Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

poruka: 1.001
|
čitano: 246.031
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

stigao sam ga samo provjeriti sa crystaldiskinfo i kaze da ima 0 radnih sati. Bios isto nema problema s njim. Nesto je do windowsa...

danas cu se popodne pokusati pozabaviti sa fine tuningom, ako nista idem u reinstalaciju win pa cemo vidjeti...

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

novi disk pun bad sectora, vec pocetni zvuk tika-taka nije dao naslutiti na dobro... 

ugl, nije sata kabel :) 

ide na reklamaciju!

Ni jedno superracunalo nemoze pobijediti Chuck Norrisov mozak...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
online
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Imam prijenosni disk wd elements 500 gb. U nedjelju ujutro kod mene je radil normalno, otiđem popodne kod frenda s njim i kod njega ga neće prepoznati. Isprobavamo razna rješenja (reinstal/unistal USB drivera,...), mijenjamo USB-ove, ništa ne pomaže. Vratim se doma i isprobam i meni isto više neće prepoznati.

 

Uštekam ga, čujem zvuk u slušalicama, zasvijetli ledica na njemu, Windows 10 baci poruku da nemože prepoznati USB, device manager (slika), na disk manageru ga nema.

 

Jel ovo znači da je hard umro? Jel se mogu spasiti podatci?

 

Nisam koristio ni jedan program, pa ako imate kakvog za preporuciti koji bi mogao pomoći ili neku metodu ako se tko susretao s ovakvim problemom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
To bi prije značilo da je USB kućište otišlo, a ne nužno i sam disk. Ako imaš garanciju, nosi na servis. Ako nemaš, možeš disk izvaditi iz kućišta i spojiti ga u kompjuter - možda će raditi.
12 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Dok čekam da HD Tune odradi svoj posalo, koliko vidim došlo je vrijeme da se mijenja HDD. Imam komp star 11 god. i već je jednom prije 6 god. mijenjana je glavna ploča, procesor video kartica i napajanje. Kakti je napajanje skurilo sve to. E sada da ga ubiješ ne znam koje napajanje u njemu, ali znam da je od renimirane firrme. Prvobitno je u njemu bio HDD WD250 i prije 6 god. stavio sam i HDD WD1000.

Jučer u toku rada mi se pojavlila poruka o neispravnom disku i sva sreća što sam sve svoje podatke spremio tako da mi je sada puno lakše. Ono što me čudi da je otišao ovaj drugi WD 1000 Black, a ne prvi, stariji. Na prvom su particije C i D, a na drugom E.

Sada me zanima odnosno htio bi preporuku koji HDD ponovo uzeti. Nekako me frka uzeti SDD i HDD, pogotovo za staru kantu, tako da bi opcija bila 1 ili 2 TB HDD plus ovaj stari od 250GB. Pošto nisam baš 100% tu doma, zanima me da li ću trebati ponovo kod instalacije Win7, formatirati ili obrisati stari ispravan HDD, ili to nije potrebno, odnosno da podaci na njemu budu kakvi su i sada. Što bi se desilo da komp ugasim ili resetiram. Za sada ga držim u hibernaciji. Da li ovakvo stanje može potrajet neko vrijeme, ili se baš mora hitno zamijenih HDD. Sada dolaze blagdani pa bi htio to odgodit za poslije Nove Godine kada ću biti na GO, a do tada bi i kupio novi HDD. Da li je ustvari svejedno kupit WD, Toshibu, Seagate... Trenutno me privlači WD gold. Da li netko ima iskustva sa njima. Bar po specifikacijama trebao bi trajat duplo duže od Black-a.

Samo da dodam kako sam pustio Surface Test. Ove dole male nepravilnosti ispod crvenih je moje čačkanje po internetu. Nisam mogao čekat 4 sata da to odadi do kraja. One dole dvije linijice su update antivirusnog programa.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.12.2017 19:26 (Cobra33).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Cobra33 kaže...

Jučer u toku rada mi se pojavlila poruka o neispravnom disku i sva sreća što sam sve svoje podatke spremio tako da mi je sada puno lakše. Ono što me čudi da je otišao ovaj drugi WD 1000 Black, a ne prvi, stariji.

Diskovi nemaju očekivano vrijeme odlaženja, tako da te ne bi trebalo čuditi da neki krene otkazivati bilo kad, čak i kad je posve nov. Ono što su neki uočili je da najviše diskova stradava kad su novi, daljda unutar prvih pola godine-godinu, onda ide zatišje od više godina, i onda opet polako počinju stradavati što su stariji. To je trend. No, pravila nema - disk može poginuti bilo kad.

 

Cobra33 kaže...

Sada me zanima odnosno htio bi preporuku koji HDD ponovo uzeti.

Onaj s najduljom garancijom i najboljim omjerom kapaciteta i cijene.

 

Cobra33 kaže...

Pošto nisam baš 100% tu doma, zanima me da li ću trebati ponovo kod instalacije Win7, formatirati ili obrisati stari ispravan HDD, ili to nije potrebno, odnosno da podaci na njemu budu kakvi su i sada.

Stari disk ne moraš dirati da bi na novi mogao instalirati Windowse. Sad dalje ovisi što/kako želiš imati - ako želiš imati mogućnost bootanja i sa starog i s novog diska, onda naravno stari ne brišeš, i ostaviš ga u računalu prilikom instalacije Windowsa na novi disk (tada ti boot sektor ostaje na starom disku, što znači da ako ti stari kihne, morat ćeš se zafrkavati sa stavljajnem boot sektora na novi disk, što znači da ćeš onda možda u konačnici napraviti popravak instalacije Windowsa jer će ti to biti najjednostavnije).

 

Ako ti to ne treba, onda stari privremeno odspojiš pa instaliraš Windowse na novi. Ako ti zatreba bootanje u staru instalaciju Windowsa, onda ćeš za to mijenjati prirotet bootanja u BIOS-u.

 

Cobra33 kaže...

Što bi se desilo da komp ugasim ili resetiram. Za sada ga držim u hibernaciji.

Držiš ga u hibernaciji ili u stand-byu? Hibernacija je isključivanje računala! Samo što je prjie isključivanja računala sadržaj RAM-a zapisan na disk, da se može učitati diska nakon ponovnog uključenja.

 

Cobra33 kaže...

Da li je ustvari svejedno kupit WD, Toshibu, Seagate... Trenutno me privlači WD gold. Da li netko ima iskustva sa njima. Bar po specifikacijama trebao bi trajat duplo duže od Black-a.

WD i Seagate su stalni rivali. Za Toshibu mi se čini da su se ljudi žalili da su malo "anemični". Konkretnu preporuku nemam - WD ili Seagate s najduljom garancijom, najvećim kapacitetom za najnižu cijenu, naravno obratiti pažnju na namjenu (brzinu vrtnje) - za sistemski disk treba uzeti disk koji se vrti na 7200 o/min (naravno, najbolji bi bio SSD za to, a ne mehanički disk).

12 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Zahvaljujem na odgovorima.

Taj stari HDD nije bootabilni, već su na njemu najviše podaci koji i nisu tako bitni. Najviše mi služi kao skladište onog što skidam. Ima particiju E. Ovaj prvi kojeg ću zamijeniti ima particije C i D. Malo prije sam na njemu završio Surface Test (dodao sam slikicu u prvi post) i tamo se vide loši sektori. Pretpostavljam da se radi o particiji C, ali ne znam da li se to može negdje vidjeti u Hard Dick Sentinelu.

Točno, držim ga u hibernaciji. Nigdje ne vidim opciju Stand by!? Imam Sleep.

Da li će sa ovom greškom loših sektora HDD živjet još 3 tjedna, jer sada mi je svejedno ako rikne do kraja, kada sam uspio sve stavit na vanjski HDD.

Da, WD ili Seagate, stalna dilema. Odluka je pala na WD Gold WD2005FBYZ 2TB. Garancija 5 god. Kao i svi do sada koje sam imao.

Što se tiče SSD-a da, on će biti sigurno kada se odlučim na novi komp, a onda će ovaj WD Gold biti drugi.

15 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Cobra33 kaže...

..

Točno, držim ga u hibernaciji. ..

 -nisi razumio.. nema hibernacije za disk, time nije 'siguran' (kao medo ili žaba u zimskom snu). Do kad će raditi nitko ne zna od minute do desetak godina svaki guess je jednako valjan.

 

kad nabaviš novi disk, pošto je na ovom win (C:) .. odspoji ostale diskove dok instaliraš i upališ OS, nakon tog ugasi i dodaj ostale diskove (pripazi na order u biosu za boot, ako spajaš po redu na sata portove to bi trebao biti defaultno.. ok).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
ihush kaže...
Cobra33 kaže...

..

Točno, držim ga u hibernaciji. ..

 -nisi razumio.. nema hibernacije za disk, time nije 'siguran' (kao medo ili žaba u zimskom snu). Do kad će raditi nitko ne zna od minute do desetak godina svaki guess je jednako valjan.

 

kad nabaviš novi disk, pošto je na ovom win (C:) .. odspoji ostale diskove dok instaliraš i upališ OS, nakon tog ugasi i dodaj ostale diskove (pripazi na order u biosu za boot, ako spajaš po redu na sata portove to bi trebao biti defaultno.. ok).

 OK. Samo su 2 fizička diska nutra. Ovaj veći (C,D) i manji (E). Da li trebam odspojiti i dvije pržilice (imam ih 3).

Ustvari misim da sam odlučio nešto. Ipak ću kupiti i SSD Samsung 850 Pro Series Basic 2.5" 256 GB te HDD WD 2005FBYZ Gold. Pretpostavljam da je ovaj Samsung dobar 10 god. garancije nije malo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2017 17:07 (Cobra33).
14 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
mbaksa kaže...

Diskovi nemaju očekivano vrijeme odlaženja, tako da te ne bi trebalo čuditi da neki krene otkazivati bilo kad, čak i kad je posve nov. Ono što su neki uočili je da najviše diskova stradava kad su novi, daljda unutar prvih pola godine-godinu, onda ide zatišje od više godina, i onda opet polako počinju stradavati što su stariji. To je trend. No, pravila nema - disk može poginuti bilo kad.

100% si u pravu, čak i nov može već da bude pri kraju. Kupio komšija nov Asus laptop, dok sam instaliralo win i updatee potrajalo je 3-4h, čujem ja da on dosta makinja, da je pospor, skinem hd tune pro, preskeniram i imam šta i vidjeti. Ostavio sam mu da proba onako, ako mu bude štopalo u normalnom korištenju onda nek ide na reklamaciju.
Prvi put da vidim ovo, nov disk a kao da je star minimalno godinu dana.

Treći SS primjer HDD-a za PC starog više od pola godine, kao nov, a onaj od laptopa nov a već pološ.

Ovdje+je+ovaj+disk+bio+star+oko+pola+godine Ovdje+je+ovaj+disk+bio+star+oko+pola+godine
http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.12.2017 10:10 (Haker_x).
9 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pozdrav, WD RED 3TB  (WD30EFRX-68EUZN0), u zadnjoj godini garancije, već duže vremena stvara probleme u NAS-u. Već dva puta izgubio podatke (srušio volume u Synology DS214), sada imam backup disk pa bi riješio ovaj. Pokušao reklamirati prije godinu dana (nakon prvog gubitka podataka) ali glatko odbijen. U prilogu SS iz Synology dijagnostike i stari mail od Synology SKZ. Ima li osnove za reklamaciju? Hvala unaprijed.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 10:51 (tommmyyy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Jedino ti je službeni tool relevantan u ovom slučaju za reklamaciju DLD od WD zbog mogućih error codova koje ćeš možda dobit u samom programu, ovo što imaš je isto ok. Pročekiraj sa svim opcija u DLDu

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.2.2018 11:01 (Flying Dutchman).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

OK, thx. Jel radi DLD preko USB ladice jer imam laptop pa ne mogu direkt spojit HDD?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Trebalo bi, jel taj program služi i za WD USB diskove
Let them taste the triple guns... Aye, Captain
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Bilo bi dobro napraviti puni format tog diska, znači da ga se cijelog pregazi nulama, pa da disk konačno reagira - da se taj problematični sektor ili oporavi ili da ga se zamijeni rezervnim. A ako se neće moći obaviti puni format, onda moraju priznati reklamaciju.
13 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pozdrav!
Imam WD Blue star 2 godine koji je bio u Sinan eksternom kućištu.
Sinoć sam skidao nešto i bacilo je error, HD Sentinel je prijavio 1200 bad sectora i ništa na disku više nije bilo čitljivo, ni foldere nije otvarao.


Sada sam kupio novi disk i reko da stavim Blue direkt u komp da vidim jel mogu što spasiti i za čudo, sve radi. Sentinel i dalje prijavljuje 9% healtha, ali mogu kopirati sve na novi disk.

 

Jel Sinan mogao nanijeti štetu Blue-u?

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Daj screenshot od SMART/Health.

13 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Evo.

Planiram u tog Sinana staviti WD Green koji nema greške u ovih 8 godina, ali neću ako je Sinan mogao naštetiti Blue-u.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Problemi na koje upućuje SMART su vrlo vjerojatno posve mehaničke prirode.

 

Ne vidim kako bi mu to vanjsko kućište moglo naštetiti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno

Ok, znači mogu mirne duše staviti Green u njega. Hvala!!

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
13 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Samo da pitam, jel bitno kako HDD stoji u kućištu? Tj. jel može bilo kako vodoravno i bilo kako okomito ili naljepnica mora gore?

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
chutac kaže...

Samo da pitam, jel bitno kako HDD stoji u kućištu? Tj. jel može bilo kako vodoravno i bilo kako okomito ili naljepnica mora gore?

 Nebitno je disku kako stoji

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
13 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Ok, znaci nije moglo nastetiti to sto je bio uspravno. Hvala

 

Nadam se da ce Green biti bez problema u Sinanu. 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
chutac kaže...

Ok, znaci nije moglo nastetiti to sto je bio uspravno. Hvala

Dok stoji uspravno, lakše se prevagne i ode u horizontalu. A to je jako loše ako se dogodi tijekom rada. 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
chutac kaže...

Ok, znaci nije moglo nastetiti to sto je bio uspravno. Hvala

 

Nadam se da ce Green biti bez problema u Sinanu. 

 Jedino bi bilo problema eventualno da vanjsko kučiste ne isporučuje dovoljno struje disku, al to bi uočio i čuo konstantnim paljenjem i gašenjem diska

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.2.2018 23:55 (Flying Dutchman).
13 godina
neaktivan
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Sve je bilo u redu, ja nešto radim i u pozadini skidam torrent. Odjednom disk počne lupkati, ali ne kao kada glava lupka, nego kao stari dizel koji neće upaliti i qbitorrent baca error. I od tada sa diska nisam mogao čitati ni pisati na njega. A sada kada sam ga spojio direkt na matičnu, sve radi, ali i dalje prijavljuje loš health.
Sada sam pustio puni format da vidim hoće li se srediti. Ne bi trebalo potrajati više od sat i pol.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
chutac kaže...

Da li to kućište ima dodatno napajanje? Disk je 2.5" ili 3.5"?

Disk si spajao na prednje ili na zadnje utore?

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.3.2018 10:33 (Valentin17).
15 godina
offline
Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravnost

Pitanje!

 

S.m.a.r.t. status jednog (nesistemskog) Toshiba 2TB diska starog oko 3 godine je "bad" uz upozorenje da hitno uradim backup. Bilo je tu oko 1TB što porodicnih privatnih stvari (slike, videi,...), što manje bitnih stvari.
Brzom intervencijom sam spasio sve osim par videa. Spašavanje je trajalo barem sedam dana jer su se neke stvari kopirale bukvalno kilobajt po kilobajt.
Uglavnom, na kraju sa praznog diska u storage managmentu obrisao jedinu particiju koja je postojala. Kreirao novu od 1GB koja se uredno formatirala, no od ostatka raspoloživog prostora (oko 800 GB) ne da se kreirati paricija. Očito su greške na disku negdje na tom dijelu.

Je li neko imao slična iskustva? Mogu li kako oporaviti taj disk ili da ga odmah bacim?
Btw, svakako mu više ne vjerujem, i za privatnu arhivu je naručen novi.

morrisoN
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
morrisoN kaže...

Mogu li kako oporaviti taj disk ili da ga odmah bacim?

U tehnički otpad s njim. Ili, bolje, prodati ili donirati ga za rezervne dijelove, preko oglasnika ili recimo nekoj firmi koja se bavi spašavanjem podataka - možda mu je otišla mehanika, ali je elektronika valjda i dalje OK.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Kako provjeriti disk kojem sumnjate u ispravno
Valentin17 kaže...
chutac kaže...

Da li to kućište ima dodatno napajanje? Disk je 2.5" ili 3.5"?

Disk si spajao na prednje ili na zadnje utore?

 Ja sam previdio tvoj post, sorry :/

Ima dodatno napajanje, disk je 3.5" i spajao sam na zadnji USB 3.0.

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice