne prepoznaje ssd, zapnem na koraku 9.

 

Probaj s programom Parted magic (mislim da je ovaj program i na Hiren's CD) kojeg snimis na CD/USB i onda bootas s njega.

Ides na opciju kao na slici dole.

 

Evo i video tutorijal:

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.12.2012 12:10 (djigibao).
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

1. Dali se može izbjeći kako da se otpaja SATA kabel iz SSDa, recimo kod laptopa moram raskapat laptop da bi otpojio SSD???

2. Da li se mora radit secure erase kod reinstalla windowsa, negdje sam pročitao da se nakon

    reinstalla windowsa (klasičnim quick formatom) ne dobiva puna brzina SSDa, kakva je bila novom SSDu?

 

Da se tek kada se napravi secure erase dobije stanje (brzina) kakva je bila na novom SSDu??

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2013 14:40 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Nemam pojma zašto se mora sve ištekati pa ponovno uštekavati.

 

Konkretno ja sam svoj Vertex4 pobrisao Secure Erase metodom pomoću OCZ Toolboxa, ima bootabilna verzija na njihovim stranicama za skinuti, dakle za one kojima je sistemski ili jedini disk SSD.

 

Nikakvo otkapčanje/prekapčanje ili postavljanje u IDE mod nisam morao raditi. Sve napravio bez da sam uopće ulazio u BIOS, naravno na ACHI je sve postavljeno.

 

I da, ukoliko želiš brzinu kakvu si imao kad si kupio SSD trebao bi na svakoj reinstalaciji napraviti Secure Erase i jednom tjedno ga strimat {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2013 15:15 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 3
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

To te ja pitam, znači bez je.. prebacivanja IDE-ACHI i otpajanja SSDa, znači za 2 Vertexa 4 koja posjedujem onda nema problema, ne znam što ću sa Intel 330 120GB koji mi je u laptopu, u laptopu je samo taj SSD.

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2013 15:01 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
Valentin17 kaže...

To te ja pitam, znači bez je.. prebacivanja IDE-ACHI i otpajanja SSDa, znači za 2 Vertexa 4 koja posjedujem onda nema problema, ne znam što ću sa Intel 330 120GB koji mi je u laptopu, u laptopu je samo taj SSD.

Za Vertexe će ti ovo 100% radit jer je OCZ Toolbox službena verzija softwarea za Vertex 4. Bootaš ga prek sticka (može i CD/DVD), u biti to je nekakva live minijaturna verzija linuxa, i u njemu pokrenut OCZ Toolbox.

 

Za Intel pojma nemam kak se radi erase.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2013 15:09 (lllnuclearlll).
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Ma glavno da imam način za to napravit na Vertexu 4 64GB koji mi je u stolnom kompu, u planu imam nadogradnju procesora i matične, pa će onda biti potreban i reinstall.

Drugi od 512GB mi je u drugom laptopu, na tome nemam razloga raditi reinstall.

 

EDIT: Baš me zanima kako se to radi na Intel SSDu, normalno da ne moram raskapati laptop?

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2013 15:22 (Valentin17).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Sa Intel SSD-om si dobio Intel® SSD Toolbox u kojem ima opcija Secure Erase.

Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
Virty kaže...

Sa Intel SSD-om si dobio Intel® SSD Toolbox u kojem ima opcija Secure Erase.

Znam za taj program, dobio sam ga, ali sada nisam siguran jel se prije brisanja (odnosno secure erase opcije) mora SSD otpajat pa ponovo spajat, npr. kako piše u ovom tutorijalu.

Koliko ja vidim taj program radi iz Windows OSa, znači ne možeš radit secure erase SSDa koji je u upotrebi (na njemu se nalazi sam OS) kako je slučaj recimo kod laptopa, to možda može proći kod stolnog PCa gdje uz SSD imaš još najmanje jedan HDD, znači sa HDD pokreneš windowse na koje instaliraš Intel SSD Toolbox i napraviš secure erase, sada nisam vidio opciju da program Intel SSD Toolbox boota sa USBa/CDa/DVDa.

Valentin
16 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
djigibao kaže...
Probaj s programom Parted magic (mislim da je ovaj program i na Hiren's CD) kojeg snimis na CD/USB i onda bootas s njega.

Ides na opciju kao na slici dole.

 

Evo i video tutorijal:

 

Da li je netko od vas isprobao ovu metodu?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Ma gledao sam to, neki lik u komentarima je napisao da je otpajao SSD ako sam ja dobro shvatio, njegov komentar se nalazi oko sredine, počinje sa citiram "BRAVO", tako da sada ne znam ni sam, evo kolega je gore dobro pomogao što se tiče OCZa, ali još me sada zanima Intel, kažem postoji alat kako je kolega gore napisao, ali ako sam ja dobro shvatio za taj alat windows mora biti na drugom disku, a SSD mora biti slobodan, ali kod recimo laptopa sa jednim SSDom (bez drugog HDD) to nije moguće.

 

EDIT: Malo sam se zaletio, mislio sam na jedan drugi video, ovaj link.

 

 

Što mislite o ovome tutorijalu?

 

EDIT2: Kolega djigibao, Isti program je u tom tvom videu, kao i u videu za koji sam postavio link.

 

EDIT3: Malo sam bolje pogledao ovaj svoj video, mislim da bi to moglo proći.

Valentin
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2013 19:36 (Valentin17).
 
1 0 hvala 1
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Hitno je ljudi.

Radio sam SE s OCZ Toolboxom.
Napravio sam bootabilan USB i kad sam ga pokrenuo, zapeo sam na
Scanning hard disk partitions to create /etc/fstab

 

Što mi je činit?
To stoji već 20 minuta. 

Batllelog: sudy_freak || Samsung Galaxy SII crew. || ↓ Stisni Hvala ako sam ti pomogao. ||
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

znači ako želim reinstalirat windowse na ssd-u, prvo ga je potrebno prebrisati tim programom? setup ne radi brisanje starih windowsa? odnosno ne odradi ga kako treba?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Ja sam jucer napravio secure erease svog EVO 840 120 GB jer sam htio clean instal sad s updateom napravit.... ugl radio sam s parted magic jer nisam mogo s Samsung Magician-om napravit zbog toga sto se mora izvadit sata kabel a na laptopu je to nemoguce napravit osim da imas kabele pa mozes spajat posebno sata posebno power kabel....ugl retardiran nacin jer ssd nije samo za desktop, a ako vec po njihovom moras tako radit di su onda kabeli produzni s ssd-om kad se kupuje....

ali nema veze uspio sam s parted magic-om....samo sam radio po drugom videu i u njemu lik bas objasnjava zasto parted magic-om a ne nekim drugim nacinima neku nuke ssd il sta ti ja znam to nisam ni gledo..... i objasni zasto se mora secure erease radit, radi se zato da se sve celije (memorijske naravno) sa ovim nacinom formatiranja vracaju u tvornicko stanje kao kad ste kupili ssd,nulira ga....i brzina citanja pisanja ce se vratit na najbrzu tj tvornicku..... to je najkrace receno zasto se mora tako a sad ako nekog vise zanima nek pita gospodina googla.....

i samo napomena iako lik to i sam kaze ako se nekom desi da ssd ostane "zamrznut" (nece se moc odabrat s liste,stavit kvacica) nek stavi komp u sleep i probudi samo opet, znaci ne ugasit i restartirat nego samo sleep i "odmrznut" ce se.... meni se desilo to i na ovaj nacin sam rijesio.....

 

VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

decki, jel se moze napravit backup Win instalacije s instaliranim programima da bi se nakon vracanja tvornickih postavki (secure erase) koristili bez da se ponovno sve instalira?

 

dakle, ja bi backup C: particije - cijeli ssd (Win i sve instalirane programe)/secure erase/pa vratio sve kako je bilo bez ponovne instalacije ako je moguce

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD

pa jel nes bakcupom napravit upravo suprotno onom zasto moras secure erease napravit?

VenAtoR#2231
12 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
ne, secure erase cijeli disk vraca u prvobitno stanje. windowsi nikad ne brisu kompletni disk, samo tagove izbrisu da se podaci mogu pisati preko starih podataka dok secure erase brise svaki zapis sa diska
16 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
d666sermek kaže...

decki, jel se moze napravit backup Win instalacije s instaliranim programima da bi se nakon vracanja tvornickih postavki (secure erase) koristili bez da se ponovno sve instalira?

 

dakle, ja bi backup C: particije - cijeli ssd (Win i sve instalirane programe)/secure erase/pa vratio sve kako je bilo bez ponovne instalacije ako je moguce

 

Naravno da moze.

Backup na drugu particiju, obrises disk i onda sve vratis...ne znam zasto se to ne bi moglo napravit.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
12 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD
da, to znam. zanima me dali ce se bootat ?
sad sam prosli tj sve poslozil kak mi odgovara s friskom instalacijom OSa pa mi se neda bas tak skoro opet potrosit pola dana, a sjetil sam se da jos nisam pocistil disk full kak se spada, samo quick format i install OSa
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

Da li Secure Erase funkcionira i s običnim HDD-om i da li se uopće isplati to raditi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

 

Preporuka za neki free live secure erase tool ( za ssd za kojeg nepostoji tvornicka aplikacija te svrhe ) ?

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD
bunker kaže...

 

Preporuka za neki free live secure erase tool ( za ssd za kojeg nepostoji tvornicka aplikacija te svrhe ) ?

 

 

 DBAN

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova
7 godina
offline
[How to] Secure Erase SSD

 

Baš mi neulijeva povjerenje..

 

Naravno da sam prije pitanja probao sam pronaći dobar tool, no nisam našao niti jedan koji sa sigurnošću vraća ssd u tvorničko stanje jer su firmwerom uređaja onemogućeni u pristupu nekim dijelovima...

 

 

Even if you use DBAN to shred the entire disk, you're only shredding the logical blocks. And the SSD spare area has more physical blocks. At some point currently assigned physical blocks will be swapped out to the spare area (with the current content of the block NOT shredded) and a new physical block will be moved from the spare area to currently assigned area.

Only the SSD's firmware secure erase command (if it is actually implemented) does actually securely erase a physical block. Everything else just wastes your time and doesn't actually erase anything, just reassigns a new physical block to that logical block you're trying to erase.

 

SSD flash memory cannot overwrite existing data in a classic manner. In an HDD system, the Operating System can request that new data be written to the same location where data is already stored, and the drive will directly overwrite the old data (magnetically). In an SSD, however, the target area must first be erased before it can be written to locations previously holding data. This is happening because of the internal structure. Flash memory is divided into blocks, sub-divided in pages. Data can be written directly into an empty page, but only whole blocks can be erased. So if you want to erase some of the data in a block, the rest of the data will be copied to another and the initial block will be erased or marked usable/empty.

The process is handled by FTL (flash translation layer) which has to do something like this when you change a very small amount of data: read one whole physical block (which let's say contains 64 pages - it can be up to 256), replace what you edited (let's say 4 pages) while keeping the rest intact (60 pages), erase a new block somewhere on the device and finally write the new set of 64 pages on that block.

TRIM support enables the old blocks to be considered empty, even if they have not been erased yet, which improves endurance.

The result of all that is that physically, some data still exists in marked-as-empty blocks and may be theoretically recovered by special means.

But this also simplifies a lot free space erase. You can just make a self-expanding file to occupy all space or copy any random data just to reach 0 free space and at that point all your previous blocks are practically irreversibly erased.

If you want to completely wipe the drive, you can use any tool supporting ATA Secure Erase, which electrically nullifies all data in the blocks. The tools are vendor specific (Corsair SSD Toolbox, OCZ Toolbox, Intel Solid State Toolbox, Samsung Magician Software). These essentially set all available blocks to the “erase” state (electrically), which is what TRIM uses for garbage collection purposes (and with which erases the blocks with before usage). The blocks remain empty with no information on their initial content.

So, to clean an SSD you just have to follow one rule: use all it's space for something. If a simple copy-a-big-file seems strange, you can always create an encrypted partition taking all the space, copy data there, then erase it and re-create it. But taking all the space with junk data is enough for a complete clean-up.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 22:14 (bunker).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: [How to] Secure Erase SSD

-nema sigurnog brisanja, osim fizičkog uništenja medija ili višestrukog prepisivanja/kopiranja koje oteža rekonstrukciju prethodnog sadržaja (alati koji služe spašavanju podataka, kad se želi upravo suprotno id brisanja..).

-zato se kad je to potrebno, diskovi ne brišu nego čekićem ili ih držiš na sigurnom.. dok obični juzeri ne trebaju o tome ni razmišljati (nevažno).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: SSD-škola
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice